• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Nie daj się oszukać wyjeżdżając do pracy za granicę

Agnieszka Śladkowska
15 maja 2014 (artykuł sprzed 10 lat) 
Spora część ofert pracy za granicą dotyczy rolnictwa i przemysłu stoczniowego. Spora część ofert pracy za granicą dotyczy rolnictwa i przemysłu stoczniowego.

Im bliżej wakacji, tym większe zainteresowanie ofertami pracy za granicą. Malarze, brukarze, opiekunki, prace stoczniowe, pomoc na farmie czy pielęgnowanie ogrodu. Proste prace, lepszy zarobek, czasem możliwy nawet bez znajomości języka angielskiego - kuszą. Jak nie dać się oszukać?


Czy rozważasz wyjazd do pracy za granicę?


Jeden z naszych czytelników, pan Janusz, zdecydował się wyjechać do pracy. Wyszukał ofertę, skontaktował się z firmą, jednak jego entuzjazm opadł, kiedy otrzymał umowę i prośbę o wysłanie skanu dowodu i przesłanie zaliczki na poczet transportu. Choć w nagłówku sugerowano, że chodzi o umowę o pracę, to treść wskazywała, że mamy do czynienia z umową cywilnoprawną. Dodatkowe wątpliwości wzbudził w panu Januszu kontakt z przedstawicielem firmy.

- Wyglądało to tak, że miałem wysłać sms z nazwą "ogrodnictwo" i ktoś miał oddzwonić. Zaciekawiło mnie to, że zawsze jak ja dzwoniłem nikt nie odbierał telefonu. Oczywiście potem pani właścicielka oddzwaniała, w dogodnym dla siebie czasie. Informowała mnie, że tak jest lepiej dla mnie, ponieważ przebywa poza granicami kraju. Sprawdziłem biling telefoniczny i rozmowa odbywała się na terenie kraju - opowiada pan Janusz.

Firma nie zgodziła się też na przyjazd w celu podpisania przesłanej umowy.
- Poinformowano mnie, że właścicielka firmy przyjedzie do mnie do domu i wtedy podpiszemy umowę - dodaje czytelnik.

Choć ostatecznie pan Janusz zrezygnował z wyjazdu - okazało się, że znalezienie dobrej oferty w wiarygodnej firmie nie jest wcale takie proste. Temat jak bumerang powraca co roku.

Po pierwsze nasza czujność powinna wzrosnąć, jeśli oczekuje się od nas opłaty/kaucji na poczet podróży czy późniejszego zakwaterowania.

- Zdarza się, że ogłoszenie prasowe lub internetowe zawiera jedynie informację o atrakcyjnych zarobkach wraz z podanym numerem telefonu. Osoby kontaktują się z takim pośrednikiem i uzgadniają warunki zatrudnienia oraz wszelkie szczegóły związane z wyjazdem wyłącznie telefonicznie - opisuje Mariusz Płotka, inspektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy. - Następnie przelewają określoną kwotę pieniędzy na konto rzekomego pośrednika i czekają na wyjazd - dodaje.

Oczywiście pośrednik przestaje obierać telefony, a niedoszły pracownik zostaje bez pracy i wpłaconych pieniędzy. Niestety nadal rzadko kończy się to zgłoszeniem sprawy na policję.

- W przypadku żadnej agencji takie sytuacje jak pobieranie opłat na wyjazd nie powinny mieć miejsca. Standardowo zarówno zakwaterowanie jak i transport, jeśli nie są finansowane przez pracodawcę, powinny być odciągane z pierwszego wynagrodzenia - uważa Natalia Brzóska, z agencji zatrudnienia Randstad, która pośredniczy w zatrudnieniu w Holandii.

Ostrożność powinniśmy zachować także wtedy, gdy ktoś oczekuje od nas przesłania pełnych danych i skanu dokumentów. O wykorzystaniu ogłoszeń o pracę do wyłudzania skanów dokumentów pisaliśmy już wcześniej.

Rozważając ofertę firmy powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na dane pracodawcy. W internecie bez problemu możemy znaleźć informacje zawarte w KRS, które powiedzą nam czy firma faktycznie może zajmować się wysyłaniem pracowników za granicę.

- Wiarygodny pracodawca powinien posługiwać się firmową skrzynką mailową, a nie adresem z domeny wp czy o2 - zwraca uwagę Tomasz MalonaBaltic Workforce, która zajmuje się rekrutacjami do Danii. - Bardzo ważny jest też dokładny adres pracy na miejscu.

Przed podjęciem decyzji warto spojrzeć też na treść samej umowy.
Co powinna zawierać?

- Dane zagranicznego pracodawcy, okres zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, rodzaj oraz warunki pracy i wynagradzania, a także przysługujące osobie kierowanej do pracy świadczenia socjalne, obowiązki i uprawnienia osoby kierowanej do pracy oraz agencji pośrednictwa pracy, zakres odpowiedzialności cywilnej stron w przypadku niewykonania lub nienależytego wykonania umowy, w tym stronę pokrywającą koszty dojazdu i powrotu osoby skierowanej do pracy w przypadku niewywiązania się pracodawcy zagranicznego z warunków umowy oraz tryb dochodzenia związanych z tym roszczeń - wylicza Małgorzata Wysoczan, kierownik gdańskiego oddziału European Active Projects Ltd.

- Umowa z agencją, umowa z pracodawcą lub umowa o kierowanie do pracodawcy zagranicznego powinna być podpisana zanim wyjedziemy z kraju - dodaje Natalia Brzóska.

Dla wielu osób podejrzany wydaje się brak wymagania chociaż komunikatywnej znajomości języka obcego, używanego w kraju, w którym szukamy pracy.

- To akurat nie powinno przesądzać o ocenie wiarygodności oferty. Niektóre firmy wykorzystują funkcję "papli", czyli jednej osoby, która zna język i tłumaczy pracownikom. Zdarzają się też zakłady pracy, które choć funkcjonują za granicą, mają polskiego kierownika i wtedy też pośrednik nie wymaga znajomości języka obcego szukając pracowników - mówi Tomek Malona.

Żeby zwiększyć wiarygodność ofert pracy za granicą na stronach serwisu ogłoszeniowego Trojmiasto.pl zdecydowaliśmy się w tej kategorii zrezygnować z ofert pracy, które umieszczone są przez osoby prywatne, lub firmy niepodające wszystkich danych, które umożliwiają jej łatwą weryfikację: regon, pełna nazwa, adres i telefon.

Jak sprawdzić potencjalnego pracodawcę radzi Wojciech Kawczyński z Kancelarii Kawczyński i Kieszkowski Adwokaci i Radcowie Prawni.

Stosunkowo najprostszą i najszybszą metodą jest jego weryfikacja za pośrednictwem internetu. W tym wypadku powinniśmy kierować się zdrowym rozsądkiem i unikać firm, w stosunku do których jest sporo negatywnych opinii lub są inne informacje, które powinny wzbudzić naszą czujność np. firma chwali się, że jest profesjonalnym pośrednikiem pracy a z jej nazwy wynika, że zajmuje się czymś zupełnie innym itp.

Spółki handlowe (tj. jawną, partnerską, komandytową, komandytowo-akcyjną, z o.o., akcyjną) możemy zweryfikować także w Sądzie Rejestrowym właściwym miejscowo dla ich siedziby. Sądem Rejestrowym jest Sąd Rejonowy Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, który przechowuje akta danej spółki do której wgląd ma każdy zainteresowany. Można to zrobić albo osobiście, albo korespondencyjnie, wysyłając pismo do tego sądu z wnioskiem o przesłanie takich dokumentów jak np. umowa spółki, sprawozdania finansowe, które wskazują, od kiedy działa dana spółka i w jakiej jest kondycji finansowej.

Niestety rozwiązanie to może okazać się stosunkowo kosztowne i czasochłonne. Istnieje jednak wiele firm, które zrobią to za nas. W zamian za kilkanaście lub kilkadziesiąt złotych możemy uzyskać raport oparty na dokumentacji przechowywanej w Sądzie Rejestrowym.

Miejsca

Opinie (107) ponad 20 zablokowanych

  • Praca sezonowa

    Ostatnio zainteresowała mnie praca sezonowa za granicą, bo chciałabym wyjechać, np. do Holandii albo Niemiec. Tutaj znalazłam artykuł na temat takiej pracy http://zagraniczneofertypracy.pl/blog/praca-przy-zbiorach-warzyw-i-w-szklarniach.html

    • 0 0

  • praca za granicą

    Ponieważ należy korzystać ze sprawdzonych ofert.
    Ja skorzystałem z oferty euro kontaktu i byłem ponad rok w niemczech. I jak pozałatwiam wszystkie sprawy to wracam spowrotem

    • 0 0

  • eurokontakt

    Jeśli się czyta umowy to nigdy nie da się oszukać.
    Ja czytam i dobrze na tym wychodzę.
    Wyjeżdżałem z eurokontakt już dwa razy i na pewno jeszcze kilka razy wyjadę, to najlepsza agencja

    • 0 0

  • praca (1)

    Po prostu warto sprawdzić agencję, z którą się wyjeżdza... Do tego dokładne czytanie umowy, poznanie warunków współpracy i wyjazd będzie ok. Ja pracowałam w niemczech jako opiekunka z ambercare24 i jestem zadowolona bardzo. planuje kolejny wyjazd :)

    • 0 0

    • www

      dokładnie, to jest sedno tego wszystkiego, czytać umowy, być uważnym i ostrożnym, ja wyjechałem z otto i serdecznie polecam

      • 0 0

  • praca tymczasowa

    Jeśli się trochę poczyta o swoich prawach i obowiązkach, znajdzie dobrą agencję, najlepiej bazując na doświadczeniach znajomych czy rodziny to nie ma aż takiego ryzyka,że coś będzie źle. Mój mąż kiedy miał pierwszy raz wyjechać zupełnie nie orientował się w temacie. Całe szczęście spotkał znajomego z dawnych lat i od słowa do słowa zgadali się o miejscu i agencji. Polecił mu MG solutions więc pierwsze co to mąż o tej agencji poczytał, znalazł opinie. Później do nich pojechał na rozmowę, powiedział co by chciał robić i czego oczekuje. Agencja mu pomogła w formalnościach i innych kwestiach na miejscu. Nie wyobrażam sobie jakby miał tam pojechać i na własną rękę szukać mieszkania czy pracy. Dokładnie przestudiował umowę i wszystko było jak należy. Od jakiegoś czasu wyjeżdża systematycznie. Nie mamy nieprzyjemnych niespodzianek.

    • 1 0

  • zbysiu090

    Dlatego nie trzeba rzucać się na pierwsze lepsze ogłoszenie i jeździć tylko ze sprawdzonych agencji. Po drugie ja jeżdżąc z mg solutios pytałem o każdą, nawet najmniejszą kwestię. Nie było żadnego problemu z odpowiedziami. Dzięki temu dokładnie wiedziałem gdzie jadę, co będę robić, jak długo, za jakie wynagrodzenie, itp., itd. Wszystko było tak jak mnie poinformowano.

    • 0 0

  • praca za granica (2)

    Najlepiej za granicą szukać pracy przez jakieś agencje jak ta - http://brascorecruitment.pl/ . Nie znając języka można wkopać się w różne umowy, a tak mamy pewność, że wszystko będzie legalnie i bez problemów. A w Brasco nawet oferują darmowe kursy j. niemieckiego dla wyjeżdżających.

    • 0 0

    • praca za granicą

      Niektórzy ludzie są bezmyślni. Wyjeżdżając do pracy z pomocą agencji pracy, trzeba sprawdzić ją bardzo dokładnie, w sieci jest mnóstwo opinii na temat poszczególnych firm, wystarczy poczytać. Ja nie mam kompletnie zaufania do takich firm, bezpieczniej jest wyjechać tak jak ja z firmą budowlaną, w której jestem zatrudniony. Pracuje w Belgii jako elektryk, zarobki są dobre, warunki mieszkaniowe również. Jakbyście szukali zatrudnienia w branży budowlanej, to w Ensila szukają pracowników.

      • 0 0

    • praca za granicą

      Jestem tego samego zdania i podobnie jak zbysiu090 jeżdżę z MGsolutions, bo dzięki nim pracuję tam, gdzie chciałem i jestem zadowolony ze swojego wynagrodzenia a do tego nie ma problemu z żadnymi innymi kwestiami.

      • 0 0

  • Trzeba wiedzieć z jakiej agencji się jedzie.. (6)

    Ja dopiero za 3 razem znalazłam na prawde dobra agencję. Jak ktoś chce namiar to podam priv

    • 0 0

    • Ja podobnie. Z kim wyjeżdżasz? Ja z mg solutions. Jak dla mnie nie ma lepszej agencji, a porównanie mam spore.

      • 0 0

    • pytanie

      dzien dobry bardzo chętnie chciałabhym sie dowiedziec jaką agencje pan poleca

      • 0 0

    • Witam jaka to agecja

      • 0 0

    • Dobra agencja pracy

      Witam daj namiary

      • 0 0

    • Hej

      Witam jak możesz mi podać namiary to byłabym wdzięczna na mój adres e-mail: polcia.bart@op.pl

      • 0 0

    • Proszę podaj nazwę sprawdzonej agencji.

      • 0 0

  • Trzeba dobrze sprawdzić agencję zanim się podejmie pracę. Ze swojej strony polecam mg solutions. Wyjeżdżam z nimi od kilku lat i za każdym razem, nawet teraz, jest wszystko bez zarzutu. Szczególnie myślę,że dobrym wyborem są dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z pracą za granicą.

    • 1 0

  • c

    Ja od paru lat wyjezdzam do Niemiec jako opiekunka do osob starszych i juz pare razy sie przejechalam... Teraz od roku jestem w Medipe i jest super, mają super przejrzystą umowę więc mam nadzieje, ze juz nic zlego mnie nie spotka

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pracodawcy w Trójmieście

Forum

Najczęściej czytane