• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Pracodawca musi zwrócić nam koszt odwołanego urlopu

Szymon Szuksztul
22 lipca 2023, godz. 10:00 
Opinie (47)
Najnowszy artykuł na ten temat Szkolenie po nocnej zmianie. Czy to legalne?
Urlop to dla wielu z nas najbardziej wyczekany czas w roku. Odwołanie go może wywołać silny stres. Urlop to dla wielu z nas najbardziej wyczekany czas w roku. Odwołanie go może wywołać silny stres.

Lipiec i sierpień to szczyt sezonu urlopowego. Wielu z nas wakacyjne wyprawy planuje z dużym wyprzedzeniem. Nic dziwnego, oferty typu "first minute" są zazwyczaj tańsze, niż te, kupowane latem. Czy może się jednak zdarzyć, że pracodawca zmieni zatwierdzony wcześniej plan urlopowy? Czy przysługuje nam za to rekompensata?



Chciałbym dowiedzieć się, czy pracodawca może wycofać zgodę na zaplanowany wcześniej urlop. W mojej firmie plan urlopowy przedstawia się na początku roku. Zaplanowałam więc dwutygodniowy urlop w środku wakacji, a po uzyskaniu zgody przełożonego wykupiłam wycieczkę. W moim dziale pracują dwie osoby, jednak tydzień temu moja koleżanka poszła na zwolnienie lekarskie z powodu problemów zdrowotnych w ciąży i poinformowała pracodawcę, że pozostanie na nim aż do porodu. W związku z tym pracodawca powiedział, że dopóki nie znajdzie nowego pracownika na jej miejsce, nie będę mogła skorzystać z urlopu. Czy ma do tego prawo?
Odpowiedzi na to pytanie udzielił radca prawny Szymon SzuksztulKancelarii Prawnej Kawczyński i Kieszkowski Adwokaci i Radcowie Prawni sp.p.

Szymon Szuksztul, radca prawny Szymon Szuksztul, radca prawny
Zgodnie z art. 163 § 1 Kodeksu pracy urlopy powinny być udzielane zgodnie z planem urlopów. Plan urlopów ustala pracodawca, biorąc pod uwagę wnioski pracowników i konieczność zapewnienia normalnego toku pracy.

Z tego przepisu prawnego wynika także, że urlopy ustalane są na podstawie dwóch czynników:
  • wniosku pracownika oraz
  • konieczności zapewnienia normalnego toku pracy.

Czynniki te bierze się co do zasady pod uwagę w momencie tworzenia planu urlopu, czyli w sytuacji przedstawionej przez czytelniczkę - na początku roku kalendarzowego. Od zasady planowania urlopów wskazanej powyżej ustawodawca przewidział dwa wyjątki:
  1. obejmujący przesunięcie ustalonego wcześniej terminu urlopu (art. 164 § 2 kodeksu pracy),
  2. przewidujący odwołanie z urlopu pracownika (art. 167 kodeksu pracy).


Pierwsze z wyżej wymienionych uprawnień pracodawcy pozwala na zmianę terminu urlopu pracownika na inny termin przez pracodawcę w przypadku, gdy z powodu szczególnych potrzeb pracodawcy, które nie były znane w czasie ustalania planu urlopów, urlop pracownika może spowodować zakłócenia w funkcjonowaniu zakładu pracy. W doktrynie oraz orzecznictwie przyjmuje się, że w przypadku, gdy pracownik poniósł koszty związane z koniecznością przesunięcia urlopu, pracodawca jest zobowiązany zwrócić mu te koszty.

Czy musiałe(a)ś kiedyś zrezygnować z zaplanowanego urlopu?

Drugim z narzędzi pracodawca powinien posługiwać się jedynie w wyjątkowych sytuacjach - daje ono bowiem pracodawcy uprawnienie do wydania pracownikowi polecenia służbowego dotyczącego konieczności powrotu do pracy w sytuacji, gdy obecności pracownika w zakładzie pracy wymagają okoliczności nieprzewidziane w chwili rozpoczęcia urlopu. Analogicznie jak przy przesunięciu terminu urlopu - pracodawca, zgodnie z art. 167 § 2 jest zobowiązany do zwrotu kosztów, które pracownik poniósł, w związku z odwołaniem z urlopu. Należy także zwrócić uwagę na fakt, że niewykonanie przez pracownika polecenia pracodawcy, który zobowiązuje pracownika do powrotu z urlopu jest naruszeniem obowiązków pracowniczych.

Przekładając powyższe na sytuację czytelniczki, należy dojść do wniosku, że zwolnienie lekarskie innego pracownika jest sytuacją niemożliwą do przewidzenia podczas tworzenia planu urlopowego (o ile pracodawca na początku roku nie wiedział, czy pracownica jest w ciąży albo że planuje udać się na zwolnienie lekarskie w okresie wakacyjnym). Ponadto, w zaistniałej sytuacji więc równoczesne pójście przez jedną z pracownic działu na zwolnienie, a przez drugiego pracownika - na urlop wypoczynkowy może spowodować zakłócenia w procesie pracy z uwagi na to, że w dziale są zatrudnione tylko dwie osoby. W przytoczonym przypadku wystąpi zatem szczególna potrzeba upoważniająca pracodawcę do przesunięcia urlopu na inny termin.


Z treści zapytania można wywodzić, że pracodawca powziął wiadomość o zwolnieniu lekarskim pracownicy jeszcze przed rozpoczęciem urlopu przez czytelniczkę - nie zajdzie przy tym przesłanka do odwołania czytelniczki z urlopu, ponieważ zastosowanie takiego polecenia może nastąpić tylko w sytuacji, kiedy czytelniczka już znajdowałby się na urlopie, co według stanu faktycznego nie miało miejsca.

Nadmienić przy tym należy, że nie jest zgodne z przepisami prawa pracy dokonane przez pracodawcę zastrzeżenie, w którym uzależnia udzielenie urlopu od przyjęcia nowego pracownika na miejsce pracownicy w ciąży. W takiej sytuacji może bowiem się okazać, że udzielenie urlopu będzie niemożliwe w przypadku niepomyślnej rekrutacji pracownika na zastępstwo. W przypadku przesunięcia terminu urlopu strony stosunku pracy powinny ustalić zgodnie nowy termin urlopu uwzględniając możliwość jego udzielenia najpóźniej do 30 września kolejnego roku kalendarzowego. W przeciwnym razie pracodawca naruszy podstawowe prawa pracownika, takie jak określone w art. 151 § 1 kodeksu pracy prawo do corocznego, nieprzerwanego i płatnego urlopu wypoczynkowego.


Konsekwencje takiego działania pracodawcy mogą wystąpić na trzech płaszczyznach:
  1. Pracodawca może ponieść odpowiedzialność wykroczeniową określoną w kodeksie pracy i zostać ukaranym grzywną w wysokości od 1 tys. do 30 tys. złotych.
  2. Rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia przez pracownika na podstawie art. 55 § 11 kodeksu pracy z powodu ciężkiego naruszenia obowiązków pracowniczych przez pracodawcę - w postaci prawa do wypoczynku wraz z żądaniem wypłaty odszkodowania w wysokości wynagrodzenia za czas, do którego umowa miała trwać.

Ponadto, zgodnie z wyżej przywołanymi przepisami, pracodawca, zarówno w przypadku przesunięcia terminu urlopu, jak i odwołania z niego, jest zobowiązany zwrócić pracownikowi faktycznie poniesione koszty związane np. z wykupieniem wycieczki. Przyjmuje się także, że zwrot ten dotyczy nie tylko kosztów poniesionych przez pracownika, ale także np. przez jego rodzinę.

Porady prawnika Porady prawnika

Masz wątpliwości dotyczące działań firmy, która cię zatrudnia? Nie wiesz jak postąpić w sporze z pracodawcą, jakie możliwości pozostawia ci prawo pracy? A może po prostu jest temat, który cię nurtuje i chcesz poznać zastosowanie bieżących przepisów? Prześlij swoje pytania mailem: serwispraca@trojmiasto.pl. Na pytania czytelników odpowiadać będą radcy z trójmiejskich kancelarii. Odpowiedzi na wybrane pytania publikowane będą w Serwisie Praca portalu Trojmiasto.pl

O autorze

autor

Szymon Szuksztul

radca prawny, kancelaria Kawczyński i Kieszkowski

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (47)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pracodawcy w Trójmieście

Forum

Najczęściej czytane