• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Co mówią przepisy o temperaturze w pracy

2 stycznia 2013 (artykuł sprzed 11 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Szkolenie po nocnej zmianie. Czy to legalne?
Minimalna temperatura w zakładzie pracy jest zależna od rodzaju wykonywanej pracy. Minimalna temperatura w zakładzie pracy jest zależna od rodzaju wykonywanej pracy.

Przepisy precyzują w jakiej temperaturze powinni pracować pracownicy, jeśli mamy wątpliwości, czy pracodawca wywiązuje się ze swoich obowiązków, warto zapoznać się z opinią eksperta prawa pracy.



- Przedstawiciel pracodawcy poinformował mnie, że na hali, gdzie są stanowiska spawalnicze i podczas pracy montażowej przy korzystaniu z palników acetylenowych temperatura uwarunkowana przepisami BHP ma wynosić 8°C. W Kodeksie Pracy minimum to 14 stopni. Czy jest taki przepis, który określa minimalną temperaturę na hali produkcyjnej, w której wykonuje się montaż z wykorzystaniem palnika acetylenowego i spawanie konstrukcji stalowych? - pyta nasz czytelnik.
Agata Mikucka, aplikantka adwokacka, ekspert ds. prawa pracy. Agata Mikucka, aplikantka adwokacka, ekspert ds. prawa pracy.

Czy zdecydował(a)byś się na stałą pracę w temperaurze poniżej 14°C?


Na pytanie naszego czytelnika odpowiada Agata Mikucka, aplikantka adwokacka, ekspert ds. prawa pracy z Kancelarii Kawczyński-Kieszkowski Adwokaci i Radcowie Prawni.

Wymagania dotyczące temperatury w miejscu pracy zostały określone przede wszystkim w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy z dnia 28.08.2003.

Temperatura w pomieszczeniu spawalni, jak i w każdym innym zakładzie pracy, powinna być odpowiednia do rodzaju wykonywanej pracy, m.in. przystosowana do wysiłku fizycznego włożonego w jej wykonywanie, nie niższa jednak niż 14°C, chyba że względy technologiczne na to nie pozwalają. W pomieszczeniach, w których następuje wydzielanie się ciepła przez promieniowanie w ilości przekraczającej na stanowiskach pracy określoną wysokość należy stosować nawiewną wentylację miejscową. Wentylacja powinna zapewniać skuteczne usuwanie zanieczyszczeń szkodliwych dla zdrowia oraz dopływ świeżego powietrza i jego wymiany tak, aby nie były przekraczane wartości najwyższych dopuszczalnych stężeń substancji szkodliwych dla zdrowia.
W pomieszczeniach pracy, w których jest wykonywana lekka praca fizyczna oraz w pomieszczeniach biurowych temperatura nie może być niższa niż 18°C. Obowiązkiem pracodawcy jest zatem zapewnienie pracownikowi odpowiedniej temperatury w miejscu pracy, niezależnie od pory roku i aktualnych warunków atmosferycznych.
Brak jest natomiast jednoznacznych i jasnych przepisów określających maksymalną dopuszczalną temperaturę w pomieszczeniach pracy, co nie oznacza, że temperatura ta może być zbyt wysoka. Z przepisu w/w rozporządzenia wyraźnie wynika, że temperatura powinna być odpowiednia. Przyjmuje się, że temperatura nie powinna przekraczać 30°C przy pracy biurowej, oraz 28° C przy ciężkiej pracy fizycznej.

Temperatura maksymalna w pomieszczeniach pracy została określona jedynie w przepisach dotyczących pracy wykonywanej przez pracowników młodocianych. Według rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wykazu prac wzbronionych młodocianym i warunków ich zatrudniania przy niektórych z tych prac z dnia 24.08.2004 pracownicy młodociani nie mogą pracować w pomieszczeniach pracy, w których temperatura przekracza 30°C.
W momencie, gdy proces pracy odbywa się w temperaturach wyższych, pracodawca powinien dążyć do zapewnienia pracownikom odpowiednich warunków jej wykonywania i możliwości zregenerowania organizmu, np. poprzez udzielanie dłuższych przerw. Zgodnie z art. 134 Kodeksu Pracy, jeżeli dobowy wymiar czasu pracy pracownika wynosi co najmniej 6 godzin, pracownik ma prawo do przerwy w pracy trwającej co najmniej 15 minut wliczanej do czasu pracy. Pracodawca może także określić dłuższy wymiar przerwy.
Niezależnie od powyższego pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom bezpłatne napoje. Kwestia ta została uregulowana w rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów z dnia 28.05.1996. Przy pracach na otwartej przestrzeni napoje podaje się, gdy temperatura powietrza jest niższa niż 10°C lub przekracza 25°C. Należy je również podawać na stanowiskach pracy, na których temperatura spowodowana warunkami atmosferycznymi przekracza 28°C. Napoje te powinny być zapewnione w ilości zaspokajającej potrzeby pracowników, odpowiednio zimne lub gorące, w zależności od warunków wykonywania pracy.

Ponadto pracodawca ma obowiązek zapewnić posiłek pracownikom wykonującym prace związane z wysiłkiem fizycznym, powodującym w ciągu jednej zmiany wydatek energetyczny organizmu powyżej 1500 kcal u mężczyzn i 1000 kcal u kobiet, wykonywane w pomieszczeniach zamkniętych, w których utrzymuje się stale temperatura poniżej 10°C lub powyżej 25° C albo wykonywane na otwartej przestrzeni w okresie zimowym (od 1 listopada do 31 marca).
O ile napoje powinny być dostępne dla pracowników w ciągu całej zmiany roboczej, o tyle posiłki powinny być wydawane w czasie regulaminowych przerw w pracy, w zasadzie po 3-4 godzinach pracy.
kawczynski i kieszkowski adwokaci i radcowie prawni sp.p.

Miejsca

Opinie (99) 4 zablokowane

  • ja pracuję przy 80 F

    • 0 1

  • A u nas latem bodajże 2 czy 3 lata temu (wtedy były mega upały), chodził bhp-owiec i mierzył temp, bo jest jakiś przepis o dostarczaniu zimnych napojów dla pracowników - tyle, że mierzył na niskim parterze w przyziemiu! I jemu wyszło, że wcale nie ma upałów. Od razu wszyscy ostro zareagowali z komentarzem, że czemu to w kostnicy w piwnicy nie zmierzył temp, to może trzeba by jeszcze ogrzewanie włączyć! Potem odbyło się grupowe komisyjne mierzenie na wszystkich piętrach i okazało się, że musimy dostać zimne napoje.

    • 7 0

  • (1)

    Nic tylko w Polsce prowadzić firmę.Masę durnych przepisów nijak mających się do życia.

    • 1 2

    • Jak nie grzałeś pracownikom, toś jest bankrut...

      Trzeba być skończonym kretynem by nie zadbać o solidnego pracownika. Ci ludzie generują zysk szefów, a oni czasem tak olewają sprawę, że wszyscy odchodzą. I taki głupio-mądry szefunio zostaje na lodzie ;)

      • 2 0

  • lol

    Kiedyś pracowałem w pewnym nieudanym sklepie komputerowym w Gdyni. Zimą temperatura rano wynosiła nawet 4-5*C, bo szkoda było na włączenie dodatkowego ogrzewania a kaloryfery były tak debilnie szczelnie zabudowane, że mogłoby ich nie być wcale. Zaczynałem pracę o 8 i włączałem farelkę a przy większych mrozach zdejmowałem kurtkę ok 11:00-11:30...

    • 2 0

  • praca w zimnie

    pracuje na nagazynie otwartym tylko blaszaki na towar
    ikontener dla nas..
    ani deputatu za prace w różnych temp.nie ma ao wode w lato to trzeba sie nagadac,,, pada czy snieg czy słota
    a oni maja to gdzies minus 15 4 godziny na dworzu samochud za smochodem klijent za klijentem ijeszcze zle za wolno
    mokry kominezon wymieniam nieraz na drugi icheja dobrze ze jest ten drugi,,,
    praca magazyniera w polsce masasssskra

    • 1 0

  • cz 2 praca w zimnie

    zadnych dodatkow
    zadnych podstaw sanitarnych -woda karnister wc niema
    bajka nie praca wtrójmiescie

    juz niemam sill
    a i ztej pracy na chleb nie starcza mam KOCHANA RODZINE
    I dlatego zaciskam zęby i wtsaje rano
    i ide do pracy
    wiec nie chrzancie ze macie zimno na łeb wam nie pada,mokrzy nie chodzicie,
    zmarnieci tez umyc i skorzystac z wc mozecie za róg nie idziecie

    • 1 3

  • cz3 praca w zimnie

    2 zimy temu zakladalem swoje buty jak bylon -17
    bo mialem tylko zwykle caloroczne...robocze
    w lutym dali kombinezony... bo GÓRA NIE MOGŁA PATRZEC JAK CHODZIMY W SWOICH KORTKACH JAK GAŁGANY W W W PRACY

    • 2 0

  • Cz4 praca w zimnie

    No niech ktos sobie tak popracuje
    to bedzie mial prawo do narzekania
    ....Dalej mi sie niechce pisac bo ksiazke bym stworzył.... O tej pracy
    sttallag 21 wieku

    • 2 0

  • supermarket

    Orientuje się może ktoś jak to wygląda w miejscu pracy gdzie przechodzi się co chwilę z temperatury przynajmniej +25 do -25? ,czy takie ciągłe zmiany temperatur w pracy są zgodne z przepisami?tym bardziej,ze w umowie nic o tym nie ma?. Pytam bo pracuję w miejscu odpieku w supermarkecie i często muszę wchodzić do mrozni z miejsca odpieku gdzie jest naprawde goraco, co prawda mam specjalna, ciepła odziez,ale ciagle zmiany temperatur przyprawiaja mnie o ciagle przeziebienia :/

    • 1 2

  • leon

    a u mnie w pracy w te upały jest 36 stopni i nawet 5 minut przerwy więcej nie ma, często nawet automaty z napojami są puste, mam robić nie pić...i tak jest w naszym kraju

    • 3 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pracodawcy w Trójmieście

Forum

Najczęściej czytane