• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Rynek pracy w Trójmieście. Jaki był, jaki będzie

Agnieszka Śladkowska
1 stycznia 2014 (artykuł sprzed 10 lat) 
Zmiany w Trójmieście zachodzą stopniowo w dotychczas nadanym kierunku. Nadal najłatwiej znaleźć dobrze płatną pracę w IT, a sektor BPO dynamicznie się rozwija i tworzy nowe miejsca pracy. Zmiany w Trójmieście zachodzą stopniowo w dotychczas nadanym kierunku. Nadal najłatwiej znaleźć dobrze płatną pracę w IT, a sektor BPO dynamicznie się rozwija i tworzy nowe miejsca pracy.

Rok 2013 w wymiarze krajowym nie był łatwy dla rynku pracy. A jak było w Trójmieście? Były redukcje, ale były też spektakularne rekrutacje. Co czeka nas w roku 2014? Na początek coroczne zmiany płacy minimalnej.


W tym roku do prężnie rozwijającego się sektora usług wspólnych w Trójmieście dołączyła Kemira. W tym roku do prężnie rozwijającego się sektora usług wspólnych w Trójmieście dołączyła Kemira.
Linie Emirates zatrudniają ponad 400 osób z Polski, ale firma nie podaje ile z tych osób pochodzi z trójmiejskiej  rekrutacji. Linie Emirates zatrudniają ponad 400 osób z Polski, ale firma nie podaje ile z tych osób pochodzi z trójmiejskiej  rekrutacji.
Poza zwolnieniami grupowymi, ciągłymi rozmowami o upadłości, stocznia ma jeszcze jeden problem - posądzana jest o stosowanie praktyk dyskryminujących starszych pracowników. Poza zwolnieniami grupowymi, ciągłymi rozmowami o upadłości, stocznia ma jeszcze jeden problem - posądzana jest o stosowanie praktyk dyskryminujących starszych pracowników.
Zwolnienia w Trójmieście były dużo mniejsze niż się spodziewano. Zwolnienia w Trójmieście były dużo mniejsze niż się spodziewano.

Czy liczysz, że rok 2014 będzie lepszy od poprzedniego?


Przez ostatni rok mogliśmy w Trójmieście obserwować rozwój sektora BPOIT. W przeciwieństwie do roku poprzedniego nie zasypała nas, co prawda, lawina nowych inwestorów, ale Ci, którzy już na dobre się zadomowili, prowadzili aktywne rekrutacje. O nowych miejscach pracy informowali m.in. Sii, Bayer Service Center, Kainos i nowa na trójmiejskim rynku Kemira.

Nowe miejsca pracy pojawiły się także w sektorze usług w związku z otwarciem centrum handlowego Riviera w Gdyni. Na początku roku poszukiwanie pracowników na terenie Trójmiasta ogłosiły również linie lotnicze Emirates. Rekrutacja personelu pokładowego i naziemnego odbyła się w sumie dwukrotnie i cieszyła się dużym zainteresowaniem.

W roku 2013 nie obyło się oczywiście bez zwolnień. Kilkakrotnie dochodziło do nich m.in. w Nokaucie, który w tym roku zdecydował się wejść na giełdę.

Wiele razy słyszeliśmy też o pogarszającej się sytuacji w Stoczni Gdańskiej, która w ciągu roku kilka razy decydowała się na zwolnienia grupowe. Tuż przed świętami redukcję etatów rozpoczął gdyński oddział Thomson Reuters, gdzie wypowiedzenie dostało na razie 30 osób.

Mniej zwolnień niż się spodziewaliśmy pojawiło się w edukacji, choć największym problemem nadal jest znajdowanie pracy przez nauczycieli wchodzących dopiero na rynek pracy.

Wiele emocji dostarczyły zmiany w prawie pracy dotyczące urlopów rodzicielskich.

Dzięki nim zamiast 24 tygodni urlopu macierzyńskiego (20 - podstawowego i 4 - dodatkowego) mamy 26 tygodni (20 - podstawowego i 6 - dodatkowego) a także kolejne 26 tygodni urlopu rodzicielskiego (który jak sama nazwa wskazuje może wziąć matka lub ojciec dziecka. Za okres podstawowego i dodatkowego urlopu macierzyńskiego przysługuje 100 proc. zasiłku, natomiast za urlop rodzicielski 60 proc. Można też od razu po urodzeniu dziecka zdecydować się na urlop rodzicielski i wtedy przez cały okres będziemy pobierać zasiłek w wysokości 80 proc. Ustawa dopuszcza też jeszcze jedno ciekawe rozwiązanie - czyli łączenie pracy u pracodawcy, który udziela urlopu rodzicielskiego. Możemy np. pracować na 1/2 etatu i pobierać proporcjonalnie połowę wysokości urlopu rodzicielskiego.
Najciekawsze informacje na temat urlopu rodzicielskiego można znaleźć na specjalnie stworzonej stronie www.rodzicielski.gov.pl

Głośnym tematem ubiegłego roku, w którym na razie nie zapadły żadne decyzje, była sprawa jawności wynagrodzeń. Nadal trwają spory, czy powinniśmy iść w stronę pełnej transparentności płac na wzór Szwecji, czy może okrojona jawność powinna dotyczyć tylko pracowników instytucji publicznych, lub - jak proponują czytelnicy - do każdego stanowiska powinny być jasno określone widełki podawane również w ogłoszeniach o pracę. Może ten rok przyniesie więcej jasności w temacie jawności wynagrodzeń.

Końcówka roku 2013 to też pojawienie się znaczących zmian w naszym serwisie Praca, który - wzbogacony o profile pracodawców i rozbudowane ogłoszenia premium - ma wspomóc kandydatów w zdobywaniu jak największej liczby informacji na temat potencjalnych pracodawców.

Co czeka nas w roku 2014? Na początek coroczne zmiany płacy minimalnej, która od stycznia wyniesie 1680 zł brutto, w życie wchodzi też ustawa zezwalająca na stosowanie 12-miesięcznego okresu rozliczenia czasu pracy, ruchomy oraz przerywany czas pracy, które mogą być wprowadzone w drodze porozumienia ze związkami zawodowymi lub reprezentacją pracowników. Na pewno usłyszymy więcej o reformie urzędów pracy, która będzie polegać na profilowaniu pomocy dla osób bezrobotnych, nowych instrumentach wsparcia dla szukających pracy i wynagradzaniu pracowników urzędów za osiągane wyniki. Możemy się też spodziewać dalszego zbliżania edukacji do biznesu, ponieważ coraz większym zainteresowaniem cieszą się uczelnie, które stawiają na praktyczne umiejętności. Wyzwaniem rynku pracy pozostanie nadal zagospodarowanie potencjału pracowników 50+, z którym obecnie mamy duży problem.

Opinie (90) 4 zablokowane

  • najwazniejsze jest to ze jak tak dalej bedzie to Urzedy Miast beda glownymi pracodawcami

    co jest z zalozenia chore. Produkcja urzedasow trwa.

    • 9 0

  • A dla mnieto powinno wyjechac jak najwiecej ludzi (3)

    Moze te pacany z Wiejskiej pomysla jak wyjedzie ze 5 milionow.I nie bedzie im mial kto emeryturek zapewnic

    • 8 0

    • "I nie bedzie im mial kto emeryturek zapewnic" (1)

      Stworzą ustawę imigracyjną i sprowadzą do Polski Azjatów i ciapaków!
      Zobaczysz, że za 15 lat kasjerem w Biedronce we Wrzeszczu będzie Ahmed!

      • 2 0

      • Raczej Ukraincow i Rosjan, bo sa nam najblizsi kulturowo.

        • 3 0

    • i co z tego ze nie bedzie na emerytury?

      Władzuchna i tak ich nie potrzebuje a co ma wyszarpać do tego czasu to wyszarpie. Brak kasy na emerytury bedzie dotyczyl przecietnego obywatela a na socjal dla masy wyborczej to zawsze sie cos znajdzie. Zreszta nawet jak nikt nie wyjedzie to naprawde ktos sie jesczce ludzi ze dostanie emeryture umozliwiajaca np. wynajem mieszkania?

      • 0 0

  • Pracodawcy z klucza....

    Jeżeli PRACODAWCA przyjdzie z tzw. klucza partyjnego , to na pewno będzie pozbywał się doświadczonych i mądrych pracowników . Przecież nie pozwoli sobie taki matoł , ażeby ktoś z KADRY wytknął mu niekompetencje. Coś na ten temat wiem .

    • 2 0

  • porąby (2)

    To do was...Jak tak dalej pójdzie to zostaną w kraju tylko ...Mohery....A pamiętajcie ...Oni głosują w całości na pis...

    • 2 3

    • Opinia została zablokowana przez moderatora

    • Ok !!!...Admin...

      Pokazałeś że rządzi medialna dyktatura...Wiemy to od dawna ,ale wy to potwierdzacie codziennie niemal ...Nie czytałeś jeszcze resortowych dzieci -media ......Zabrakło dla ciebie ??? Mogę ci podrzucić...!!! Podaj telefon ,to się zdzwonimy...Buraku !!!

      • 1 0

  • praca dla rodziców

    dla matki z dzieckiem w przedszkolu nie ma pracy gdyż nie jest dyspozycyjna (przedszkole otwarte 6-17)

    • 3 2

  • (1)

    w polsce dobrze zarabiają tylko lekarze....
    już naprawdę w d*pach im sie poprzewaracało....

    • 7 0

    • taaaa na 7 i pół etatu

      • 1 0

  • (1)

    Jak słyszę, że 3 tyś netto to wegetacja, to mnie bierze. Ludzie obudźcie się, za takie wynagrodzenie spokojnie da się utrzymać, ba nawet sobie pozwolić na coś więcej. Problem to chyba polega na zachłanności ludzkiej, wszyscy muszą mieć apartamenty, super auta i najlepiej iphonea, takim to nawet 15 tyś będzie mało. Proponuję zacząć cieszyć się z tego co się ma np. z dobrego zdrowia, oczywiście dążąc małymi krokami do poprawy swojej majętności. Sami chyba nie wiecie jak źle jeszcze może być, i błagam nie porównujcie nas do Niemiec, Francji itd, nie ma to żadnego sensu, komuna będzie się za nami ciągnęła jeszcze z 30 lat.
    Pozdrawiam wszystkich, którzy myślą, że im się należy. Cieszcie się, że mamy w zasadzie za darmo nieograniczony dostęp do wiedzy, którą można w swoim życiu sensownie wykorzystać.

    • 10 3

    • Bezdzietna para, z dochodem netto 3000 może żyć normalnie. Jeśli pojawi się dziecko, wiadomo, trzeba trochę więcej, i potrzeby mieszkaniowe są większe - ale nie przesadzajmy, za 3000 nie klepie się biedy. Oznacza to skromne życie, dojeżdżanie do pracy tramwajem i brak 500 kanałów tlewizji na życzenie, ale to nie jest ubóstwo!!! To zwyczajne, przeciętne życie

      • 0 0

  • z Polskipowinno wyjechac jeszcze 4-8 milionow ludzi

    wraz z rodzinami, dziecmi, tak aby powstala w Polsce ogromna dziura pokoleniowe, aby bylo 10 emerytow na 1 osobe pracujaca, moze wetdy wladza w polsce oile bedzie istniala obudzi sie i zacznie cos dzialac, bo tak to jak na razie wiekszosc Polakow zarabia mniej niz zarabiala podzcas komuny czy przed 2 wojna swiatowa.

    • 4 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pracodawcy w Trójmieście

Forum

Najczęściej czytane