• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Rynek pracy po pandemii. Czy zastąpią nas roboty?

Wioletta Kakowska-Mehring
1 maja 2021 (artykuł sprzed 3 lat) 
Choć automatyzacja i robotyzacja są uważane za korzystne zjawiska, to nie wolno ignorować faktu, że w krótkim terminie mogą wywołać poważną destabilizację rynku pracy. Choć automatyzacja i robotyzacja są uważane za korzystne zjawiska, to nie wolno ignorować faktu, że w krótkim terminie mogą wywołać poważną destabilizację rynku pracy.

To już nie tylko maszyna laserowa do cięcia blachy w stoczni, to także kasa samoobsługowa w markecie. Wywołana pandemią przyspieszona automatyzacja wymusi zmiany na rynku pracy. Miliony ludzi straci źródło utrzymania, ale... w miejsce likwidowanych miejsc pracy powstawać będą nowe - wynika z analizy think tanku Parlamentu Europejskiego. Problem w tym, że nowe będą wymagały nowych kompetencji. Czy je masz? Warto się nad tym zastanowić, choćby z okazji... Święta Pracy.



Czy obawiasz się utraty pracy z powodu automatyzacji?

Kiedy w 1886 roku właściciel firmy McCormick Harvester zdecydował się zmodernizować swój zakład, zwalniając wszystkich pracowników, a na ich miejsce zatrudniając nowych, rozpoczęły się protesty byłych pracowników. 1 maja, podczas przemówienia jednego z działaczy, policja zaatakowała uczestników pokojowej demonstracji. Doszło wtedy do masakry, która przeszła do historii jako Haymarket Riot. Trzy lata po tych wydarzeniach ustalono, że 1 maja będzie międzynarodowym dniem upamiętniającym krwawe wydarzenia z Chicago. W Polsce, tak jak w innych krajach europejskich, pierwsze obchody przypadły na rok 1890, ale dopiero w 1950 r. dzień 1 maja stał się świętem państwowym. W czasach PRL organizowano tego dnia partyjne pochody, a dziś 1 maja kojarzy się raczej z początkiem majówki, czyli długiego weekendu. A szkoda, bo takie święto, zwłaszcza w dobie pandemii i w czasach dużych przeobrażeń na rynku pracy, powinno mieć szczególne znaczenie.

Jak wynika z raportu World Economic Forum, automatyzacja i robotyzacja przyczyni się do likwidacji aż 85 mln etatów w ciągu najbliższych pięciu lat. Bankowość, ubezpieczenia, księgowość, inżynieria, produkcja czy logistyka i magazynowanie - to branże, które dotąd najmocniej doświadczyły automatyzacji oraz redukcji miejsc pracy. To już się dzieje. Sieci handlowe w dobie pandemii przyspieszyły instalowanie kas samoobsługowych, banki już rozpoczęły cięcia także z powodu cyfryzacji procesów. To jeszcze nie są te słynne roboty, jak z filmów science fiction, ale...

Proces automatyzacji to też nowe miejsca pracy



Choć automatyzacja i robotyzacja są uważane za korzystne zjawiska, to nie wolno ignorować faktu, że w krótkim terminie mogą wywołać poważną destabilizację rynku pracy. Z dużym problemem już dziś boryka się Korea Południowa, w której zdecydowano się na zmianę przepisów opodatkowania robotów przemysłowych, aby zniechęcić przedsiębiorców do dalszej automatyzacji. Jak wynika z raportu Międzynarodowej Federacji Robotyki (ang. International Federation of Robotics, IFR) w Korei Południowej na 10 tys. miejscy pracy przypada aż 631 robotów. Dla porównania w Polsce w 2018 roku osiągnęliśmy poziom 42 robotów na 10 tys. pracowników (w 2017 roku było to 36 robotów) - są to jednak dane dotyczące wyłącznie branży produkcyjnej.

Jednak eksperci z World Economic Forum postrzegają ten proces nie jako zagrożenie, a zmianę, do której trzeba się przygotować. Według nich w miejsce 85 mln utraconych miejsc pracy powstanie blisko 97 mln nowych miejsc pracy, ale lepiej dostosowanych do procesu automatyzacji. Problem w tym, że innych kompetencji wymaga obsługa klientów w sklepie, a innych programowanie cyfrowych kas. Dlatego autorzy analizy wskazali pilną potrzebę podnoszenia kwalifikacji cyfrowych pracowników, zwłaszcza tych należących do starszych grup wiekowych, co ma zwiększyć ich konkurencyjność.

Załatwianie spraw w bankach czy ubezpieczalniach przez Internet stało się codziennością. Jednak czy już niedługo roboty będą nas obsługiwały także w bankowych oddziałach? Załatwianie spraw w bankach czy ubezpieczalniach przez Internet stało się codziennością. Jednak czy już niedługo roboty będą nas obsługiwały także w bankowych oddziałach?

- Oprócz umiejętności cyfrowych w najbliższych pięciu latach na rynku pracy szczególnie cenione będą umiejętności krytycznego myślenia, analizy, rozwiązywania problemów, odporności na stres i elastyczności. Szacuje się, że ok. 40 proc. pracowników będzie musiało przekwalifikować się na sześć miesięcy lub krócej, a 94 proc. liderów biznesu oczekuje, że pracownicy posiądą nowe umiejętności w miejscu pracy - to gwałtowny wzrost w porównaniu z 65 proc. w 2018 r. - zaznaczono w raporcie World Economic Forum.
W raporcie opisano także działania, jakie powinna podjąć UE, by sprostać wymienionym wyzwaniom, bo skoro automatyzacja niektórych zadań będzie postępować, to wspólnota musi znaleźć rozwiązania mające na celu zapewnienie pracownikom nowych umiejętności.

- W rezolucji z lutego 2019 r. ws. kompleksowej polityki przemysłowej w dziedzinie sztucznej inteligencji i robotyki Parlament Europejski podkreślił, że programy nauczania muszą być dostosowane do procesu automatyzacji, m.in. poprzez ustanowienie nowych ścieżek uczenia się i korzystania z nowych technologii - zwrócono uwagę w raporcie.

Pracodawcy gotowi na automatyzację



Tyle w teorii. A co o automatyzacji polskiego rynku pracy sadzą jego uczestnicy, czyli pracodawcy i pracownicy? Tę sprawę postanowili prześwietlić autorzy Barometru Polskiego Rynku Pracy, czyli Personnel Service.

- W ciągu roku od wybuchu epidemii koronawirusa zaszły poważne zmiany w sposobie naszej pracy, ale też w funkcjonowaniu firm. Już 38 proc. przedsiębiorców zaobserwowało, że w ich branży przyspieszyła automatyzacja i robotyzacja. Przeciwnego zdania jest taki sam odsetek firm, a 24 proc. jeszcze nie wie, jaki był wpływ pandemii w zakresie wdrażania nowinek technicznych w ich branży. Widać jednak, że rewolucja technologiczna przyspieszyła. Rok temu, na początku 2020 roku, zdecydowana większość, bo aż trzy na cztery firmy w Polsce nie zamierzały wdrażać automatyzacji i robotyzacji. Teraz, na początku 2021 roku, taką deklarację składa tylko 32 proc. przedsiębiorców. Co więcej, trzykrotnie wzrósł odsetek tych firm, które aktualnie wdrażają. Jest ich 13 proc., a rok temu było tylko 4,3 proc. - twierdzą eksperci Personnel Service.
Robotyzacja według pracodawców

W ciągu roku od wybuchu epidemii koronawirusa w Polsce zmieniły się przewidywania firm co do wpływu automatyzacji i robotyzacji na poziom zatrudnienia. Dla pracowników negatywną informacją będzie to, że w ocenie aż 68 proc. firm automatyzacja i robotyzacja wdrożona w przedsiębiorstwie przyczyni się do zmniejszenia poziomu zatrudnienia. Przeciwnego zdania jest niemal co czwarty przedsiębiorca. Warto zwrócić uwagę, że w poprzedniej edycji badania te proporcje były odwrotne. 61 proc. firm zakładało, że automatyzacja i robotyzacja w firmie nie wpłynie na poziom zatrudnienia, a 30 proc. było przeciwnego zdania.

Pocieszeniem dla pracowników powinno być to, że już 46 proc. firm planuje szkolenia dla swojej kadry z obsługi nowych urządzeń oraz systemów, a 28 proc. chce przekwalifikować część załogi. Firmy spodziewają się jednak, że w kwestii przekwalifikowania pracowników będą mogły liczyć na wsparcie rządu - wierzy w to niemal co drugi pracodawca.

Nie obawiamy się robotyzacji, bo (jeszcze) nie odbiera nam zatrudnienia



A jak to widzą pracownicy? Aż 64 proc. nie obawia się, że jej wprowadzenie może odebrać im pracę. To tym bardziej zaskakujące, że aż 68 proc. firm widzi we wprowadzonej automatyzacji i robotyzacji zagrożenie w postaci likwidacji miejsc pracy. Mimo to martwi się o to jedynie co piąty pracownik. Dodatkowo, już 18 proc. pracowników przyznaje, że zna kogoś, kto w ostatnim roku stracił pracę na skutek wdrożonej w firmie automatyzacji i robotyzacji.

Robotyzacja według pracowników

- To, że pandemia przyspieszyła wdrażanie automatyzacji i robotyzacji w firmach, dostrzega tylko 16 proc. pracowników. Według obserwacji 69 proc. Polaków takie mechanizmy w ich miejscu pracy nie zaszły. Pracownicy muszą się jeszcze oswoić z myślą, że wdrożona w firmie automatyzacja i  robotyzacja może dla nich oznaczać zmianę pracy lub konieczność przekwalifikowania się. Połowa Polaków zakłada, że w przyszłości nie będzie musiała się przekwalifikować ze względu na postępującą automatyzację i robotyzację. Warto też zauważyć, że 30 proc. Polaków w automatyzacji i robotyzacji widzi dla siebie szansę. Obawia się jej co piąty ankietowany, natomiast połowa Polaków nie wie, czy jest dla nich szansą, czy zagrożeniem - twierdzą eksperci Personnel Service.

Opinie (140) 3 zablokowane

  • Roboty mogą zastąpić wielu z nas w pracy, ale kto wtedy i za co kupi wytwory tejże pracy? Też roboty? (8)

    Ja np. nie muszę pracować, praca nie jest mi do szczęścia potrzebna - jeśli będę miał za co w miarę normalnie żyć, to niech zastępuje mnie robot, choćby od najbliższego wtorku.
    Wreszcie miałbym więcej czasu na to co lubię - a trochę tego jest.

    • 45 6

    • prawidłowa postawa

      • 10 2

    • Taki jest cel politykow (2)

      Wiekszosc spoleczenstwa nie bedzie musiala pracowac, beda pobierac wielokrotnosc 500+, konsumowac i... oczywiscie glosowac. Ta mniejsza czesc bedzie dobrze wynagradzana, ale bedzie pracowac na cala reszte z politykami wlacznie.

      • 12 0

      • zapomniałeś o systemie oceny obywatela-niegrzeczni nie dostaną kasy ani "przywilejów" (1)

        witamy w obozie niewolnicy

        • 9 0

        • A już tak daleko tematu nie rozwijałem, ale racja.

          • 4 0

    • Nie roboty ale przyjaciele ze wschodu (1)

      Tylko nie w ząb z nimi się dogadać

      • 1 3

      • trzeba było się rosyjskiego uczyć

        • 1 0

    • właśnie chyba dlatego mowa jest o nowej umowie społecznej

      aktualnie istniejący ład powstał po II WŚ i jest już nieco przeterminowany... Niby dochód podstawowy ma to gwarantować... Nie wyobrażam sobie jakby to miało działać... Też niby są jakieś teorie o zniesieniu własności.. Gdybym tylko miał na ratę kredytu, opłaty i jako takie żarcie to też choćby od jutra jedynym moim zajęciem może być jazda na rowerze, pływanie, fotografia i grille ze znajomymi :)

      • 4 0

    • Tak niestety nie bedzie

      Zbyteczny konsument nie wnoszący niczego stanowi jedynie obciążenie dla środowiska. W redukcji pomogą liczne epidemie i pandemie...

      • 1 0

  • Szkoła

    nie rozumiem, czemu szkoły nie zakupią robotów czyszczących zamiast zatrudniać sprzątaczki. Jasne, tablicy i ławek robot (jeszcze) nie przetrze, może (póki co) utknąć między ławkami i krzesłami ale samo odkurzanie i mycie hallu, gdzie nie ma mebli? Robot za kilka tysięcy zrobi tą samą robotę a jego koszt zwróci się po 2-3 miesiącach. Przynajmniej na kilku sprzątaczkach każda szkoła by zaoszczędziła

    • 5 4

  • Teraz roboty

    będą kelnerami, bo kto się zatrudni na umowę zlecenie gdy znów będzie lockdown (efekty będą po majówce) i momentalnie straci pracę ???

    • 10 2

  • Przydałoby się, żeby zastąpiły. Zwłaszcza dziennikarzy. Może będą lepiej znać ortografię, co widać po tytule tego tekstu.

    • 4 0

  • To nie pa

    • 1 0

  • To nie pandemia (5)

    Likwiduje miejsca pracy. To wysokie koszty pracy i obwiniać relatywnie tanich maszyn, którymi można tych bardzo drogich pracowników zastąpić

    • 16 8

    • (3)

      Mylisz się. Maszynami nie zastępuje się drogich pracowników, tylko tanich. Takich, którzy robią powtarzalne rzeczy, o niskim poziomie innowacyjności.

      • 10 0

      • Innowacyjność ?? (2)

        Kolejny współczesny mit z grupy blm, ocieplenie klimatu, strąk kobiet. Faktycznie to tematy zastępcze. Największe zapotrzebowanie jest na robotników wykwalifikowanych, fachowców od obsługi maszyn itp. Przemysł i całe życie codzienne jest przeładowane wydumanymi innowacjami, a prostej awarii praktycznie nikt usunąć nie potrafi.

        • 3 7

        • (1)

          Jeżeli dochodzi do prostej awarii jakiegoś urządzenia tzn. że było ono do niczego i trzeba je wymienić w całości. Dzisiaj nikt nie naprawia już urządzeń, więc fachowcy są zbędni. Potrzebni są monterzy, a monterów z powodzeniem zastąpią roboty

          • 3 3

          • Jedyne, z czym mógłbym polemizować, to chyba niefortunnie użyty wyraz "dzisiaj".
            Bardziej odpowiedni byłby wyraz "jutro"
            Jutro nikt nie będzie naprawiał urządzeń, więc fachowcy, "złote rączki", będą zbędni. Roboty będą masowo montowały urządzenia, które w przypadku awarii będą zastępowane nowymi.

            • 2 0

    • Uważam,że

      Tragarze nie nawidzili koła,jednak do dzisiaj są potrzebni. Problemem są nie procesy automatyzacji tylko interfejsy użytkownika tych narzędzi. Pewna sprawa. Ręką możesz ładować ziemię. 5 osób wykopie więcej,osobą z łopatą załaduje więcej niż ręką,ale 5 osób z łopatami dužo więcej. Czyli problemem jest nie automatyzacja tylko organizacja procesów oraz marketingu większej ilości produktów oraz narzędzia obsługi i programowania.

      • 0 0

  • Zostana tylko artysci

    • 1 3

  • Muszą bo w innym wypadku kto będzie na nas pracować? Jak młodzieży polskiej chcą być youtuberami

    • 2 0

  • Po pierwsze

    Pandemia się nie skończy. Więc tytuł, że po pandemia jest nie na miejscu.

    • 3 1

  • Roboty robotami ale dlugi (2)

    Cały świat tonie w długach. Kto to spłaci

    • 1 0

    • u kogo?

      U Marsjan?

      • 1 0

    • długi państw nie sa po to by je spłacać, a po to żeby moc wymuszać "przysługi" w zamian za częściowe anulowanie np długu

      • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pracodawcy w Trójmieście

Forum

Najczęściej czytane