• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Urlop wychowawczy czy wypoczynkowy?

Katarzyna Ludwichowska
16 września 2011 (artykuł sprzed 12 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Szkolenie po nocnej zmianie. Czy to legalne?
Jak wyliczyć ilość urlopu po urodzeniu dziecka i zmianie pracodawcy? Jak wyliczyć ilość urlopu po urodzeniu dziecka i zmianie pracodawcy?

Okres urlopu wychowawczego wlicza się do ogólnego stażu pracy, od którego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego. W jaki sposób zatem wyliczyć ilość dni urlopu wypoczynkowego zaraz po powrocie z urlopu wychowawczego?



- Byłam na urlopie wychowawczym od początku 2011 roku w firmie A. Płynnie zmieniłam pracę. Przez 3 miesiące będę na okresie próbnym (do 30 listopada), potem będę zatrudniona na umowę na czas nieokreślony w firmie B. Jak naliczany będzie mój urlop w firmie B? Ile dni mogę wykorzystać w tym roku? - pyta pani Zuzanna.

Czy kiedykolwiek korzystałe(a)ś z urlopu wychowawczego?

Na pytania i wątpliwości naszego czytelnika odpowiadają eksperci z  Kancelarii Prawniczej Koprowski Gąsior Gierzyńska & Partnerzy sc.

Zgodnie z art. 186 (5) Kodeksu pracy, okres urlopu wychowawczego w dniu jego zakończenia wlicza się do okresu zatrudnienia, od którego zależą uprawnienia pracownicze. Na tej podstawie należy stwierdzić, że okres urlopu wychowawczego już po jego zakończeniu wlicza się do ogólnego stażu zatrudnienia, od którego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego.

Jednocześnie należy przypomnieć, o czym była już mowa m.in. w artykule z dnia 26 sierpnia 2011 r., Niewykorzystany urlop a wypowiedzenie, że zgodnie z tzw. zasadą nieprzenoszalności urlopu wypoczynkowego, wraz z zakończeniem stosunku pracy należy rozliczyć z pracodawcą prawo do tego urlopu. Nie można bowiem na kolejnego pracodawcę przerzucać obowiązku udzielenia urlopu wypoczynkowego w wymiarze nabytym u jego poprzednika. Rozliczenie urlopu wypoczynkowego w zależności od okoliczności następuje, albo poprzez udzielenie urlopu, albo w formie wypłaty ekwiwalentu.

Ponadto należy wskazać, że zgodnie z przyjętym poglądem Sądu Najwyższego urlopu wypoczynkowego nie można udzielać w trakcie trwania urlopu wychowawczego.

Mając na uwadze wszystkie wyżej wskazane zasady można stwierdzić, że czas, w którym Czytelniczka przebywała na urlopie wychowawczym, po zakończeniu tego urlopu, należy uwzględnić przy określaniu wymiaru urlopu wypoczynkowego. Jedynie na marginesie przypomnę, że może to stanowić 20 dni roboczych, albo 26 dni roboczych. Dlatego też, po powrocie z urlopu wychowawczego, ale jeszcze przed zakończeniem stosunku pracy u pierwszego pracodawcy Czytelniczka mogła się udać na urlop wypoczynkowy w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego u tego pracodawcy w tym roku. Oczywiście przy uwzględnieniu również okresu urlopu wychowawczego, chyba że przed ustaniem tego stosunku Czytelniczka wykorzystała już przysługujący urlop wypoczynkowy i nie miało to miejsca w trakcie urlopu wychowawczego. Jeżeli natomiast rozwiązanie stosunku pracy nastąpiło praktycznie z chwilą powrotu do pracy po urlopie wychowawczym i nie było możliwości wykorzystania urlopu wypoczynkowego w naturze, wówczas pierwszy pracodawca jest zobowiązany do wypłaty ekwiwalentu za urlop.

Po podjęciu zatrudnienia u nowego pracodawcy w przypadku zatrudnienia na okres próbny Czytelniczce przysługuje prawo do urlopu w wymiarze proporcjonalnym do okresu zatrudnienia w danym roku kalendarzowym. Natomiast w przypadku zatrudnienia na czas nie krótszy niż do końca danego roku kalendarzowego - w przypadku Czytelniczki taka sytuacja powstanie po zatrudnieniu jej na czas nieokreślony - w wymiarze proporcjonalnym do okresu pozostałego do końca danego roku kalendarzowego. Podsumowując, przy założeniu, że Czytelniczka będzie zatrudniona u nowego pracodawcy przynajmniej do końca roku, przysługuje jej urlop wypoczynkowy w wymiarze proporcjonalnym do okresu pozostałego do końca danego roku kalendarzowego.

Masz wątpliwości, czy Twój pracodawca postępuje zgodnie z Kodeksem pracy? Potrzebujesz porady profesjonalistów, zajmujących się budowaniem kariery zawodowej?

Na Twoje pytania, związane z doradztwem personalnym lub prawem pracy, z przyjemnością odpowiedzą nasi eksperci z firmy ArchitekciKariery.pl oraz Radcy Prawni. Skorzystaj z naszego formularza!
Kancelaria Prawnicza Koprowski, Gąsior, Gierzyńska & Partnerzy s.c.Katarzyna Ludwichowska

Miejsca

Opinie (6) 3 zablokowane

  • Milf (3)

    Śliczna mamusia :)

    • 5 2

    • dublowanie się urlopów

      Interesowałam się niedawno tym tematem i na moje zapytanie w PIP otrzymałam informację ,że urlop wychowawczy i wypoczynkowy nie dublują się,czyli pracownica,ktora bezposrednio po urlopie wychowawczym chce rozwiązać umowę o pracę za porozumieniem stron nie ma prawa do ekwiwalentu za urlop za dany rok,w którym rozwiązuje umowę.

      • 0 2

    • dublowanie się urlopów ...

      ...ponieważ urlop wychowawczy jest niejako urlopem wypoczynkowym /zależy dla kogo/, a nie jest wykorzystywany w celu sprawowania macierzyństwa.Jeśli bezpośrednio po wychowawczym jest rozwiązywana umowa, to przysługuje jedynie nie wykorzystany urlop wypoczynkowy za rok, w którym rozpoczęto urlop wychowawczy /i to proporcjonalnie do momentu rozpoczęcia urlopu wychowawczego; urlop macierzyński jest wliczany do okresu przepracowanego/.Ciekawa sytuacja wyniknie, gdy przed rozwiązaniem umowy pracownica zechce wykorzystać zaległy urlop wypoczynkowy. Wtedy przebywając na urlopie nabywa /proporcjonalnie/ prawo do urlopu za dany rok!?Może ktoś to sprostować lub potwierdzić?

      • 0 0

    • za duża szcżeko-broda

      • 0 0

  • LIBERALIZM WROGIEM DEMOGRAFJI

    I tak niedługo poprzepychają wszystkich na samozatrudnienia , a wtedy zapomnij nawet o zwykłym urlopie nie mówiąc o wychowawczym . Tylko niech potem się nie dziwią że w Polacy nie chcą mieć więcej jak jedno dziecko jeśli w ogóle .

    • 3 0

  • ekwiwalent

    ja byłam w podobnej sytuacji.Byłam na macierzysńskim ,potem na zw na dziecko ,po czym umowa mi sie skonczyła.otrzymalam wkwiwalent za urlop

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pracodawcy w Trójmieście

Forum

Najczęściej czytane