• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Czy można rzucić pracę podczas urlopu?

Andrzej Fortuna
20 października 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Najnowszy artykuł na ten temat Szkolenie po nocnej zmianie. Czy to legalne?
Czasem decyzja o zmianie pracy może okazać się prosta i szybka. Czasem decyzja o zmianie pracy może okazać się prosta i szybka.

Zazwyczaj zmianę pracy poprzedza okres wypowiedzenia, często też pracodawca wysyła wtedy pracownika na zaległy urlop wypoczynkowy. Nie jest to jednak reguła. Przy dobrej woli byłego pracodawcy pracę możemy zmienić nawet z dnia na dzień.



Porady prawne w serwisie Praca



Czy w przypadku, kiedy przebywam na urlopie wypoczynkowym, mogę podpisać z pracodawcą wypowiedzenie za porozumieniem stron (bez okresu wypowiedzenia) i przerwać ten urlop, jednocześnie podejmując pracę u innego pracodawcy?
Na pytanie odpowiada Andrzej Fortuna - radca prawny z kancelarii Radcy Prawnego Fortuna

Andrzej Fortuna, radca prawny Andrzej Fortuna, radca prawny
Na pytanie czytelnika należy odpowiedzieć twierdząco. Nie ma przeciwwskazań, aby podczas urlopu wypoczynkowego pracownika strony stosunku pracy porozumiały się w przedmiocie natychmiastowego rozwiązania umowy o pracę oraz aby kolejno pracownik podjął pracę u nowego pracodawcy.

Zgodnie z art. 30 § 1 Kodeksu pracy umowa o pracę rozwiązuje się:
  1. na mocy porozumienia stron;
  2. przez oświadczenie jednej ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem);
  3. przez oświadczenie jednej ze stron bez zachowania okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia);
  4. z upływem czasu, na który była zawarta.


Na podstawie przedstawionego przepisu należy doprecyzować, że stosowane w języku potocznym określenie, jakim tutaj posługuje się także czytelnik - a mianowicie "wypowiedzenie za porozumieniem stron" - nie jest prawidłowe. Prawo przewiduje bowiem albo porozumienie rozwiązujące umowę (czyli ustalenia dokonane obustronnie), albo tzw. wypowiedzenie (czyli jednostronne spowodowanie ustania stosunku pracy - czy to przez pracownika, czy przez pracodawcę, przy zachowaniu okresu wypowiedzenia). Dodatkowo oczywiście rozwiązanie umowy o pracę może nastąpić poprzez jednostronną decyzję każdej ze stron w trybie natychmiastowym albo też umowa może rozwiązać się bez konieczności podjęcia dodatkowych czynności - jeśli w  samej umowie określono czas, na jaki została ona zawarta.

W doktrynie prawa zaznacza się, że skoro porozumienie stron zostało wymienione w pierwszej kolejności wśród sposobów rozwiązania stosunku pracy, jest ono preferowane przez ustawodawcę, a tym samym może być zawarte w każdym czasie, nawet w trakcie urlopu wypoczynkowego.

Urlop wypoczynkowy stanowi bowiem okres ochronny pracownika - ale jedynie przed wypowiedzeniem pracownikowi umowy o pracę (art. 41 Kodeksu pracy). Nie chroni on natomiast przed rozwiązaniem umowy o pracę bez wypowiedzenia, a tym bardziej w pełni dopuszczalne jest, aby w okresie urlopu wypoczynkowego to pracownik jednostronnie rozwiązał umowę o pracę, czy to za wypowiedzeniem, czy bez wypowiedzenia. Nie ma także prawnych przeciwwskazań, aby strony w tym czasie zawarły porozumienie rozwiązujące umowę o pracę.



Porozumienie rozwiązujące umowę o pracę to bowiem nic innego, jak po prostu umowa pomiędzy pracodawcą a pracownikiem, w przedmiocie tego, że kończą oni stosunek pracy w terminie przez siebie ustalonym - czy to od razu, czy też po upływie jakiegoś określonego zgodnie czasu. Przy porozumieniu rozwiązującym umowę o pracę nie ma bowiem konieczności zachowania swoistego okresu wypowiedzenia. Strony mogą ustalić, iż stosunek pracy ulegnie rozwiązaniu już w chwili podpisania porozumienia albo wręcz przeciwnie - mogą określić datę rozwiązania umowy na późniejszą niż nawet ta, jaka by wynikała z rozwiązania umowy za wypowiedzeniem.

Ostatni raz pracę zmieniałe(a)m:

W porozumieniu rozwiązującym stosunek pracy można uregulować także inne kwestie związane z dotychczasową umową - jeśli oczywiście nie naruszy to bezwzględnie obowiązujących przepisów prawa pracy służących ochronie pracownika. Kodeks pracy nie przewiduje przy tym obowiązku zachowania określonej formy porozumienia, jednakże zachowanie formy pisemnej będzie istotne z punktu widzenia kwestii dowodowych.

Należy jednak wyraźnie zaznaczyć, że rozwiązanie umowy o pracę w trakcie urlopu wypoczynkowego nie oznacza "przepadku" niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego. Ta część urlopu, która miała być wykorzystana po umówionym rozwiązaniu umowy o pracę, przestaje być udzielonym pracownikowi urlopem i albo zostaje rozliczona ekwiwalentem za niewykorzystany urlop, albo też przechodzi do kolejnego pracodawcy (gdyby u dotychczasowego pracodawcy wykorzystano już cały urlop proporcjonalny do okresu zatrudnienia w tym podmiocie - art. 1551 Kodeksu pracy).

Poznaj trójmiejskich pracodawców



Na marginesie jedynie sygnalizuję, że niekiedy podjęcie pracy u nowego pracodawcy, nawet po rozwiązaniu poprzedniej umowy, jest obarczone pewnymi obostrzeniami - np. jeśli z poprzednim pracodawcą zawarta była umowa o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy w zamian za stosowne odszkodowanie należne pracownikowi (art. 1012 Kodeksu pracy). W takiej bowiem sytuacji pracownik przechodzący do konkurencyjnej firmy naraża się na odpowiedzialność. Niemniej kwestie te wykraczają już poza istotę zapytania czytelnika.

Porady prawnika Porady prawnika

Masz wątpliwości dotyczące działań firmy, która cię zatrudnia? Nie wiesz jak postąpić w sporze z pracodawcą, jakie możliwości pozostawia ci prawo pracy? A może po prostu jest temat, który cię nurtuje i chcesz poznać zastosowanie bieżących przepisów? Prześlij swoje pytania mailem: serwispraca@trojmiasto.pl. Na pytania czytelników odpowiadać będą radcy z trójmiejskich kancelarii. Odpowiedzi na wybrane pytania publikowane będą w Serwisie Praca portalu Trojmiasto.pl

O autorze

autor

Andrzej Fortuna

radca prawny z kancelarii Radcy Prawnego Fortuna

Miejsca

Opinie (48) 2 zablokowane

  • (3)

    Zawsze podpisuje umowę (cywilną prawną) z pracownikiem, gdzie zabezpieczeniem są weksle (na wypadek kradzieży klientów, ujawnienie tajemnicy firmy czy inne ciężkie przewinienia). Płacę dobrze ale pracownik wie, gdzie są granice.
    Jeśli gra nieczysto to mam narzędzia, które chronią przed takimi zagrywkami. Jeśli w wyniku jego samowoli, firma straci (co za problem powiedzieć, że za 3 miesiące odchodzę, mam czas na reorganizację stanowiska pracy) idę po prostu do sądu.

    • 2 45

    • I właśnie przez takie zagrywki nasz rynek pracy jest taki chory

      Masakra, ani wśród pracowników ani wśród pracodawców nie można liczyć wszędzie na traktowanie z szacunkiem

      • 17 1

    • wow, chwalisz się, że trzymasz ludzi na smyczy, gratulacje

      • 10 1

    • Weksle powiadasz? :D :D :D Weź chłopaku włącz se minecrafta zamiast pisać bzdury.

      Weksel to papier wartościowy.

      • 9 1

  • Po co pracowac, jak wzorem Michalka Sruska mozna wziasc lapowe w wysokosci szesciuset tysiecy zlotych. (2)

    • 2 2

    • Euro jak już, w krasnoludki też wierzysz?

      • 1 1

    • nie żebym go wybielał, ale coś mi się tu nie zgadza

      jak on upchał 600 tys. ojro w siatce? Musieli by mu w pięćsetkach wypłacić żeby się zmieściły. Poza tym po co iść do gościa z siatką skoro przy takiej kasie stać nas na kupno torby w decathlonie tak żeby nikt postronny nie zauważył. Wzięlibyście taką siatkę którą na kilometr widać?

      • 0 0

  • wystarczy szefowi dac z liscia tylko nie za mocno,zeby nie seplenil

    • 4 0

  • Coś w tym (3)

    jest im więcej kursów rozmaitych skończonych im więcej licencjatów za kasę skończonych bo przecież trzeba mieć CV wypasione to tym więcej na rynku pracy bezmózgówców bo to ma takie mniemanie o sobie a podstawowych rzeczy to nie ogarnia.
    Bez urazy ale takie opinie się słyszało z dużo źródeł i dużych zakładów czy dużych korporacji jak zarówno z małych firm.

    • 5 1

    • (2)

      Problem polega na tym, że w ofertach pracy pracodawca daje do zrozumienia, że najchętniej zatrudniłby osoby młode, albo zaraz po szkole i kursach, albo jeszcze studenta, a potem, kiedy chce się coś gdzieś załatwić, to rzeczywiście taki świeżak nic nie wie. Taki to super młody i dynamiczny zespół niekompetentnych ludzi, ale pracodawcom to chyba nie przeszkadza, bo wolą zatrudniać takich, niż kogoś starszego z doświadczeniem i wiedzą. Młodzi skaczą z miejsca na miejsce i to jest ok, a jak ktoś siedzi w jednym miejscu kilka, kilkanaście lat to na pewno nie chce się rozwijać, więc nie warto w ogóle z nim rozmawiać. Nie mam pojęcia z czego to wynika. Pracodawcy wolą młodych, bo można im mniej płacić, niż starszym i doświadczonym? A niby mówi się, że młodzi są roszczeniowi i za grosze pracować nie będą. Nie ogarniam tych zależności na rynku pracy. Kiedy ja kończyłam studia było na odwrót. Wymagano doświadczenia, którego czasami nie było gdzie zdobyć.

      • 2 0

      • (1)

        to proste. Koordynatorem czy team leaderem zostaje ogarnięty, a na stanowiskach juniorskich są... juniorzy :) Daje im się prostsze zadania, a z czasem i oni nabywają ogłady.

        • 1 0

        • A gdzie w takim razie w tym wszystkim osoby koło czterdziestki czy pięćdziesiątki - doświadczone, nieskaczące co chwilę z miejsca na miejsce, a chcące zmienić pracę, czy zmuszone zmienić pracę?

          • 0 0

  • "Nie rzucim ziemii skad nasz rod" a prace zawsze, szczegolnie ta frajerska za niezaplacone grosze od Janusza biznesu.

    • 3 0

  • można

    • 1 0

  • Można , a nawet trzeba

    Gdy pracodawca to beton , cham lub prostaczka. Brak szacunku przełoży się na życie prywatne. Potem się to leczy grube lata. Brak pieniędzy to samo. Nie patrz , że nie będzie co robić. Będzie. Jest. Nie bierz od razu kredytu. Popracuj w kilku pracach i wtedy zdecyduj na stałe.

    • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pracodawcy w Trójmieście

Forum

Najczęściej czytane