• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Praca i przerwy w porze nocnej

5 października 2013 (artykuł sprzed 10 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Szkolenie po nocnej zmianie. Czy to legalne?
Każdy pracodawca powinien w regulaminie doprecyzować godziny pracy w nocy. Każdy pracodawca powinien w regulaminie doprecyzować godziny pracy w nocy.

Praca w godzinach nocnych rządzi się specjalnymi obwarowaniami, niestety ustawodawca nie wspomniał nic o odmiennym ustalaniu przerw. Dlatego niezależnie czy w dzień, czy w nocy pracownik ma prawo do 15 minut przerwy przy ponad 6-godzinnym czasie pracy.



Mój mąż jest piaskarzem w stoczni, pracuje tylko w nocy. 10 godz. dziennie od 20 do 6 rano, czasami z nadgodzinami wychodzi 12 godz. Ile należy mu się przerwy, bo przecież pracuje w warunkach szkodliwych - pyta nasza czytelniczka.

Katarzyna Ludwichowska, radca prawny Katarzyna Ludwichowska, radca prawny

Czy zgodził(a)byś się na pracę w nocy?

Na pytanie odpowiada Katarzyna Ludwichowska, radca prawny z Kancelarii Prawniczej Koprowski Gąsior Gierzyńska & Partnerzy sc.

Przez porę nocną należy rozumieć osiem godzin między godzinami 21:00 a 7:00. Przepisy prawa pracy określają zatem górną i dolną godzinę pory nocnej, natomiast każdy pracodawca w regulaminie pracy powinien doprecyzować początek i koniec pory nocnej obowiązującej w danym zakładzie pracy (np. od 22.00 do 6.00, albo 21.00 do 5.00).

Pracownik, który codziennie pracuje co najmniej 3 godziny w porze nocnej, lub którego co najmniej 1/4 czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym przypada na porę nocną, jest pracującym w nocy. Jeżeli taka osoba wykonuje prace szczególnie niebezpieczne albo związane z dużym wysiłkiem fizycznym i umysłowym, jego czas pracy nie może przekroczyć ośmiu godzin na dobę.

Przepisy prawa określają zatem dobowy wymiar czasu pracy w okolicznościach opisanych przez czytelniczką. Milczą natomiast o przerwie w pracy wykonywanej w takich okolicznościach. W związku z tym, konieczne jest odwołanie się do przepisów ogólnych o przerwie w pracy.

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na treść art. 134 Kodeksu Pracy, który stanowi, że jeżeli dobowy wymiar czasu pracy pracownika stanowi co najmniej sześć godzin, pracownik ma prawo do przerwy w pracy trwającej co najmniej 15 minut, wliczonej do czasu pracy. Zgodnie z poglądem wyrażonym przez Ł. Pisarczyka w Komentarzu do Kodeksu Pracy, wyd. LEX 2009 "piętnastominutowa przerwa przysługuje niezależnie od innych przerw wynikających z rozkładu czasu pracy. Pracownik jest więc do niej uprawniony zarówno w systemie przerywanego czasu pracy, jak i wówczas, gdy rozkład czasu pracy przewiduje niewliczaną do czasu pracy przerwę na spożycie posiłku lub załatwienie spraw osobistych. W tych ostatnich przypadkach o przyznaniu pracownikowi przerwy powinien decydować łączny wymiar czasu pracy w dobie pracowniczej (art. 134 mówi o dobowym wymiarze czasu pracy), a nie czas pracy w ramach jednego z bloków przedzielonych przerwą. Zgodnie z zasadą uprzywilejowania pracownika przerwa wliczana do czasu pracy może być dłuższa niż 15 minut, jeśli przewidują to autonomiczne źródła prawa pracy lub umowa o pracę."

Dodatkowo warto zauważyć, że wykaz prac szczególnie niebezpiecznych jest określany indywidualnie dla danego zakładu pracy przez pracodawcę w porozumieniu z organizacją związkową, a jeżeli u pracodawcy nie działa organizacja związkowa, w porozumieniu z przedstawicielami pracowników. Niezbędna jest również opinia lekarza.

Podsumowując, należy stwierdzić, że niezależnie od tego w jakim przedziale godzinowym zostało ustalona w stoczni pora nocna, jeżeli mąż czytelniczki codziennie wykonuje pracę od 20.00 do 6.00 to jest pracującym w nocy. Jeżeli praca jest wykonywana w warunkach szczególnie niebezpiecznych, które zostały określone w wykazie takich prac, wówczas dobowy wymiar czasu pracy nie może przekroczyć 8 godzin. Praca zatem po 10, czy też 12 godzin na dobę jest niedopuszczalna. Przerwa przy ośmiogodzinnym wymiarze czasu pracy przysługuje na takich samych zasadach, jak przerwa w pracy wykonywanej w podobnym wymiarze dobowym, ale poza porą nocną, i wynosi co najmniej 15 minut.
Kancelaria Prawnicza Koprowski, Gąsior, Gierzyńska & Partnerzy s.c.

Miejsca

Opinie (40) 6 zablokowanych

  • Cacy

    Foto Pani Katarzyny Ludwichowskiej- klasa światowa! Brawo dla pani Kasi!

    • 0 3

  • nie ma jak za nocnego stróża! (1)

    Wypłatka nie duza
    tu drepne ,tam drepna
    konika se trzepne!

    • 1 1

    • ja pracuje na magazynie nie napisze czego.
      auto laduje w nocy pod dach i na lewo 4x tyle wychodzi :) 300 godzin robie, 1 kurs z pracy a drugi brat w nocy i 5 jest za cieciowanie

      • 0 0

  • (1)

    polecam na ciecia na umowe zlecenie to dyscyplinarki nie dadza bo jak. polecam tez firmy produkcyjne i magazyny. czasami mozna palety przyjmowac np tysiac i 100 zostawic na aucie i 10 zl za jedna tysiak jest. a takie dostawy raz na 2 tyg sa w porze nocnej nikt sie nie doliczy :) 2 tys z samych palet..

    • 7 2

    • kraść palety, jeszcze ze swojego zakładu pracy.... jakie to typowo polskie.
      ale też bym tak robił :D

      • 0 0

  • praca w nocy jest fajna

    jak sie robi w IT, gdzie mozna w spokoju obejzec tyle filmow i seriali i jesczze ci za to placa :)

    • 1 0

  • 1600 brutto

    Ja pracuję w ochronie za 1600 brutto, netto 1121,68.i co i żyję,nikt niczego mnie nie da, za darmo.

    • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pracodawcy w Trójmieście

Forum

Najczęściej czytane