Wiadomości

stat

Niewykorzystany urlop wypoczynkowy w ciąży

"Polski ustawodawca w sposób szczególny chroni i zabezpiecza interesy pracownic w ciąży, przyznając im liczne uprawnienia związane z macierzyństwem."
"Polski ustawodawca w sposób szczególny chroni i zabezpiecza interesy pracownic w ciąży, przyznając im liczne uprawnienia związane z macierzyństwem." fot. zinkevych/fotolia.pl

Co dzieje się z niewykorzystanym urlopem wypoczynkowym, kiedy kobieta przejdzie na urlop macierzyński? Z takim pytaniem zwróciła się do nas czytelniczka.Obecnie jestem zatrudniona na umowę o pracę w firmie państwowej do 14.10.2017. Moja umowa została przedłużona do czasu porodu - mniej więcej 12 grudnia 2017. Przebywam na L4 i nie wykorzystałam urlopu - czy w takim przypadku mogę się domagać od pracodawcy żeby zapłacił mi za niewykorzystany urlop albo przedłużył umowę po porodzie o tyle czasu ile mam urlopu? A może mój urlop mi przepadnie?

Odpowiedzi na to pytanie udziela Jan OzolinKancelarii Adwokackiej Jan Ozolin.

Adwokat Jan Ozolin
Adwokat Jan Ozolin
Polski ustawodawca w sposób szczególny chroni i zabezpiecza interesy pracownic w ciąży, przyznając im liczne uprawnienia związane z macierzyństwem. Zakazanym jest więc chociażby zatrudnianie kobiet w ciąży przy pracach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia, czy też zatrudnianie ich w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych.

Jednocześnie kodeks pracy stara się również zapewniać kobietom w ciąży możliwie jak najbardziej stabilne warunki zatrudnienia, próbując maksymalnie ochronić je przed ewentualnym zwolnieniem. Przykładem takiego rozwiązania jest choćby przewidziana w  art. 177 § 3 k.p. dyrektywa zgodnie z którą, w sytuacji, gdy umowa o pracę zawarta na czas określony albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, z mocy prawa ulega ona przedłużeniu do dnia porodu. Należy również podkreślić, że w tym okresie pracownica zachowuje prawo do wszystkich uprawnień pracowniczych, w tym także do urlopu wypoczynkowego.

Czy wypłacono Ci kiedykolwiek ekwiwalent za niewykorzystany urlop?

tak, zdarzyła mi się taka sytuacja

57%

nie, choć mi się należał

8%

nie, wykorzystuję cały urlop

35%
Przechodząc do odpowiedzi na pytanie Czytelniczki należy więc, za słusznym stanowiskiem doktryny, uznać, że "z dniem rozwiązania stosunku pracy prawo pracownika do urlopu wypoczynkowego w naturze przekształca się w prawo do ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop" (J. Iwulski, W. Sanetra, Kodeks pracy. Komentarz, wyd. III). Oznacza to, że od dnia porodu Czytelniczce przysługuje roszczenie do pracodawcy o wypłacenie ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (40)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.