• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Jak prawo wspiera mamy wracające po urlopie macierzyńskim?

Aleksandra Wrona
22 kwietnia 2022 (artykuł sprzed 2 lat) 
Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim lub rodzicielskim wymaga dobrego przygotowania. Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim lub rodzicielskim wymaga dobrego przygotowania.

Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim lub rodzicielskim to dla wielu kobiet stresujące przeżycie. Pogodzenie życia zawodowego z prywatnym mają ułatwić przepisy Kodeksu pracy dotyczące młodych mam. Na co mogą liczyć kobiety wracające do aktywności zawodowej?



Po urlopie macierzyńskim/rodzicielskim:

Stanowisko pracy



- W pierwszej kolejności należy wskazać, iż zgodnie z art. 1832 Kodeksu pracy pracodawca ma obowiązek dopuścić takiego pracownika do pracy na dotychczasowym stanowisku, a jeżeli nie jest to możliwe, na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu lub na innym stanowisku odpowiadającym jego kwalifikacjom zawodowym, za wynagrodzeniem za pracę, jakie otrzymywałby, gdyby nie korzystał z urlopu - tłumaczy Tomasz Siemoński, radca prawny z Kancelarii Radcy Prawnego - Tomasz Siemoński.
Przepis ten nie ma jednak zastosowania w przypadku kobiet karmiących piersią, które pracowały na stanowisku mającym niekorzystny wpływ na karmienie. Wykaz tych prac został wskazany w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 3 kwietnia 2017 r. w sprawie wykazu prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet w ciąży i kobiet karmiących dziecko piersią. Co w takim wypadku powinien zrobić pracodawca?

Zobacz także: Ciekawe zawody w Trójmieście



- W przypadku prac wyraźnie wzbronionych pracownicom karmiącym pracodawca powinien przenieść pracownicę do innej pracy, a jeżeli jest to niemożliwe, zwolnić ją na czas niezbędny z obowiązku świadczenia pracy. Taki sam obowiązek spoczywa na pracodawcy w zakresie pozostałych prac wskazanych w rozporządzeniu, jeżeli dostosowanie warunków pracy albo skrócenie czasu pracy jest niemożliwe albo niecelowe - mówi Tomasz Siemoński.

Czas pracy



Kodeks pracy zawiera też ograniczenia dotyczące czasu pracy pracownika opiekującego się dzieckiem do ukończenia przez nie 4 roku. Nie powinien on przekraczać 8 godzin, chyba że pracownik wyrazi na to zgodę.

- Ponadto pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia za czas nieprzepracowany w związku ze zmniejszeniem z tego powodu wymiaru jego czasu pracy. Powyższe ograniczenie dotyczy systemów równoważnego czasu pracy, pracy w ruchu ciągłym i prac, które nie mogą być wstrzymane ze względu na konieczność ciągłego zaspokajania potrzeb ludności, a także systemów skróconego tygodnia pracy oraz pracy weekendowo-świątecznej - mówi Tomasz Siemoński.
Pracownik opiekujący się dzieckiem do 4 roku życia nie może być też zatrudniany w godzinach nadliczbowych ani w porze nocnej. Pracodawca nie może go też oddelegować poza stałe miejsce pracy, chyba że pracownik wyrazi na to zgodę. Specjalne udogodnienia czekają też na mamy karmiące piersią.

Kobietom karmiącym piersią przysługują dwie półgodzinne przerwy w pracy wliczane do czasu pracy. Kobietom karmiącym piersią przysługują dwie półgodzinne przerwy w pracy wliczane do czasu pracy.
- Pracownica karmiąca dziecko piersią ma prawo do dwóch półgodzinnych przerw w pracy wliczanych do czasu pracy. Pracownica karmiąca więcej niż jedno dziecko ma prawo do dwóch przerw w pracy, po 45 minut każda. Przerwy na karmienie mogą być na wniosek pracownicy udzielane łącznie. W tym miejscu warto nadmienić, że pracownicy zatrudnionej przez czas krótszy niż 4 godziny dziennie przerwy na karmienie nie przysługują, a jeżeli czas pracy pracownicy nie przekracza 6 godzin dziennie, przysługuje jej jedna przerwa na karmienie - mówi Tomasz Siemoński.

Zmiany w Kodeksie pracy 2022. Nowy urlop opiekuńczy i wsparcie dla rodziców



Dodatkowo pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy w wymiarze 16 godzin albo 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. W przypadku gdy zwolnienie od pracy udzielane jest w wymiarze godzinowym, dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika, przy czym niepełną godzinę zwolnienia od pracy zaokrągla się w górę do pełnej godziny.

Cały etat, trzy czwarte, a może pół?



- Na zakończenie warto wspomnieć, iż pracownik uprawniony do urlopu wychowawczego może złożyć pracodawcy pisemny wniosek o obniżenie jego wymiaru czasu pracy do wymiaru nie niższego niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy w okresie, w którym mógłby korzystać z takiego urlopu. Pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownika. Udokumentowany wniosek składa się na 21 dni przed rozpoczęciem wykonywania pracy w obniżonym wymiarze czasu pracy. Jeżeli wniosek został złożony bez zachowania terminu, pracodawca obniża wymiar czasu pracy nie później niż z upływem 21 dni od dnia złożenia wniosku - mówi Tomasz Siemoński.

Dobre przygotowanie do zmiany



Znajomość Kodeksu pracy na pewno pomoże w powrocie do pracy, ale bardzo ważne jest też przygotowanie psychiczne.

- Podstawa to dobra organizacja tego wyzwania. Im szybciej zacznie się tworzyć plan powrotu do pracy, tym lepiej. Robiąc to, warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań, m.in. kiedy i na jakich warunkach mogę i chcę wrócić do życia zawodowego, kto i na jakich zasadach zajmie się dzieckiem, kiedy będę w pracy, oraz jakie będą koszty czasowe i finansowe z tym związane - radzi Agnieszka Rohde, psycholog. - Dobrze jest też spotkać się wcześniej z pracodawcą i na spokojnie omówić wspólną wizję powrotu do pracy. Szczera rozmowa na ten temat z pewnością pozwoli uniknąć nieporozumień i rozczarowań. Kiedy konkrety są już ustalone - łatwiej poradzić sobie z emocjami. Łagodna i życzliwa postawa mamy wobec samej siebie pomoże przejść przez ten kryzysowy moment zarówno jej samej, jak i całej rodzinie.


Wsparcie dla wracającej do pracy mamy powinien okazać też pracodawca.

- Rola pracodawcy jest tu bardzo duża. Po dłuższej nieobecności w pracy każdy członek zespołu czuje się zagubiony i niepewny, a zalękniony pracownik jest mniej efektywny. Dlatego dobre przygotowanie się do powrotu pracownicy z urlopu rodzicielskiego leży w interesie obu stron. Warto zaangażować w ten proces cały zespół, z którym będzie pracować młoda mama. Dzięki temu aklimatyzacja po powrocie przebiegnie sprawniej i krócej. W życzliwej i przyjaznej atmosferze łatwiej przyswoić sobie nowe zadania i przypomnieć stare - mówi Agnieszka Rohde, psycholog.

Miejsca

Opinie (149) 5 zablokowanych

  • (1)

    Udogodnień ? Skoro to kobieta musi rodzić dzieci, bo ktoś musi - to jak psu gnat należy się żłobek, zapewniona opieka żeby taka kobieta mogła pójść do pracy jak każdy. Skoro to kobiety ponoszą koszty ciąży porodu połogu itp to zasr*nym obowiązkiem państwa jest je przez ten okres utrzymać a potem zapewnić dla dziecka placówkę żeby kobiety mogły podjąć prace i na siebie zarobić . Udogodnienia to sa wtedy kiedy nie chce się załatwiać w toy toyu tylko potrzebuje marmurowego sedesu ,a nie kiedy chce żeby należało mi sie to samo co każdemu obywatelowi - możliwość zarobienia na siebie. Mężczyźni którzy tak myślą , jak PAN wyżej , to samo powiesz córce ?

    • 4 7

    • Ależ mają zapewniony rok urlopu, jeśli pracowały mogą dodać zaległy wypoczynkowy.

      Tak robią dziewczyny u mnie w pracy, zazwyczaj nie ma ich w pracy ok 2 lat, czasem dodają trochę wychowawczego i wychodzą 3 lata. Potem są przedszkola, można z nich skorzystać. Nie piszcie, że nie ma miejsc, bo są.

      • 3 1

  • Chłopi (1)

    Mężczyźni w naszym pięknym kraju , są jak ptaszki w ciemnym gaju , trajkoczą coś bez celu, sensu , mówią że każdy z nich jest naj...a jak przychodzi co do czego , to prawie każdy nie ma J*J

    • 4 5

    • chyba Twoi chłopi zacna babo

      • 0 0

  • jeśli urodziła na ukrainie, to wsparcie dostanie (1)

    jeśli jest polka i nigdy nie była na wschodzie, niech ustawi się w kolejce. numerki obowiazują te ze wschodu. polki na zapisy, ale nie wcześniej niż za 10 lat, chyba, że plutin wygra, albo 18 wariant koronaświrusa zdominuje

    • 3 4

    • witaj w Polin

      • 0 0

  • jak widac sprawdza sie dawny model w którym mężczyzna zarabia 3-5 razy więcej od kobiety tak aby był w stanie utrzymać rodzinę (2)

    i żadne pitolenie o tym tamtym nie zmieni starej prawdy

    • 8 1

    • a jesli chlopa nie ma ? np wdowa. albo nigdy nie bylo ? bank nasienia

      • 0 3

    • Oczywiscie, ze sie sprawdza. Problem jedynie, ze wiekszosci mezczyzn nie stac na samodzielne utrzymanie rodziny. Jako kobieta, gwarantuje ci, ze wiele kobiet z checia zostaloby dluzej z dzieckiem, zamiast oddawac je na przechowanie do zlobka i latanie z wywieszonym jezorem miedzy praca, domem. I sie dziwic, ze sie tak malo dzieci rodzi

      • 3 1

  • Prawa są ale korzystanie z nich budzi sprzeciw (3)

    Nie szefa, bo jak pracownik jest efektywny to szef nie cierpi nawet jak pracuje na cześć etatu, ale ludzi z którymi pracuje. Żal ... ściska jak ktoś wychodzi z pracy wcześniej albo nie robi nadgodzin- co widać po części komentarzy. Polska żółć i kwas zawsze aktualne. Nie szkodzi że trzeba odebrać dziecko że żłobka albo z przedszkola, ludzie myślą że leżymy i pachniemy kosztem innych. Prawo może się zmieniać ale jeśli nie idzie za tym zmiana mentalności to niewiele się zmieni w komforcie powrotu do pracy.

    • 4 4

    • (2)

      Wychodzi wcześniej i nadgodzin nie robi, swoje obowiązki przerzuca na innych, a potem ma pretensje, ze premie i podwyżki ma niższe.

      • 1 0

      • (1)

        Nadgodziny nie sa obowiazkowe nawet jak co tak szef mowi. Ja tez zawsze mowie ze za kase moge robic - za dni wolne nie Bede robic. A ze nie chca za nadgodziny placic to ja ich nie chce robic. Prostre.

        • 0 1

        • to jesteś mało elastyczna czyli obecnie..nie przydatna

          inny ma być elastyczny, siedzieć po godzinach a ty nie, to licz sie ze zmianami

          • 0 0

  • Dlaczego ukrainki siedzą w domach na koszt polakow (1)

    I mają darmowe żłobki i przedszkola, a ja moje dziecko muszę posłać do prywatnego, zapłacić polowe pensji i pracować żeby utrzymywać pasożytów z moich podatków?

    • 6 5

    • bo Polacy są obywatelami II kategorii we własnym kraju!

      Dosyć tego

      • 1 0

  • W tym kraju (nie)rząd się..

    interesuje dziećmi tylko do momentu urodzenia. Później ma w d... Nigdy więcej dzieci. Niech nas zaleje fala emigrantów i będzie spokój.

    • 2 3

  • (1)

    Nauczyciel może odmówić nadgodzin jeśli zostaje przekroczony jego tygodniowy lub dzienny czas pracy - wiec tak czy inaczej, pracuje w ramach etatu wiec nie opowiadajcie bajek o nauczycielach jak jest im ciężko , ciężko to jest paniom sprzątającym wycierających odchody po waszych niewychowanych "dzieciaczkach"

    • 2 1

    • W przypadku nauczyciela wymiarem jest roczne pensum, nie ma czegoś takaiego jak tygodniowy wymiar pracy.

      Nie ma też dziennego czasu pracy, miałem kiedy 10 godzin zajęć i nie dało się znaleźć przepisu,który by mnie z tego zwalniał.

      • 0 0

  • pomoc

    Pomoc powinna być zapewniona w postaci punktu opieki dla dzieci - tak, żeby każda pracująca lub chcąca podjąć prace matka miała gdzie zostawić dziecko .500 plus i tym podobne to tylko zachęta żeby głosować, normalni wiedza

    • 5 4

  • Roczne pensum? Pensum to tygodniowy wymiar godzin tablicowych nauczyciela, co nie zmienia faktu ze godzin pracy jest (a przynajmniej powinno byc 40 ), wiec jeśli ilość godzin pracy nie przekraczała 8 godzin dziennie to tak zgadza sie, trzeba przyjąć nadgodziny. Lecz dla nauczycieli widzę wszystko powyżej 18 godzin jest juz ponad ich normę. Wiec jeśli chodzi o ścisłość to czas pray nauczyciela ponad który nie powinni być nadgodzin to 40 godzin tygodniowo a nie 18

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pracodawcy w Trójmieście

Forum

Najczęściej czytane