• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Pracodawca musi zwrócić nam koszt odwołanego urlopu

Szymon Szuksztul
22 lipca 2023, godz. 10:00 
Opinie (47)
Najnowszy artykuł na ten temat Czy nowy pracodawca może mi skrócić urlop?
Urlop to dla wielu z nas najbardziej wyczekany czas w roku. Odwołanie go może wywołać silny stres. Urlop to dla wielu z nas najbardziej wyczekany czas w roku. Odwołanie go może wywołać silny stres.

Lipiec i sierpień to szczyt sezonu urlopowego. Wielu z nas wakacyjne wyprawy planuje z dużym wyprzedzeniem. Nic dziwnego, oferty typu "first minute" są zazwyczaj tańsze, niż te, kupowane latem. Czy może się jednak zdarzyć, że pracodawca zmieni zatwierdzony wcześniej plan urlopowy? Czy przysługuje nam za to rekompensata?



Chciałbym dowiedzieć się, czy pracodawca może wycofać zgodę na zaplanowany wcześniej urlop. W mojej firmie plan urlopowy przedstawia się na początku roku. Zaplanowałam więc dwutygodniowy urlop w środku wakacji, a po uzyskaniu zgody przełożonego wykupiłam wycieczkę. W moim dziale pracują dwie osoby, jednak tydzień temu moja koleżanka poszła na zwolnienie lekarskie z powodu problemów zdrowotnych w ciąży i poinformowała pracodawcę, że pozostanie na nim aż do porodu. W związku z tym pracodawca powiedział, że dopóki nie znajdzie nowego pracownika na jej miejsce, nie będę mogła skorzystać z urlopu. Czy ma do tego prawo?
Odpowiedzi na to pytanie udzielił radca prawny Szymon SzuksztulKancelarii Prawnej Kawczyński i Kieszkowski Adwokaci i Radcowie Prawni sp.p.

Szymon Szuksztul, radca prawny Szymon Szuksztul, radca prawny
Zgodnie z art. 163 § 1 Kodeksu pracy urlopy powinny być udzielane zgodnie z planem urlopów. Plan urlopów ustala pracodawca, biorąc pod uwagę wnioski pracowników i konieczność zapewnienia normalnego toku pracy.

Z tego przepisu prawnego wynika także, że urlopy ustalane są na podstawie dwóch czynników:
  • wniosku pracownika oraz
  • konieczności zapewnienia normalnego toku pracy.

Czynniki te bierze się co do zasady pod uwagę w momencie tworzenia planu urlopu, czyli w sytuacji przedstawionej przez czytelniczkę - na początku roku kalendarzowego. Od zasady planowania urlopów wskazanej powyżej ustawodawca przewidział dwa wyjątki:
  1. obejmujący przesunięcie ustalonego wcześniej terminu urlopu (art. 164 § 2 kodeksu pracy),
  2. przewidujący odwołanie z urlopu pracownika (art. 167 kodeksu pracy).


Pierwsze z wyżej wymienionych uprawnień pracodawcy pozwala na zmianę terminu urlopu pracownika na inny termin przez pracodawcę w przypadku, gdy z powodu szczególnych potrzeb pracodawcy, które nie były znane w czasie ustalania planu urlopów, urlop pracownika może spowodować zakłócenia w funkcjonowaniu zakładu pracy. W doktrynie oraz orzecznictwie przyjmuje się, że w przypadku, gdy pracownik poniósł koszty związane z koniecznością przesunięcia urlopu, pracodawca jest zobowiązany zwrócić mu te koszty.

Czy musiałe(a)ś kiedyś zrezygnować z zaplanowanego urlopu?

Drugim z narzędzi pracodawca powinien posługiwać się jedynie w wyjątkowych sytuacjach - daje ono bowiem pracodawcy uprawnienie do wydania pracownikowi polecenia służbowego dotyczącego konieczności powrotu do pracy w sytuacji, gdy obecności pracownika w zakładzie pracy wymagają okoliczności nieprzewidziane w chwili rozpoczęcia urlopu. Analogicznie jak przy przesunięciu terminu urlopu - pracodawca, zgodnie z art. 167 § 2 jest zobowiązany do zwrotu kosztów, które pracownik poniósł, w związku z odwołaniem z urlopu. Należy także zwrócić uwagę na fakt, że niewykonanie przez pracownika polecenia pracodawcy, który zobowiązuje pracownika do powrotu z urlopu jest naruszeniem obowiązków pracowniczych.

Przekładając powyższe na sytuację czytelniczki, należy dojść do wniosku, że zwolnienie lekarskie innego pracownika jest sytuacją niemożliwą do przewidzenia podczas tworzenia planu urlopowego (o ile pracodawca na początku roku nie wiedział, czy pracownica jest w ciąży albo że planuje udać się na zwolnienie lekarskie w okresie wakacyjnym). Ponadto, w zaistniałej sytuacji więc równoczesne pójście przez jedną z pracownic działu na zwolnienie, a przez drugiego pracownika - na urlop wypoczynkowy może spowodować zakłócenia w procesie pracy z uwagi na to, że w dziale są zatrudnione tylko dwie osoby. W przytoczonym przypadku wystąpi zatem szczególna potrzeba upoważniająca pracodawcę do przesunięcia urlopu na inny termin.


Z treści zapytania można wywodzić, że pracodawca powziął wiadomość o zwolnieniu lekarskim pracownicy jeszcze przed rozpoczęciem urlopu przez czytelniczkę - nie zajdzie przy tym przesłanka do odwołania czytelniczki z urlopu, ponieważ zastosowanie takiego polecenia może nastąpić tylko w sytuacji, kiedy czytelniczka już znajdowałby się na urlopie, co według stanu faktycznego nie miało miejsca.

Nadmienić przy tym należy, że nie jest zgodne z przepisami prawa pracy dokonane przez pracodawcę zastrzeżenie, w którym uzależnia udzielenie urlopu od przyjęcia nowego pracownika na miejsce pracownicy w ciąży. W takiej sytuacji może bowiem się okazać, że udzielenie urlopu będzie niemożliwe w przypadku niepomyślnej rekrutacji pracownika na zastępstwo. W przypadku przesunięcia terminu urlopu strony stosunku pracy powinny ustalić zgodnie nowy termin urlopu uwzględniając możliwość jego udzielenia najpóźniej do 30 września kolejnego roku kalendarzowego. W przeciwnym razie pracodawca naruszy podstawowe prawa pracownika, takie jak określone w art. 151 § 1 kodeksu pracy prawo do corocznego, nieprzerwanego i płatnego urlopu wypoczynkowego.


Konsekwencje takiego działania pracodawcy mogą wystąpić na trzech płaszczyznach:
  1. Pracodawca może ponieść odpowiedzialność wykroczeniową określoną w kodeksie pracy i zostać ukaranym grzywną w wysokości od 1 tys. do 30 tys. złotych.
  2. Rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia przez pracownika na podstawie art. 55 § 11 kodeksu pracy z powodu ciężkiego naruszenia obowiązków pracowniczych przez pracodawcę - w postaci prawa do wypoczynku wraz z żądaniem wypłaty odszkodowania w wysokości wynagrodzenia za czas, do którego umowa miała trwać.

Ponadto, zgodnie z wyżej przywołanymi przepisami, pracodawca, zarówno w przypadku przesunięcia terminu urlopu, jak i odwołania z niego, jest zobowiązany zwrócić pracownikowi faktycznie poniesione koszty związane np. z wykupieniem wycieczki. Przyjmuje się także, że zwrot ten dotyczy nie tylko kosztów poniesionych przez pracownika, ale także np. przez jego rodzinę.

Porady prawnika Porady prawnika

Masz wątpliwości dotyczące działań firmy, która cię zatrudnia? Nie wiesz jak postąpić w sporze z pracodawcą, jakie możliwości pozostawia ci prawo pracy? A może po prostu jest temat, który cię nurtuje i chcesz poznać zastosowanie bieżących przepisów? Prześlij swoje pytania mailem: serwispraca@trojmiasto.pl. Na pytania czytelników odpowiadać będą radcy z trójmiejskich kancelarii. Odpowiedzi na wybrane pytania publikowane będą w Serwisie Praca portalu Trojmiasto.pl

O autorze

autor

Szymon Szuksztul

radca prawny, kancelaria Kawczyński i Kieszkowski

Miejsca

Opinie (47) 4 zablokowane

Wszystkie opinie

  • (2)

    Ja polecam pracę jako freelancer. Robisz kiedy chcesz,urlop ile chcesz.Wystarczy w Norłej popracować 3,4 mies aby resztę roku odpoczywać na Rodos.Polecam.

    • 8 21

    • No no.

      I tak sobie wmawiaj. Żeby tak pracować trzeba mieć umiejętności i doświadczenie. Twoje że zmywaka dadzą najwyżej 2m wolnego po 12h zmianie codziennie.

      Wszędzie dobrze gdzie nas nie ma. Jest lepiej finansowo . Tylko psychicznie nie dasz rady.

      • 15 2

    • Tobie partia PIS daje za skuteczną agitacje.

      Nie pajacuj z tym norway.

      • 8 8

  • (3)

    Zapraszamy do GAiT. Tam nawet nie mozna zaplanowac sobie urlopu bo robi to za nas firma. Jak chce sie wolne go trzeba isc na L4

    • 19 2

    • (1)

      U nas jest jeszcze ,,lepiej,,.Do urlopu mają prawo tylko pracownicy administracji.Pracownikom fizycznym w praktyce nie wolno brać urlopów,przymusza się nas do pobierania ekwiwalentu za urlop w postaci fikcyjnej umowy zlecenia wypisanej na spółkę córkę,która służy tylko takim działaniom

      • 13 1

      • Zwolnij się i reszta też, potem każdy niech leci do sądu pracy i pip. Uwalcie żałosny januszex o odszkodowanie.

        • 26 0

    • O to tak samo jak w DOT2DOT

      • 0 0

  • Kiedy pracodawca robi taki numer to po prostu idziesz na zwolnienie. (5)

    Dlatego unikam pracy w małych firmach. Na urlopie nie odbieramy telefonu, nie odpisujemy na maile.

    • 46 2

    • I od razu po powrocie dostajesz wypowiedzenie... (3)

      ...nie ma ludzi niezastąpionych. Pracowałem z wieloma ludźmi, nawet takimi, że wydawałoby się, że gdyby odeszli firma by upadła. A nigdy nic takiego nie miało miejsca.

      • 4 30

      • Wypowiedzenie od pracownika...Januszu.

        • 18 1

      • No i git niech płaci 3 miesięczna odprawę i adios

        Jak nie potrafi sobie pracy zorganizować to niech się buja dalej sam albo szuka innych jeleni.

        • 24 1

      • Teraz to raczej pracownicy rzucają pracę .

        Nie pasuje to nie przychodzą z dnia na dzień i już.

        • 3 0

    • zależy co robisz, jak łatwo cię zastąpić to możesz tak działać

      ale ja nie zostawię firmy w potrzebie. Co prawda na urlopie nie jestem 100% dyspozycyjny ale jakby ktoś zadzwonił w ważnej sprawie to odbiorę. Jak bym wyglądał w oczach innych ludzi gdybym, będąc kluczowym jeśli chodzi o wypuszczenie urządzenia na produkcję, olał wszystkich którzy spędzili łącznie 8000 godzin na projekcie wartym kupę kasy? W zasadzie pracodawca nigdy nie dzwonił i nie zwolniłby mnie ale ludzie nie chcieliby już ze mną współpracować. I teraz taka sytuacja że zmieniam pracę a tam kilka znanych mi osób kręci nosem. Czasem lepiej odebrać, powiedzieć co i jak i dlaczego zostało zrobione tak a nie inaczej niż ryzykować przestój i kary umowne. Znam już takich co narobili sobie wrogów a potem przez lata w branży nie mogli znaleźć roboty i musieli po małych firemkach się tułać.

      • 1 3

  • (2)

    Urlopy, sropy, przywileje i socjalizm. Ja tam głosuje na konfederację i jestem za tym, żeby państwo nie wtracalo się do gospodarki. Jak skończę liceum, to będę wspierac polskie małe firmy i będę pracować za miskę ryżu bez ubezpieczenia. Hfała!

    • 15 30

    • (1)

      Najpierw skończ podstawówkę...

      • 13 3

      • To była satyra

        • 12 0

  • Jak zmienia mi plan urlopu to się zwalniam mowie o urlopie na 6 miesięcy szybciej i jak mi się wielki pan wtrąca to niech szuka pracownika

    • 17 3

  • Jak moze mnie ktos odwolac z urlopu? Sluzbowy telefon zostawiam w firmie

    • 22 2

  • Opinia wyróżniona

    w kazdy wolny dzien od pracy, jak i wczasie urlopu mam wylaczony telefon. (7)

    Nikt do mnie sie nie dodzwwoni mimo,ze pracuje w sluzbie zdrowia. moich dni wolnych od pracy nikt mi nie zrwoci. nie ma obowiazku aby nosic przy sobie telefon przez 24 godziny. koncze prace to rozstaje sie z telefonem. wlaczam go jak ide do pracy.

    • 53 4

    • Tylko, że są różne branże... (1)

      ...w służbie zdrowia możesz tak robić. Ale na przykład w logistyce są wyjątkowe sytuacje, dam przykład, awizuję kierowcę na pobranie kontenera w porcie i pomylę się w jakiejś literce w dowodzie, nr rejestracyjnym ciągnika itd. I kierowca nie będzie mógł wjechać i będzie musiał stać całą noc pod portem. Sorry, ale nie oleję gościa i zmienię tę awizacje w wolnej chwili wieczorem.

      • 12 14

      • Chodził urlop

        Chodzi o okres urlopu a w dniu pracy w godzinach popołudniowych/wieczornych

        • 10 0

    • (1)

      Taki z ciebie "lekarz" (tak sądze) jak z koziej pupy trąba. Nawet poprawną polszczyzną nie potrafisz pisać... "wlaczam" ?

      • 1 12

      • Jak napisalem na posterze włonczam, to chcieli mnie kiedyś wyrzucić z roboty.

        • 3 0

    • Sluzbowy tel? (1)

      To mozesz sobie wylaczyc, ale prywatny tez wylaczasz? Najczesciej pracodawca zna prywatny numer tel ... Mozesz nie odbierac, ale wyglada to dziwnie jak dzwoni 3x dziennie przez 2 tygodnie i po powrocie powiesz ze nie widziales, ze dzwonil :)

      • 1 4

      • Nie musi się tłumaczyć dlaczego nie odbiera prywatnego telefonu. To pracodawca raczej powinien się wytłumaczyć, dlaczego dzwoni na prywatny numer w celach służbowych.

        • 5 0

    • to wszystko zależy od tego kim jesteś

      jako pilot w określonych dniach nie mogę wyłączać bo mogę mieć zastępstwo. Muszę być na tzw. stand by. Mój ojciec był natomiast oficerem w armii i też musiał w określone dni być dyspozycyjny. Tak samo jak jechaliśmy na urlop musiał mówić gdzie będzie. No ale taka jest specyfika tego zawodu. Wojsko to nie praca a służba.

      • 0 3

  • Panie Areczku

    urlop jest dla zarzadu, dla pana sa bezplatne nadgodziny

    • 23 3

  • Jak pracownik chcę podwyżki to pracodawca (4)

    Wali tekst że na Twoje miejsce jest kolejka
    Ale jak w sytuacji jak w artykule to nagle pracownik jest niezastąpiony

    • 51 1

    • (2)

      Jasne, wali taki tekst o kolejce czy ściemniasz sobie na potrzeby anonimowego komentarza? Pracownik jest potrzebny, bo po to pracodawca go zatrudnił - to takie ciężkie do pojęcia? Czy niezastąpiony to inna sprawa - może być do zastąpienia w ciągu tygodnia albo pół roku, to już zależy od sytuacji. W danej chwili często jest niezastąpiony, ale nie znaczy to, że nie mogę sobie bez niego poradzić na dłuższą metę. To, że jest dzisiaj bardzo potrzebny i obrośnie w piórka, to nie znaczy, że będzie niezastąpiony za miesiąc.

      • 2 10

      • (1)

        Na szczęście wielki januszexie Mietki spod Żabki i Misze bez paszportu ustawiają się w kolejce o pracę w tak prestiżowej firmie xD

        • 9 0

        • Stoją pod drzwiami z bułkami i bananami

          • 3 0

    • jak jesteś niewykwalifikowany i pracujesz w jakiejś firmie krzak to tak właśnie jest

      • 0 0

  • Opinia wyróżniona

    (2)

    Raz jedyny zgodziłam się w czwartek w czasie urlopu przyjść jednak do pracy. Okazało się że i tak by sobie poradzili, beze mnie.

    • 37 2

    • (1)

      To znaczy, że nie jesteś w firmie potrzebna, na miejscu pracodawcy pomyślałbym o zwolnieniu ciebie lub zaproponowaniu 1/2 etatu.

      • 1 25

      • No ale on tego nie wie więc się nie zastanowi.

        • 0 0

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pracodawcy w Trójmieście

Forum

Najczęściej czytane