• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Kiedy pracodawca może zobowiązać nas do pracy po godzinach?

Paweł Kasprzyk
16 listopada 2017 (artykuł sprzed 6 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Szkolenie po nocnej zmianie. Czy to legalne?
Pracownikowi przysługuje w każdej dobie prawo do co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku. Ponadto w każdym tygodniu prawo do co najmniej 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku, obejmującego co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku dobowego. Pracownikowi przysługuje w każdej dobie prawo do co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku. Ponadto w każdym tygodniu prawo do co najmniej 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku, obejmującego co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku dobowego.

Zdarza się, że pracodawca wymaga od nas pracy w godzinach nadliczbowych. Nie zawsze podoba nam się ten pomysł. W jakich sytuacjach pracodawca ma do tego prawo oraz co należy nam się w zamian za zostanie "po godzinach"?



Jestem technikiem farmacji. Apteka wyznaczyła termin inwentaryzacji na sobotę i niedzielę. Dodam,że apteka czynna jest w sobotę w godzinach 9-17, a w niedzielę 10-16. Proszę mi powiedzieć, czy inwentaryzacja może przebiegać po godzinach pracy apteki?

Dowiedziałam się również, że ostatnia inwentaryzacja była przeprowadzona w dniu, kiedy apteka pracuje w godzinach 9-21. Pracownikom kazano zaczynać o 21 i pozostać w pracy do 3:00 nad ranem. Jak to jest możliwe? Czy pracodawca może żądać ode mnie takich naruszeń? Apteka nie funkcjonuje jako apteka nocna-dyżurująca.  Ani ja jako technik farmacji nie mogę pracować na dyżurach nocnych. Inna sytuacja: czy jeżeli w aptece w niedzielę pracuje tylko jedna osoba i jest to magister, to ja muszę przyjść tego dnia na inwentaryzację?


Na pytanie odpowiada Paweł KasprzykKancelarii Radców Prawnych Kasprzyk Waliszewski.

Paweł Kasprzyk, radca prawny Paweł Kasprzyk, radca prawny
Na wstępie należy wskazać, iż polskie prawodawstwo nie przewiduje szczególnych regulacji dotyczących czasu pracy technika farmacji. Stosuje się do niego przepisy Kodeksu pracy o czasie pracy (art. 128-15112 Kodeksu pracy). Kolejna rzecz wydaje się dość oczywista: nie należy utożsamiać czasu pracy apteki z czasem pracy danej osoby, w tym konkretnym przypadku czytelniczki, która jest technikiem farmacji. W tym kontekście odpowiadając na pytania czytelniczki dotyczące możliwości wykonania inwentaryzacji po godzinach pracy apteki, a zwłaszcza po godzinach pracy czytelniczki, wskazuję że jest to dopuszczalne. Czytelniczce przysługują jednakże określone uprawnienia związane z pracą w godzinach nadliczbowych. Zgodnie bowiem z art. 151 § 1 Kodeksu pracy: Praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także praca wykonywana ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy, stanowi pracę w godzinach nadliczbowych. Praca w godzinach nadliczbowych jest dopuszczalna w razie:
1) konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii;
2) szczególnych potrzeb pracodawcy.


Niewątpliwie inwentaryzację w aptece można kwalifikować jako "szczególną potrzebę pracodawcy". Z praktycznego punktu widzenia wydaje się, że jej przeprowadzenie po godzinach pracy apteki jest całkowicie zasadne i racjonalne. Za pracę w godzinach nadliczbowych, oprócz normalnego wynagrodzenia, przysługuje dodatek w wysokości:
1) 100 proc. wynagrodzenia - za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających:
a) w nocy,
b) w niedziele i święta niebędące dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy,
c) w dniu wolnym od pracy udzielonym pracownikowi w zamian za pracę w niedzielę lub w święto, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy;
2) 50 proc. wynagrodzenia - za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających w każdym innym dniu niż określony w pkt 1.

Czy Twój pracodawca wymaga od Ciebie zostawania w pracy po godzinach?

W zamian za czas przepracowany w godzinach nadliczbowych pracodawca, na pisemny wniosek pracownika, może udzielić mu w tym samym wymiarze czasu wolnego od pracy. Udzielenie czasu wolnego w zamian za czas przepracowany w godzinach nadliczbowych może nastąpić także bez wniosku pracownika. W takim przypadku pracodawca udziela czasu wolnego od pracy, najpóźniej do końca okresu rozliczeniowego, w wymiarze o połowę wyższym niż liczba przepracowanych godzin nadliczbowych, jednakże nie może to spowodować obniżenia wynagrodzenia należnego pracownikowi za pełny miesięczny wymiar czasu pracy.

W przypadku udzielenia czasu wolnego w zamian za pracę w godzinach nadliczbowych pracownikowi nie przysługuje dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych. Trzeba jeszcze dodać, że pracownikowi, który ze względu na okoliczności przewidziane w cytowanym wyżej art. 151 § 1 Kodeksu pracy wykonywał pracę w dniu wolnym od pracy wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, przysługuje w zamian inny dzień wolny od pracy udzielony pracownikowi do końca okresu rozliczeniowego, w terminie z nim uzgodnionym.

Liczba godzin nadliczbowych nie może przekroczyć dla poszczególnego pracownika 150 godzin w roku kalendarzowym. Wymaga również podkreślenia, że praca w godzinach nadliczbowych nie może naruszać przepisów dotyczących okresu odpoczynku pracownika. Pracownikowi przysługuje bowiem, co do zasady, w każdej dobie prawo do co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku. Ponadto w każdym tygodniu prawo do co najmniej 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku, obejmującego co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku dobowego.

Podsumowując, inwentaryzacja w aptece nie musi odbywać się w godzinach otwarcia apteki. Inwentaryzację wykonywaną przez współpracowników czytelniczki należy potraktować jako pracę w godzinach nadliczbowych, a sama konieczność jej przeprowadzenia w aptece może wynikać ze szczególnych potrzeb pracodawcy.

O autorze

autor

Paweł Kasprzyk

radca prawny, Kancelaria Radców Prawnych Kasprzyk Waliszewski

Kasprzyk Waliszewski Kancelaria Radcow Prawnych

Miejsca

Opinie (42) 2 zablokowane

  • błędną interpretacja art 151&1 p2

    z analizy treści wynika ze w zadnym przypadku nie zachodzi warunek art 151&1 punkt 2 mówiący o szczególnych potrzebach pracodawcy. Przeprowadzenie inwentaryzacji w aptece nie wynika z nagłej potrzeby działania i można ją przeprowadzić w ustalonym procederze grafiku pracownika wynikającego po wcześniejszym ustawieniu 8 godzinnego czasu pracy. Wszelka interpretacja w tej kwestii jest nadużyciem. Każdy wie ze terminy takich prac nie wynikają z natychmiastowych działań a są ustalane wcześniej i można ustawić prace tak ze pracownik wykona ja po zamknięciu punktu jednak w swoich godzinach pracy

    • 8 1

  • kiedy ? nigdy. wychodzisz i niech sam zapierd....

    albo niech weźmie ukry i się z nimi użera

    • 2 1

  • Czy brak wystarczającej obsady jest szczególną potrzebą pracodawcy?

    Zatrudnia za mało osób i potem oczekuje przechodzenia w nadgodzinach w dni wolne bez respektowania prawa pracy czyli dodatkowych pieniędzy lub wolnego .

    • 4 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pracodawcy w Trójmieście

Forum

Najczęściej czytane