• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Rozliczenie PIT przy pracy za granicą

8 lutego 2015 (artykuł sprzed 9 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Szkolenie po nocnej zmianie. Czy to legalne?
Jeśli zagraniczny pracodawca uzna, że pracownik powinien rozliczyć się w Polsce, nie pobierze od niego zaliczki na podatek. Wówczas rozliczenie podatku spoczywa całkowicie na pracowniku. Jeśli zagraniczny pracodawca uzna, że pracownik powinien rozliczyć się w Polsce, nie pobierze od niego zaliczki na podatek. Wówczas rozliczenie podatku spoczywa całkowicie na pracowniku.

O tym, gdzie opodatkować dochody za pracę za granicą decyduje wiele czynników, np. siedziba firmy, przepisy umów o unikaniu podwójnego opodatkowania czy uzyskiwanie w Polsce dodatkowych dochodów. Osoby pracujące za granicą, jeśli tylko spełniają określone warunki, mogą skorzystać z możliwości wspólnego rozliczania podatku z małżonkiem.



Pracowałem pół roku na kontrakcie jako marynarz. Na stałe mieszkam z rodziną w Polsce. Interesuje mnie sposób rozliczania PITu za pracę za granicą. Czy powinienem rozliczać się w Polsce czy w innym kraju? Czy mogę skorzystać ze wspólnego rozliczenia z żoną? - pyta nasz czytelnik.

Paweł Galiński, radca prawny Paweł Galiński, radca prawny
Na pytanie naszego czytelnika odpowiada Paweł Galiński, radca prawny z Galiński & Kleina Kancelarie Radców Prawnych.

Powszechne przekonanie, że marynarze nie płacą w Polsce podatków w większości przypadków jest błędne. Trzeba pamiętać, że o tym, gdzie opodatkować dochody marynarza i w jakiej wysokości decyduje wiele czynników takich jak siedziba zarządu firmy, która wypłaca mu wynagrodzenie, przepisy umów o unikaniu podwójnego opodatkowania czy wreszcie to, czy osoba taka uzyskiwała w Polsce dodatkowe dochody. Może się okazać, że składanie zeznania w Polsce w ogóle nie będzie konieczne (jeśli marynarz nie osiągał dochodów ze źródeł położonych w Polsce, a z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej z krajem, w którym ma siedzibę zarząd firmy wypłacającej mu wynagrodzenie wynika, że podwójnego opodatkowania unika się stosując metodę wyłączenia z progresją).

Czy zasady rozliczania PITu są dla ciebie jasne?


Z drugiej strony mogą zdarzyć się sytuacje, w których, pomimo że dana osoba nie zarobi w Polsce ani złotówki, i tak będzie musiała tutaj rozliczyć się z podatku dochodowego. Będzie to miało miejsce w sytuacji, gdy w Polsce będzie znajdował się ośrodek jej interesów życiowych (a więc rodzina, majątek), a umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania będzie przewidywała zasadę proporcjonalnego odliczenia podatku zapłaconego za granicą od podatku należnego w Polsce.

Możemy mieć również do czynienia z sytuacjami, w których zagraniczny pracodawca uznając, że jego pracownik powinien rozliczyć się w Polsce, nie pobierze od niego zaliczki na podatek. W takiej sytuacji ciężar odprowadzenia zaliczki i rozliczenia podatku spocznie całkowicie na pracowniku. Trzeba zatem dokładnie zapoznać się nie tylko z ogólnymi warunkami zatrudnienia za granicą, ale także z zasadami dotyczącymi rozliczeń podatkowych, tak aby nie narazić się na konsekwencje karnoskarbowe spowodowane brakiem rozliczenia się z fiskusem, które mogą być bardzo dotkliwe.

Powyższe dotyczy zarówno osób, które stale pracują za granicą, jak i takich, które kilka razy w roku udają się za granicę na krótkie okresy czasu, ale zasadniczo mieszkają w Polsce. Zasady dotyczą zarówno marynarzy jak i osób osiągających przychody z zagranicy z pracy o innym charakterze.

Dla osób pracujących za granicą istnieje też możliwość wspólnego rozliczenia z małżonkiem, nawet gdy żaden z małżonków w dacie dokonywania rozliczenia nie ma polskiej rezydencji podatkowej (np. oboje w trakcie roku wyprowadzili się za granicę i tam obecnie stale zamieszkują). Warunkiem jest jednak, aby oboje małżonkowie byli rezydentami podatkowymi jednego z krajów UE oraz aby co najmniej 75 proc. ich przychodów w danym roku podatkowym podlegało opodatkowaniu w Polsce.

Ze wspólnego rozliczenia mogą więc skorzystać małżeństwa, w których jedna z osób pracuje na stałe za granicą, a także takie, które w trakcie roku wyjechały z Polski lub wróciły do Polski po dłuższym pobycie za granicą i część z ich dochodów pochodzi z zagranicznych źródeł.
Warunki skorzystania są następujące:
- pozostawanie w związku małżeńskim przez cały rok kalendarzowy,
- w całym roku pomiędzy małżonkami musi istnieć majątkowa wspólność ustawowa,
- małżonek prowadzący działalność gospodarczą musi rozliczać się według skali (opodatkowanie dochodu z działalności stawką liniową wyklucza wspólne rozliczenie).
Galiński & Kleina Kancelarie Radców Prawnych

Miejsca

Opinie (36) 2 zablokowane

  • biuro rachunkowe

    ja też nie ogarniam nigdy tych formalności z za granicy, dlatego dziś jadę z pitem do MG-Finanse do Gdańska, niech to zrobią profesjonalnie :)

    • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pracodawcy w Trójmieście

Forum

Najczęściej czytane