• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Komu przysługuje zasiłek dla bezrobotnych?

Kalina Jarosławska
17 sierpnia 2018 (artykuł sprzed 5 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Szkolenie po nocnej zmianie. Czy to legalne?
Status bezrobotnego można stracić, np. w razie niewyrażenia zgody na ustalenie tzw. profilu pomocy albo w razie odmowy bez uzasadnionej przyczyny przyjęcia propozycji odpowiedniej pracy. 
Status bezrobotnego można stracić, np. w razie niewyrażenia zgody na ustalenie tzw. profilu pomocy albo w razie odmowy bez uzasadnionej przyczyny przyjęcia propozycji odpowiedniej pracy.

Zasiłek dla bezrobotnych to pomoc dla domowego budżetu w okresie, kiedy nie pracujemy. Jak go otrzymać i komu przysługuje? Z tym pytaniem zwróciła się do nas czytelniczka.



Pod koniec miesiąca otrzymałam wypowiedzenie umowy o pracę za porozumieniem stron. Umowa był zawarta na czas określony. Okres wypowiedzenia kończy się z końcem lipca. Na wypowiedzeniu wskazano jako przyczynę rozwiązania umowy "likwidację etatu". Czy będę miała prawo do zasiłku dla bezrobotnych w Urzędzie Pracy?
Odpowiedzi na to pytanie udziela Kalina Jarosławska z Kancelarii Prawnej Jarosławska Mońko Radcowie Prawni Spółka Partnerska.

Kalina Jarosławska, radca prawny Kalina Jarosławska, radca prawny
Jako bezrobotna może się zarejestrować osoba:

1) która bezpośrednio przed rejestracją była zatrudniona nieprzerwanie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez okres co najmniej 6 miesięcy,
2) niezatrudniona i niewykonująca innej pracy zarobkowej,
3) zdolna i gotowa do podjęcia zatrudnienia w pełnym wymiarze czasu pracy obowiązującym w danym zawodzie,
4) nieucząca się w szkole (z pewnymi wyjątkami),
5) w wieku 18-60 lat (kobieta) lub 18-65 lat (mężczyzna),
6) która nie nabyła prawa do renty i emerytury i 
7) która spełnia szereg innych warunków (np. nie prowadzi działalności gospodarczej albo nie jest posiadaczem nieruchomości rolnej, nie pobiera określonych świadczeń).

Status bezrobotnego można stracić, np. w razie niewyrażenia zgody na ustalenie tzw. profilu pomocy albo w razie odmowy bez uzasadnionej przyczyny przyjęcia propozycji odpowiedniej pracy.

Nie wszyscy bezrobotni mają prawo do zasiłku. Zasiłek przysługuje bezrobotnemu, jeżeli, ogólnie rzecz ujmując:

1) nie ma dla niego propozycji odpowiedniej pracy, propozycji stażu, przygotowania zawodowego dorosłych, szkolenia, prac interwencyjnych lub robót publicznych oraz
2) w okresie 18 miesięcy bezpośrednio poprzedzających dzień zarejestrowania, łącznie przez okres co najmniej 365 dni był aktywny zawodowo, osiągając wynagrodzenie co najmniej w wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę lub podstawa wymiaru jego składek na ubezpieczenie społeczne wyniosła co najmniej kwotę minimalnego wynagrodzenia.

Czy byłe(a)ś kiedykolwiek zarejestrowany(a) jako bezrobotny(a)?

Jeżeli chodzi o to, czy dla uzyskania prawa do zasiłku dla bezrobotnych wystarczające jest, aby przyczyną wypowiedzenia była likwidacja etatu albo redukcja zatrudnienia - nie, trzeba bowiem spełnić wymienione wyżej dodatkowe przesłanki, związane np. z innymi źródłami dochodu. Jednocześnie, likwidacja etatu albo redukcja zatrudnienia jako przyczyna wypowiedzenia nie jest konieczna, aby nabyć prawo do zasiłku, o ile to pracodawca wypowiedział umowę o pracę. Prawo do zasiłku nie przysługuje bowiem bezrobotnemu, który w okresie 6 miesięcy przed zarejestrowaniem w powiatowym urzędzie pracy rozwiązał stosunek pracy za wypowiedzeniem albo na mocy porozumienia stron.

Wyjątkiem jest sytuacja, gdy porozumienie rozwiązujące stosunek pracy strony zawarły z powodu upadłości, likwidacji pracodawcy lub zmniejszenia zatrudnienia z przyczyn dotyczących zakładu pracy albo rozwiązanie stosunku pracy za wypowiedzeniem lub na mocy porozumienia stron nastąpiło z powodu zmiany miejsca zamieszkania. Prawa do zasiłku nie ma również ten bezrobotny, który w okresie 6 miesięcy przed zarejestrowaniem się w powiatowym urzędzie pracy spowodował rozwiązanie ze swej winy stosunku pracy bez wypowiedzenia.

Jeżeli zatem czytelniczka spełnia wymagania co do ogólnego stażu pracy w ciągu ostatnich 18 miesięcy i nie ma wymienionych w przepisach źródeł dochodu bądź składników majątku, a umowę o pracę wypowiedział jej pracodawca - niezależnie od przyczyny - najprawdopodobniej będzie mogła zarejestrować się jako bezrobotna i otrzymać zasiłek. Jednak regulacje w tym zakresie są bardzo szczegółowe i sytuację każdego pracownika trzeba badać odrębnie - na podstawie samej informacji o wypowiedzeniu umowy o pracę i jego przyczynie nie można stwierdzić, czy zasiłek dla bezrobotnych będzie przysługiwał, choćby dlatego, że prawo do niego uzależnione jest od okoliczności niezależnych od samej czytelniczki, np. tego czy znajdzie się dla niej propozycja odpowiedniej pracy.

Powyższa informacja ma charakter ogólny, nie stanowi porady prawnej i została udzielona wyłącznie na podstawie danych przedstawionych w zapytaniu oraz w oparciu o obowiązujące przepisy prawa. Informacja nie uwzględnia okoliczności faktycznych, które nie zostały ujęte w zapytaniu. W zależności od tych okoliczności, mogłoby zdarzyć się tak, że udzielona informacja nie odpowiada rzeczywistej sytuacji prawnej czytelnika. W związku z powyższym niniejszej informacji nie można traktować jako podstawy do podejmowania kroków prawnych w indywidualnej sprawie ani jako jakiejkolwiek pomocy prawnej uzyskanej od osoby uprawnionej do świadczenia takiej pomocy. Autor informacji nie ponosi odpowiedzialności za jakąkolwiek szkodę powstałą wskutek lub w związku z zastosowaniem lub niezastosowaniem się do informacji. Wskutek udzielenia informacji pomiędzy autorem tej informacji a składającym zapytanie nie powstaje relacja prawnik-klient.

O autorze

autor

Kalina Jarosławska

Radca prawny z Kancelarii Prawnej Jarosławska Mońko Staszewski Radcowie Prawni Spółka partnerska

Jaroslawska Monko Radcowie Prawni Spolka Partnerska

Opinie (64) 1 zablokowana

  • znam taka co sie praca nie zhambila a bierze wszystko co sie da

    • 0 0

  • Zasiłek z urzędu pracy (1)

    Od dziesięciu lat pracuję w Gdańsku , straciłam pracę chciałam z korzystać z zasiłku dla bezrobotnych , przedlozylam odpowiednie papiery..wszystko było oku. Ale na miejscu usłyszałam że ho nie otrzymam bo jestem na stałe zameldowania w innym województwie..i tam powinnam się o nie ubiegać. .. na moje pytanie...że podatki płacę dla Gdańska a nie dla mojej gminy to dlaczego oni mają mi udzielić zasiłku Tym bardziej że , tutaj będę dalej podejmować pracę. .odpowiedź była szokująca ...gdyby była Pani tu zameldowania albo bezdomne to otrzyma Pani i nas zasiłek dla bezrobotnych Ale w Pani sytuacji prosimy udać się do swojego miejsca zamieszkania...szok

    • 0 0

    • Tak jest

      Wiem, bo sama przez to przechodzę!!!
      Paranoja, mieszkań tu, płacę tu a zameldowania nie mam i co, nic!!!
      Jestem niczyja!!!!

      • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pracodawcy w Trójmieście

Forum

Najczęściej czytane