• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Urlop w trakcie wypowiedzenia - zależy tylko od pracodawcy

28 września 2012 (artykuł sprzed 11 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Szkolenie po nocnej zmianie. Czy to legalne?
Nie ustalono formy, w jakiej pracodawca ma obowiązek poinformować nas o urlopie, może to być pismo, informacja ustna lub e-mail. Nie ustalono formy, w jakiej pracodawca ma obowiązek poinformować nas o urlopie, może to być pismo, informacja ustna lub e-mail.

Pracodawca jest jedyną stroną, która może zaproponować urlop w trakcie okresu wypowiedzenia. Pracownik może jedynie zgłaszać taką potrzebę, jednak musi pogodzić się z decyzją przełożonego. Co ważne, nawet jeśli pracownik nie świadczy pracy, o urlopie trzeba go powiadomić przed jego rozpoczęciem.



Jeszcze w trakcie okresu wypowiedzenia musiałam zdać miejsce pracy, chciałam w tym czasie wziąć urlop, jednak pracodawca nie chciał się zgodzić. Dopiero dwanaście dni po zdaniu miejsca pracy, zostałam poinformowana, iż na podstawie art. 167 1 Kodeksu Pracy od dnia 11.07.2012 roku do dnia 07.08.2012 roku przebywam na urlopie. Czy istnieje możliwość, iż pracodawca przekroczył zakres kompetencji wynikających z art. 167 1 Kodeksu Pracy gdyż poinformował mnie o urlopie w trakcie jego trwania? - pyta nasza czytelniczka.
Andrzej Fortuna, radca prawny Andrzej Fortuna, radca prawny

Na pytanie odpowiada Andrzej Fortuna, Kancelaria Radcy Prawnego Fortuna.

W jakiej atmosferze rostawałe(a)ś się do tej pory ze swoim pracodawcą?



Na podstawie art. 167 1 Kodeksu Pracy, pracodawca posiada prawo do jednostronnego udzielenia pracownikowi urlopu w okresie wypowiedzenia umowy o pracę. Nie musi on jednak tego robić, przyjmując na siebie obowiązek wypłaty stosownego ekwiwalentu. Niemniej, jeśli urlopu udzielono - pracownik jest zobowiązany do wykorzystania należnego mu urlopu, udzielonego przez pracodawcę. Przyjmuje się, że pracodawca, decydując się na udzielenie pracownikowi urlopu w okresie wypowiedzenia, nie musi tego uzgadniać z pracownikiem.

Niewątpliwie jednak fakt udzielenia urlopu winien być zakomunikowany pracownikowi - i to przed terminem wyznaczonego rozpoczęcia wypoczynku. Prawo do urlopu jest bowiem jednym z najistotniejszych uprawnień pracowniczych. Pracownik w okresie urlopu odpoczywa od trudów pełnionych obowiązków i regeneruje organizm. Poinformowanie pracownika świadczącego pracę o udzieleniu urlopu, ustanawiając datę rozpoczęcia urlopu przed udzieleniem informacji o przyznaniu urlopu, stanowi zaprzeczenie celu urlopu wypoczynkowego, jakim jest wypoczynek i regeneracja sił. To bowiem, że pracownik w istocie nie świadczy pracy, np. z uwagi na brak jej powierzenia przez pracodawcę, nie jest równoznaczne z uznaniem, że pracownik ma możliwość faktycznie wypocząć. Nie mając świadomości, iż udzielono mu urlopu wypoczynkowego, musi się bowiem liczyć z tym, że w każdej chwili może on zostać wezwany do zakładu pracy - odpada zatem w tej sytuacji choćby zaplanowanie dłuższego wyjazdu. Powyższe zdaje się potwierdzać Sąd Najwyższy, który to w wyroku z dnia 21 czerwca 2005 r., sygn. akt III APa 48/05 wskazał, że okres zwolnienia pracownika z obowiązku świadczenia pracy nie jest równoznaczny jakościowo i pojęciowo z okresem wykorzystywania urlopu wypoczynkowego, którego celem jest wypoczynek pracownika.

Mając powyższe na uwadze, uprawnionym będzie uznanie, że Czytelniczka rozpoczęła swój urlop dopiero w dniu, w którym została ona poinformowana o jego udzieleniu, natomiast wcześniej co najwyżej doznała przeszkód ze strony pracodawcy w zakresie wykonywania obowiązków pracowniczych (nie powierzono jej pracy), co uprawnia ją za te dni do tzw. wynagrodzenia przestojowego (art. 81 kodeksu pracy), jeśli oczywiście w okresie tym pracownica była gotowa do wykonywania swoich standardowych obowiązków pracowniczych.

Na marginesie jednak należy zaznaczyć, że oświadczenie pracodawcy o udzieleniu pracownikowi urlopu wypoczynkowego nie wymaga szczególnej formy. Jeżeli zatem z zachowania pracodawcy, mającego miejsce przed przekazaniem pracownicy oficjalnej informacji o udzieleniu urlopu, wynikało jednoznacznie, że urlop faktycznie został udzielony - kwestionowanie tego faktu może okazać się nieskuteczne.

Miejsca

Opinie (7) 1 zablokowana

  • ehhhh (1)

    dzisiaj ja dostałem wypowiedzenie i urlop... od 1 wrzesnia. Nie szuka ktos pracownika ? mail floop_y@wp.pl

    • 8 3

    • W czasie okresu wypowiedzenia

      to się idzie na L4. Pracodawca ma płacić ekwiwalent za urlop.

      • 5 0

  • d*pa

    czesc wszystkim.ja mialem 2 tygodnie urlopu normalnie potem przyszedlem do pracy na 2dni wypowiedzenie dostalem wraz z urlopem (3m-ce) i d*pa siedze juz 3 tygodnie w domu i nic ale trzeba ruszyc 4 litery i wyruszyc w swiat szukac roboty bo jak nie to d*pa i the end

    • 5 0

  • Płatny urlop ?

    Wpierw trzeba mieć umowę o pracę a nie jakąś śmieciową na zlecenie czy dzieło.

    • 4 1

  • URLOP (1)

    Pracodawca może to,pracodawca może tamto,a gdzie jest w tym wszystkim człowiek.Oczywiście pracodawca to też człowiek,ale czy na pewno zawsze????

    • 3 4

    • Stefan

      Twoja wypowiedź jest bardzo głęboka

      • 1 0

  • Urlop wypoczynkowy a okres wypowiedzenia

    Witam,

    jestem na wypowiedzeniu. Z szefem uzgodniliśmy, że w ostatnich dniach wypowiedzenia wykorzystam przysługujący urlop wypoczynkowy. Wniosek o urlop został zatwierdzony i podpisany. Czy w takim przypadku pracodawca może zmienić zdanie i zażądać abym jednak nie szedł na urlop, za co dostanę ekwiwalent? Czy zmiana decyzji zależy tylko od niego, czy w przypadku kiedy zostało wszystko już uzgodnione, zmiana sposobu rozliczenia zaległego urlopu będzie wymagać zgody dwóch stron?

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pracodawcy w Trójmieście

Forum

Najczęściej czytane