• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Czy możemy uniknąć pracy w Święta Bożego Narodzenia?

Tomasz Siemoński
18 grudnia 2017 (artykuł sprzed 6 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Szkolenie po nocnej zmianie. Czy to legalne?
Sytuacja pracowników zatrudnionych w branży gastronomicznej staje się szczególnie trudna w okresach świątecznych. Sytuacja pracowników zatrudnionych w branży gastronomicznej staje się szczególnie trudna w okresach świątecznych.

Praca w Święta Bożego Narodzenia jest dla wielu pracowników przykrym obowiązkiem. Czy możemy jej uniknąć? Z takim pytaniem zwróciła się do nas czytelniczka.



Pracuję w sieci restauracji typu fast food. Mój oddział zazwyczaj jest czynny 24h na dobę. Chciałam wziąć urlop między 22.12-1.01 ale pracodawca nie wyraził na to zgody, ponieważ nie daje nikomu urlopu w tym okresie. W restauracji pracuje ponad 70 pracowników. Dostałam grafik na miesiąc grudzień. Pracodawca wiedząc, że mam dzieci w wieku 2 lata i 9 miesięcy oraz 1 rok i 5 miesięcy dał mi pracujące 25 i 26 grudnia. Przy czym, patrząc na grafik dla 70 osób w dniu 25.12 zauważyłam, że tego dnia będzie w pracy tylko 12 osób na zmianę dzienną, a 26.12 - 17 osób. Moim zdaniem pracodawca dając mi dwa dni świąteczne nie postąpił wobec mnie uczciwie. Czy jest jakaś podstawa prawna, żeby przeciwstawić się pracodawcy i dostać choćby jeden dzień wolnego w Święta biorąc pod uwagę, że mam dwójkę małych dzieci?
Na pytanie odpowiada Tomasz Siemoński, radca prawny z Kancelarii Radcy Prawnego - Tomasz Siemoński.

Tomasz Siemoński, radca prawny
Tomasz Siemoński, radca prawny
Sytuacja pracowników zatrudnionych w branży gastronomicznej staje się szczególnie trudna w okresach świątecznych. W myśl przepisów Kodeksu pracy, bezwzględnie zabroniona jest praca w święta w placówkach handlowych. Zakaz dotyczy również sytuacji, gdy święto przypada w niedzielę. Mówiąc o placówkach handlowych mamy na myśli markety, hipermarkety i centra handlowe. Brak jest natomiast bezwzględnego zakazu pracy w okresie świątecznym w restauracjach, pubach, etc. Kodeks pracy w sposób enumeratywny wymienia sytuacje, w których, pomimo ogólnego założenia, iż niedziele i święta są dniami wolnymi od pracy, dozwolone jest dopuszczenie pracownika do wykonywania obowiązków pracowniczych: w razie konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii, w ruchu ciągłym, przy pracy zmianowej, przy niezbędnych remontach, w transporcie i w komunikacji, w zakładowych strażach pożarnych i w zakładowych służbach ratowniczych, przy pilnowaniu mienia lub ochronie osób, w rolnictwie i hodowli oraz przy wykonywaniu prac koniecznych ze względu na ich użyteczność społeczną i codzienne potrzeby ludności.

Czy pracujesz w tegoroczne Święta Bożego Narodzenia?

Orzecznictwo sądowe niejednokrotnie wskazywało, że praca w branży gastronomicznej mieści się w granicach prac koniecznych ze względu na ich użyteczność społeczną i codzienne potrzeby ludności. O ile sytuacja osób pozostających w relacji zlecenia może wydawać się łatwiejsza, o tyle w przypadku umowy o pracę brak jest przepisów prawa zobowiązujących pracodawcę do udzielenia urlopu pracownikom w okresie chociażby Świąt Bożego Narodzenia.

Wskazać bowiem należy, iż art. 163 Kodeksu pracy wprowadza regułę, że urlopy powinny być udzielane zgodnie z planem urlopów. Obowiązujące przepisy prawa kompetencje w zakresie ustalania terminów oraz kształtu planów urlopowych w tym zakresie przyznają pracodawcy. Uwzględnia przy tym dwie przesłanki. Pierwszą są oczekiwania wyrażone we wnioskach pracowników, drugą zaś przesłanką jest konieczność zapewnienia normalnego toku pracy. Należy z całą stanowczością podkreślić, iż wprawdzie pracodawca ma obowiązek udzielenia pracownikowi urlopu wypoczynkowego w danym roku w wymiarze przewidzianym przez Kodeks pracy dla danego pracownika, niemniej brak jest przepisów prawa nakładających taki obowiązek na pracodawcę w okresie świątecznym, zwłaszcza jeżeli udzielenie takiego urlopu byłoby sprzeczne z wcześniej ustalonym w danym zakładzie pracy planem urlopowym.

Wprawdzie pracownikom-rodzicom dzieci do czternastego roku życia przysługują dodatkowo dwa dni urlopu w ciągu danego roku kalendarzowego, które mogą wykorzystać na zabawę z dziećmi, a podstawę prawną powyższego uprawnienia stanowi art. 188 Kodeksu pracy. Przy czym są to łącznie dwa dni (tzw. na opiekę nad dzieckiem) do podziału dla rodziców, jeśli oboje pracują, a nie po dwa dni dla każdego rodzica. Niestety liczba tych dodatkowych dni nie jest zależna od liczby dzieci. Nawet jeśli pracownik ma więcej niż jedno dziecko w wieku poniżej czternastu lat, to przysługują mu dwa dni wolnego. Niemniej, wskazany powyżej urlop nie ma charakteru analogicznego do "urlopu na żądanie", jak również nie jest urlopem przysługującym pracownikowi z powodu choroby dziecka, wobec czego winien być ujmowany w planach urlopowych w danym zakładzie pracy.

Odpowiadając natomiast na pytanie czytelniczki "Czy jest jakaś podstawa prawna, żeby przeciwstawić się pracodawcy i dostać choćby o jeden dzień wolnego w Święta biorąc pod uwagę, że mam dwójkę małych dzieci?", należy z całą stanowczością podkreślić, że taka podstawa prawna nie istnieje. Pracodawca nie ma obowiązku udzielić pracownikowi urlopu wypoczynkowego w okresie świątecznym, zaś wiek posiadanych dzieci nie ma tutaj również żadnego znaczenia.

Na uwzględnienie zasługuje niemniej okoliczność, że zgodnie z art. 1511 § 1 Kodeksu pracy, w przypadku świadczenia przez pracownika pracy w okresie świątecznym bądź w niedziele, pracodawca ma obowiązek zapewnić takiemu pracownikowi inny dzień wolny od pracy: Należy pamiętać, że zgodnie z art. 131 Kodeksu pracy, czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy. Z godzinami nadliczbowymi tygodniowy czas pracy nie może przekraczać 48 godzin. Wobec powyższego, dzień przysługujący pracownikowi z uwagi na świadczenie pracy w niedzielę jest dniem dodatkowym oraz w pełni płatnym i nie jest uwzględniany przy wyliczeniu dni urlopu wypoczynkowego.

O autorze

autor

Tomasz Siemoński

radca prawny, Kancelaria Radcy Prawnego Tomasz Siemoński

Kancelaria Radcy Prawnego - Tomasz Siemonski

Opinie (99) 5 zablokowanych

  • Łańcuchem przykuta do pracodawcy

    W tym kraju nie ma OBOWIĄZKU PRACY! Głupie gadanie o wyzyskiwaniu biednego pracownika! Jeśli pracuje tam 70 osób na zmianie jest 12 - 17 to zostaje jeszcze co najmniej 50 z którymi można się zamienić! Może ktoś nie ma dzieci, może ktoś wigilie spędza samemu? Tylko trzeba się dogadać. Również pracuje w święta w tzw. utrzymaniu sieci, do tego mam dyżur domowy prze cały tydzień po godzinach pracy i tak co drugi tydzień (co jest nie zgodne z KP, dobowy i tygodniowy odpoczynek), ale mi za to płacą i nie narzekam. A jak mi się znudzi to mogę się zwolnić.

    • 16 1

  • Pracuje w gastro i mamy wolne!!!

    Mamy wszyscy wolne od 22 grudnia do 6 stycznia. Własciciel zamyka lokal, uważajac że każdemu należą się wolne święta, sylwester i szybki wypad na narty. To jest nowoczesne podejscie w gastronomii. Ale nie jestesmy fast foodem ;))

    • 19 2

  • (1)

    Napewno cos Cie boli tym bardziej przy dwojce dzieci idz do lekarza ponazekaj i Ci da L4,ktos inny przyjdzie z

    • 7 3

    • no ekstra :(

      • 2 0

  • A ja nie mam dzieci i tylko dlatego jestem gorsza i mam pracować w święta? Też mam rodzinę, znajomych, z którymi widzimy się rzadko bo porozsiewało nas po świecie. Też pracuję 7 dni w tygodniu. Jeśli idę do pracy w Wielkanoc, to mam wolne Boże Narodzenie, długimi weekendami też się dzielimy. Taka praca, nie narzekam. Jeśli tej pani źle to niech zmieni.

    • 20 3

  • (1)

    Pierwsza sprawa - pani ma wolne w sylwestra?

    Druga sprawa - ostatni akapit (o zapewnieniu dnia wolnego) to jednak lekki żart ze strony ustawodawcy. Jakby za pracę w niedzielę lub święto należało się 150% wolnego to w ogóle nie byłoby tematu zakazu handlu.

    • 9 3

    • czytaj ze zrozumieniem od 22 grudnia do 1 stycznia nie dostała wolnego

      • 0 0

  • grunt że w sejmie mają wolne
    reszta da radę

    • 5 0

  • Osoby które NIE MAJA dzieci, tez chca miec wolne i święta... (4)

    U mnie w pracy same matki polki, co chwilę którejś "Brajanek" jest chory... Wszystkie Święta - one pierwsze musza mieć wolne! Majówki, ferie, Wielkanoc - zawsze pierwsze do rezerwacji urlopów, myslą że maja pierwszenstwo - no bo przeciez maja dzieci.
    Otóż durne matki polki - to, że ktos nie ma dzieci NIE OZNACZA nie nie ma zycia, rodziny, znajomych, planów... !!

    • 28 5

    • Dzieci są ważniejsze niż jakaś tam byle jaka praca

      • 2 9

    • Dzieci to tylko przykład nie wieże że przy 50 pracownikach nie znajdzie się osoba która nie zastąpi, Jak ktoś tu pisał może mieć taką "potrzebę biznesową".

      • 2 1

    • "otórz durne matki polki"- wiesz,obrażasz mnie,matkę dwójki dzieci,zap.... w szpitalu na dyżurach.jak ci sie coś przytrafi to nie licz,ze bedziesz po macoszemu potraktowana

      • 0 9

    • Głupie

      Rodzą? To niech ogarniaja. A jak nie, to niech siedzą w domu i nie zatruwaja życia tym, co tyraja na ich pensje i płacą podatki na 500+. Z dziećmi jest jak że wszystkim innym- pomyśl, zanim zrobisz...

      • 2 0

  • Taka porade jak zawsze mozna se w d wsadzic! Cieszy to ze Polacy pierwszy raz od wielu lat zaczynaja powoli sie szanowac! (1)

    Za pracę w święta powinno byc ekstra płaca 400% a nie przymus niewolniczej pracy!Tym bardziej ze burak sprzedaje trujace smieci do jedzenia.Jak zamknie ten śmiecio nore to wszyscy bedą zdrowsi!

    • 10 3

    • śmieszne

      to nie pretensje do autora tylko do sieci.
      jak chcesz pan porady to zapłać prawnikowi a nie liczysz na darmowe - tak sie szanujesz ze chyba za malo ci placa

      • 0 0

  • Jesli pRACoDawca ciebie nie szanuje..

    cyt:
    Chciałam wziąć urlop między 22.12-1.01 ale pracodawca nie wyraził na to zgody

    ...................................................
    To po co dla niego pracujesz ?
    niech sam zapyla ! ale nie on bedzie lezał obeeezarty a ty zasuwaj.
    Jest duzo pracy . odpusc sobie ....

    • 5 2

  • Pozdrawiam wszystkich, ktorzy tegoroczne swieta i nowy rok przywitaja na morzu. (1)

    U mnie w pracy na instalacji totalna prohibicja i nowy rok zaloga przywita przy piwie bezalkoholowym oraz winie bezalkoholowym (sic!).

    Podmiany smigłowcem i szczegolowa kontrola w heliporcie (gorzej niz na lotnisku), żadnych portów, wiec nawet nie da sie przemycic flaszki na Sylwestra.

    • 4 2

    • chociaż wiesz za co robisz, oni pracują za najniższą krajową
      ale zawsze możesz zmienić pracę na bardziej stacjonarną
      tylko wtedy na flaszkę może zabraknąć

      • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pracodawcy w Trójmieście

Forum

Najczęściej czytane