• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Jak prawo wspiera mamy wracające po urlopie macierzyńskim?

Aleksandra Wrona
22 kwietnia 2022 (artykuł sprzed 2 lat) 
Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim lub rodzicielskim wymaga dobrego przygotowania. Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim lub rodzicielskim wymaga dobrego przygotowania.

Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim lub rodzicielskim to dla wielu kobiet stresujące przeżycie. Pogodzenie życia zawodowego z prywatnym mają ułatwić przepisy Kodeksu pracy dotyczące młodych mam. Na co mogą liczyć kobiety wracające do aktywności zawodowej?



Po urlopie macierzyńskim/rodzicielskim:

Stanowisko pracy



- W pierwszej kolejności należy wskazać, iż zgodnie z art. 1832 Kodeksu pracy pracodawca ma obowiązek dopuścić takiego pracownika do pracy na dotychczasowym stanowisku, a jeżeli nie jest to możliwe, na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu lub na innym stanowisku odpowiadającym jego kwalifikacjom zawodowym, za wynagrodzeniem za pracę, jakie otrzymywałby, gdyby nie korzystał z urlopu - tłumaczy Tomasz Siemoński, radca prawny z Kancelarii Radcy Prawnego - Tomasz Siemoński.
Przepis ten nie ma jednak zastosowania w przypadku kobiet karmiących piersią, które pracowały na stanowisku mającym niekorzystny wpływ na karmienie. Wykaz tych prac został wskazany w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 3 kwietnia 2017 r. w sprawie wykazu prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet w ciąży i kobiet karmiących dziecko piersią. Co w takim wypadku powinien zrobić pracodawca?

Zobacz także: Ciekawe zawody w Trójmieście



- W przypadku prac wyraźnie wzbronionych pracownicom karmiącym pracodawca powinien przenieść pracownicę do innej pracy, a jeżeli jest to niemożliwe, zwolnić ją na czas niezbędny z obowiązku świadczenia pracy. Taki sam obowiązek spoczywa na pracodawcy w zakresie pozostałych prac wskazanych w rozporządzeniu, jeżeli dostosowanie warunków pracy albo skrócenie czasu pracy jest niemożliwe albo niecelowe - mówi Tomasz Siemoński.

Czas pracy



Kodeks pracy zawiera też ograniczenia dotyczące czasu pracy pracownika opiekującego się dzieckiem do ukończenia przez nie 4 roku. Nie powinien on przekraczać 8 godzin, chyba że pracownik wyrazi na to zgodę.

- Ponadto pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia za czas nieprzepracowany w związku ze zmniejszeniem z tego powodu wymiaru jego czasu pracy. Powyższe ograniczenie dotyczy systemów równoważnego czasu pracy, pracy w ruchu ciągłym i prac, które nie mogą być wstrzymane ze względu na konieczność ciągłego zaspokajania potrzeb ludności, a także systemów skróconego tygodnia pracy oraz pracy weekendowo-świątecznej - mówi Tomasz Siemoński.
Pracownik opiekujący się dzieckiem do 4 roku życia nie może być też zatrudniany w godzinach nadliczbowych ani w porze nocnej. Pracodawca nie może go też oddelegować poza stałe miejsce pracy, chyba że pracownik wyrazi na to zgodę. Specjalne udogodnienia czekają też na mamy karmiące piersią.

Kobietom karmiącym piersią przysługują dwie półgodzinne przerwy w pracy wliczane do czasu pracy. Kobietom karmiącym piersią przysługują dwie półgodzinne przerwy w pracy wliczane do czasu pracy.
- Pracownica karmiąca dziecko piersią ma prawo do dwóch półgodzinnych przerw w pracy wliczanych do czasu pracy. Pracownica karmiąca więcej niż jedno dziecko ma prawo do dwóch przerw w pracy, po 45 minut każda. Przerwy na karmienie mogą być na wniosek pracownicy udzielane łącznie. W tym miejscu warto nadmienić, że pracownicy zatrudnionej przez czas krótszy niż 4 godziny dziennie przerwy na karmienie nie przysługują, a jeżeli czas pracy pracownicy nie przekracza 6 godzin dziennie, przysługuje jej jedna przerwa na karmienie - mówi Tomasz Siemoński.

Zmiany w Kodeksie pracy 2022. Nowy urlop opiekuńczy i wsparcie dla rodziców



Dodatkowo pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy w wymiarze 16 godzin albo 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. W przypadku gdy zwolnienie od pracy udzielane jest w wymiarze godzinowym, dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika, przy czym niepełną godzinę zwolnienia od pracy zaokrągla się w górę do pełnej godziny.

Cały etat, trzy czwarte, a może pół?



- Na zakończenie warto wspomnieć, iż pracownik uprawniony do urlopu wychowawczego może złożyć pracodawcy pisemny wniosek o obniżenie jego wymiaru czasu pracy do wymiaru nie niższego niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy w okresie, w którym mógłby korzystać z takiego urlopu. Pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownika. Udokumentowany wniosek składa się na 21 dni przed rozpoczęciem wykonywania pracy w obniżonym wymiarze czasu pracy. Jeżeli wniosek został złożony bez zachowania terminu, pracodawca obniża wymiar czasu pracy nie później niż z upływem 21 dni od dnia złożenia wniosku - mówi Tomasz Siemoński.

Dobre przygotowanie do zmiany



Znajomość Kodeksu pracy na pewno pomoże w powrocie do pracy, ale bardzo ważne jest też przygotowanie psychiczne.

- Podstawa to dobra organizacja tego wyzwania. Im szybciej zacznie się tworzyć plan powrotu do pracy, tym lepiej. Robiąc to, warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań, m.in. kiedy i na jakich warunkach mogę i chcę wrócić do życia zawodowego, kto i na jakich zasadach zajmie się dzieckiem, kiedy będę w pracy, oraz jakie będą koszty czasowe i finansowe z tym związane - radzi Agnieszka Rohde, psycholog. - Dobrze jest też spotkać się wcześniej z pracodawcą i na spokojnie omówić wspólną wizję powrotu do pracy. Szczera rozmowa na ten temat z pewnością pozwoli uniknąć nieporozumień i rozczarowań. Kiedy konkrety są już ustalone - łatwiej poradzić sobie z emocjami. Łagodna i życzliwa postawa mamy wobec samej siebie pomoże przejść przez ten kryzysowy moment zarówno jej samej, jak i całej rodzinie.


Wsparcie dla wracającej do pracy mamy powinien okazać też pracodawca.

- Rola pracodawcy jest tu bardzo duża. Po dłuższej nieobecności w pracy każdy członek zespołu czuje się zagubiony i niepewny, a zalękniony pracownik jest mniej efektywny. Dlatego dobre przygotowanie się do powrotu pracownicy z urlopu rodzicielskiego leży w interesie obu stron. Warto zaangażować w ten proces cały zespół, z którym będzie pracować młoda mama. Dzięki temu aklimatyzacja po powrocie przebiegnie sprawniej i krócej. W życzliwej i przyjaznej atmosferze łatwiej przyswoić sobie nowe zadania i przypomnieć stare - mówi Agnieszka Rohde, psycholog.

Miejsca

Opinie (149) 5 zablokowanych

  • Refleksja po przeczytaniu Waszych komentarzy (2)

    To może po prostu przestańmy się rozmnażać? Nie ma innej opcji. Dzieci już nie mogą się rodzić, bo po prostu komplikują sytuację pracodawców. Albo nie, chwileczkę, niech panowie zachodzą w ciążę, noszą dzieciątko pod sercem 9 m-cy, potem urodzą, potem karmią cycem i nie śpią 2 lata, jednocześnie organizując środki finansowe na utrzymanie i dach nad głową, w tym samym czasie dbając o stabilny i bezpieczny dom, opiekując się dzieckiem non stop, by rosło zdrowe i szczęśliwe. Jednocześnie słuchając niewybrednych komentarzy o tym, jakie to matki stanowią obciążenie dla systemu?! WTF. Nie dalibyście rady panowie, umiecie tylko marudzić.

    • 51 25

    • Jedyny słuszny komentarz. Ludzie są beznadziejni, tylko JA i JA... Matki zanim poszly na urlopy macierzyńskie też pracowały, też wykonywały pracę za kogoś. Od kiedy to mężczyźni nie chodzą na L4? Rozumiem że nie chorujecie, nie macie wypadków, nie korzystacie z rehabilitacji po ciężkiej chorobie? Hipokryzja poziom master.

      • 13 9

    • W normalnym związku kobieta idzie na chorobowy w ciąży a potem na macierzyński/rodzicielski

      I nie musi martwić się o, jak to nazwałas, stabilny i bezpieczny dom i organizować środków finansowych, gdyż to należy do jej męża. Kobieta ma skupić się na dziecku gdyż jej za to płacą w postaci macierzyńskiego/rodzicielskiego

      • 4 15

  • Racja (3)

    Skoro pracodawcy traktują młode kobiety z góry je dyskryminując , zatrudniając na śmieciowych umowach lub na czas określony przedłużając co rok...To macie panie racje , korzystać ze wszystkiego co przysługuje - urlopy , zwolnienia ...Skoro pracodawcy mówią wprost ze robią tak , bo państwo zrzuca na nich ciężar ...nie naprawimy państwa i przepisów prawa - nie żałujmy pracodawców , oni mają to gdzieś zatrudniając nas robią tak, żeby szybko i wygodnie się było nas pozbyć

    • 12 10

    • Sory takie jest życie

      Znacząca większość pracodawców zatrudnia ludzi żeby samemu zarabiać, nie po to aby ułatwiać pracownikom marzenie o rozdzicielstwie

      • 10 0

    • Racja???? (1)

      Pracodawca to często malutka kilkuosobowa firma. Jak pracują cztery - pięć osób, a dwie z nich zajdą w ciąże, to z czego ten pracodawca ma zapłacić ciężarnej pensje przez 33 dni, pózniej za cały czas zwolnienia i macierzyńskiego urlop wypoczynkowy, ZUS, podatki? To znaczy, ze pozostali maja zasuwać za siebie i za nią ? Co innego jak popracuje w firmie dwa, trzy lata, zajdzie w ciąże i nie poleci od razu w drugim miesiącu na zwolnienie. Obecnie większość bierze zwolnienie na następny dzień, jak lekarz potwierdzi ciąże, a jak wróci do macierzyńskim/ wychowawczym to więcej jest na zwolnieniach niż w pracy. Ale jej wolno, inni ja zastąpią w tym czasie. Przecież ciężarna to siła narodu??!!!

      • 10 4

      • Nie byłoby tego problemu, gdyby zwolnienie w ciąży było odliczane od macierzyńskiego.

        Tak jest w kilku europejskich krajach i tam kobiety starają się nie brać zwolnień, jeśli nie jest to potrzebne. Nie dotyczy to sytuacji gdzie kobieta ma komplikacje.

        • 5 0

  • (1)

    Mężczyźni ? Nie chodzą na zwolnienia? Dobre sobie ....Kac, zapiłem , zaspałem , mam 36.8 stopni...dryn dryn chciałbym teleporadę u lekarza.
    No comments

    • 13 15

    • No i widać, że komentarz pisała kobieta!

      Zero empatii i zrozumienia! Choroby męskie, czyli męskie przeziębienie i męska grypa to nie przelewki. Gdyby kobiety nie miały wykształconej genetycznej odporności, to śmiertelność tych chorób wynosiłaby około 40% !!!

      • 7 2

  • (5)

    a wszystkim panom piszącym że kobiety wykorzystują , jakim prawem idą na zwolnienie...nie powinno się zatrudniać młodych kobiet itp - życzę żeby właśnie to usłyszały wasze córeczki wychodząc z uczelni z dyplomem...lub bez

    • 18 11

    • Młoda mamo, ale czemu w Polsce kobiety są na zwolnieniu już kilka dni po zrobieniu testu ciążowego? (4)

      Czemu kobiety nie są w stanie pracować, a mają siły wyjeżdżać na city breaks, krótkie wakacje z granicą? To są przypadki z mojej pracy.

      • 10 3

      • Proszę nie wrzucać wszystkich kobiet do jednego worka, będąc w ciąży na zwolnienie poszłam na trzy tygodnie przed planowanym terminem porodu

        • 1 4

      • Dokladni. Znajoma w ciazy. Bardzooo ciezko znosi. Oczywiscie juz na zwolnieniu. 4 miesiac. Ale 20h lotu na wakacje to zniosla rewelacyjnie.

        • 1 0

      • Nie mów tak o wszystkich kobietach- ja na zwolnienie poszłam pod koniec piątego miesiąca, bo od siedzenia przed komputerem i fizjologicznej (sic!) zmiany środka ciężkości ciała mój kręgosłup się poddał i wyłam z bólu.
        Siedzieć przed komputerem 8 godzin nie mogłam, ale godzinę czemu nie- pewnie ktoś by powiedział że kompletna roszczeniowa baba, co do pracy nie pójdzie, ale siedzieć w kawiarni na plotach to może.
        Na tej samej zasadzie ludzie warczą w sklepach- chodzić może a w kolejce nagle zdycha. No kurczę tak, ruch wymusza wzmożony obieg krwi więc jest ok, a jak się postoi to się ma ochotę umrzeć tam gdzie się stoi (oczywiście skala u każdej kobiety jest inna i może zależeć od kondycji danego dnia).

        Te dzieci, zwłaszcza matek pracujących kiedyś będą pracować dla nas- będą nas leczyć, nam sprzedawać, nam piec chleb, nam naprawiać auta, warto chyba zadbać o edukację od najmniejszego- że warto pracować?

        • 0 0

      • ja poszłam z pracy wprost na porodówkę, 4 miesiące macierzyńskiego i do pracy. laktator przed kompem, zero przerwy na karmienie

        cześniejszego wychodzenia z pracy..pełne poświecenie . Przy drugim miałam zamiar pracowac najdłużej jak się da...gdy tylko powiedziałm, że trzeba pogonić towarzystwo do pracy bo zamiast pracować chodza na papieroski , kawki lunche a grupka musi pracować za resztę a w tym czasie ładunki uciekają, ..dostałam wypowiedzenie...i okazało się, że jestem w ciąży Bez skupułów L4 ...zaległe urlopy, macierzyński 6 miesięcy i dni wolne...3 lata na płatnym ...ale byli wsciekli...

        • 1 0

  • Jeszcze czerwony dywan.

    Plus fanfary i oklaski.

    • 13 1

  • i kolejna dyskryminacje facetów!!

    • 8 3

  • (5)

    Miejsce w żłobku najpierw potrzebne a z tym w Gdańsku ciężko. W kolejce ba miejsc 911 a dziecko 6 miesięcy

    • 31 1

    • Są prywatne plus dopłaty (1)

      • 0 6

      • Dopłata wynosi 500 zł, prywatny zlobek-ceny zaczynają sie od 1300 zł. Najbardziej ceny podskoczyly kiedy weszły miejskie dopłaty do żłobków. Jesli nie bylas zatrudniona na umowe o prace w czasie porodu, jestes do zlobka ostatnia w kolejce. Nie masz szans na zlobek-nie masz szans na pracę.. Koło sie zamyka.
        W Polsce naprawde jest bardzo trudno matkom małych dzieci podjąć pracę/wrócić do pracy. Nie mówiąc o takich, które wychowują dziecko bez partnera. Jak są niezależne i to ich własna decyzja, jakos sobie poradzą, ale jeśli to mężczyzna odchodzi, to naprawdę są w trudnej sytuacji. Pomoc z mopsu na samotne wychowanie dziecka to zasiłek w wysokosci cos okolo 150 zł msc . Zlobek okolo 1300 zł, koszty życia, czesto tez wynajęcia mieszkania... sa naprawde spore.
        Nie chodzi o to żeby ludziom dawac cos za darmo, ale przynajmniej te żłobki, w przypadku jesli mama pracuje, powinny by całkowicie za darmo. To minimum, aby jakos te małe dzieci które w przyszłości będą tworzyć społeczność, mogly miec w miarę spokojna matkę, co jest warunkiem aby w przyszłości nie miały problemów mentalnych.

        • 12 4

    • Nie doczekała się my byliśmy ciągle kikkusetni i nigdy nie weszliśmy do przodu (1)

      • 2 0

      • Prawda

        • 0 0

    • Dokładnie

      W ciągu roku w kolejce do żłobka przeskoczyliśmy o 4 miejsca:/

      • 2 0

  • Dlaczego matki?

    Ojcowie też biorą urlop rodzicielski. Takie podejście, że tylko matki zostają w domu z dzieckiem jest irytujące.

    • 9 6

  • a ja durna bylam... (1)

    ...cala ciaze pracowalam, bo chcialam byc w porzadku i miec poprawne stosunki w firmie.
    powrot do pracy zaraz po macierzynskim.
    po roku jest opcja awansu - dostal je totalny jelop (jedyny chlop w oddziale), a ja i kolezanka mialysmy duzo wieksze kompetencje i doswiadczenie.
    lojalnosc totalnie nie jest nagradzana.
    teraz planuje druga ciaze - bankowo wezme zwolnienie, macierzynski, wychowawczy i caly urlop a jak mnie wywala pozniej to jeszcze odprawe zgarne.
    drugi raz durna nie bede !

    • 29 9

    • Patrząc na twoją polszczyznę, raczej nie jesteś "orłem"

      Awans dostała bardziej kompetentna osoba, a Ty jesteś za głupia, żeby to zauważyć

      • 9 6

  • Proszę zadać pytanie jak państwo wspiera mamy prowadzące dzialalnosc (2)

    Przymuszane do kontraktów ratowniczki, pielęgniarki, lekarki, kosmetyczki, fryzjerki...tzw pracodawca ma w d... Czy jesteś w ciąży czy masz małe dziecko... I ten śmieszny zasilek

    • 7 2

    • To plac wiekszy ZUS niz ten jak na najnizszej krajowej.

      • 1 0

    • Nie wiem czemu pracodawca miałby się martwić tym, że masz małe dziecko czy jesteś w ciąży? Ma znaczy wg Ciebie dyskryminować bezdzietnych?

      • 1 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pracodawcy w Trójmieście

Forum

Najczęściej czytane