• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Urlop szkoleniowy - kiedy przysługuje?

Joanna Wszeborowska
29 kwietnia 2011 (artykuł sprzed 13 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Szkolenie po nocnej zmianie. Czy to legalne?
Sam fakt przyjęcia przez pracodawcę do wiadomości, że jego pracownik podjął dodatkową naukę nie oznacza, iż udziela on zgodę na przyznanie pracownikowi dodatkowych świadczeń (tj. urlop szkoleniowy) Sam fakt przyjęcia przez pracodawcę do wiadomości, że jego pracownik podjął dodatkową naukę nie oznacza, iż udziela on zgodę na przyznanie pracownikowi dodatkowych świadczeń (tj. urlop szkoleniowy)

Od niespełna roku obowiązują nowe warunki dotyczące urlopu szkoleniowego. Pracownikowi należy się taki urlop, jeśli z zachowania pracodawcy można wywnioskować, że zgadza się na jego dokształcanie. Kiedy taka zgoda powinna zapaść? Co w praktyce ona oznacza?



Które ze świadczeń ze strony pracodawcy doceniał(a)byś najbardziej:

- Zostałam zatrudniona w lutym tego roku. Równocześnie studiuję na trzecim roku, co wiąże się z tym, że piszę również pracę licencjacką i przystępuję do egzaminów. Pracodawca wie, że studiuję w trybie zaocznym. Czy w takim przypadku przysługuje mi urlop szkoleniowy, jeśli to nie pracodawca wysłał mnie na studia, tylko sama dobrowolnie podjęłam dalszą naukę? Czy mam prawo wnioskować do pracodawcy o ten urlop? - pyta nasza czytelniczka, pani Agnieszka.

Na wątpliwości naszej czytelniczki odpowiadają eksperci z Kancelarii Radcy Prawnego Fortuna.

Kluczową kwestią dla możności domagania się przez Panią urlopu szkoleniowego jest stosunek pracodawcy do Pani studiów. Art. 103 § 1 Kodeksu pracy stanowi, iż przez podnoszenie kwalifikacji zawodowych rozumie się zdobywanie lub uzupełnianie wiedzy i umiejętności przez pracownika z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą. W zaistniałej sytuacji bezsprzecznym jest, że rozpoczęcie przez Panią studiów nie było spowodowane inicjatywą pracodawcy. Wobec tego należy rozważyć kwestię jego ewentualnej zgody na podnoszenie kwalifikacji zawodowych.

Należy przyjąć, że ze zgodą pracodawcy - o jakiej mówi kodeks pracy - mamy do czynienia jedynie wówczas, gdy akceptacja wyrażona jest w sposób formalny, wyraźny i jednoznaczny (a więc gdy niejako następuje skierowanie pracownika na naukę, choćby z inicjatywą taką wystąpił sam pracownik). Natomiast gdy pracodawca jedynie przyjmuje do wiadomości fakt odbywania nauki przez pracownika i nie widzi przeciwwskazań, aby ułatwić mu powyższe poprzez chociażby wcześniejsze zwalnianie go z pracy czy akceptację urlopu bezpłatnego, zgoda pracodawcy w istocie ma charakter nieformalny i nie może być postrzegana jako podstawa żądania przez pracownika przyznania mu jakichkolwiek świadczeń (w tym urlopu szkoleniowego).

Z treści Pani zapytania wynika, że nie została zawarta pisemna umowa pomiędzy Panią a pracodawcą, odnosząca się do podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Jednakże co do zasady brak jest po stronie pracodawcy bezwzględnego obowiązku zawarcia takiej umowy (obowiązek taki istnieje jedynie w sytuacji, gdy pracodawca zobowiązuje pracownika do pozostawania w zatrudnieniu przez jakiś określony czas po ukończeniu podnoszenia kwalifikacji zawodowych). Należy zatem rozważyć, czy zgoda na Pani kształcenie została przez pracodawcę wyrażona w inny formalny sposób, obligujący pracodawcę do przyznania Pani dodatkowych uprawnień.

Wskazuje Pani, iż pracodawca posiada wiedzę na temat Pani studiów zaocznych, jednakże sam fakt przyjęcia przez pracodawcę do wiadomości tej okoliczności nie oznacza, że zgoda w rozumieniu przepisów kodeksu pracy została w istocie udzielona. Do tego wymagane byłoby bowiem wyraźne i jednoznaczne oświadczenie woli pracodawcy, że wyraża on zgodę na to, aby zdobywała Pani dodatkowe kwalifikacje zawodowe, przy jednoczesnym korzystaniu z uprawnień przewidzianych prawem. Jeżeli takie oświadczenie woli - choćby ustnie - zostało wobec Pani złożone, ma Pani prawo domagać się urlopu szkoleniowego.

Jeśli natomiast takiej deklaracji nie było - to nie będzie przysługiwał Pani urlop szkoleniowy czy inne uprawnienia związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych. Wówczas jedyną możliwością dla skutecznego domagania się przez Panią dodatkowych przywilejów jest uzyskanie wskazanej powyżej zgody pracodawcy na obecnym etapie. Ustawodawca nie zakreśla bowiem terminu, w którym taką zgodę należy uzyskać, wobec czego nie ma przeszkód, by wystąpiła Pani o nią w trakcie nauki. Dopiero po uzyskaniu przedmiotowej zgody nabędzie Pani wszelkie uprawnienia związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych - tj. urlop szkoleniowy oraz zwolnienie z całości lub części dnia pracy na czas niezbędny, by punktualnie przybyć na obowiązkowe zajęcia oraz na czas ich trwania (na podstawie art. 103 § 1 Kodeksu pracy). W przypadku wyrażenia zgody przez Pani pracodawcę wskazanym będzie sporządzenie stosownej umowy szkoleniowej, aby na przyszłość rozwiać wszelkie wątpliwości co do stosunku pracodawcy do Pani studiów.

Na zakończenie wypada dodać, że w sytuacji, gdy podnoszenie kwalifikacji zawodowych nie nastąpiło z inicjatywy lub za zgodą pracodawcy, pracownikowi może być przyznane zwolnienie z całości lub części dnia pracy bez zachowania prawa do wynagrodzenia lub urlop bezpłatny, w wymiarze ustalonym w porozumieniu między pracodawcą i pracownikiem - zgodnie z treścią art. 103 Kodeksu pracy. Jednakże uprawnienia te nie mają charakteru roszczeniowego i zależą wyłącznie od decyzji pracodawcy.

Urlop szkoleniowy uprawnia do zwolnienia z całości lub części dnia pracy na czas niezbędny, by punktualnie przybyć na obowiązkowe zajęcia oraz na czas ich trwania.
Za czas urlopu szkoleniowego oraz za czas zwolnienia z całości lub części dnia pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia.

Urlop szkoleniowy przysługuje w następującym wymiarze:
6 dni - dla pracownika przystępującego do egzaminów eksternistycznych,
6 dni - dla pracownika przystępującego do egzaminu maturalnego,
6 dni - dla pracownika przystępującego do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe,
21 dni w ostatnim roku studiów - na przygotowanie pracy dyplomowej oraz przygotowanie się i przystąpienie do egzaminu dyplomowego.

Urlop szkoleniowy udziela się w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy. Pracodawca może przyznać dodatkowe świadczenia, w szczególności pokryć opłaty za kształcenie, przejazd, podręczniki i zakwaterowanie.


Masz wątpliwości, czy Twój pracodawca postępuje zgodnie z Kodeksem Pracy? Potrzebujesz porady profesjonalistów, zajmujących się budowaniem kariery zawodowej?

Na twoje pytania, związane z doradztwem personalnym lub prawem pracy, z przyjemnością odpowiedzą nasi eksperci z firmy ArchitekciKariery.pl oraz Radcy Prawni. Skorzystaj z naszego formularza!


Opracowała

Miejsca

Opinie (12) 2 zablokowane

  • (2)

    Martwy przepis... Już to widzę jak pracodawca daje 21 dni urlopu na napisanie pracy magisterskiej :/

    • 20 2

    • SEEEEEEKSSSSSS xD

      • 0 3

    • Świeta prawda

      normalnie sie ma 20 dni urlopu a tu niby 21 na pisanie pracy dyplomowej. Wstyd nawet pytac.

      • 0 1

  • ***nie w polsce***

    z autopsji wiem że to u nas nie działa, - zamiast urlopu na nauke dostałem propozycje wypowiedzenia z pracy - niestety większość przepisów nie dotyczy przepisów działających na korzyść pracownika. I mam pytanie co robi nasz uczciwy premier który ze wszystkim miał zrobić porządek - niedługo wy bory i powie nam że potrzebuje jeszcze jedną kadencje. Ale cierpliwość ma też granice - i dlatego PO mówię NIE

    • 15 1

  • pracodawcom łatwo ominąć ten przepis np. w serwisie woli zatrudnić studenta filozofii do przyuczenia, niż studenta który uczy się w kierunku związanym z działalnością serwisu, i wtedy nie ma mowy o urlopie szkoleniowym; do tego najlepiej na umowę zlecenie i poniżej 26 roku życia :/

    • 6 0

  • dofinasowanie do studiów (1)

    czy jeśli dostaję do finansowanie na studia to jest jedno znaczne ...że można niejako to potraktować jako przyzwolenie (skierowanie) od pracodawcy i domagać się urlopu szkoleniowego

    • 5 1

    • tak

      tak

      • 0 1

  • historyk, chemik, politolog, hotelarz musi się dokształacać bo tacy są przyjmowani

    czytaj ,, wygrywają konkursy" na stanowiska w Urzędach Miasta Trójmiasta.

    • 4 2

  • składki w czasie urlopu szkoleniowego

    Czy urlop szkoleniowy liczy się jako okres bezskładkowy?

    • 0 0

  • czyli

    czyli jak zwykle pitolone państwo rzuca kłody pod nogi chcącym się uczyć w myśl gospodarki rynkowej i zasady wyrwać serce wywalać do zera i wypitolić z roboty

    • 1 0

  • ...

    nie rozumiem wobec tego, poco tworzone są takie przepisy i ustawy, skoro pracodawcy to nigdy nie będzie na rękę, i zawsze będzie się wykręcał, a prawo do podnoszenie kwalifikacji ma każdy be z wyjątku, gwarantuje to Konstytucja.

    • 2 0

  • co to za kodeks pracy jak jedni mogą mieć urlop szkoleniowy a inni nie, gdzie jest zachowane równe traktowanie, to dotyczy również wysługi za przepracowane lata, w jednych zakładach wypłacane a w innych nie, to jakaś kpina

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pracodawcy w Trójmieście

Forum

Najczęściej czytane