• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Job crafting "uleczy" wypalenie zawodowe?

ws
16 stycznia 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (110)
Od stycznia 2022 r. wypalenie zawodowe widnieje na liście Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych (ICD-11), w której uznane jest za poważny syndrom związany z doświadczaniem przewlekłego stresu w pracy. Od stycznia 2022 r. wypalenie zawodowe widnieje na liście Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych (ICD-11), w której uznane jest za poważny syndrom związany z doświadczaniem przewlekłego stresu w pracy.

Nadmiar obowiązków, wyczerpanie, zła organizacja pracy - od lat pogarsza się problem wypalenia zawodowego, który może dotyczyć każdej branży. Od roku lekarze w Polsce mogą wystawiać zwolnienie lekarskie pracownikom, u których zdiagnozują wypalenie zawodowe. Jednak by sobie z nim poradzić, trzeba coś zmienić. Dr Malwina Puchalska-Kamińska - psycholożka z Uniwersytetu SWPS - mówi o tym, jak job crafting, czyli przekształcanie pracy, może chronić pracowników.



Czy w pracy czujesz się przeciążony(a) kontrolą przełożonych?

W ostatnich latach zagrożenie wypaleniem zawodowym stało się jeszcze poważniejsze. Więcej godzin spędzonych w pracy, izolacja społeczna spowodowana pandemią koronawirusa, częste zmiany - to tylko niektóre z obciążeń, które mogły znacząco i negatywnie wpłynąć na pracowników.

Według raportu Oracla z 2021 r. (As Uncertainty Remains, Anxiety and Stress Reach a Tipping Point at Work, 2021) aż 45 proc. pracowników deklarowało pogorszenie swojego stanu psychicznego w czasie pandemii. Jako jedną z najczęstszych przyczyn raport wskazuje przeciążenie pracą i trudność z oddzieleniem pracy od życia osobistego.

Wypalenie zawodowe dotyka coraz więcej pracowników Wypalenie zawodowe dotyka coraz więcej pracowników

Jak walczyć z wypaleniem zawodowym?



Zwolnienie lekarskie, które pracownik może otrzymać z powodu zdiagnozowanego wypalenia zawodowego, może nie rozwiązać problemu. Jak więc przeciwdziałać przewlekłemu stresowi w pracy, a w konsekwencji wypaleniu zawodowemu. Jak informują eksperci, badania w obszarze psychologii pracy i organizacji pokazują, że job crafting może być jedną ze strategii, która skutecznie chroni pracowników przed wypaleniem.

Czym jest job crafting? To drobne zmiany, które pracownicy wprowadzają do swojej codziennej pracy i które wynikają z ich własnej inicjatywy. Jak przekonują psychologowie, dzięki tym modyfikacjom praca staje się bardziej dopasowana do ich potrzeb i preferencji, a pracownik czerpie ze swojego potencjału, czuje się dobrze i pracuje efektywnie.

- Na przykład pracownik, który jest zmęczony pracą zdalną i brakiem kontaktu ze współpracownikami, wprowadza rytuał codziennych spotkań na wirtualnej kawie. Z kolei nauczycielka angielskiego wykorzystuje swoją pasję do podróżowania i wprowadza ćwiczenie, podczas którego uczniowie, z wykorzystaniem wideokonferencji, łączą się z dziećmi z innych krajów. Być może nie brzmi to spektakularnie, ale job crafting to naprawdę drobne zmiany. Sęk w tym, że częste wprowadzenie drobnych zmian może sprawić, że pracownik bardziej utożsamia się ze swoją pracą i dostrzega w niej większy sens - tłumaczy dr Malwina Puchalska-Kamińska, psycholożka, Uniwersytet SWPS.
L4 na wypalenie zawodowe od 2022 r. Czym jest i jak się objawia? L4 na wypalenie zawodowe od 2022 r. Czym jest i jak się objawia?

Czego potrzebują pracownicy, by "craftować" swoją pracę?



Badania przeprowadzone przez dr Malwinę Puchalską-Kamińską wśród polskich pracowników biurowych pokazują, że job crafting zależy zarówno od właściwości organizacji, jak i samego pracownika.

Wśród ważnych cech organizacji badaczka wymienia autonomię, pozytywne relacje ze współpracownikami oraz adekwatne wsparcie przełożonych. Wyniki przeprowadzonych badań wskazują, że poczucie pewnej dozy wolności i swobody w pracy jest kluczowe dla samodzielnej inicjatywy pracowników.

W firmach, w których pracownicy są kontrolowani na każdym kroku, nie mają oni ani motywacji, ani realnej możliwości do wprowadzania odpowiadających im zmian. Z kolei po stronie pracownika istotne jest przekonanie o własnej skuteczności. Im bardziej wierzy, że mimo różnych przeszkód będzie w stanie zmieniać i dopasowywać pracę do siebie, tym bardziej prawdopodobne jest, że rzeczywiście będzie się tego podejmować.

- Należy zauważyć, że przekonania pracownika są również związane z klimatem panującym w organizacji. Moje badania wskazują, że zarówno autonomia, jak i pozytywne relacje w pracy mogą być ważnym fundamentem dla tych przekonań. Jeżeli pracownik ma możliwość eksperymentować z nowymi zachowaniami, nie boi się tego, że zostanie negatywnie osądzony przez innych i otrzymuje wspierające informacje zwrotne, to jest większa szansa, że uwierzy w swoją możliwość dokonywania zmian w sposobie swojej pracy - mówi psycholożka.

Job crafting - benefity już nie wystarczą



W kontekście profilaktyki wypalenia zawodowego bardzo istotne jest tworzenie środowiska bogatego w zasoby pracy, tak by pracownicy mogli radzić sobie ze stawianymi przed nimi wymaganiami. Ważne jest by zasoby te były adekwatne do potrzeb pracowników. Jeżeli pracownik otrzymuje nowe i trudne zadania, to musi mieć dostęp do nowej wiedzy lub możliwość pozyskania jej.

Doktor Puchalska-Kamińska wskazuje również, że znaczenie ma rodzaj wymagań stawianych pracownikowi.

- Nawet najbardziej ekskluzywne benefity nie są w stanie zabezpieczyć pracowników przed wypalaniem zawodowym, jeżeli doświadczają oni stresu wynikającego z absurdalnych wymagań. Trudno mi sobie wyobrazić, aby np. spotkanie z mówcą motywacyjnym mogło zmniejszyć ryzyko wypalenia zawodowego, podczas gdy na co dzień pracownik mierzy się z mobbingiem czy nadmierną kontrolą ze strony przełożonych - dodaje badaczka.
ws

Opinie (110) 7 zablokowanych

  • Polacy dają sobie świetnie radę z wypaleniem zawodowymm

    Każdy chce iść na wcześniejszą emeryturę.

    • 2 0

  • Jestem wypalona zawodowo i szukam pracy. (1)

    Jeśli czytają to jacyś rekruterzy, gdzie słać CV?

    • 3 1

    • W urzędach jest dużo wakatów. Średnia placa to 3200. Powodzenia

      • 1 0

  • moje wypalenie zaczelo sie juz w podstawowce

    • 5 0

  • Były badania (2)

    W czasie covidu: 70% ludzi nie lubi swojej pracy, a 90% jakby mogło zmieniło by swoją pracę na lepszą. Nie da się dojść do niczego, gdy nie lubi się tego co się robi, czeka się tylko do emerytury by móc w końcu być wolnym, ale najczęściej okazuje się to tylko kolejną iluzją. Błąd tkwi w niechęci do podejmowania ryzyka, czy zaryzykujesz w życiu wszystko co masz, wszystko, by wydobyć się z tego stanu i może, z podkreśleniem może osiągniesz sukces, czy będziesz niewolnikiem systemu do końca życia.

    • 6 3

    • (1)

      Takie pitu pitu można gadać jak się ma 20 lat i zero zobowiązań, co to znaczy zaryzykowanie wszystkiego co się ma mając np. rodzinę i małe dzieci? Czy mam zaryzykować i np. przegrać a dzieciaki oddać do domu dziecka ? To jest odpowiedzialność kolego a nie frazesy o walce z systemem

      • 2 0

      • Otóż to!

        • 0 0

  • Wypalenie zawodowe to kolejna wymówka nierobów (3)

    Umówmy się, tzw. wypalenie zawodowe to mit dla niezbyt ambitnych pracowników niższego szczebla z korporacji, którzy szukają usprawiedliwienia dla własnego nieróbstwa i braku dowożenia regularnie targetów. Ostatnie czytałem takie amerykańskie badanie, gdzie nawet robole fizyczni zgłaszali wypalenie zawodowe xD Serio, kobieta na kasie w Biedronce czy pracownik na produkcji, który cały dzień wciska jeden guzik miałby coś takiego odczuwać? Przecież to bezmyślna robota, nawet małpa by se dała radę. Ja rozumiem, że artyści czy ogólnie ludzie, którzy w pracy muszą się wykazywać dużą kreatywnością (np. programiści IT, project managerowie, scrum masterzy itp.) mogą cierpieć na coś takiego, bowiem wyników ich pracy nie da się tak łatwo ująć w excelu. Ale nie jakieś Anetki, które wprowadzają faktury do systemu komputerowego, bądź siedzące na słuchawce i wciskające produkty finansowe emerytom. No ludzie kochani. Dobrze, że nadchodzi automatyzacja, rozwija się sztuczna inteligencja, dzięki czemu te mało ambitne zawody zostaną wreszcie zastąpione pracą robotów. Skończy się lament o wypaleniu zawodowym :) Mężczyźni będą pracować w IT, kobiety będą pracować w zawodach, wymagających empatii i podejścia do człowieka typu pielęgniarka, opiekunka do dzieci itd. Wyrobnicy zostaną zepchnięci na margines, albo sami z własnej woli (i pieniędzy) podniosą własne kwalifikacje. Nie ma od tego odwrotu. Kombinatorzy, którzy chcą jak najdłużej siedzieć na L4 z błahych powodów powinny oddawać potem za to pieniądze, albo odpracować.

    • 4 12

    • Marcinek jak coś powie to ręce i głowa opadają

      tyle empatii to chyba po matce ze Szwecji odziedziczyłeś ;). Podsumowując ładnie ujęta w słowa z elementami psychologii sprzedaży kupa bzdur.

      • 2 3

    • (1)

      nie wiem jak trzeba nisko upaść, aby o kimś pisać, że "wciska jeden guzik" lub "jakieś Anetki wprowadzają faktury".... Każdy ma inną odporność psychiczną, ma różne problemy i różnych przełożonych! Ciekawe czy po za internetem też jesteś taki wygadany...

      • 2 3

      • Po za tym taka wlasnie odmozdzajaca robota wyjatkowo meczy. W jednej firmie mielismy taki jeden proces, ktorego nikt nie chcial robic. Byl straszliwie prosty (doslownie kopiuj-wklej) i to bylo w nim najbardziej meczace. Trzeba bylo to zrobic, praca byla, a czlowiek nudzil sie w tym czasie niemilosiernie, bo zadanie bylo calkowicie bezmyslne.

        • 1 3

  • (2)

    To teraz dwie lewe do pracy nazywa się "wypaleniem zawodowym"?

    • 1 8

    • uuu januszex sie oburzyl XD

      • 4 0

    • Ty wiesz co piszą Twoje ręce?
      Kontrolujesz ich działanie?
      Czy to wylew Twoich myśli?
      Jeśli to jest to drugie, to bardzo przykra sprawa.
      Wiedz, że te dwie rzeczy można rozgraniczyć i jedna nie równa się drugiej ani też druga pierwszej.
      Tak to już jest.

      • 1 0

  • Jeżeli tak się czujesz to najlepszym wyjściem jest wypowiedzenie pracy i miesięczny odpoczynek wizyta u psychologa konieczna

    Może się okazać że to z nadmiernego stresu lub załamania nerwowego ( jeżeli to drugie to jeszcze pójdziesz na długie zwolnienie !!!!!

    • 0 0

  • Udowodnione naukowo że powinno zmieniać się miejsce pracy średnio od 5-8 lat wychodzi sie lepiej na płacy i warunkach poracy

    Jest stare powiedzonko " Jeżeli ci praca szkodzi rzuc tę robotę o co chodzi?"

    • 1 0

  • Uniwersytet Gdański (2)

    Tam dopiero jest niewolniczy wyścig szczurów.

    • 2 0

    • Podziękuj gowinowi

      • 0 0

    • Co masz na myśli? studencików czy wykładowczynie lgbt?

      • 0 0

  • A mi przeszkadza nadmiar czasu. Chciałbym

    pracę/zajęcie dodatkowe ale nie umiem się z tym jakoś ogarnąć.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pracodawcy w Trójmieście

Forum

Najczęściej czytane