• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Odmowa urlopu w okresie wypowiedzenia

30 sierpnia 2017 (artykuł sprzed 6 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Szkolenie po nocnej zmianie. Czy to legalne?
W okresie wypowiedzenia pracodawca może zobowiązać pracownika do skorzystania z pozostałego mu urlopu, w całości albo w części, a pracownik musi taki urlop wykorzystać. W okresie wypowiedzenia pracodawca może zobowiązać pracownika do skorzystania z pozostałego mu urlopu, w całości albo w części, a pracownik musi taki urlop wykorzystać.

W okresie wypowiedzenia duża część pracowników postanawia wykorzystać zaległy urlop. Może się jednak zdarzyć, że pracodawca ma na ten czas inny pomysł. Z takim problemem zwróciła się do nas czytelniczka.



Moja umowa kończy się z ostatnim dniem sierpnia. Wypowiedzenie złożyłam 30 czerwca, w systemie, w pracy pokazuje mi, że zostało mi 5 dni urlopowych, chcąc je wykorzystać do końca lipca kierowniczka powiedziała mi, że jedynie mogę wykorzystać 2 dni. A co z resztą? Powiedziała, że nie mogę wykorzystać tych 3 dni, nie będę też miała za nie zapłacone.

Odpowiedzi na to pytanie udziela Kalina Jarosławska z Kancelarii Prawnej Jarosławska Mońko Radcowie Prawni Spółka Partnerska.

Kalina Jarosławska, radca prawny Kalina Jarosławska, radca prawny
Zapytanie dotyczy wykorzystania urlopu wypoczynkowego w okresie wypowiedzenia oraz zapłaty tzw. ekwiwalentu za niewykorzystany urlop w przypadku rozwiązania stosunku pracy.

Co do zasady, jeżeli u pracodawcy nie działa związek zawodowy, termin urlopu ustala pracodawca po porozumieniu z pracownikiem, biorąc pod uwagę wnioski innych pracowników i konieczność zapewnienia normalnego toku pracy (art. 163 kodeksu pracy). Oznacza to, że to pracodawca musi wyrazić zgodę na skorzystanie przez pracownika z urlopu wypoczynkowego; pracownik sam nie może podjąć decyzji, czy i kiedy skorzysta z urlopu wypoczynkowego. Naraża się wtedy na odpowiedzialność dyscyplinarną, tzn. ryzykuje rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika z powodu ciężkiego naruszenia obowiązków pracowniczych (art. 52 § 1 pkt 1 kodeksu pracy).

Jednocześnie w okresie wypowiedzenia pracodawca może zobowiązać pracownika do skorzystania z pozostałego mu urlopu, w całości albo w części, a pracownik musi taki urlop wykorzystać (1671 kodeksu pracy).

W związku z tym, jeżeli z wpisów w systemie wynika, że czytelniczce pozostało 5 dni urlopowych, pracodawca może udzielić jej urlopu na okres wszystkich tych dni albo tylko kilku, albo w ogóle, ale nie ma obowiązku tego uczynić, a czytelniczka nie może go do tego przymusić. Sama również nie może dowolnie skorzystać z pozostałego jej urlopu. Pracodawca może więc udzielić czytelniczce 2 dni urlopu (tak jak wskazała to kierowniczka), a nie 5, może to również uczynić w dowolnym czasie w okresie wypowiedzenia umowy o pracę.

Czy twój pracodawca kiedykolwiek odmówił ci urlopu?

Jeżeli w dniu rozwiązania stosunku pracy - czyli zgodnie z zapytaniem w dniu 31 sierpnia 2017 r. - czytelniczce pozostaną jakiekolwiek dni niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego (niezależnie od tego, czy będzie to dni 5, 3 czy 1), pracodawca ma obowiązek zapłacić ekwiwalent pieniężny za taki urlop. Jeżeli pracodawca odmówi zapłaty, ekwiwalentu można dochodzić przed sądem pracy. Wysokość należnego ekwiwalentu zależy od liczby niewykorzystanych dni urlopowych, dobowego wymiaru czasu pracy, miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego, przeciętnej wysokości zmiennych składników wynagrodzenia oraz tzw. współczynnika ekwiwalentowego (w roku 2017 wynosi on 20,83). Przykładowo, jeżeli czytelniczka normalnie pracowała 8 godzin na dobę, a w dniu 31 sierpnia 2017 r. pozostaną jej 3 dni niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego, to przy założeniu, że jej miesięczne wynagrodzenie zasadnicze wynosiło 2500 zł brutto i nie otrzymywała ona dodatkowych zmiennych składników wynagrodzenia, ekwiwalent za niewykorzystany urlop równać się będzie 360 zł brutto.

Powyższa informacja ma charakter ogólny, nie stanowi porady prawnej i została udzielona wyłącznie na podstawie danych przedstawionych w zapytaniu oraz w oparciu o obowiązujące przepisy prawa. Informacja nie uwzględnia okoliczności faktycznych, które nie zostały ujęte w zapytaniu. W zależności od tych okoliczności, mogłoby zdarzyć się tak, że udzielona informacja nie odpowiada rzeczywistej sytuacji prawnej czytelniczki. W związku z powyższym niniejszej informacji nie można traktować jako podstawy do podejmowania kroków prawnych w indywidualnej sprawie ani jako jakiejkolwiek pomocy prawnej uzyskanej od osoby uprawnionej do świadczenia takiej pomocy. Autor informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakąkolwiek szkodę powstałą wskutek lub w związku z zastosowaniem lub niezastosowaniem się do informacji. Wskutek udzielenia informacji pomiędzy autorem tej informacji a składającym zapytanie nie powstaje relacja prawnik-klient.
Jaroslawska Monko Radcowie Prawni Spolka Partnerska

Opinie (40)

  • jakos czegos mi brak w opini pani do radcy

    bo jak to jest firma do 20 etatow ,bez funduszu socjalnego i funduszu urlopowego ??? to co ???

    • 0 0

  • Czy w momecie gdy jestem na wypowiedzeniu w jednej firmie, a dogadany jestem z drugą, a pierwsza nie chce sie zgodzic na skrocenie wypowiedzenia robiąc tylko pracownikowi na złość, to istnieje jakas możliwość wybrnięcia z tej sytuacji? Nowa firma nie bedzie czekac na mnie aż 3 miesiące.

    • 3 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pracodawcy w Trójmieście

Forum

Najczęściej czytane