• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Jak prawo wspiera mamy wracające po urlopie macierzyńskim?

Aleksandra Wrona
22 kwietnia 2022 (artykuł sprzed 2 lat) 
Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim lub rodzicielskim wymaga dobrego przygotowania. Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim lub rodzicielskim wymaga dobrego przygotowania.

Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim lub rodzicielskim to dla wielu kobiet stresujące przeżycie. Pogodzenie życia zawodowego z prywatnym mają ułatwić przepisy Kodeksu pracy dotyczące młodych mam. Na co mogą liczyć kobiety wracające do aktywności zawodowej?



Po urlopie macierzyńskim/rodzicielskim:

Stanowisko pracy



- W pierwszej kolejności należy wskazać, iż zgodnie z art. 1832 Kodeksu pracy pracodawca ma obowiązek dopuścić takiego pracownika do pracy na dotychczasowym stanowisku, a jeżeli nie jest to możliwe, na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu lub na innym stanowisku odpowiadającym jego kwalifikacjom zawodowym, za wynagrodzeniem za pracę, jakie otrzymywałby, gdyby nie korzystał z urlopu - tłumaczy Tomasz Siemoński, radca prawny z Kancelarii Radcy Prawnego - Tomasz Siemoński.
Przepis ten nie ma jednak zastosowania w przypadku kobiet karmiących piersią, które pracowały na stanowisku mającym niekorzystny wpływ na karmienie. Wykaz tych prac został wskazany w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 3 kwietnia 2017 r. w sprawie wykazu prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet w ciąży i kobiet karmiących dziecko piersią. Co w takim wypadku powinien zrobić pracodawca?

Zobacz także: Ciekawe zawody w Trójmieście



- W przypadku prac wyraźnie wzbronionych pracownicom karmiącym pracodawca powinien przenieść pracownicę do innej pracy, a jeżeli jest to niemożliwe, zwolnić ją na czas niezbędny z obowiązku świadczenia pracy. Taki sam obowiązek spoczywa na pracodawcy w zakresie pozostałych prac wskazanych w rozporządzeniu, jeżeli dostosowanie warunków pracy albo skrócenie czasu pracy jest niemożliwe albo niecelowe - mówi Tomasz Siemoński.

Czas pracy



Kodeks pracy zawiera też ograniczenia dotyczące czasu pracy pracownika opiekującego się dzieckiem do ukończenia przez nie 4 roku. Nie powinien on przekraczać 8 godzin, chyba że pracownik wyrazi na to zgodę.

- Ponadto pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia za czas nieprzepracowany w związku ze zmniejszeniem z tego powodu wymiaru jego czasu pracy. Powyższe ograniczenie dotyczy systemów równoważnego czasu pracy, pracy w ruchu ciągłym i prac, które nie mogą być wstrzymane ze względu na konieczność ciągłego zaspokajania potrzeb ludności, a także systemów skróconego tygodnia pracy oraz pracy weekendowo-świątecznej - mówi Tomasz Siemoński.
Pracownik opiekujący się dzieckiem do 4 roku życia nie może być też zatrudniany w godzinach nadliczbowych ani w porze nocnej. Pracodawca nie może go też oddelegować poza stałe miejsce pracy, chyba że pracownik wyrazi na to zgodę. Specjalne udogodnienia czekają też na mamy karmiące piersią.

Kobietom karmiącym piersią przysługują dwie półgodzinne przerwy w pracy wliczane do czasu pracy. Kobietom karmiącym piersią przysługują dwie półgodzinne przerwy w pracy wliczane do czasu pracy.
- Pracownica karmiąca dziecko piersią ma prawo do dwóch półgodzinnych przerw w pracy wliczanych do czasu pracy. Pracownica karmiąca więcej niż jedno dziecko ma prawo do dwóch przerw w pracy, po 45 minut każda. Przerwy na karmienie mogą być na wniosek pracownicy udzielane łącznie. W tym miejscu warto nadmienić, że pracownicy zatrudnionej przez czas krótszy niż 4 godziny dziennie przerwy na karmienie nie przysługują, a jeżeli czas pracy pracownicy nie przekracza 6 godzin dziennie, przysługuje jej jedna przerwa na karmienie - mówi Tomasz Siemoński.

Zmiany w Kodeksie pracy 2022. Nowy urlop opiekuńczy i wsparcie dla rodziców



Dodatkowo pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy w wymiarze 16 godzin albo 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. W przypadku gdy zwolnienie od pracy udzielane jest w wymiarze godzinowym, dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika, przy czym niepełną godzinę zwolnienia od pracy zaokrągla się w górę do pełnej godziny.

Cały etat, trzy czwarte, a może pół?



- Na zakończenie warto wspomnieć, iż pracownik uprawniony do urlopu wychowawczego może złożyć pracodawcy pisemny wniosek o obniżenie jego wymiaru czasu pracy do wymiaru nie niższego niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy w okresie, w którym mógłby korzystać z takiego urlopu. Pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownika. Udokumentowany wniosek składa się na 21 dni przed rozpoczęciem wykonywania pracy w obniżonym wymiarze czasu pracy. Jeżeli wniosek został złożony bez zachowania terminu, pracodawca obniża wymiar czasu pracy nie później niż z upływem 21 dni od dnia złożenia wniosku - mówi Tomasz Siemoński.

Dobre przygotowanie do zmiany



Znajomość Kodeksu pracy na pewno pomoże w powrocie do pracy, ale bardzo ważne jest też przygotowanie psychiczne.

- Podstawa to dobra organizacja tego wyzwania. Im szybciej zacznie się tworzyć plan powrotu do pracy, tym lepiej. Robiąc to, warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań, m.in. kiedy i na jakich warunkach mogę i chcę wrócić do życia zawodowego, kto i na jakich zasadach zajmie się dzieckiem, kiedy będę w pracy, oraz jakie będą koszty czasowe i finansowe z tym związane - radzi Agnieszka Rohde, psycholog. - Dobrze jest też spotkać się wcześniej z pracodawcą i na spokojnie omówić wspólną wizję powrotu do pracy. Szczera rozmowa na ten temat z pewnością pozwoli uniknąć nieporozumień i rozczarowań. Kiedy konkrety są już ustalone - łatwiej poradzić sobie z emocjami. Łagodna i życzliwa postawa mamy wobec samej siebie pomoże przejść przez ten kryzysowy moment zarówno jej samej, jak i całej rodzinie.


Wsparcie dla wracającej do pracy mamy powinien okazać też pracodawca.

- Rola pracodawcy jest tu bardzo duża. Po dłuższej nieobecności w pracy każdy członek zespołu czuje się zagubiony i niepewny, a zalękniony pracownik jest mniej efektywny. Dlatego dobre przygotowanie się do powrotu pracownicy z urlopu rodzicielskiego leży w interesie obu stron. Warto zaangażować w ten proces cały zespół, z którym będzie pracować młoda mama. Dzięki temu aklimatyzacja po powrocie przebiegnie sprawniej i krócej. W życzliwej i przyjaznej atmosferze łatwiej przyswoić sobie nowe zadania i przypomnieć stare - mówi Agnieszka Rohde, psycholog.

Miejsca

Opinie (149) 5 zablokowanych

  • żadnego prawa nie ma . najgorzej wprowadzać w błąd !

    Pokazano już dość. Nikt z prawem się nie liczy, dlatego ze stało się bezprawiem ! Popatrzeć na Chiny lub na przymusowe maseczki . Nic nie mówiąc o światowej tak zwanej pandemi .

    • 3 4

  • (4)

    Państwo nie wspiera - a pracodawca nie ma co się oszukiwać, robi tak żeby nie stracić. Co zatem wynika z komentarzy? Że trzeba pytać o pozwolenie na ciażę jaśnie pana czy pani . Co do malutkich firm to racja - płacenie pracownikom na zwolnieniu i znalezienie zastępstwa itp.. Ale drodzy pracodawcy to jest broń obosieczna. Wykorzystujecie ? Jesteście wykorzystywani , tak jak pisała wcześniej jedna osoba - bycie fair nie opłaca się, bo i tak zostaniesz kopnięty w ....Tym bardziej bycie fair i praca w w ciąży - zależy od stanowiska, ale np kasjerka w sklepie która dźwiga ciężkie zgrzewki ,skrzynki nie dziwie się ze nie ryzykuje zdrowia po to żeby być FAIR

    • 6 4

    • (2)

      Co za bzdura, że nie wspiera. Jest wręcz przeciwnie, no ale rozumiem, ciągle mało i dajcie więcej.

      • 5 1

      • Wspiera i to bardzo, tylko niektórzy chcieliby jeszcze więcej. (1)

        Mamy w pracy kobietę, która ciągle jest na zwolnieniach. Jak była w pracy to zrywała się wcześniej, bo dziecko z przedszkola musi odebrać. Co roku zmienia pracę, jedyne miejsce , w którym pobyła trochę dłużej, to to które zazębiło się z ciążą i wychowawczym. Byliśmy frajerami, że ją zatrudniliśmy.

        • 3 1

        • To moze podam na swoim przykladzie. Pracuje od 8:30 do 17:00. Przedszkole mam otwarte do 16:30. Wyjasnilam to w pracy. No ok ok ale wszyscy pracuja od 8:30 wiec Ty tez musisz. Pytam co stoi na przeszkodzie bym pracowala.od 8:00? Nie pracuje z klientem. Totalnie indywidualnie wykonywane obowiazki. Nie Bo nie. No to sorry. Szukam innej pracy. I potem co? Matka zla, frajer ze ja zatrudnil?

          • 1 1

    • Kasjerka w ciąży nie ma prawa dźwigać, kodeks pracy się kłania.

      • 2 1

  • (1)

    Najlepiej pisać podanie : o to czy mogę zajść w ciąże? O to czy mogę zachorować , a jesli tak to na co?
    O to czy dziecko może zachorować? Ludzie w tyłkach wam się poprzewracało

    • 9 7

    • Ależ można zachodzić w ciążę nawet non stop i siedzieć na zwolnieniach, a jeszcze lepiej w ogóle się nie zatrudniać nigdzie , przymusu nie ma, tylko nie należy domagać się, że pracodawca w lektyce będzie taką osobę nosił, gdy w końcu pojawi się w pracy z łaską.
      Nie wiem, czego jeszcze wymaga się od tych pracodawców (i przy okazji współpracowników, bo ktoś pracę musi wykonać).

      • 3 1

  • U mnie w pracy były takie matki co brały

    codziennie zwolnienie na karmienie dziecka piersią chociaż dziecko już miało 4 lata.

    • 10 3

  • Nie istnieje coś takiego jak zwolnienie na karmienie piersią - jest przerwa w pracy 30 minut razy 2 . Ale zwolnienia na karmienie to nie ma i nigdy nie było

    • 7 1

  • Przepisy przepisami,

    a kobieta i tak jest na straconej pozycji, większość młodych ojców nadal nie jest skłonna do dzielenia domowych obowiązków. Patriarchat trzyma się mocno.

    • 9 8

  • Ktoś te dzieci musi urodzić

    Matka natura tak to urządziła ze padlło na kobiety .

    • 8 1

  • Dla ukrainek sa miejsca w zlobkach i przedszkolach, nie dla polskich matek ktore placa podatki. (2)

    Miejsca w zlobku i w przedszkolu sa tylko dla ukrainek, dla polskich matek chcacych wrocic na rynek pracy sa prywatne placowki, albo opiekunki. Rzad polski dba i zabiega o obcych w naszym kraju zapominajac o swoich obywatelach ktorzy placa podatki, mam nadzieje ze ludzie podziekuja im za to w nastepnych wyborach.

    • 19 7

    • Niestety to prawda

      • 3 0

    • Polski (nie)rząd

      • 1 1

  • I właśnie z tego powodu kobiety mają znacznie gorzej

    Bo posiadają szereg populistycznych przywilejów które są bardzo kosztowne dla pracodawcy.
    Ten więc woli zatrudnić mężczyznę, bo ten takich przywilejów nie posiada, więc nie wygeneruje mu nagle niespodziewanych kosztów.
    Dlatego pracodawcy są skłonni mężczyźnie płacić więcej, bo statystycznie niesie on znacznie mniejsze ryzyko takich atrakcji.
    I tym oto sposobem to co niby jest przywilejem staje się przeszkodą w karierze kobiet.

    • 8 3

  • kobieta ma nadal przegrane

    • 6 4

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pracodawcy w Trójmieście

Forum

Najczęściej czytane