• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Czas pracy i przerwa śniadaniowa w umowie zlecenia

Jan Ozolin
11 sierpnia 2018 (artykuł sprzed 5 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Szkolenie po nocnej zmianie. Czy to legalne?
Zapis o nieodpłatnej przerwie śniadaniowej w umowie zlecenia jest dopuszczalny, jednak w umowie powinno znaleźć się postanowienie o kwocie o jaką zostanie pomniejszone wynagrodzenie. Zapis o nieodpłatnej przerwie śniadaniowej w umowie zlecenia jest dopuszczalny, jednak w umowie powinno znaleźć się postanowienie o kwocie o jaką zostanie pomniejszone wynagrodzenie.

Umowa zlecenia jest umową opisaną w kodeksie cywilnym, a nie w kodeksie pracy, co sprawia, że jej zapisy różnią od tego, co zazwyczaj znajduje się w umowie o pracę. Z wątpliwościami dotyczącymi swojej umowy, zwrócił się do nas jeden z czytelników.



Czy pracodawca może w umowie zlecenia zawrzeć zapisy:
1. Wykonanie usług będzie świadczone w siedzibie firmy, w określonych godzinach od 07:00 do 15:30,
2. Zleceniobiorca ma prawo do przerwy śniadaniowej w wymiarze 15 minut, przerwa ta powoduje obniżenie wynagrodzenia za wykonanie usługi?

Odpowiedzi na to pytanie udziela Jan Ozolin z Kancelarii Adwokackiej Jan Ozolin.

Adwokat Jan Ozolin Adwokat Jan Ozolin
W pierwszej kolejności wskazać należy, że umowa zlecenia na podstawie, której Czytelnik świadczy jest umową opisaną w kodeksie cywilnym, nie zaś w kodeksie pracy. Oznacza to, że przy jej zawieraniu, wykonywaniu, rozwiązywaniu czy rozstrzyganiu wszelkich sporów zastosowanie mają przepisy Kodeksu cywilnego, a nie Kodeksu pracy. Przez umowę zlecenia należy rozumieć zobowiązanie jednej osoby (zleceniobiorcy) do wykonania określonej czynności prawnej (np. pracy) dla innego podmiotu (zleceniodawcy), na warunkach określonych w umowie.

W orzecznictwie Sądu Najwyższego i doktrynie dominuje trafny pogląd, że przepisy kodeksu cywilnego regulujące umowę zlecenia mają charakter dyspozytywny i mogą być, w granicach wyznaczonych w art. 3531, modyfikowane przez strony (wyroki SN z dnia 21 sierpnia 2008 r., IV CSK 168/08, M. Praw. 2008, nr 18, s. 954, oraz z dnia 28 lutego 2013 r., III CSK 154/12, LEX nr 1314356).
Umowa zlecenia nie powinna mieć cech typowych dla umowy o pracę, która wiąże się m.in. z podporządkowaniem organizacyjnym. Umowa zlecenia czy o umowa o dzieło nie zakłada nadzoru pracodawcy i podporządkowania przełożonemu, które jest czymś naturalnym, gdy wykonujemy zadania w ramach umowy o pracę. Jednakże umowne ustalenie, iż usługa, która ma Czytelnik wykonywać będzie świadczona w siedzibie firmy wydaje się dozwolona właśnie ze względu na charakter usługi i swobodę kształtowania umowy.

Czy twój pracodawca kontroluje długość twoich przerw od pracy?

Odnosząc się do powyższej wątpliwości należy uznać, że zapis określający liczbę godzin realizacji zlecenia jest jak najbardziej dopuszczalny. W przeciwnym razie zleceniobiorca mógłby w sposób dowolny ustalać sobie liczbę godzin jaką przeznaczy na pracę, która byłaby niewspółmierna do obowiązków wynikających z umowy.

Nawiązując do drugiego pytania, to odpowiedź będzie analogiczna do pierwszego zapisu, jednakże w umowie powinno znaleźć się postanowienie o kwocie o jaką zostanie pomniejszone wynagrodzenie.

Proszę jednak pamiętać, że jeśli z treści umowy wynika konieczność wykonywania obowiązków osobiście, odpłatnie oraz w warunkach nadzoru oraz w miejscu i o czasie wyznaczonym przez zleceniodawcę, to faktycznie mamy do czynienia z wykonywaniem umowy o pracę, co w mojej ocenie w przedmiotowym stanie faktycznym może mieć miejsce. Jeśli mimo to pracujemy na mocy umowy zlecenia, to takie działanie pracodawcy może być podstawą do ukarania go grzywną, a także do skierowania powództwa do Sądu o ustalenie stosunku pracy, co wiąże się z dodatkowymi prawami dla pracownika.

Porady prawnika Porady prawnika

Masz wątpliwości dotyczące działań firmy, która cię zatrudnia? Nie wiesz jak postąpić w sporze z pracodawcą, jakie możliwości pozostawia ci prawo pracy? A może po prostu jest temat, który cię nurtuje i chcesz poznać zastosowanie bieżących przepisów? Prześlij swoje pytania mailem: serwispraca@trojmiasto.pl. Na pytania czytelników odpowiadać będą radcy z trójmiejskich kancelarii. Odpowiedzi na wybrane pytania publikowane będą w Serwisie Praca portalu Trojmiasto.pl

O autorze

autor

Jan Ozolin

adwokat, Kancelaria Adwokacka Jan Ozolin

Kancelaria Adwokacka Jan Ozolin

Opinie (44)

  • zlikwidowac umowy zlecenia oraz umowy o dzieło

    wprowadzić.kontrakty z ubezpieczeniem i z odprowadzanymi składkami

    • 3 3

  • (2)

    Najlepsze zakłady pracy mają fantastyczny patent na przerwę :

    1.Odbijasz się kartą
    2.Idziesz do szatni 3-5 min
    3.Wchodzisz do pomieszczenia socialnego
    4.Wyciągasz kanapki czy cokolwiek do zapchania kichy
    5.Jesz
    6.Wracasz by się zalogować

    Najważniejsze jest to że przerwa trwa 15 minut a dojście i powrót są naliczane do czasu ogólnego.

    Pozdrawiam uczciwe zakłady pracy :)

    • 4 0

    • (1)

      Masz do wyboru. Pojsc do toalety albo zjesc kanapke. O ile zdazysz

      • 2 0

      • Wolę zaginąć w niewyjaśnionych okolicznościach na 10 minut ...

        • 0 0

  • Zatrudnię

    Zatrudnię pracownika... miłe widziana grupa niepełnosprawności..... wykorzystywanie i nagminne łamanie kodeksu pracy... osoby i grupie niepełnosprawności pracują w jednym etacie zatrudnienia dwa etaty... nie skarżą się do nikogo.bo przeważnie to jedyne ich źródło dochodu.. najniżej zarabiający nie mogą się po skarżyć. ..warto tym firmom się lepiej przyglądać -nagminne łamanie przepisów kodeksu pracy..

    • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pracodawcy w Trójmieście

Forum

Najczęściej czytane