• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Zwolnienie grupowe a wypłata odprawy?

Joanna Wszeborowska
2 sierpnia 2011 (artykuł sprzed 12 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Szkolenie po nocnej zmianie. Czy to legalne?
Zgodnie z ugruntowanym stanowiskiem doktryny i orzecznictwa, odprawa pieniężna winna być wypłacona w dniu ustania stosunku pracy. Zgodnie z ugruntowanym stanowiskiem doktryny i orzecznictwa, odprawa pieniężna winna być wypłacona w dniu ustania stosunku pracy.

Pracodawca jest obowiązany udostępnić na żądanie pracownika dokumenty, na których podstawie zostało obliczone jego wynagrodzenie. Czy regulacja ta odnosi się także do odprawy pieniężnej wypłaconej pracownikowi na podstawie ustawy o zwolnieniach grupowych?



Czy Twój pracodawca wypłacił ci prawidłową i terminową odprawę?

- Zostałam zwolniona z dniem 30 czerwca w ramach zwolnień grupowych. Około 10 lipca przelewem na konto otrzymałam przelew z byłej firmy tytułem odprawy. Do dnia dzisiejszego nie otrzymałam żadnego kwitka dotyczącego tej wpłaty, tzn. nie wiem szczegółowo za co jest ta kwota. Kwota tego przelewu wydaje mi się za mała, lecz nie mam jak tego szczegółowo sprawdzić, kontakt telefoniczny z pracodawcą jest utrudniony. Czy pracodawca jest zobowiązany wystawić i dostarczyć mi taki dokument, jeśli tak to w jakim czasie powinien to uczynić? - pyta pani Sylwia.

Na wątpliwości naszego czytelnika odpowiadają eksperci z Kancelarii Radcy Prawnego Fortuna.

Na wstępie należy podkreślić, iż zgodnie z art. 12 ustawy z dnia 13.03.2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników Dz. U. z 2003 r., Nr 90, poz. 844 z późn. zm.(dalej: ustawa o zwolnieniach grupowych) przy rozwiązywaniu stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników posiłkowo stosuje się przepisy Kodeksu pracy. Do odprawy pieniężnej odpowiednie zastosowanie zatem mają przepisy dotyczące wynagrodzenia za pracę. Powyższy pogląd znajduje odzwierciedlenie w orzecznictwie Sądu Najwyższego, zgodnie z którym odprawa z tytułu zwolnienia z pracy z przyczyn dotyczących pracodawcy korzysta z takiej samej ochrony jak wynagrodzenie za pracę (wyrok z dnia 14.11.1996 r., I PKN 3/96).

Nie ma przepisu zobowiązującego pracodawcę do wystawiania tzw. "kwitków z wypłaty" (choć kwestia ta może być regulowana przepisami wewnątrzzakładowymi obowiązującymi u danego pracodawcy). Jednakże, zgodnie z art. 85 § 5 Kodeksu pracy, pracodawca, na żądanie pracownika, jest obowiązany udostępnić do wglądu dokumenty, na których podstawie zostało obliczone jego wynagrodzenie. Jak wskazano powyżej, regulacja ta odnosi się także do odprawy pieniężnej wypłaconej pracownikowi na podstawie ustawy o zwolnieniach grupowych. Pracownik ma zatem prawo wglądu do wszystkich dokumentów, które stanowiły podstawę ustalenia wysokości wynagrodzenia i innych przysługujących mu świadczeń, w szczególności do karty ewidencji czasu pracy oraz do tzw. listy płac - w zakresie dotyczącym tego konkretnego pracownika. Jeśli dokumentacja ta jest prowadzona w formie elektronicznej, do wglądu winny zostać udostępnione wydruki. Pracownik ma przy tym prawo wykonania odpisów lub kserokopii dokumentów. Uprawnienia powyższe przysługują pracownikowi przez cały okres zatrudnienia oraz po jego ustaniu.

Podkreślenia wymaga, iż pracodawca obowiązany jest także do udzielenia pracownikowi informacji na temat sposobu obliczenia ww. świadczenia. Powyższy pogląd znajduje potwierdzenie w postanowieniu Sądu Najwyższego, zgodnie z którym pracownik może dochodzić przed sądem pracy nakazania pracodawcy udzielenia informacji mających istotne znaczenie dla jego sytuacji pracowniczej (postanowienie z dnia 16.09.1999 r., I PKN 331/99).

Do istotnych informacji zdaje się należeć także informacja o sposobie obliczenia przysługującej pracownikowi odprawy pieniężnej. W przepisach Kodeksu pracy nie wskazano terminu, w którym pracodawca obowiązany jest wykonać ww. obowiązki względem pracownika. Wydaje się jednak, iż winien dokonać tego bez zbędnej zwłoki, tj. od razu po zgłoszeniu stosownego żądania przez pracownika. Jako że w rozważanym przypadku kontakt telefoniczny z pracodawcą jest utrudniony, to celowe jest wezwanie pracodawcy na piśmie do udzielenia informacji na temat sposobu wyliczenia należnej Czytelniczce odprawy pieniężnej. Skuteczny może okazać się także osobisty kontakt z pracodawcą. Jeżeli pracodawca nie zareaguje na żądania zgłoszone przez Czytelniczkę, to może ona dochodzić przed sądem pracy nakazania pracodawcy udzielenia ww. informacji.

Analizując zaprezentowany powyżej stan faktyczny, należy także zwrócić uwagę na termin wypłaty odprawy pieniężnej. Czytelniczka wskazała, iż stosunek pracy ustał z dniem 30 czerwca, zaś odprawa pieniężna wypłacona została ok. 10 lipca. Tymczasem, zgodnie z ugruntowanym stanowiskiem doktryny i orzecznictwa, odprawa pieniężna winna być wypłacona w dniu ustania stosunku pracy. Oznacza to, iż Czytelniczce przysługują odsetki za opóźnienie z wypłatą tego świadczenia (art. 481 k.c. w związku z art. 300 k.c.), liczone od dnia następującego po dniu ustania stosunku pracy (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 21.10.1999 r., I PKN 320/99).

Masz wątpliwości, czy twój pracodawca postępuje zgodnie z Kodeksem Pracy? Potrzebujesz porady profesjonalistów zajmujących się budowaniem kariery zawodowej?

Na Twoje pytania, związane z doradztwem personalnym lub prawem pracy, z przyjemnością odpowiedzą nasi eksperci z firmy ArchitekciKariery.pl oraz Radcy Prawni. Skorzystaj z naszego formularza!


Opracowała

Miejsca

Opinie (6) 1 zablokowana

  • Dla pracowników istotniejsze jest że (2)

    również w przypadku zwolnień indywidualnych często przysługuje im prawo do otrzymania odprawy. Niewiele osób o tym wie. "Prawo do odprawy pieniężnej w przypadku pojedynczego zwolnienia wynika z ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz.U. nr 90, poz. 844 z późn. zm.) zwanej potocznie ustawą o zwolnieniach grupowych. Konieczne jest jednak spełnienie warunków określonych w art. 10 ust. 1 w/w ustawy. Artykuł ten wskazuje na przepisy art. 5 ust. 3-7 i art. 8 (dotyczące szczególnej ochrony przed zwolnieniem w czasie zwolnień grupowych oraz prawa do odprawy), które stosuje się odpowiednio w razie konieczności rozwiązania przez pracodawcę zatrudniającego co najmniej 20 pracowników stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, jeżeli przyczyny te stanowią wyłączny powód uzasadniający wypowiedzenie stosunku pracy lub jego rozwiązanie na mocy porozumienia stron, a zwolnienia w okresie nieprzekraczającym 30 dni obejmują mniejszą liczbę pracowników niż określona w art. 1".

    • 10 0

    • (1)

      czyli co?? jesli jestem pojedynczym pracownikiem i pracodawca mnie zwolni bez podania konkretnego powodu to nalezy mi sie odprawa ( umowa o prace na czas okreslony - okres wypowiedzenia 2 tyg)????

      • 1 1

      • taka umowę (na czas okreslony) pracodawca może wypowiedzieć bez podania przyczyny, jednakże jeżeli o tym nie wie i na wypowiedzeniu byłoby napisane, że powodem rozwiązania stosunku była likwidacja stanowiska pracy przysługuje ci odprawa pieniężna (jeżeli firma zatrudnia więcej niż 20 pracowników)

        • 0 1

  • "Zwolnienie grupowe a wypłata odprawy?"

    Przypomniało mi się zwolnienie grupowe z "Wemy". Firma ogłosiła upadłość. To była fajna firma, miała 200 mln obrotu a zniknęła w ciągu 2 lat. Teraz to tylko salony na dobiciu.

    • 1 3

  • dlatego nie przyjmuje sie do pracy gdzie nie dostaje sie wyplaty gotowka do reki

    "Około 10 lipca przelewem na konto otrzymałam przelew z byłej firmy tytułem odprawy. Do dnia dzisiejszego nie otrzymałam żadnego kwitka dotyczącego tej wpłaty, tzn. nie wiem szczegółowo za co jest ta kwota. Kwota tego przelewu wydaje mi się za mała, lecz nie mam jak tego szczegółowo sprawdzić"Teraz straci i sie nauczy.

    • 0 1

  • Jest nas za dużo na ziemi

    ..musi być wojna albo kataklizm. Połowa do piachu i wszystko wróci do normy.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pracodawcy w Trójmieście

Forum

Najczęściej czytane