• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Obniżenie wieku emerytalnego. Na razie nas na to nie stać

Robert Kiewlicz
26 stycznia 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (472)
Wiek emerytalny w Polsce wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Czy jest szansa na jego obniżenie? Wiek emerytalny w Polsce wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Czy jest szansa na jego obniżenie?

Prawie 45 proc. Polaków uważa, że wiek emerytalny należałoby w Polsce obniżyć - wynika z sondażu IBRiS dla Radia ZET. Jednak czy jest na to szansa w najbliższych latach? Patrząc na inne kraje Europy, Polska będzie raczej rozważała podwyższanie wieku emerytalnego niż jego obniżanie. Niski wiek emerytalny obowiązuje we Francji - 62 lata. Jednak negatywnie odbija się to na budżecie i lokalnym rynku pracy. Jak zaznaczają eksperci, na razie nie stać nas, jako państwo, na planowanie obniżenia wieku emerytalnego w perspektywie krótko- i średnioterminowej.



Dobrowolny ZUS dla przedsiębiorców. Projekt ustawy w Sejmie Dobrowolny ZUS dla przedsiębiorców. Projekt ustawy w Sejmie

Obniżenie wieku emerytalnego w Polsce to:

Od 1 października 2017 r. wiek emerytalny wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Wcześniejsze przepisy przewidywały obowiązek pracy do 67. roku życia. Aby uzyskać prawo do otrzymania świadczenia, należy opłacać składki z tytułu ubezpieczenia społecznego lub emerytalnego i rentowe. Jeśli osoba odchodząca na emeryturę nie posiada wymaganego stażu pracy (20 lat dla kobiet oraz 25 lat dla mężczyzn), ZUS nie wypłaci jej minimalnej emerytury. Otrzyma ona jedynie świadczenie w wysokości wynikającej z wysokości składek zgromadzonych na koncie emerytalnym.

Nie stać nas na planowanie obniżki wieku emerytalnego



- Na wiek emerytalny wpływ mają między innymi takie czynniki, jak: statystyczny okres życia obywateli, liczba urodzeń żywych, migracje czy wymieranie młodszych pokoleń, np. z powodu chorób czy wojny. Nie bez znaczenia jest tu również postęp medycyny czy podnoszenie standardów życia - tłumaczy dr Justyna Rybacka, ekspertka Wyższej Szkoły Bankowej w Gdyni. - Jednakże kluczowym powodem podwyższania wieku emerytalnego jest sytuacja w sektorze finansów publicznych. Powiększający się deficyt budżetowy nie daje możliwości na obniżenie wieku emerytalnego, a może być przesłanką np. do podwyższania składek emerytalnych. Z założeń na najbliższy rok prognozuje się w Polsce wzrost deficytu z 1,8 proc. do 4,3 proc., co raczej pokazuje, że nie stać nas jako państwo na planowanie obniżenia wieku emerytalnego w perspektywie krótko- i średnioterminowej.

Fundusze emerytalne i doradztwo finansowe w Trójmieście



- W obecnym stanie prawnym emerytury przyznawane są w powszechnym wieku emerytalnym 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Moim zdaniem reforma wieku emerytalnego jest konieczna, ponieważ wydłuża się w Polsce zdolność do pracy osób starszych, a każdy dodatkowy rok pracy to więcej składek. Im dłużej pracujemy i później zaczynamy pobierać emeryturę, tym jest ona wyższa. Jeżeli wiek emerytalny nie zostanie podniesiony, kwota świadczenia dla wielu osób będzie na starość bardzo niska - mówi radca prawny dr Ewa Podgórska-Rakiel, adiunkt w Katerze Prawa Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu w Gdyni. - Przypomnę, że reforma emerytalna, której najistotniejszym elementem było podwyższenie wieku uprawniającego do emerytury oraz jego zrównanie dla kobiet i mężczyzn na poziomie 67 lat, miała miejsce w 2013 r. Reforma została cofnięta w 2017 r. i przywrócony został wówczas wiek emerytalny do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Warto zwrócić uwagę, że ustalenie wyższego wieku emerytalnego dla wszystkich jest zgodne ze standardami Międzynarodowej Organizacji Pracy. Konwencja MOP nr 102 w sprawie minimalnych norm zabezpieczenia społecznego stanowi w art. 26 ust. 2, że wiek uprawniający do świadczeń na starość nie powinien przekraczać 65 lat, jednakże wyższy wiek może być ustalony przez właściwe władze ze względu na zdolność do pracy osób starszych w danym kraju.

Wiek emerytalny będzie rósł. Jego podwyższenie nieuniknione



Jak twierdzi dr Rybacka, patrząc na średnią wieku emerytalnego w innych krajach Europy można zakładać, że Polska - chcąc iść w ślad za krajami zachodnimi - będzie rozważała podwyższanie wieku emerytalnego niż jego obniżanie.

Wdowia renta wyższa? Zbierają podpisy Wdowia renta wyższa? Zbierają podpisy

- W takich państwach, jak Islandia, Niemcy czy Norwegia, pracownik może przejść na emeryturę po ukończeniu 67 roku życia. Wiele spośród państw europejskich, np. Estonia, Finlandia, Dania, Belgia, zakłada, że kobiety i mężczyźni otrzymują świadczenie emerytalne po osiągnięciu tego samego wieku. W związku z tym Polska odróżnia się swoimi założeniami od państw Europy Zachodniej w tej kwestii, co daje przestrzeń do wprowadzenia zmian - czy to w kwestii podwyższenia wieku, czy też ujednolicenia tego wieku dla kobiet i mężczyzn - mówi Rybacka.

Protesty we Francji przeciw podniesieniu wieku emerytalnego



Zapowiedzi podniesienia wieku emerytalnego we Francji wywołały falę strajków i protestów. W ostatnich protestach uczestniczyło ponad milion Francuzów.

Strajki te związane są z reformami emerytalnymi, zaproponowanymi przez rząd prezydenta Emmanuela Macrona, które obejmują plany podniesienia wieku emerytalnego z 62 do 64 lat. Wszystkie związki zawodowe w kraju, po raz pierwszy od 12 lat, wspólnie wezwały do podjęcia akcji protestacyjnej. Protesty miały miały miejsce w czwartek 19 stycznia, 26 stycznia, a kolejne zapowiedziano na 9 lutego.

Emerytura nie uzasadnia wypowiedzenia stosunku pracy



- Obecnie w praktyce na pracownikach osiągających wiek emerytalny wywierana jest presja przejścia na emeryturę po osiągnięciu wieku emerytalnego 60 i 65 lat. Co prawda zgodnie z obecną linią orzeczniczą osiągnięcie wieku emerytalnego i nabycie prawa do emerytury nie uzasadnia wypowiedzenia stosunku pracy, ale w praktyce niższy wiek emerytalny, szczególnie dla kobiet, jest źródłem presji, by zwolnić miejsce pracy dla osób młodszych. Zdarza się też zjawisko mobbingu ze strony współpracowników, którego celem jest wyeliminowanie osoby starszej z zespołu współpracowników, pomimo że wiele osób nie chce wcale kończyć kariery zawodowej po osiągnięciu wieku emerytalnego. W warunkach, w których obowiązujące przepisy prawa pracy i ubezpieczeń społecznych nie ograniczają możliwości kontynuowania pracy zarobkowej po osiągnięciu wieku emerytalnego, niższy wiek emerytalny nie powinien być traktowany jako rozwiązanie o charakterze dyskryminacyjnym - dodaje dr Podgórska-Rakiel.
Nie będzie zmian w OFE. Przerwano prace nad ustawą Nie będzie zmian w OFE. Przerwano prace nad ustawą

Czy w przyszłości będziemy pracowali krócej?



- Brakuje moim zdaniem szerszej kampanii społecznej, która uświadamiałaby obecnie pracującym skutki pozostawienia wieku emerytalnego na obecnym poziomie. To przede wszystkim głodowe emerytury i wypychanie osób starszych z pracy zawodowej, podczas gdy praca po osiągnięciu wieku emerytalnego jest nadal możliwa. Stopniowe wydłużanie wieku emerytalnego wydaje się być nieuniknione również ze względu na demografię - mówi dr Ewa Podgórska-Rakiel. - Przybywa osób starszych i nie rodzą się dzieci. Poza tym podnoszenie ustawowego wieku emerytalnego to jeden, ale niejedyny instrument wydłużania aktywności zawodowej Polaków. Konieczne są także zachęty dla pracodawców do zatrudniania osób starszych.
Rynek seniora wyprze młodych. Demografia wymusza zmiany Rynek seniora wyprze młodych. Demografia wymusza zmiany

- Myśląc o perspektywie długookresowej, trudno jest przewidzieć ewentualne trendy zmian co do omawianego zjawiska. Biorąc pod uwagę, że system emerytalny opiera się o tzw. umowę pokoleniową, wpływ na barierę wieku emerytalnego będzie mieć aspekt demograficzny, szczególnie wiekowa struktura społeczeństwa, a przy tym wspomniany już aspekt migracji. Z danych podanych przez ZUS wynika, że do 2060 r. osoby w wieku produkcyjnym będą stanowiły 47 proc. populacji (dziś jest to 60 proc.), a osoby w wieku emerytalnym będą stanowiły 36 proc. populacji (obecnie jest to 22 proc.). Taka struktura populacji w Polsce przy redystrybutywnym systemie płacenia składek emerytalnych na pewno nie będzie sprzyjała obniżeniu wieku emerytalnego. Dodatkowo robotyzacja i nowe technologie, które w dłuższej perspektywie mają zastąpić w niektórych dziedzinach pracę ludzką, mogą nie być przesłanką do obniżenie granicy wieku, który trzeba osiągnąć, by przejść na świadczenie emerytalne - podsumowuje dr Justyna Rybacka.

Miejsca

Opinie (472) ponad 20 zablokowanych

  • Opinia wyróżniona

    Prostszy system! (33)

    40 lat pracy i decyzja, czy chce sie dalej pracować czy odejść na emeryture. Kryterium wieku jest niefrafione, ponieważ w rożnych zawodach następuje inne "zużycie" materiału ludzkiego: księgowa vs pielęgniarka, pracownik fabryki pracujący w systemie 3 zmianowym vs programista.

    • 218 18

    • (13)

      Dokładnie, kiedyś emerytura uzależniona była od lat pracy i nie wiem po co to zmieniali.

      • 29 7

      • (12)

        Otoz to. Moj tata ma 63 lata, pracuje od 16 roku zycia i dopiero za rok emerytura. 47 lat fizycznej pracy, czy to nie jest chore??? Przeciez to juz totalne zmeczenie materialu.

        • 36 2

        • Tak to jest chore by chlop w tym wieku w domu siedzial

          • 7 21

        • Tak. To jest chore żeby przez 47 lat facet nie nauczył się nic mądrzejszego od machania łopatą... (4)

          • 5 25

          • Ha ha gogus sie odezwal (1)

            A jak tego Pana by nie było co łopatą by machal to kto by to robił. Ty? Raczej nie dałbyś rady...pracownicy fizycznie są bardzo potrzebni. Studia w Polsce słabo przygotowują ludzi do pracy.ale raczej troszkę ograniczone spojrzenie uniemożliwia ci myślenie

            • 28 2

            • "Pracownicy fizyczni są bardzi potrzebni" ale po zlikwidowało szkoły zawodowe. I nastała era magistrów po szkołach płatnych, kt

              • 6 1

          • Wiesz, ze kierowcy tirow to tez praca fizyczna, nie? Ciekawa jestem czy poza elektryczna hulajnoga z wypozyczalni jestes w stanie obslugiwac jeszcze jakis inny pojazd, chomikosie? Czy tylko kopiuj-wklej w korpo to szczyt twoich mozliwosci?

            • 20 1

          • "Tak to jest chore", żeby człowiek nie miał wyobraźni.

            • 6 0

        • (4)

          Ale czemu chcesz innych obarczać faktem że twój tata pracował tyle lat i do tego fizycznie? Każdy decyduje o swoim losie. jJeżeli taki zawód wybrał lub uznał za stosowne w nim tkwić to tylko on jest za to odpowiedzialny.

          • 2 11

          • (3)

            korpo dzban z ciebie

            • 5 1

            • (2)

              Korpo bzdura. Zabolała prawda czy nie posiadasz zdolności myślenia dlatego z punktu przechodzisz do epitetów? Widać że tata dzieci też nie umiał wychować.

              • 0 5

              • Raczej odwrotnie Panie wysoce wykształcony.

                • 2 0

              • Boziu, co za maly czlowiek, ktory mysli, ze zjadl wszystkie rozumy. Zycze ci szczescia, tyle powiem. Przyda sie w zyciu z ta buta i arogancja. Na nich daleko nie zajedziesz. I zdrowia ci zycze, zeby cie nie dopadlo raczysko i nie wymusilo renty w wieku 50 lat.

                • 1 0

        • Byli tacy w wieku Twojego Ojca, którzy po podniesieniu wieku przez Tuska, pracowali ponad 50 lat.

          • 3 4

    • każda kobieta która głosuje na platformę chce pracować do 67 lat (6)

      • 33 25

      • Kobiety przechodzą wcześniej na emeryturę i żyją na niej dłużej niż mężczyźni (1)

        Gdzie wrzask o równouprawnienie i walka z dyskryminacją ze względu na płeć? Gdańsk miastem równości, czy hipokryzji?

        • 32 6

        • A co ma miasto do wieku emerytalnego?

          • 4 6

      • (2)

        a jak za pis głosuje to chce żyć w ubóstwie, biedzie mentalnej i w strachu bo jak zrobi aborcje albo cos innego to pojdzie siedziec

        • 5 14

        • albo cos innego to pojdzie siedziec

          Kodeks karny za "coś innego" przewiduje wyrok nie mniejszy niż 18 lat pozbawienia wolności.

          • 0 0

        • Ty już "siedzisz"?

          • 1 1

      • Nawet dłużej. Czego nie zrobi się dla po. Nawet warkoczyki można zapleść po 60.

        • 0 1

    • Była Rzeczpospolita szlachecka, teraz jest zniewieściała (2)

      Prawo do jednakowego się traktowania (do jednakowych dla wszystkich praw, np. do przysługującej emerytury) jest przyrodzonym i podstawowym prawem każdego człowieka. Niestety, jak kiedyś chłopi, tak dzisiaj mężczyźni nie mogą mieć takich samych praw jakie mają w Polsce kobiety - analogia do szlacheckich przywilejów.

      System kanadyjski to nie ma wieku emerytalnego, tylko po chyba 40 latach odkładania składek jednakowych dla wszystkich emerytura w wysokości jednakowej dla wszystkich.
      Kto chce emeryturę wyższą, umawia się z wybranym przez siebie jakimś zakładem ubezpieczeniowym na stawkę i od kiedy.

      • 25 0

      • W Kanadzie emerytura przysługuje nie po 40 latach odkładania, a po 40 latach... mieszkania w Kanadzie.

        Czyli wystarczy mieszkać 40 lat w Kanadzie i po ukończeniu wieku emerytalnego (65 lat) dostaje się pełną emeryturę z I filaru. Jeśli mieszkało się krócej, to mniejszą. Minimalny wiek zamieszkiwania w Kanadzie, aby otrzymać emeryturę, to 10 lat.
        Jeśli jednak tam się również pracowało, to dostaje się też emeryturę z II filaru. Można też samodzielnie oszczędzać w III filarze, ale to wszędzie można, u nas też. Ich system jest całkowicie wydolny i opłacalny, w przeciwieństwie do naszego. Tyle, że tam nie ma grup uprzywilejowanych, jak u nas, gdzie po 15 latach pracy (bez składek emerytalnych) masz emeryturę. No ale to trzeba mieć mądry rząd, a nie kłócących się wiecznie polityków.

        • 5 0

      • To Ty. System kanadyjski pozwalał też blokować konta bankowe uczestnikom strajku w czasie pandemii.

        • 4 0

    • (4)

      Chyba upadłeś na głowę:( 40 lat na zmiany:(( po tym czasie jesteś już wrakiem człowieka spróbuj i potem się wypowiadaj. Pracuję już 36 lat i mam serdecznie dość, czekam już na emeryturę, jeszcze tylko 5 miesięcy i wreszcie koniec:)

      • 14 1

      • jeszcze tylko 5 miesięcy i wreszcie koniec:)

        To trzymaj się.

        • 6 0

      • To i tak niezle w porownaniu do tych, ktorzy musza wiecej niz 40 lat pracowac, bo nie osiagneli wieku emerytalnego. Moja byla szefowa tak miala. Tyle, ze rzecz dziala sie w UK, ale system wszedzie dziala podobnie. Zaczela prace zaraz po college, chyba 17 lat, w miedzyczasie wiek emerytalny wydluzyl sie do 67. 50 lat pracy. I tak miala w tym wszystkim szczescie, bo praca za biurkiem, ale wez pracuj tyle lat na budowie albo jako pielegniarka np.

        • 8 1

      • Oby czas minął Ci szybko do tej emerytury! (1)

        • 2 0

        • Dziękuję:))

          • 0 0

    • 40 lat pracy to jak zaczynasz w wieku 25 lat

      To i tak wychodzi 65 lat i to w idealnym przypadku 0 bezrobocia po drodze. Wystarczy miec przestoje bezrobotne np. 3 lata w ciagu tych 40 lat, i juz musisz dymac do 68 roku zycia aby dobic 40 lat pracy. Chore.

      • 14 0

    • Zawod mozna wielokrotnie w ciagu zycia zmienic (1)

      • 3 9

      • Jasne. Po likwidacji polskich stoczni po proponowało stoczniowcom kursy strzyżenia psów.

        • 6 1

    • 50 lat życia i emerytura bez względu na wszystko.

      A jak pracujesz przy dźwiganiu? To ile wytrzymasz!?Albo jesteś chory od urodzenia np. poważne wady wrodzone Kliplla-Feila?! które automatycznie eliminują taką osobę z normalnego życia, łatwo się pisze o czymś o czym nie ma się żadnego pojęcia!

      • 2 0

  • Jan (3)

    Na pewno nie powinien być wiek emerytalny podniesiony .30%meżczyzn nie dożywa emerytury gdzie są te pieniądze kto je bierze.Nie ma ustaw gwarantujących wypłate emerytur w takiej wysokości jaką sobie każdy wypracuje przykład ustawa 1999r z grudnia nagle ograniczyła wysokość wypracowanej emerytury .Osoby które poszły w 2000r są oszukane na wysokości emerytur.To po co dłużej pracować jak brak przepisów zabezpieczających przyszłych emerytów.

    • 20 3

    • Jak to kto je bierze? a z czego opłacane są emerytury kobiet?

      Kobiety żyją 80-parę lat z czego pracują 30. Lukę trzeba czymś wypełnić.

      • 2 2

    • 2 filar jest dziedziczony (1)

      jeżeli ktoś nie dożyje emerytury, dziedziczą spadkobiercy lub osoby uprawnione. Sprawdź wpierw

      • 0 1

      • pierwszy rowniez

        O ile wyciagniesz kopyta przed przejsciem na emeryture...

        • 0 1

  • Opinia wyróżniona

    praca 55+ (16)

    Proszę lepiej napisać o możliwościach pracy dla osób 55+ i traktowaniu ich w pracy przez młodszych pracowników., jeśli już pracę znajdą. Dla wielu osób przejście na emeryturę jest uwolnieniem się od tych problemów.

    • 244 15

    • Kobiety spokojnie na emeryturę w wieku 65 lat ! (6)

      • 22 20

      • wspierajmy platformę bo tylko oni są w stanie podwyższyć wiek emerytalny (4)

        • 13 29

        • Ostanie wypowiedzi Sikorskiego ,Grabowskiego oraz ich guru ekonomii pseudo profesora, tylko o tym świadczą ;P

          Nigdy więcej POprzedników !!!

          • 22 18

        • (1)

          Juz nam to pis załatwił podpisując unijne kamienie milowe. Jednym z nich jest podwyższenie wieku emerytalnego. Tak to jest jak sie podpisuje cos bez czytania a potem zdziwienie. No ale to tylko w pis

          • 6 6

          • Tamto to było tylko po. Nic nie mogli.

            • 1 0

        • I po będzie za nas pracowało do śmierci?

          • 1 0

      • ?

        Nierobom łatwo skazać na pracę starych ludzi,pani doktur nie ma pojęcia co znaczy praca po 60 roku życia

        • 8 1

    • U mnie jest kilka osób 55+ (3)

      Większość jest świetna w swoich fachu i ma u młodych poważanie, dobrze się z nimi pracuje, można pogadać.
      Ale jest jeden typ, który jest tak antyspołeczny, że wszyscy tylko marzą o tym, żeby odszedł, bo on jest najważniejszy i najmądrzejszy.
      Trochę pokory dla niektórych starszych by się przydało

      • 10 6

      • to nie dlatego, że jest starszy - widocznie taki był zawsze, albo coś się stało w jego życiu, że stał się zgorzkniałym fredem

        • 25 0

      • bo on jest najważniejszy i najmądrzejszy.

        Jest szefem?

        • 9 0

      • Oczywiście wśród młodych nie zdarzają się żadne "typy antyspoleczne"?

        • 7 0

    • (2)

      Dokładnie, trzeba zmienić myślenie. Jestem świeżo po 50-tce. Zaczęłam pracować w wieku 22 lat czyli pracuję już 28. Nie miałam znajomości ani nie mam kompetencji "fluent english" bo wychowałam się w czasach gdy języka używali bardzo nieliczni, dlatego trafiałam najczęściej do prywatnych pracodawców u których work-life balans nie istnieje - masz zasuwać ile się da a jak pójdziesz kilka razy na L4 to za chwilę musisz szukać nowej pracy. Przez to jestem tak wyeksploatowana że nie wiem, czy mój wzrok wytrzyma jeszcze te 10 lat do osiągnięcia obecnego wieku emerytalnego. 28 lat pracuję przy komputerze po minimum 8 godzin dziennie. Chętnie popracowałabym na emeryturze na pół etatu, ale czy dożyję tej emerytury a jeśli tak, to czy będę jeszcze coś widzieć? Już teraz co pół roku zmieniam okulary których koszt to ponad połowa mojej pensji. Wyższy wiek emerytalny jest dla osób które mają drzemki w pracy, owocowe czwartki, zdalne udawanie że się pracuje i inne bajery. Czyli dla kolejnego pokolenia, nie mojego.

      • 35 9

      • Masz rację. Wieczne siedzenie przy komputerze psuje wzrok w wieku 40 lat, nawet jak byl przedtem świetny. Moze powinnaś złożyć

        • 0 0

      • Po decyzji zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności przysługuje zwrot za okulary.

        • 1 0

    • Nieobecne w żadnym innym kraju UE przywileje emerytalne kobiet - dyskryminacja płci męskiej i kradzież w majestacie prawa! (1)

      Niestety, rządzą nami zniewieściali, bałwochwalczą ideologią kultu kobiet zniewoleni i mamy to, co mamy.

      • 9 8

      • To Ty tak sądzisz. Kobiety w innych krajach ue miały łatwiejsze życie niż Polki. Teraz Polki umierają przed 70. Dawne żywotne p

        • 2 2

  • ZUS

    Przez 40 lat zus gromadzi ze skłądek ok 770 tys zł. na emeryturze ( przy sredniej długości życia) wypłaca ok 700 tys zł.

    Gdzie reszta ?

    • 14 2

  • Opinia wyróżniona

    Wniosek (2)

    40 lat to 480 miesięcy
    Składka miesięczna np. 600x480=288 000
    Czyli np
    20 lat to 240 miesięcy
    Wypłata miesięczna to 1200 zł co miesiąc emerytura
    Załóżmy że 20 lat po 3000zl to zebrane składki powinny być na poziomie 720 000
    Powiem tak
    Wiem jak jest Państwo zawsze będzie dokładało do emeryturr choćby nie wiem co
    Państwo wzięło na swoje barki nasze pieniądze to niech odpowiadają
    Druga sprawa wszyscy rządzący my ich wybieramy oni są przedłużeniem naszej woli a nie na odwrót .
    Inny temat to ZUS chorobowe itd
    Dziękuję

    • 13 3

    • zgadza się

      dopisął bym o inwestowaniu przez 40 lat tymi pieniędzmi i robi się ciekawie.

      • 3 0

    • Raczej aktualny stosunek pobierających świadczenia do płacących składek ? Za ilu państwo płaci składki ,czyli ilu pracujących

      musi utrzymać pozostałych ? Ilu utrzymujemy w iSraele i dlaczego płacimy skoro to obywatele państwa jude ?

      • 0 2

  • Po depislamizacji trzeba zredukować emerytury działaczy PZPRPiS (1)

    • 7 11

    • + te 2 -gie paszporty uniewaŻnić !

      • 0 0

  • Opinia wyróżniona

    Obniżyć wiek emerytalny do 55 lat - trzeba dać ludziom czego chcą (2)

    Przy takim wieku emerytura to będzie jakieś 400-500zł a dla rolników opłacających 10x mniejsze składki = 10x mniejsza emerytura ale naprawdę, nie zmuszajmy ludzi do ciężkiej pracy ponad siły - niech idą na emeryturę tak jak chcą.

    • 20 7

    • Ilu z własnych zafundujesz emeryturę ,rente itp ?

      • 1 1

    • rolnicze ...

      ...emerytury mają zostać zrównane z najniższymi z ZUS. Nasz pisia władza chce przekupić przed wyborami rolników .

      • 1 0

  • Na inne rzeczy mają kasę (1)

    Już tu pisałem tylko dopisze

    Uczniowie dostaną laptopy

    Pieniądze są a do uczniów nic nie mam
    Był covid i była rozmowa dostają 500 i dopowiedzcie sobie sami

    • 6 4

    • To pampersy wyborcze !

      jewreje szarpią się z jude , dlaczego ?

      • 0 0

  • Każdy kto głosuje za obniżeniem wieku, powinien przestawić sposób jak w takim układzie pracujący mają utrzymać jeszcze większą hordę emerytów. Sposób działający. Inaczej jego głosu powinien być nieważny.

    • 4 6

  • A czemu (2)

    Nie wprowadzić 40lat pracy, idziesz do ZUS liczą ile dostajesz i sam decydujesz czy chcesz jeszcze pracować czy już siły nie masz i chcesz choć te niewielką emeryturę...? Masz wybór...

    • 10 2

    • Mniej więcej tak jest teraz. Tylko zamiast 40lat pracy jest 65/60 lat. Wychodzi mniej więcej na to samo.
      Nikt Ci nie broni pracować po osiągnięciu wieku emerytalnego. Emerytura to twoje uprawnienie a nie obowiązek...

      • 3 2

    • Tyrałeś 36 lat i padłeś , to eutanazja , utylizacja ? Przejściówka ?

      • 1 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pracodawcy w Trójmieście

Forum

Najczęściej czytane