• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Niewykorzystany urlop wypoczynkowy w ciąży

Jan Ozolin
29 listopada 2017 (artykuł sprzed 6 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Szkolenie po nocnej zmianie. Czy to legalne?
"Polski ustawodawca w sposób szczególny chroni i zabezpiecza interesy pracownic w ciąży, przyznając im liczne uprawnienia związane z macierzyństwem."
"Polski ustawodawca w sposób szczególny chroni i zabezpiecza interesy pracownic w ciąży, przyznając im liczne uprawnienia związane z macierzyństwem."

Co dzieje się z niewykorzystanym urlopem wypoczynkowym, kiedy kobieta przejdzie na urlop macierzyński? Z takim pytaniem zwróciła się do nas czytelniczka.



Obecnie jestem zatrudniona na umowę o pracę w firmie państwowej do 14.10.2017. Moja umowa została przedłużona do czasu porodu - mniej więcej 12 grudnia 2017. Przebywam na L4 i nie wykorzystałam urlopu - czy w takim przypadku mogę się domagać od pracodawcy żeby zapłacił mi za niewykorzystany urlop albo przedłużył umowę po porodzie o tyle czasu ile mam urlopu? A może mój urlop mi przepadnie?

Odpowiedzi na to pytanie udziela Jan OzolinKancelarii Adwokackiej Jan Ozolin.

Adwokat Jan Ozolin Adwokat Jan Ozolin
Polski ustawodawca w sposób szczególny chroni i zabezpiecza interesy pracownic w ciąży, przyznając im liczne uprawnienia związane z macierzyństwem. Zakazanym jest więc chociażby zatrudnianie kobiet w ciąży przy pracach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia, czy też zatrudnianie ich w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych.

Jednocześnie kodeks pracy stara się również zapewniać kobietom w ciąży możliwie jak najbardziej stabilne warunki zatrudnienia, próbując maksymalnie ochronić je przed ewentualnym zwolnieniem. Przykładem takiego rozwiązania jest choćby przewidziana w  art. 177 § 3 k.p. dyrektywa zgodnie z którą, w sytuacji, gdy umowa o pracę zawarta na czas określony albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, z mocy prawa ulega ona przedłużeniu do dnia porodu. Należy również podkreślić, że w tym okresie pracownica zachowuje prawo do wszystkich uprawnień pracowniczych, w tym także do urlopu wypoczynkowego.

Czy wypłacono Ci kiedykolwiek ekwiwalent za niewykorzystany urlop?

Przechodząc do odpowiedzi na pytanie Czytelniczki należy więc, za słusznym stanowiskiem doktryny, uznać, że "z dniem rozwiązania stosunku pracy prawo pracownika do urlopu wypoczynkowego w naturze przekształca się w prawo do ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop" (J. Iwulski, W. Sanetra, Kodeks pracy. Komentarz, wyd. III). Oznacza to, że od dnia porodu Czytelniczce przysługuje roszczenie do pracodawcy o wypłacenie ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy.

O autorze

autor

Jan Ozolin

adwokat, Kancelaria Adwokacka Jan Ozolin

Kancelaria Adwokacka Jan Ozolin

Miejsca

Opinie (43) 1 zablokowana

  • Kto temu faciowi robi taki wizerunek?

    • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pracodawcy w Trójmieście

Forum

Najczęściej czytane