• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Co zrobić, gdy firma upadła, a wynagrodzeń nie ma

1 sierpnia 2012 (artykuł sprzed 11 lat) 
Z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych wypłaca się świadczenie należne zarówno pracownikom zatrudnionym na umowę o pracę, ale także wykonującym pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia. Z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych wypłaca się świadczenie należne zarówno pracownikom zatrudnionym na umowę o pracę, ale także wykonującym pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia.

Co zrobić, gdy firma ogłosiła upadłość, a ma wobec nas zobowiązania - niewypłacone wynagrodzenia. Bankructwo byłego pracodawcy nie oznacza jeszcze, braku szans na odzyskanie swoich pieniędzy, choć na pewno przedłuża czas oczekiwania na nie.



Na pytanie odpowiada Katarzyna Ludwichowska, radca prawny z Kancelarii Prawniczej Koprowski Gąsior Gierzyńska & Partnerzy sc.
Katarzyna Ludwichowska, radca prawny Katarzyna Ludwichowska, radca prawny


Z chwilą wydania przez Sąd postanowienia o ogłoszeniu upadłości, już bez wątpienia możemy mówić o niewypłacalności przedsiębiorcy, a jego majątek staje się masą upadłości, która służy zaspokojeniu wierzycieli. Wśród wierzycieli przedsiębiorcy, uprawnionych do dochodzenia swoich wierzytelności z masy upadłości są również pracownicy.

Wydanie przez sąd postanowienia o ogłoszeniu upadłości rozpoczyna długą i skomplikowaną procedurę upadłościową, która zmierza z reguły do zlikwidowania majątku (gdy nie mamy do czynienia z upadłością układową) oraz wykonania zobowiązań upadłego. Procedura upadłościowa wprowadziła jednak szereg udogodnień dla pracowników upadłego. Polegają one przede wszystkim na tym, że pracownik nie jest zobowiązany - tak jak inni wierzyciele - do oficjalnego zgłoszenia swoich należności ze stosunku pracy do masy upadłościowej, co wiąże się z dochowaniem stosownych terminów wyznaczonych przez sąd oraz pilnowaniem ogłoszeń o upadłości publikowanych w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Należności ze stosunku pracy są umieszczane z urzędu na liście wierzytelności, bowiem z dokumentacji posiadanej przez upadłego (np. listy płac, umowy o pracę) z reguły wynika kto i w jakich kwotach jest uprawniony z tytułu należności pracowniczych. Ponadto należnościom ze stosunku pracy przysługuje pierwszeństwo w ich zaspokajaniu przed należnościami innych kontrahentów upadłego.

Niezależnie od tego, ustawodawca wprowadził dodatkowo szczególny instrument ochrony świadczeń pracowników w postaci Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Fundusz został utworzony ustawą z dnia 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (Dz.U.2006.158.1121). Zgodnie z ustawą w przypadku niewypłacalności pracodawcy, przez co należy rozumieć m.in. wydanie przez sąd postanowienia o ogłoszeniu upadłości, istnieją co do zasady, dwie drogi dochodzenia przez pracownika świadczeń wynikających ze stosunku pracy bezpośrednio z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, którego dysponentem jest marszałek województwa, w którym znajduje się siedziba upadłego pracodawcy.

Czy interesujesz się sytuacją finansową swojej firmy?


Po pierwsze w okresie jednego miesiąca od daty niewypłacalności pracodawcy w rozumieniu tej ustawy, pracodawca, syndyk, likwidator lub inna osoba sprawująca zarząd majątkiem pracodawcy sporządza i składa marszałkowi województwa zbiorczy wykaz niezaspokojonych roszczeń, określając osoby uprawnione oraz tytuły i wysokość roszczeń wnioskowanych do zaspokojenia ze środków Funduszu. Zbiorczy wykaz składa się właściwemu marszałkowi województwa. Następnie marszałek województwa, po stwierdzeniu zgodności zbiorczego wykazu z przepisami ustawy przekazuje niezwłocznie odpowiednie środki finansowe Funduszu pracodawcy, syndykowi, likwidatorowi lub innej osobie sprawującej zarząd majątkiem, która z kolei wypłaca uprawnionym osobom świadczenia przewidziane w ustawie.

Po drugie, wypłata świadczeń może nastąpić także na podstawie wniosku samego pracownika, byłego pracownika lub uprawnionych do renty rodzinnej członków rodziny zmarłego pracownika lub zmarłego byłego pracownika. Wniosek taki należy złożyć marszałkowi województwa, nie wcześniej niż po upływie dwóch tygodni od terminów przewidzianych do złożenia w/w wykazu. Marszałek województwa dokonuje wypłaty niezwłocznie po stwierdzeniu, że wniosek obejmuje roszczenia podlegające zaspokojeniu ze środków Funduszu oraz niezwłocznie powiadamia o tym pracodawcę, syndyka, likwidatora lub inną osobę sprawującą zarząd majątkiem pracodawcy.

W praktyce opisane kompetencje marszałka województw wykonują właściwe wojewódzkie urzędy pracy.

Z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych wypłaca się świadczenie należne zarówno pracownikom zatrudnionym na umowę o pracę, na umowę o pracę nakładczą, wykonującym pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której, zgodnie z Kodeksem cywilnym, stosuje się przepisy dotyczące zlecenia.

Ustawa precyzyjnie określa jakie należności i w jakim zakresie podlegają zaspokojeniu z Funduszu. Przede wszystkim należy wskazać, że wypłacie podlegają należności główne z wynagrodzenia za pracę oraz inne należności przysługujące pracownikom na podstawie powszechnie obowiązujących przepisów prawa pracy, takie jak wynagrodzenie za czas urlopu wypoczynkowego, czy odprawy z tytułu rozwiązania z pracownikiem stosunku pracy z przyczyn niedotyczących pracowników.
Kancelaria Prawnicza Koprowski, Gąsior, Gierzyńska & Partnerzy s.c.

Miejsca

Opinie (44) 8 zablokowanych

  • najwyższy czas żeby coś zrobić z tym FP i FGŚP gdzie są te pieniądze

    • 0 0

  • CO ZROBIĆ?

    krótko za mordy wziąć kolesi , rozpirzyć układy i winnych karać!!!!! tak jak za komuny za aferę miesną. Niech rację bytu ma człowiek uczciwy!!!!!!

    • 0 1

  • Bomi

    dobre dla 1500 ludzi które dostało wypowiedzenia w Bomi

    • 0 0

  • Boomi - wyplata wynagrodzen (2)

    Jak to wyglada naprawde? Czy pracownikom Bomi jest wyplacane wynagrodzenie? Czy tez musza czekac o suchym pysku? Ja slyszalam, ze pracownicy nie dostaja wyplaty, a i pare tygodni przed oglaszeniem upadlosci pracodawca oplacal tylko ubezpieczenia, a pensji nie bylo. Czy to prawda? Prosze o odpowiez tych, ktorzy wiedza na pewno, czyli pracownikow bomi.

    • 0 3

    • Re: Boomi - wyplata wynagrodzen

      Do tej chwili jest wszystko pod tym względem ok. zobaczymy co dalej....

      • 0 0

    • brak pensji

      prawda wypłaty za lipiec nie ma i niewiadomo czy wogóle dostaniemy kase za lipiec sierpień i 2 pensje odprawy przepadną pozdrawiamy pana d.f złodzieje

      • 0 0

  • jak ja lubie te nierzetelne artykuły (1)

    w artykule nie podano jeszcze 2-óch rzeczy, że pieniądze z FGSP dostaniemy tylko za max. 3 miesiące, a drugi warunek to taki że od zaistaniałej sytuacji do ogłoszonej upadłości (musi być wyrok sądu) nie może minąć więcej niż 9 miesięcy. a i FGSP nie wypłaci pieniędzy należnych pracownikowi za odszkodowanie gdy zwolnił się z art 55p1.(cięzkie naruszenie obowiązkow przez pracodawcę).

    • 1 0

    • Bo w przypadku zwolnienie w trybie tego artykułu NIE NALEŻY się odszkodowanie. Takie są przepisy. I trzeba uregulować swoją sytuację jeśli chodzi o umowę o pracę.

      • 0 0

  • bomi wypłaty

    dziś powinna być wypłata ale jej nie mamy bo góra twierdzi że ma na to jeszcze 7 dni,a my z czego mamy żyć za co zrobić opłaty to ich nie obchodzi ,nie wiemy co mamy robić

    • 0 0

  • w rabat service należącym do BOMI też nie ma wypłaty a powinna być dzisiaj

    • 0 0

  • Pogonić złodziei - jakie społeczeństwo taki rząd

    Co nikt nie widział co robi Tusk od początku - wszystkich tępaków - kolesiów z Trójmiasta do rządu nie jest ważne,że się nie nadaje do niczego,/ ważne razem grają w piłkę itd../ albo do czego się nadaje Kopacz co zrobiła - głupa walić to porafi każdy- a tu za nasze pieniądze duże ,drugi Nowak koleś wysłowić to ma problem następny pieniądze utopi w błoto - a spoleczeństwo siedzi i słucha.

    • 0 0

  • A ja mam pytanie !

    Umowa o pracę kończy mi się 31 sierpnia br. Jedank firma 3 tygodnie temu zalożyla wniosek o upadlość. Generalnie pracodawca jest mi winien za delegacje konkretnie kilometrowka ktora byla ewidentnie moim kosztem tzn paliwo oplacane z wlasnej kieszeni, zuzycie samochodu oraz diety za miesieczny pobyt w podroży sluzbowej do tego wynagrodzenie za miesiac sierpień oraz odprawa. Czy mam to zglaszać jakie wierzyciel czy też nie ?

    • 7 0

  • Lider Sólka Z.O.O w Olsztynie

    Pracowałem w tej firmie od stycznia 2012 r. do końca listopada. Za Październik i listopad nie dostałem wynagrodzenia. Szefowa mi powiedziała jak odbierałem świadectwo pracy że otrzymam wynagrodzenie z funduszu. Piękny prezent na święta od firmy. Ciekawe kiedy dostanę wynagrodzenie i kto mi zapłaci.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pracodawcy w Trójmieście

Forum

Najczęściej czytane