• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

"Nie spełnił oczekiwań pracodawcy" to za mało

Joanna Wszeborowska
18 lipca 2011 (artykuł sprzed 12 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Szkolenie po nocnej zmianie. Czy to legalne?
Pracodawca, wypowiadając pracownikowi umowę o pracę na czas nieokreślony, obowiązany jest podać przyczynę uzasadniającą wypowiedzenie. Pracodawca, wypowiadając pracownikowi umowę o pracę na czas nieokreślony, obowiązany jest podać przyczynę uzasadniającą wypowiedzenie.

Pracodawca, który wypowiada pracownikowi umowę o pracę na czas nieokreślony musi podać przyczynę wypowiedzenia. Czy "Nie spełnił oczekiwań pracodawcy" to wystarczające uzasadnienie?



Czy zostałeś kiedyś zwolniony z pracy, na której ci zależało?

- Pracuję w firmie od 8 lat, mam umowę o pracę na czas nieokreślony. Od pewnego czasu pracodawca zwalnia 3-4 osoby miesięcznie wpisując w treść uzasadnienia: "nie spełnił oczekiwań pracodawcy". Nam jednak mówi otwarcie, że zwalnia za względu na złą sytuację firmy. Co w takiej sytuacji powinno zawierać wypowiedzenie? Przy zastosowaniu jakich paragrafów pracodawca może zwolnić pracownika w opisanej sytuacji? - pyta pan Robert.

Na wątpliwości naszego czytelnika odpowiadają eksperci z Kancelarii Radcy Prawnego Fortuna.

Zaprezentowane powyżej zachowanie pracodawcy jest niedopuszczalne na gruncie obowiązujących przepisów. Zgodnie z art. 30 § 4 k.p., pracodawca, wypowiadając pracownikowi umowę o pracę na czas nieokreślony, obowiązany jest podać przyczynę uzasadniającą wypowiedzenie. Naruszeniem art. 30 § 4 k.p. jest niewskazanie przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę, ujęcie jej w sposób zbyt ogólnikowy, a także podanie innej przyczyny niż uzasadniająca rozwiązanie umowy o pracę, a więc wskazanie przyczyny "nierzeczywistej" (por. wyrok Sądu Najwyższego z 07.04.1999 r., I PKN 645/98). Jeżeli wskazana w wypowiedzeniu przyczyna jest pozorna, wypowiedzenie jest nieuzasadnione i tym samym narusza ono przepisy prawa (art. 45 § 1 k.p.), chyba że pracodawca wskazuje ponadto jakieś inne przyczyny wypowiedzenia usprawiedliwiające odmienne twierdzenie (por. wyrok Sądu Najwyższego z 13.10.1999 r., I PKN 304/99).

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż podawana pracownikom przyczyna wypowiedzenia umowy w postaci "nie spełnił oczekiwań pracodawcy" jest nierzeczywista, albowiem prawdziwym motywem działań pracodawcy jest zła kondycja przedsiębiorstwa. Środki ochrony pracownika zatrudnionego na czas nieokreślony przewidziane są w art. 45 § 1 k.p., zgodnie z którym, w razie ustalenia, że wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony jest nieuzasadnione lub narusza przepisy o wypowiadaniu umów o pracę, sąd pracy - stosownie do żądania pracownika - orzeka o bezskuteczności wypowiedzenia, a jeżeli umowa uległa już rozwiązaniu - o przywróceniu pracownika do pracy na poprzednich warunkach albo o odszkodowaniu.

Odszkodowanie, o którym mowa powyżej przysługuje w wysokości wynagrodzenia za okres od 2 tygodni do 3 miesięcy, nie niższej jednak od wynagrodzenia za okres wypowiedzenia. Pracownikowi, który podjął pracę w wyniku przywrócenia do pracy, przysługuje wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy, nie więcej jednak niż za 2 miesiące, a gdy okres wypowiedzenia wynosił 3 miesiące - nie więcej niż za 1 miesiąc. Odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę wnosi się do sądu pracy w ciągu 7 dni od dnia doręczenia pisma wypowiadającego umowę o pracę. Pokreślić należy, że przed sądem to pracodawca będzie musiał dowieść, iż faktycznie zaistniała przyczyna, jaką wskazał on pracownikowi w piśmie wypowiadającym umowę o pracę.

Jak wskazano powyżej, przedstawiona ochrona przysługuje wyłącznie pracownikom zatrudnionym na czas nieokreślony, albowiem w przypadku umów terminowych, pracodawca nie ma co do zasady obowiązku wskazywania przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie umowy o pracę. W rozważanym przypadku zastosowanie mogą znaleźć dodatkowo przepisy ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (dalej: ustawa o zwolnieniach grupowych), które odnoszą się zarówno do osób zatrudnionych na czas nieokreślony, jak i do pracowników świadczących pracę na podstawie umów terminowych. Rzeczona ustawa stosowana jest jednak tylko wtedy, gdy pracodawca zatrudnia co najmniej 20 pracowników. Wówczas, w razie zaistnienia konieczności rozwiązania stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników - na pracodawcę nałożono szereg obowiązków, na czele z koniecznością wypłacenia zwalnianym pracownikom odprawy pieniężnej. W tej sytuacji, podstawę prawną wypowiedzenia pracownikom umowy o pracę stanowić winien art. 1 ust. 1 bądź art. 10 ust. 1 ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (w zależności o ilości zwalnianych pracowników).

Nie wystarczy jednak powołanie się przez pracodawcę na wskazany przepis, bez sprecyzowania na czym polega dana przyczyna wypowiedzenia. Zgodnie bowiem z utrwaloną linią orzecznictwa Sądu Najwyższego naruszenie art. 30 § 4 k.p. ma miejsce także wówczas, gdy wskazana przez pracodawcę przyczyna wypowiedzenia jest niedostatecznie konkretna, a przez to niezrozumiała dla pracownika. Nie sposób zaś uznać za zrozumiałą przyczynę, określoną wyłącznie za pomocą numeru artykułu, bez wyjaśnienia rzeczywistych przyczyn rozwiązania stosunku pracy.

Masz wątpliwości, czy twój pracodawca postępuje zgodnie z Kodeksem Pracy? Potrzebujesz porady profesjonalistów zajmujących się budowaniem kariery zawodowej?

Na twoje pytania związane z doradztwem personalnym lub prawem pracy, z przyjemnością odpowiedzą nasi eksperci z firmy ArchitekciKariery.pl oraz Radcy Prawni. Skorzystaj z naszego formularza!


Opracowała

Miejsca

Opinie (52) 6 zablokowanych

  • Dlatego najlepiej byc samemu pracodawca i miiec wszystkch w d.... (4)

    • 62 10

    • Z czego (2)

      brał by się zysk, gdyby każdy założył swa własna małą firmę?I jak sobie wyobrażasz funkcjonowanie przemysłu czy transportu w takich warunkach? Zrozum, ze to, co proponujesz, to kwadratura kola.

      • 14 4

      • Zawsze znajdą się tacy, co chcą pracować dla kogoś z powodu choćby braku obawy przed niepowodzeniem (i utratą mieszkania, jeśli się zastawiło) i innych rzeczy.

        • 6 2

      • Nieprawda

        Kazdy moze samodzielnie oplacac skladki, samodzielnie dbac o podatki, odpabaja koszty badan i szkolen BHP, ktore musi ponosic pracodawca a nie musi ponosic juz wlasciciel firmy.
        Odpadaja rowniez platne urlopy, ktorych to nie ma wlasiciel firmy...
        Odpadaja koszty 14 dni zwolnien.. bo samozatrudniony nie bedzie chorowal..

        Koszt fukcjonowania firm opartych o samozatrudnienie jest duzo mniejszy i mneij obciaza klienta koncowego.
        Ponadto, pracownik ktory bedzie rozliczany za EFEKT jak to ma miejesce w przypadku samozatrudnienia a nie za godzine, tez bedzi epracowal efektywniej...
        Samo miodzio... dla wszystkich...

        Ale teraz pojawia sie glosy oburzenia... tych nierobow, ktorzy chca przyjsc na 8 godzin do pracy, nie odpowiadac za zniszczoen narzedzia, rzadajacych bezplatnych urlopow i dbania o nich jak o krola.. bo przeciez to z krawiwcy orobotnikow zyje wlasciciel firmy... A klamstwem jest ze pracodawca daje chleb pracownikom...

        A swoja droga, to gratuluje trojmiasto.pl pokazywanie sposobow jak moga bardziej pograzac firmy ktore zwalniaja pracownikow zeby nie zatonac. Dzieki wam, takie firmy beda wolaly zlikwidowac dzialalnosc zeby wlasiciele mogli uratowac czesc majatku zwalniajac w efekcie wszystkich, niz wegetowac zatrudniajac minimum pracownikow potrzebych do wegetacij przedsiebiorstwa..

        Gratuluje...

        • 8 4

    • Ja bym nie chciał. W firmie gdzie pracuję robimy na 2 zmiany, a szef jest zawsze przez 16 godzin. Przychodzi również w sobotę. Co z tego że ma dużo kasy jak cały swój czas poświęca na firmę. Nawet nie ma kiedy jej wydać bo chodzi ubrany ciągle w tych samych ciuchach a jeździ autem gorszym niż pracownicy. Wolę sobie spokojnie pracować na etacie i dostać swoje 1500 na rękę niż się użerać z tym wszystkim i martwić się żeby zarobić tyle żeby starczyło na pracowników, opłaty i utrzymanie całej firmy.

      • 3 1

  • BARDZO MODNE TEŻ OSTATNO "UTRATA ZAUFANIA" !!!!! (5)

    do sądu z takimi - ja byłem i wygrałem odszkodowanie !!!!
    tylko co z tego jak dorwać dobrą pracę w Polsce ??? bo to jak z znalezieniem dziewicy w wieku 25 lat ;)

    • 72 7

    • (1)

      oj znam kilka dziewic w tym wieku

      • 15 2

      • W którym klasztorze?

        • 2 0

    • A kto w ogóle szuka dziewicy ? O.o

      • 2 1

    • łatwie już chyba wyrwać dziewice w polsce

      • 1 0

    • i dzięki Bogu że jest trudno znaleźć dziewicę w wieku 25 lat. Bo co by przeżywali mężczyźni do 25 roku życia :)

      a praca już też nie dziewicza

      • 2 0

  • bo w rajskiej wyspie to sie jeszce pracownikowi wystawia zło opinie ze to niby ni on jest winny (2)

    Tylko wina pracownika zamało dał sie wykorzystywac wiec trzeba napisac ze sie niesprawdzał w pracy!

    • 36 3

    • (1)

      chcieliście kapitalizmu - no to on właśnie tak wygląda

      a alternatywa istnieje, mimo oszukańczego bełkotu michników, balcerowiczów, jaruzelskich, bierutów i tusków

      • 1 5

      • o to mnie zaciekawiłeś- jakaż to jest wspaniała alternatywa dla kapitalizmu? bo chyba nie socjalizm!?

        Akurat w tej nierównej walce z rządem zarówno pracownicy jak i mali przedsiębiorcy są na straconej pozycji.

        • 0 1

  • (1)

    Bardziej mnie ciekawi, co inna przyczyna wypowiedzenia zmienia w sytuacji pracownika.

    Rozumiem, ten ma motywację żeby złapać pensję/odszkodowanie, ale to trzeba wyważyć. Jeśli to faktycznie brak zamówień - to cóż - żadna robota nie jest na zawsze. Za dużo praw pracowników 'na stałe' rodzi patologie typu lata na umowach zlecenie, albo praca na czarno.

    • 17 15

    • co zmienia?

      taka notka może sprawić, że nikt go nie będzie chciał zatrudnić.

      • 5 1

  • Jak zwykle te opinie prawnicze nie wyczerpują pytania... (3)

    To co w takim razie ma wpisać pracodawca, który musi zwolnić pracownika ze względu na słabą kondycję finansową przedsiębiorstwa?

    "Nam jednak mówi otwarcie, że zwalnia za względu na złą sytuację firmy. Co w takiej sytuacji powinno zawierać wypowiedzenie?"?

    • 14 4

    • prawdę
      i odprawę na mocy ustawy o zwolnieniach grupowych (ustawa z dnia 13 maja 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników)

      • 12 0

    • prawda (1)

      to prostę - prawdę!!! Zła sytuacja finansowa firmy... lecz gdy tak jak w artykule mowa o przedsiębiorstwie, które zatrudnia powyżej 20 pracowników pracodawca nie ma w tym interesu aby napisać prawdę, ponieważ musiałby wypłacić jeszcze odprawę pieniężną.

      Druga rzecz... uważam, że powinno zmienić się również to iż obowiązek podania przyczyny wypowiedzenia przy umowach na czas określonych również powinien być obowiązkiem dlatego, że ustawa o szczególnych zasadach rozwiązywania stosunku pracy właśnie z tego powodu jest najczęściej tylko martwym przepisem, gdzie pracownik załóżmy po kilku latach pracy w takim przedsiębiorstwie musi się jeszcze dopominać o swoje prawa w sądzie i udowadniać, że to nie z jego winy został zwolniony!

      • 6 2

      • firma która ma słabą kondycje finansową i na dodatek by miała płacić na odejście co najmniej trzy pensje w sytuacji kiedy nie ma na pensje konkretnej osoby po prostu z miejsca padnie!

        • 3 2

  • Czemu nie mogę z własnej firmy (12)

    zwolnić kogo chcę i kiedy chcę ??? To kurde moja firma czy nie ??? Moim zadaniem jako menagera jest takie budowanie zespołu, żeby był on jak najefektywniejszy. A koszta pracy w Polsce są tak wysokie, że nie stać mnie na trzymanie ludzi, którzy nie są wydajni.

    • 52 43

    • (2)

      Ze wszystkim się zgodze, oprócz tego że koszta pracy są wysokie. W stosunku do rozwoju technologcznego który nie jest aż tak zły, to koszta są dużo niższe niż u bardziej rozwiniętych sąsiadów. Wina leży po stronie managerów który w nieumiejętny sposób zarządzają swoją kadrą.

      • 17 16

      • Jeśli nie mogą jej dowolnie kształtować... (1)

        to jak mają ją efektywnie zarządzać ??? A koszta zatrudnienia sięgające czasem 40% tego co płacę człowiekowi to wg Ciebie nie jest mało ??? On potem z tego płaci jeszcze podatki akcyzy itp.... ile mu zostaje, z tego co na niego wydałem, na utrzymanie rodziny ???

        • 21 5

        • Od tego jesteś managerem, by stworzyć optymalny zespół w danych warunkach, a więc zgodnie z obowiązującym prawem. Jeżeli w zarządzaniu nie miałbyś żadnych, nazwijmy to "warunków brzegowych", to managerem mógłby być średnio rozgarnięty uczeń gimnazjum.

          • 16 9

    • Pamietaj jednak (1)

      że praca u Ciebie to część kariery zawodowej twojego pracownika i wpisywanie do papierów bzdur typu "nie spełnił oczekiwań" (a z artykułu wynika, że jest inaczej w tym przypadku) jest krzywdzące dla pracownika.

      • 31 2

      • Z reguły

        załatwia to się tak, że jest to odejście za porozumieniem. Tylko 2 x trzeba było usunąć pracownika w dużo mniej przyjazny sposób, ale akurat tamci panowie się cieszą że nie włączyły się w to tzw organy ścigania...

        • 4 4

    • zgadzam sie z tobą

      twoja firma - ty decydujesz z kim chcesz pracować a z kim nie. I powinieneś mieć prawo zwolnic pracownika BEZ PODAWANIA PRZYCZYNY. Chyba, ze korzystasz lub korzystałeś z jakiejs formy wsparcia przez państwo (dopłaty, fundusze unijne, zwolnienia podatkowe itp.), wówczas państwo miałoby prawo wymagać od ciebie utrzymywania pracownika, który, delikatnie mówiąc, nie jest rozchwytywany na rynku pracy

      • 22 8

    • (1)

      Możesz.. ale nie sądzisz, że pracownik po 8latach pracy jednak się sprawdza? Po 3 miesiącach.. po 6 miesiącach można stwierdzić czy ktoś się nada czy nie..ale obudzić się po 8 latach i twierdzić ze ktoś się nei sprawdza w swoim zawodzie?:>

      • 25 3

      • tutaj zachodzi inny problem, przez 7 lat pracownik był świetny ale zmieniły się realia - firma używa 10 nowych programów komputerowych i "stary" pracownik nie daje sobie z tym rady nie chce/nie może się wbić w nowy tryb pracy - to po co pracodawca ma go trzymać na siłę

        • 10 9

    • Bo żyjesz w chorym, socjalistycznym bagnie,

      gdzie do Twojej własności przypi...la się cała masa roszczeniowych lewaków i nieodpowiedzialnych żebraków.

      • 17 6

    • (1)

      No właśnie...
      Niezła beka jest jak masz złodzieja, i wyobraź sobie że jego nie możesz zwolnić... Dla mnie paranoją była sytuacja, gdy jedna z moich klientek złapała złodzieja (przyuważyła jak kradł opakowania na tyłach jej sklepu) i po wezwaniu policji pan policjant stwierdził że jest jej słowo przeciwko jego- kolo się zapierał oczywiście że on nic nie kradł :P Ja nie wierze w prawo polskie ;) Dlatego nie doszukuj sie tu logiki.

      • 9 2

      • bzdura

        jeżeli masz złodzieja i przyłapiesz go na tym w pracy zwalniach dyscyplinarnie bez problemów..

        • 0 0

    • czy wiesz człowieku jak się czuje człowiek ,którego zwolniłeś bo akurat miałeś taki kaprys ?LUDZIE TO NIE TOWAR ,ONI CZUJĄ WIESZ I ZAWSZE SIĘ GŁĘBOKO ZASTANÓW ,PRZEMUŚL DOKŁADNIE ZANIM KOGOŚ ZWOLNISZ BO CI SIĘ TAK PODOBA.PAMIĘTAJ TO JAK AMEN W PACIERZU !

      • 4 7

  • ale po co zwalniać kogokolwiek?

    toć żyje nam się coraz lepiej, pracy w brud, pensje wysokie, a tu kogoś zwalniają?

    • 8 2

  • NIE SPELNIL OCZEKIWAN ! CZYLI NIE CHCE PRACOWAC ZA 1000 TYLKO WIECEJ (6)

    To najczestsza przyczyna bo pracodawca szuka jak najtanszych a nie najlepszych i dlatego wiekszosc produktow i wyrobow wytwarzanych przez nasze firmy jest niskiej jakosci i tandetne . Bo dzis domena Polskich firm jest utrzymac sie na rynku przez ok 2 lata bo w tym czasie jest zus preferencyjny , szybko zarobic i zamknac firme. O firmach z pokolen na pokolenia z tradycjami u nas nikt nie mysli bo nasza klasa polityczna sama pokazuje ze kraj jest malo wazny .

    • 16 2

    • A Ty oczywiście idąc do sklepu wybierasz tylko najlepsze produkty! (2)

      i z pogardą patrzysz na tańsze wyroby ;)
      Tu się właśnie kółko zamyka.

      • 1 3

      • tak po środku, napewno najtańsze to syf

        tak samo pracując za 1000pln. to jestem pewien ze pracownik nie będzie pracował na 100% możliwości.

        • 3 0

      • Nie, mając 1000 zł minus rachunki do popłacenia nie zostaje wiele na jedzenie

        Dlatego chcąc nie chcąc trzeba zamiast zdrowego jedzenia kupić biedronkowy pasztet za 2 zeta :/
        I tu się koło zamyka.

        • 2 0

    • Ten niższy ZUS masz w wypadku

      jednoosobowej działalności gospodarczej, a my tu mówimy o zatrudnianiu pracowników. Mylisz kolego tematy. Poza tym po co zamykać po 2 latach firmę jak jest rentowna ??? Reszty tych głupot co napisałeś nawet nie chce mi się komentować.

      • 0 0

    • bez względu na wysokość zarobków, po 4-5 miesiącach zaczyna odbijać pracownikom (1)

      • 0 4

      • ?

        o jakiej branży piszesz? U mnie pół roku zajmuje, żeby pracownik dorósł do zadań. Ale ja mam nosa do ludzi :-) moim nie odbija.

        • 1 0

  • HEHEHE MODNE JEST TEZ OSTATNIO "ZA MAŁO ZAANGAŻOWANIA..."

    cwaniaczków nie brakuje

    • 12 0

  • najgorzej to jak taki pracownik ma...

    ambicje i nie chce donosić... to już masakra ...

    • 9 1

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pracodawcy w Trójmieście

Forum

Najczęściej czytane