Wiadomości

stat

Czy pracodawca może wysłać nas na przymusowy urlop?

Prawo do urlopu jest prawem osobistym i niezbywalnym.
Prawo do urlopu jest prawem osobistym i niezbywalnym. fot. 123rf / Dmytro Sidelnikov
Najnowszy artukuł na ten temat

Wypłata wynagrodzenia za okres próbny bez umowy

Nie zawsze mamy ochotę wykorzystać cały przysługujący nam w danym roku urlop. Czy w takim wypadku pracodawca może zmusić nas do odpoczynku?Jeden z moich pracowników, mimo planowanego urlopu 14-dniowego, nie pobrał go. Pozostało mu osiem dni za 2018 r. do wybrania. Czy w związku z tym mogę bez jego zgody wysłać go na cały zaległy urlop  za 2018 r.?
Odpowiedzi na to pytanie udzielił mecenas Wojciech Kawczyński z Kancelarii Prawnej Kawczyński i Kieszkowski Adwokaci i Radcowie Prawni Sp.p. w Gdańsku.

Wojciech Kawczyński, radca prawny
Wojciech Kawczyński, radca prawny
Na wstępie podkreślić należy, iż prawo pracownika do urlopu jest prawem zagwarantowanym przez Konstytucję RP (art. 66 ust.2). Na gruncie prawa pracy prawo do urlopu wynika z art. 14 i art. 152 Kodeksu pracy. Prawo do urlopu jest prawem osobistym i niezbywalnym, co oznacza, że nie tylko pracodawca, ale też pracownik nie może przenieść przysługującego pracownikowi urlopu na inną osobę, ale też pracownik nie może się prawa do urlopu zrzec (art. 152 §2 Kodeksu pracy). Zasada ta dotyczy urlopu zarówno bieżącego, jak i zaległego.

Powyższa reguła wynika z celu urlopu, którym jest umożliwienie pracownikowi regeneracji fizycznej i psychicznej po okresie pracy. Z tego też powodu pracownik powinien wykorzystać cały przysługujący mu urlop w całości. Jedynie na jego wniosek pracodawca może podzielić przysługujący mu urlop na części, jednak żadna z nich nie może być krótsza niż 14 dni.

Czy wykorzystałe(a)ś cały zeszłoroczny urlop?

tak 31%
nie, zostało mi kilka dni 34%
nie, mam całkiem spory zapas na ten rok 29%
nie przysługuje mi urlop 6%
zakończona Łącznie głosów: 798
Przechodząc do zagadnienia będącego przedmiotem pytania czytelnika, na początku należy wskazać, że zgodnie z art. 168 Kodeksu pracy urlopu niewykorzystanego w terminie ustalonym zgodnie z przyjętym planem urlopu należy pracownikowi udzielić najpóźniej do dnia 30 września następnego roku kalendarzowego. Urlopem zaległym należy zatem nazwać sytuację, gdy pracownik nie wykorzysta urlopu do końca roku kalendarzowego, za który ten urlop przysługuje. W takiej sytuacji ww. przepis obliguje pracodawcę do udzielenia urlopu do końca września kolejnego roku kalendarzowego. Oznacza to również, że urlop ten powinien się rozpocząć nie później niż w ostatnim dniu września, w którym pracownik zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy miał wykonywać pracę.

Ponadto, co do zasady, pracownik nie może uchylać się od wykorzystania zaległego urlopu w terminie wskazanym powyżej. W przedmiotowym zakresie wypowiedział się nawet Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 24 stycznia 2006 r., I PK 124/05, w którym uznał jednoznacznie, że pracodawca może wysłać pracownika na zaległy urlop, nawet gdy ten nie wyraża na to zgody.

Reasumując, w niniejszej sprawie dopuszczalne jest udzielenie pracownikowi zaległego urlopu za 2018 r. w wymiarze ośmiu dni pracy, nawet bez jego zgody.

Opinie (25) 1 zablokowana

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.