• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Na Pomorzu ZUS sprawdził 12 tys. zaświadczeń. Będzie więcej

Piotr Kallalas
7 października 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
- Do kontroli typuje się najczęściej zwolnienia budzące wątpliwości z uwagi na zbyt długi okres niezdolności do pracy nieadekwatny do schorzenia czy przypadki, w których ubezpieczony dostaje kolejne zwolnienia od różnych lekarzy na różne schorzenia - mówi Krzysztof Cieszyński. - Do kontroli typuje się najczęściej zwolnienia budzące wątpliwości z uwagi na zbyt długi okres niezdolności do pracy nieadekwatny do schorzenia czy przypadki, w których ubezpieczony dostaje kolejne zwolnienia od różnych lekarzy na różne schorzenia - mówi Krzysztof Cieszyński.

Tylko w tym roku pomorski Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeprowadził 12 tys. kontroli zwolnień lekarskich. Kto i w jakich okolicznościach może spodziewać się weryfikacji? Jakie grożą nam konsekwencje za nieprawidłowości?



Czy korzystałe(a)ś w tym roku ze zwolnienia lekarskiego?

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie tylko może skontrolować, w jaki sposób wykorzystujemy przyznane zaświadczenie lekarskie, ale robi to zwyczajowo i to w coraz większej skali.

- W ubiegłym roku pomorskie oddziały ZUS (gdański i słupski) skontrolowały blisko 17 tys. zwolnień lekarskich. W tym roku jest to blisko 12 tys. zaświadczeń. Liczba przeprowadzanych kontroli systematycznie wzrasta - wskazuje Krzysztof Cieszyński, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa pomorskiego.
Czytaj też: Chore dziecko - kiedy zacząć szukać lekarza? "Lepiej, żeby rodzic przyszedł raz za dużo"

"Pracownik powinien postępować tak, by jak najszybciej odzyskać sprawność"



W tym celu ZUS zatrudnia między innymi lekarzy-orzeczników, którzy dokładnie sprawdzają, czy przebywająca na zwolnieniu osoba nadal jest chora i czy jest uzasadnienie do dalszej absencji w pracy. Co ciekawe, kontrolerzy mogą zarówno przeprowadzić badania, weryfikować dokumentację medyczną czy nawet zlecić wykonanie badań dodatkowych.

- Podczas kontroli prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy ZUS sprawdza, czy ubezpieczony wykorzystuje zwolnienie zgodnie z jego przeznaczeniem, a nie np. pracuje. W czasie zwolnienia pracownik powinien bowiem postępować tak, by jak najszybciej odzyskać sprawność i wrócić do pracy. To wiąże się z wypełnianiem zaleceń lekarskich. Na zwolnieniu chory powinien podejmować tylko takie czynności, które nie przeszkodzą w dochodzeniu do zdrowia - informuje Krzysztof Cieszyński.
Kontroli możemy spodziewać się nie tylko w miejscu zamieszkania. Orzecznicy mogą stawić się również w miejscu czasowego pobytu, a także w pracy - jeśli są przesłanki ku temu, że pracownik wrócił do czynności zawodowej pomimo posiadania zwolnienia. Pracownik jest także wzywany na badanie i już samo niestawienie się na badanie wzmaga zainteresowanie ZUS-u i jest powodem do dalszej kontroli.

Czytaj też: Strach przed kolonoskopią? "Na Pomorzu rocznie umiera 700 osób"

"Kontrola zwolnień budzących wątpliwości"



Natomiast najpowszechniejszą metodą weryfikacji pozostaje monitoring systemów informatycznych. Służy on przede wszystkim wyłapywaniu osób zatrudnionych w kilku miejscach, którzy u jednego pracodawcy widnieją "na zwolnieniu".

- Do kontroli typuje się najczęściej zwolnienia budzące wątpliwości z uwagi na zbyt długi okres niezdolności do pracy nieadekwatny do schorzenia czy przypadki, w których ubezpieczony dostaje kolejne zwolnienia od różnych lekarzy na różne schorzenia. Zawraca się też uwagę na tych ubezpieczonych, którzy nie stawili się na badanie przez lekarza orzecznika w wyznaczonym terminie lub wcześniej dopuścili się nadużyć - podkreśla Cieszyński.
Jak informuje ZUS, kontrole są stosowane najczęściej w przypadku, kiedy wystawione zwolnienia budzą wątpliwości. Chodzi między innymi o wydłużony okres zwolnienia nieproporcjonalny do rodzaju choroby bądź kiedy pracownik otrzymuje kaskadowo zwolnienia z powodu różnych schorzeń.

W sytuacji, w której zostaniemy przyłapani na gorącym uczynku, a więc na nieprawidłowościach, ZUS może odmówić nam świadczenia, a nawet nałożyć obowiązek zwrotu zasiłku.

Miejsca

Opinie (82) 2 zablokowane

  • Swoich

    Lekarzy NFZ zwolnienia lekarskie prywatnie w tym czasie na wypasie w gabinetach prywatnych.

    • 2 0

  • 80% i do tego najczęściej od pracodawcy

    Niestety w wielu przypadkach chorobowe, na które płacimy składki wypłaca pracodawca. ZUS dopiero po około 30 dniach (chyba że coś się zmieniło i nie doczytałem).
    Często lepszą opcją jest wzięcie urlopu.

    • 2 1

  • Miałem podobną sytuację

    Stoję sobie w kolejce do kasy w Biedronce na Zaspie. Przede mną taka typowa madka - robi trzodę ze swoim Brajankiem. Jak doszło do płacenia to kiedy wyjmowała portfel rzuciły mi sie w oczy 3 rzeczy - karta Moja Biedronka, kupon zdrapkowy i wizytówka jakiegoś agenta Providenta. Zakupy to standardowo - kupiła Chesterfieldy (pewnie dla niej), 4 pak Harnasia (pewnie dla konkubenta) i wafelka (dla bombelka). Po wyjściu ze sklepu wróciłem do apartamentu w Albatrossie, zjadłem odgrzewane Sushi i poszedłem spać.

    • 7 2

  • do wyciagania pieniedzy pierwsi

    a w mojej sprawie przegrali w 2 instancjach po 3 latach i co? i bezpodstawnie wniesli do sadu najwyzszego o kasacje wyroku. wychodzi na jaw brak zrodel finansowqania tych wszystkich plusow.

    • 2 1

  • L4

    Znam takich co w święta, wyjazdy za granicą, czy do rodziny od lat w ramach L4.

    • 3 0

  • Zus

    Lekarze orzecznicy w ZUS sami powinni się leczyć ! Większość z nich nie nadaje się na orzecznika ! To ludzie kapo ! Zero empatii a niby są lekarzami i ślubowali pomagać a nie gnębić chorych. I schorowanych ! Dźwig zmiażdżył mi nogę , trzeba było amputować a orzecznik powiedział że jestem zdolny pracować ! Chyba myślał że przez noc noga mi urośnie ! Renty nie dostałem wypadkowej , odwołałem się do sądu i wszystko załatwione !

    • 6 0

  • Odpowiedzialnosc urzednikow ZUS za zle wydane decyzcje

    Moze Trojmiasto.pl bęzie naglaśniac lacznie z podaniem danych sluzbowych urzednikow, ktorzy nie maja co robic, tylko wydaja decyzje, ktore potem sa uchylane przez sady, za ktore placimy my podatnicy, placac skladki? Znajomy wzial zwolnienie, by opiekowac sie niepelnosprawnym lezacym dzieckiem, bo jego mama miala operacje i nie mogla go pielegnowac przez czas po operacji. Gdanski ZUS z uporem maniaka wzywal go w celu podania informacji, czy zona ma przyznana rente na kregoslup. Znajomy grzecznie odpisywal,ze prosi o podanie przepisu prawngo, na mocy ktorego moze miec opieke na syna , gdy zona ma rentę na kregoslup. ZUS podstawy prawnej nie podal,ale odmowil zasilku i sprawa poszla do sadu. Sąd uchylil decyzje i ZUS i zarzucil ZUS i wydanie decyzji bez podstawy prawnej. Kto za to wszystko placil?

    • 2 0

  • A czemu nie napisaliście, że dzięki Dobremu Ładowi ZUS jeszcze bardziej będzie mógł kontrolować ludzi na zwolnieniach

    • 2 1

  • 10 miesięcy na zwolnieniu . Nie boję się waszych orzeczników.

    • 1 0

  • "W ubiegłym roku pomorskie oddziały ZUS (gdański i słupski) skontrolowały blisko 17 tys. zwolnień lekarskich. W tym roku jest to blisko 12 tys. zaświadczeń. Liczba przeprowadzanych kontroli systematycznie wzrasta - wskazuje Krzysztof Cieszyński"

    Jeżeli wg ZUS 12 jest większe od 17 .... to gratulacje ...

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pracodawcy w Trójmieście

Forum

Najczęściej czytane