Wiadomości

Maksymalna liczba zmian nocnych w miesiącu

Najnowszy artukuł na ten temat

Przedłużająca się nieobecność, a zastępstwo w pracy

Zgodnie z art. 1517§ 1 Kodeksu pracy pora nocna obejmuje osiem godzin między godzinami 21 a 7.
Zgodnie z art. 1517§ 1 Kodeksu pracy pora nocna obejmuje osiem godzin między godzinami 21 a 7. fot. 123rf/ Andrea De Martin

Praca w nocy bywa obciążająca psychicznie i fizycznie. W jaki sposób regulują ją przepisy prawa?Chciałbym dowiedzieć się, ile zmian nocnych może mieć pracownik w jednym miesiącu. Dostałem polecenie pracy w innych placówkach firmy i mój grafik uwzględnia same noce, np. pracę od 19:30 do 3:30. Czy zgodne z prawem jest, żebym pracował tak aż 23 dni w miesiącu?
Na pytanie odpowiada Tomasz Siemoński, radca prawny z Kancelarii Radcy Prawnego - Tomasz Siemoński.

Tomasz Siemoński, radca prawny
Tomasz Siemoński, radca prawny
Praca w nocy ze względu na jej szczególną uciążliwość od dawna podlega ograniczeniom wywodzącym się zarówno z prawa międzynarodowego, jak i europejskiego. Warto jednak wskazać, iż ograniczenia te mają charakter wyłącznie podmiotowy co oznacza, iż jako dopuszczalne można uznać takie ustalenia, które zobowiązują pracownika do wykonywania obowiązków w porze nocnej nawet przez cały miesiąc.

Zgodnie z art. 1517§ 1 Kodeksu pracy pora nocna obejmuje osiem godzin między godzinami 21 a 7. Szczegółowego określenia godzin początku i końca pory nocnej dokonuje pracodawca, samodzielnie albo w porozumieniu z zakładową organizacją związkową. Przedmiotowe ustalenie powinno zostać wskazane w układzie zbiorowym pracy, regulaminie lub obwieszczeniu. W przypadku, gdy takiego ustalenia nie dokonano, przyjmuje się, iż pora nocna u danego pracodawcy obowiązuje przez cały 10-godzinny okres wskazany w Kodeksie pracy - od godziny 21 do 7. Należy jednak zaznaczyć, iż pracodawca dysponuje swobodą określenia pory nocnej dla określonych działów, a nawet poszczególnych pracowników. Takie określenie nie może mieć jednak charakteru dyskryminującego.

Więcej porad prawnych w naszym serwisie


Z kolei za pracownika pracującego w nocy uznaje się osobę, której rozkład czasu pracy obejmuje w każdej dobie co najmniej trzy godziny pracy w porze nocnej lub której co najmniej 1/4 czasu pracy w okresie rozliczeniowym przypada na porę nocną. Co prawda, jak wskazuje art. 1517§ 3 k.p. czas pracy pracującego w nocy nie może przekraczać ośmiu godzin na dobę, jeżeli wykonuje prace szczególnie niebezpieczne albo związane z dużym wysiłkiem fizycznym lub umysłowym, niemniej jednak nie dotyczy to pracowników zarządzających w imieniu pracodawcy zakładem pracy i przypadków konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii.

Należy jednak pamiętać, iż całkowitym zakazem objęte jest zatrudnianie w porze nocnej kobiet w ciąży i pracowników młodocianych. Jeżeli chodzi o kobiety w ciąży zakaz ten w sposób jasny został sformułowany w art. 178 § 1 k.p. Ponadto zgodnie z treścią art. 1781 k.p. pracodawca zatrudniający pracownicę w porze nocnej jest obowiązany na okres jej ciąży zmienić rozkład czasu pracy w sposób umożliwiający wykonywanie pracy poza porą nocną, a jeżeli jest to niemożliwe lub niecelowe, przenieść pracownicę do innej pracy, której wykonywanie nie wymaga pracy w porze nocnej; w razie braku takich możliwości pracodawca jest obowiązany zwolnić pracownicę na czas niezbędny z obowiązku świadczenia pracy. W tym ostatnim przypadku pracownica zachowuje prawo do wynagrodzenia. Zgodnie z art. 203 § k.p. pracownika młodocianego nie wolno zatrudniać w porze nocnej. Pora nocna dla tej kategorii pracowników obejmuje godziny między 22 a 6, a dla osób które nie ukończyły 16 lat pora nocna rozpoczyna się o godzinie 20.

Co do zasady zakazane jest również zatrudnianie w porze nocnej osób niepełnosprawnych i pracowników sprawujących opiekę nad dzieckiem do lat czterech. W pierwszym przypadku, zakaz ten może zostać uchylony, jeżeli na wykonywanie takiej pracy wyrazi zgodę lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników lub w razie jego braku lekarz sprawujący opiekę nad osobą niepełnosprawną. Zgodę taką wydaje się wyłącznie na wniosek osoby niepełnosprawnej. Osoba sprawująca opiekę na dzieckiem do lat czterech może wykonywać pracę w porze nocnej tylko i wyłącznie za jej zgodą, przy czym zgoda ta może być udzielona ogólnie, dotyczyć określonego okresu, a nawet wyrażana incydentalnie (w razie potrzeb) i co warto podkreślić - zawsze może być cofnięta. Jeżeli dziecko ma oboje rodziców z wskazanego uprawnienia może korzystać tylko jedno z nich.

Znajdź pracę w Trójmieście


Pracownikowi wykonującemu pracę w porze nocnej przysługuje zgodnie z art. 1518 k.p. dodatek do wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w porze nocnej w wysokości 20 proc. stawki godzinowej, wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę. W stosunku do pracowników wykonujących pracę w porze nocnej stale poza zakładem pracy, dodatek powyższy może być zastąpiony ryczałtem, którego wysokość odpowiada przewidywanemu wymiarowi pracy w porze nocnej.

Na zakończenie warto wskazać, iż pracodawca zobowiązany jest do informowania właściwego okręgowego inspektora pracy o zatrudnianiu pracowników pracujących w nocy, niemniej jednak obowiązek ten powstaje dopiero wtedy, gdy stosowny wniosek zostanie złożony przez samego pracownika.

Opinie (77) 6 zablokowanych

Wszystkie opinie

 • Nie nic (3)

  Bardziej męczącego niż nocna zmiana , około 2 nad ranem totalny kryzys albo w trakcie nocnej przerwy

  • 77 6

  • Dlatego zawsze szukam takiej by była 1 zmiana a max 2 w nocy to się śpi.

   • 18 3

  • 2 nad ranem?;)

   • 4 2

  • Dct

   Zapraszamy do dct, tutaj pracujeny 24/7 caly rok, nawet w Boże narodzenie i sylwestra. W deszczu i słońcu, w nocy, w dzien, poranki i wieczory.

   Dodatkowo ... zeby bylo ciekawie, mamy turbo zmiany 2 dni w nocy, 2 dni przerwy, 2 dni w dzien, co by organizm nie mógł przystosować sie do normalnego funkcjonowania. Po nockach jesteś wrakiem, niestety organizm nie przestawi się wiec źle ci sie pracuje w nocy bo zasypiasz, a na dniowki ciezko wstać o 4 wiec jestes trupem do 12.
   Szkoda ze biura tego nie rozumieja.
   Jest tez meganitro opcja isc na godziny i wypada to tak.
   18-6_18-6_18-6 potem o 6 wracamy, mozemy isc spac po nocce, wstajemy okolo 12-15, "żyjemy" i w zasadzie czlowiek nie wie czy isc spac o 22 zeby wstac na rano czy lepiej stać i patrzeć :)

   Wiec nie marudzic bo inni maja gorzej, np lekarze

   • 3 0

 • W Polsce dodatek do pracy w porze nocnej jest śmiesznie niski (2)

  Nadal jest to 20% stawki godzinowej liczonej z minimalnego wynagrodzenia na pracę (ok. 2 PLN netto)

  Dlaczego nie jest to płatne od stawki jaką dany pracownik ma w umowie?

  Skostniałe przepisy PRL nadal istnieją w Prawie Pracy.

  Gdzie nam do zachodu np. Francji. gdzie za nocki można nieźle zarobić.

  • 95 1

  • I tak w umowie większość ma najniższą krajową... Przecież Janusz nie będzie sobie jakiś niepotrzebnych kosztów robić.

   • 8 7

  • bo jedyny atut polskiego Janusza przedsiębiorcy w starciu z zachodem to tania, wręcz niewolnicza siła robocza

   jak nie rodzima, to sprowadzona zza Bugu

   • 14 0

 • Mundurowym za służby (9)

  w nocy i dni świąteczne nikt extra nie płaci. Ale za to wszyscy ,,znafcy'' lubią się rozwodzić na temat wydumanych przywilejów.

  • 25 40

  • Praca ciezka odpowiedzialna powinna byc rowniez doceniona $$

   • 12 1

  • (6)

   Dlatego jestem za tym aby mundurowi mieli takie same przywileje jak ludzie pracujący na umowę o pracę. Praca do 65 roku życia. Płatność swoich składek emerytalnych. Jak również płatne nadgodziny, zwolnienia 80% i wiele innych.

   • 33 2

   • Ok praca do 65 ale tak jak na zachodzie mlodzi na ulice a po 50 za biurko a 100%zwolnienia im sie nalezy za ciezka prace (1)

    • 4 8

    • mogą zawsze nie pracować do 65 roku, ale emeryturę niech maja wypłacana jaki inni w wieku 65 lat

     każdy przywilej to patologia

     • 10 3

   • (1)

    Znajdź mi kraj na tym świecie gdzie żołnierz liniowy służy do 65 roku życia.Składki płaci pracownik tak samo jak każdy inny.Poza tym gdybym miał płacone nadgodziny za służbę w latach 80-90 to byłbym bardzo bogatym człowiekiem.Ale ale kto ci bronił założyć mundur i służyć 15 lat by dostać 40% emerytury ze swojego ostatniego uposażenia by potem w wieku 40 lat być nikomu do niczego niepotrzebnym?

    • 12 7

    • Kto ci kazał iść do wojska lub policji ! Teraz siedź na d*pie i nie narzekaj !

     • 10 6

   • (1)

    To jak będziesz potrzebował pomocy i przyjedzie ci skład 60 i 64 lata nie miej pretensji, że byli niesprawni! Wyobraź sobie twoich rodziców w tym wieku w nocy na patrolu.

    • 2 1

    • Ale papierki mozecie wypelniac a nie do drugiej roboty za kolejne pensje

     • 3 0

  • Dlatego to się nazywa służba a nie praca

   Mundurowi mają płacone za czas służby a nie ze względu na to czy wypełniany jest on za dnia, po nocy czy w święta.

   • 7 3

 • Pracowałem przez 3 lata w systemie 3 zmianowym. (3)

  Zanim podjąłem się tej pracy, wiedziałem że nocna zmiana nie jest dla mnie. Pierwsza "nocka" zawsze mijała w miarę spokojnie ale każda kolejna to byłą walka o przeżycie. Po 3 godzinach zaczynał się kryzys. Picie kawy i napojów energetyzujących pomagało tylko przez chwilę. Później przez te używki dochodziły zawroty głowy i mdłości. Jest taki sławny badacz, specjalista od snu Matthew Walker. Słuchałem kiedyś jego rozmowy w podcaście Joe Rogan Experience. Jak twierdzi Matthew podpierając swoją wiedzę wieloletnimi badaniami nad snem, jeśli pracujemy w nocy to nasz mózg się nie regeneruje. Miliony lat ewolucji człowieka sprawiły że w nocy w czasie snu zachodzą procesy które nie są możliwe w czasie odsypiana za dnia. Jego wnioski są takie że praca w nocy bardzo naraża nas na poważnie choroby a w szczególności raka. Z pewnością dla wielu, którzy będą zmuszeni do pracy w nocnych godzinach, będzie to wielka motywacja by zmienić zawód i wyrwać się z tego bardzo niezdrowego trybu życia, jakim jest praca w nocy.

  • 61 7

  • (1)

   Są zawody gdzie dyżury nocne są koniecznością ale zgodzę się z tobą,ze odsypiając dyżur nocny za dnia organizm się nie regeneruje a wszelkie czynnosci zajmują więcej czasu

   • 15 0

   • Zależy od organizmu ja bardziej wolę nocki niż jaka kolwiek inna zmiane. I bardziej jestem wypoczęty po 5h spania w dzień niż po 8 w nocy.

    • 6 1

  • To Amerykanie mają przes*ane

   Oni całe życie pracują jak u nas jest noc.

   • 16 2

 • Pewna firma w Trójmieście (7)

  zatrudnia wyłącznie osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności, nawet w stopniu znacznym. Nie ma możliwości pracy po 7 godzin,ma być godzin 8 na zmianie i już ( ale w tygodniu 40, a nie 35). Trzy zmiany, o żadnym dodatku nocnym nie słychać, ruch ciągły- praca w piątek i świątek za minimum krajowe. Jestem po żenującej rozmowie. Ale gdy ktoś jest pod ścianą, to tę pracę weźmie. Nie mają zbyt dużych wymagań co do wykształcenia ( podstawowe), to pewnie zawsze mają pracowników.

  • 23 2

  • Podaj nazwe firmy publicznie ku przestrodze

   • 12 0

  • (1)

   straz miejska? :D

   • 13 1

   • nazwa

    już podałam nazwę,

    • 0 0

  • Która to firma (1)

   Magazyn pewnej apteki internetowej?

   • 4 1

   • Atut

    • 1 0

  • (1)

   Od tego jest Pip jeżeli dajesz się dymać będziesz tak pracował do us.anej śmierci !

   • 8 0

   • Dokladnie jak sie dasz tak masz :)

    • 3 0

 • (6)

  "Praca w nocy ze względu na jej szczególną uciążliwość od dawna podlega ograniczeniom wywodzącym się zarówno z prawa międzynarodowego, jak i europejskiego."

  Zapraszam do pracy na morzu w sektorze offshore. :)
  Armator norweski, praca na morzu na szelfie brytyjskim. 4 tygodnie pracy od 18 do 6 rano, 7 dni w tygodniu, w niedziele i święta. Potem 4 tygodnie regeneracji w domu :)

  • 29 4

  • To samo (2)

   6 tygodni na nockę offshore od 19ej do 7 rano za tę samą kasę co kucharz dzienny

   • 4 1

   • trzeba się było uczyć (1)

    na kucharza

    • 4 1

    • Kucharz, uczyć na kucharza?

     Kucharz dzienny i kucharz nocny. Takie same kwalifikacje i taką samą pracę wykonują. Ten nocny żadnego dodatku za pracę w nocy nie ma (tak samo jak i inni członkowie załogi). Teraz zrozumiałeś?

     • 4 0

  • Zastanawia mnie efektywność zmian 12godzinnych na morzu (1)

   Sam pływam na gazowcach i po 6 godzinach wachty ładunkowej w porcie jestem bardzo zmęczony. Jak Ty tam przezywasz?

   • 0 1

   • Pracowałem w systemie 6h/6h przez 4 tygodnie. Mordęga straszna i nie można się wyspać. Zanim się umyjesz, zjesz to tego czasu na sen zostaje 4.5h. Wiedcznie zmęczony i niewyspany. Już wolę 12h nocnej wachty na FPSO i 12 h wolnego od 6 do 18, gdzie nikt mnie nie budzi i do niczego nie woła po wachcie jak to jest na normalnych statkach cargo. Zmiennik przychodzi o 5.50 i mnie zmienia - śniadanie, prysznic, jakiś serial, internet - Kabina w dzień zaciemniona i spię jednym ciągiem od 8 rano do 16. Na obiady nie wstaję. Dopiero o 17 jem kolację i o 17.50 do 5.50 na wachcie.

    • 0 0

  • Offshore,seismic,zmiana dzienna 12-24,albo 24-12.5 tygodni na burcie.potem 5 tygodni w domu.nigdzie nie ma lepiej.

   • 1 0

 • To jaka jest odpowiedz na pytanie ukryte w tytule i o co spytał człowiek (4)

  Ile max w miesiącu? A ile po rząd?

  • 28 1

  • (2)

   Bez ograniczeń. Nawet noc w noc pięć dni w tygodniu. Ograniczenia tylko przy młodocianych, ciężarnych i niepełnosprawnych.

   • 6 1

   • (1)

    Głupoty pleciesz po każdej 12 godz nocce musi być dzień wolny , inaczej Pip się kłania .

    • 3 8

    • Nie dzień a 11 godzin.

     • 6 1

  • Odpowiedź jest zawarta w pierwszym akapicie wypowiedzi radcy prawnego

   (...) dopuszczalne można uznać takie ustalenia, które zobowiązują pracownika do wykonywania obowiązków w porze nocnej nawet przez cały miesiąc. (...)

   Czytaj więcej na:
   https://praca.trojmiasto.pl/Maksymalna-liczba-zmian-nocnych-w-miesiacu-n136726.html?strona=1#opinie#tri

   • 0 2

 • A ja odwrotnie. w nocy funkcjonuje bardzo dobrze. (5)

  Szukam pracy w godzinach nocnych za stawke 30zl na reke/h ; )

  • 16 2

  • idz na kierowce

   tira lini nocnej 5 tysia na reke dostaniesz

   • 2 0

  • albo na milusińskiego (2)

   za sopla nawet 50 dostaniesz

   • 5 0

   • co to sopel? (1)

    • 1 2

    • pała

     a w ciągu godziny obciągniesz pewnie kilka x 50zł
     Takiej stawki godzinowej nigdzie nie zarobisz.

     • 6 2

  • polecam sortownie paczek wyzysk max

   Zatrudnieniajã na nocki na um.zlec.bez kodeksu pracy,pracowników obowowiązuje kodeks cywilny i zero praw i dodatkòw ,ratują ich Ukraiñcy,XXI wiek,Polska,EU

   • 0 0

 • Najgorzej jak nie ma leżanki, aby odpocząć

  Raz jest robota, a raz czuwanie. Pracodawca nie pozwala mieć karimaty do chwilowego odpoczynku. Do czasu aż zmęczony pracownik popełni błąd. Trzeba zmienić pracę.

  • 30 1

 • (3)

  cytując premiera mają za..........ć za miskę ryżu

  • 33 5

  • (2)

   Za rudego dygales po 6zl/h bez umowy.

   • 6 8

   • ale miska ryżu była tańsza

    • 16 1

   • dygałem za 3,50

    • 5 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.