• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Kiedy pracodawca może zobowiązać nas do pracy po godzinach?

Paweł Kasprzyk
16 listopada 2017 (artykuł sprzed 6 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Szkolenie po nocnej zmianie. Czy to legalne?
Pracownikowi przysługuje w każdej dobie prawo do co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku. Ponadto w każdym tygodniu prawo do co najmniej 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku, obejmującego co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku dobowego. Pracownikowi przysługuje w każdej dobie prawo do co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku. Ponadto w każdym tygodniu prawo do co najmniej 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku, obejmującego co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku dobowego.

Zdarza się, że pracodawca wymaga od nas pracy w godzinach nadliczbowych. Nie zawsze podoba nam się ten pomysł. W jakich sytuacjach pracodawca ma do tego prawo oraz co należy nam się w zamian za zostanie "po godzinach"?



Jestem technikiem farmacji. Apteka wyznaczyła termin inwentaryzacji na sobotę i niedzielę. Dodam,że apteka czynna jest w sobotę w godzinach 9-17, a w niedzielę 10-16. Proszę mi powiedzieć, czy inwentaryzacja może przebiegać po godzinach pracy apteki?

Dowiedziałam się również, że ostatnia inwentaryzacja była przeprowadzona w dniu, kiedy apteka pracuje w godzinach 9-21. Pracownikom kazano zaczynać o 21 i pozostać w pracy do 3:00 nad ranem. Jak to jest możliwe? Czy pracodawca może żądać ode mnie takich naruszeń? Apteka nie funkcjonuje jako apteka nocna-dyżurująca.  Ani ja jako technik farmacji nie mogę pracować na dyżurach nocnych. Inna sytuacja: czy jeżeli w aptece w niedzielę pracuje tylko jedna osoba i jest to magister, to ja muszę przyjść tego dnia na inwentaryzację?


Na pytanie odpowiada Paweł KasprzykKancelarii Radców Prawnych Kasprzyk Waliszewski.

Paweł Kasprzyk, radca prawny Paweł Kasprzyk, radca prawny
Na wstępie należy wskazać, iż polskie prawodawstwo nie przewiduje szczególnych regulacji dotyczących czasu pracy technika farmacji. Stosuje się do niego przepisy Kodeksu pracy o czasie pracy (art. 128-15112 Kodeksu pracy). Kolejna rzecz wydaje się dość oczywista: nie należy utożsamiać czasu pracy apteki z czasem pracy danej osoby, w tym konkretnym przypadku czytelniczki, która jest technikiem farmacji. W tym kontekście odpowiadając na pytania czytelniczki dotyczące możliwości wykonania inwentaryzacji po godzinach pracy apteki, a zwłaszcza po godzinach pracy czytelniczki, wskazuję że jest to dopuszczalne. Czytelniczce przysługują jednakże określone uprawnienia związane z pracą w godzinach nadliczbowych. Zgodnie bowiem z art. 151 § 1 Kodeksu pracy: Praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także praca wykonywana ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy, stanowi pracę w godzinach nadliczbowych. Praca w godzinach nadliczbowych jest dopuszczalna w razie:
1) konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii;
2) szczególnych potrzeb pracodawcy.


Niewątpliwie inwentaryzację w aptece można kwalifikować jako "szczególną potrzebę pracodawcy". Z praktycznego punktu widzenia wydaje się, że jej przeprowadzenie po godzinach pracy apteki jest całkowicie zasadne i racjonalne. Za pracę w godzinach nadliczbowych, oprócz normalnego wynagrodzenia, przysługuje dodatek w wysokości:
1) 100 proc. wynagrodzenia - za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających:
a) w nocy,
b) w niedziele i święta niebędące dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy,
c) w dniu wolnym od pracy udzielonym pracownikowi w zamian za pracę w niedzielę lub w święto, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy;
2) 50 proc. wynagrodzenia - za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających w każdym innym dniu niż określony w pkt 1.

Czy Twój pracodawca wymaga od Ciebie zostawania w pracy po godzinach?

W zamian za czas przepracowany w godzinach nadliczbowych pracodawca, na pisemny wniosek pracownika, może udzielić mu w tym samym wymiarze czasu wolnego od pracy. Udzielenie czasu wolnego w zamian za czas przepracowany w godzinach nadliczbowych może nastąpić także bez wniosku pracownika. W takim przypadku pracodawca udziela czasu wolnego od pracy, najpóźniej do końca okresu rozliczeniowego, w wymiarze o połowę wyższym niż liczba przepracowanych godzin nadliczbowych, jednakże nie może to spowodować obniżenia wynagrodzenia należnego pracownikowi za pełny miesięczny wymiar czasu pracy.

W przypadku udzielenia czasu wolnego w zamian za pracę w godzinach nadliczbowych pracownikowi nie przysługuje dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych. Trzeba jeszcze dodać, że pracownikowi, który ze względu na okoliczności przewidziane w cytowanym wyżej art. 151 § 1 Kodeksu pracy wykonywał pracę w dniu wolnym od pracy wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, przysługuje w zamian inny dzień wolny od pracy udzielony pracownikowi do końca okresu rozliczeniowego, w terminie z nim uzgodnionym.

Liczba godzin nadliczbowych nie może przekroczyć dla poszczególnego pracownika 150 godzin w roku kalendarzowym. Wymaga również podkreślenia, że praca w godzinach nadliczbowych nie może naruszać przepisów dotyczących okresu odpoczynku pracownika. Pracownikowi przysługuje bowiem, co do zasady, w każdej dobie prawo do co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku. Ponadto w każdym tygodniu prawo do co najmniej 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku, obejmującego co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku dobowego.

Podsumowując, inwentaryzacja w aptece nie musi odbywać się w godzinach otwarcia apteki. Inwentaryzację wykonywaną przez współpracowników czytelniczki należy potraktować jako pracę w godzinach nadliczbowych, a sama konieczność jej przeprowadzenia w aptece może wynikać ze szczególnych potrzeb pracodawcy.

O autorze

autor

Paweł Kasprzyk

radca prawny, Kancelaria Radców Prawnych Kasprzyk Waliszewski

Kasprzyk Waliszewski Kancelaria Radcow Prawnych

Miejsca

Opinie (42) 2 zablokowane

  • Warto zostawać po godzinach

    godzinachwtedy więcej zarabiacie

    • 3 6

  • A co z przymusową integracją? (3)

    Co jak pracodawca zmusza, oczywiście nie uznając tego jako nadgodziny do uczestnictwa po godzinach pracy w imprezach i spotkaniach typu jajeczko, wigilia itd. Obecność obowiązkowa, zwolnienie z obecności tylko jak udowodnisz, że nieprzytomnego zabrali Cię na SOR... Jak takie dysponowanie moim czasem wolnym należy traktować? Dodam, że na miejsce trzeba dojechać samemu i zajmuje to od 2-3 godzin po pracy?

    • 18 0

    • Nie ma prawa

      Kropka i tyle w temacie. Nie musisz tam byc. Jesli obronisz sie praca, wynikami to moze cie cmoknac, natomiast jesli jestes slabym pracownikiem to moze szukac kogos na Twoje miejsce :)

      • 10 0

    • Nie jechać, mówić że masz drugą pracę w tym czasie

      • 7 0

    • ja mówię że mam mamę z lotniska odebrac alno rehabilitację na ten dzień

      Wszyscy wiedzą, że ściemniam, ale nie maja prawa pisnąć słowa, choć tez jest ciśnienie na obecność.

      • 5 0

  • (2)

    a gdzie informacja ile można nieprzerwanie pracować

    • 3 0

    • Maksymalny czas pracy w ciągu doby wynosi 12 h; 40h w tygodniu do 60h maksymalnie jeśli przeciętnie w (1)

      okresie rozliczeniowym nie przekroczymy 48h.

      I dotyczy to wszystkich na umowach o pracę również kierowców zawodowych, gdzie pracodawcy nagminnie nadużywają tego obowiązku.

      Pracownicy w ruchu ciagłym mogą mieć wydłużony czas pracy do 24h, ale też w okrersie rozliczeniowym przeciętnie nie może wyjść więcej niż 48h na tydzień.

      • 2 0

      • 13h w ciągu doby

        • 0 0

  • od tego jest technik

    Przecież magister nie bedzie siedzial i liczyl po nocy towaru, od tego jest pomoc apteczna i ewentualnie technicy.

    • 6 5

  • jezyk prawniczy... (1)

    To burdel w ktorym nie wiadomo o co chodzi....Ja pracuje w ochronie (firma rodzinna z gdyni) bedaca zakładem pracy chronionej,mam dwa przeciwwskazania ruchowe i musze normalnie pracowac 240 h plus po godz normatywnych pracy zlecenie(jakie nadgodziny) i nikt nic nie robi .....Nie istnieje pip,nie wyda wyroku sad pracy...Nic tylko oszukiwac pracownika...Majac doswiadczenie w tym wzgledzie i pana kancelaria nie broniłaby pracownika gdyz jest to działanie przeciwko własnemu srodowisku...Takie mamy prawo...Pecunia non olet!!!!

    • 5 1

    • Te 240 godzin to i tak za dużo,bo kodeksowo średnio w miesiącu jest 170,czyli 70 masz jako nadgodziny,podejrzewam,że są to tzw nadgodziny planowe,czyli niezgodne z prawem,ale będące standardem w firmach typu Janusz Security,gdzie faktycznie zatrudniony jesteś w dwóch firmach,w jednej na umowę o pracę,gdzie masz wykazane 170 godzin,a pozostałe w drugiej na zlecenie.Inaczej nie da się obejść prawa.A status zakładu pracy chronionej służy tylko wyciągnięciu kasy z PFRON-u.

      • 5 0

  • Badania mówią , że 70% Polaków , że ocenia swojego pracodawcę

    • 1 2

  • Niby technik faramcji

    A pytania jakby max po podstawowce byla.

    • 4 0

  • (1)

    Raz mi szef nie wypłacił za nadgodziny. Zakomunikowałem przy wszystkich, że skoro za nadgodziny nie płaci ekstra to pracuję od poniedziałku do piątku po 8 godzin i ani minuty dłużej. Jaka płaca, taka praca. Punkt 15 kończę robotę i idę do domu. Coś tam ciągle szef burczy pod nosem, ale mu mówię, że jak mu się nie podoba to niech mnie zwolni i sobie Ukraińców zatrudni. Zwolni to znów na kontrakty za granicę będę jeździł.

    • 14 1

    • brawo

      gdyby wszyscy mieli takie podejscie to moze w tym kraju byloby lepiej
      niestety gen niewolnictwa jest w polakach mocno zakorzeniony

      • 3 2

  • Technicy farmacełtyczni a niewolnictwo (1)

    Dobrze że ten problem zpstał poruszony bo co się dzieje w sieciach aptecznnych woła o pomstę do nieba moja siostra pracuje jako technik farmacji ze stażem 11 lat robi leki recepturę obsługuje pacjentów żle wypisane recepty musi zawozić na drugi koniec miasta do poprawy charytatywnie za tą cięźką odpowiedzialną pracę dostaje 1800 zł na rękę tyle co sprzątaczka teraz apteka ma być całodobowa ma wypracować168 godz i do tego co trzeci dzień noce w internetowej za dodatek 400 zł brutto ogółem 288godz to jest prawdziwe niewolnictwo w aptece za około 2200 zł o tym się nie mówi bo po co technicy charują a magistrzy mają luz czy ktoś się za to weżmie

    • 4 2

    • mamy rynek pracownika

      niech zmieni prace i po klopocie
      dopoki bedzie tam siedziec to nic sie nie zmieni

      • 3 0

  • coś tu nie tak panie radco

    Coś ten radca ściemnia prace w aptece rgulują odrębne przepisy dotyczące magistrów i techników farmacji ich obowiązków i pracy

    • 2 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pracodawcy w Trójmieście

Forum

Najczęściej czytane