• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Zwrot kosztów szkolenia w przypadku powołania do wojska

Wojciech Kawczyński, Szymon Szuksztul
31 października 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Najnowszy artykuł na ten temat Szkolenie po nocnej zmianie. Czy to legalne?
Stosunek pracy z pracownikiem powołanym do zawodowej służby wojskowej wygasa z dniem stawienia się do tej służby. Stosunek pracy z pracownikiem powołanym do zawodowej służby wojskowej wygasa z dniem stawienia się do tej służby.

W określonych przypadkach pracownik podnoszący kwalifikacje zawodowe jest obowiązany do zwrotu kosztów poniesionych przez pracodawcę na ten cel. Dobrze wiedzieć, jakie są te przypadki.



Porady prawne w serwisie Praca



Jestem związany z pracodawcą umową o zwrocie kosztów szkolenia z "okresem lojalnościowym" wynoszącym dwa lata od zakończenia szkolenia. W umowie jest zapis że pracownik, który bez uzasadnionych przyczyn przerwie szkolenie, będzie musiał zwrócić koszt szkolenia. Zastanawiam się, czy powołanie do wojska na żołnierza zawodowego, w myśl nowej ustawy o obronie ojczyzny, będzie uzasadnioną przyczyną?
Odpowiedzi na to pytanie udzielili radca prawny Wojciech Kawczyński i radca prawny Szymon Szuksztul z Kancelarii Prawnej Kawczyński i Kieszkowski Adwokaci i Radcowie Prawni sp.p. w Gdańsku.

Wojciech Kawczyński, radca prawny Wojciech Kawczyński, radca prawny
Zapis zastosowany przez pracodawcę w umowie szkoleniowej w sytuacji opisanej przez czytelnika jest niemal powieleniem przepisu art. 1035 pkt 1 kodeksu pracy (dalej jako KP) zgodnie z którym: "Pracownik podnoszący kwalifikacje zawodowe, który bez uzasadnionych przyczyn nie podejmie podnoszenia kwalifikacji zawodowych albo przerwie podnoszenie tych kwalifikacji - jest obowiązany do zwrotu kosztów poniesionych przez pracodawcę na ten cel z tytułu dodatkowych świadczeń, w wysokości proporcjonalnej do okresu zatrudnienia po ukończeniu podnoszenia kwalifikacji zawodowych lub okresu zatrudnienia w czasie ich podnoszenia".

Szymon Szuksztul, radca prawny Szymon Szuksztul, radca prawny
Co istotne wyżej wymieniony przepis KP precyzuje jeszcze trzy inne sytuacje, w których pracownik podnoszący kwalifikacje zawodowe musi zwrócić koszty szkolenia pracodawcy. Mianowicie chodzi tutaj o sytuacje gdy:
  1. pracodawca rozwiąże stosunek pracy bez wypowiedzenia z winy pracownika w trakcie podnoszenia kwalifikacji zawodowych albo po jego zakończeniu w terminie określonym w umowie (w przypadku czytelnika są to dwa lata);
  2. pracownik w ww. okresie rozwiąże stosunek pracy za wypowiedzeniem (z wyjątkiem sytuacji, w której przyczyną wypowiedzenia jest mobbing);
  3. pracownik w ww. okresie rozwiąże stosunek pracy bez wypowiedzenia na podstawie art. 55 kodeksu pracy (szkodliwy wpływ wykonywanej pracy na zdrowie pracownika) i art. 94(3) kodeksu pracy (mobbing), a następnie podstawy te okażą się bezzasadne.

Podkreślić przy tym należy, że zgodnie z zasadą uprzywilejowania pracownika zapisy umowy szkoleniowej nie mogą przewidywać innych przesłanek zwrotu kosztów niż wymienione wyżej podstawy kodeksowe. Katalog przesłanek do zwrotu kosztów wymieniony w art. 103(5) KP jest katalogiem zamkniętym i nawet jeżeli w umowie szkoleniowej strony przewidziałyby inne podstawy (np. wypowiedzenie umowy przez pracodawcę czy rozwiązanie jej za porozumieniem stron), to takie zapisy okazałyby się bezskuteczne.

Poznaj trójmiejskich pracodawców



Polski ustawodawca nie precyzuje definicji ani nie wymienia katalogu "uzasadnionych przyczyn", które mogłyby stanowić podstawę do niepodjęcia albo przerwania podnoszenia kwalifikacji zawodowych. W sytuacji, gdy pracownik nie podejmuje szkolenia albo je przerywa pracodawca musi ocenić indywidualnie, czy podana przez pracownika przyczyna jest uzasadniona i czy uprawnia go do żądania zwrotu kosztów. W doktrynie prawa wskazuje się, że ocena zasadności zachowania pracownika może dotyczyć kwestii obiektywnych, niezależnych od pracownika (takich jak np. likwidacja podmiotu prowadzącego szkolenie/kierunku na studiach) lub nadzwyczajnych sytuacji wynikłych po stronie pracownika (tutaj wymienia się np. chorobę lub wypadek pracownika, nadzwyczajne sytuacje rodzinne, czy inne zdarzenia losowe, które uniemożliwiają stawienie się i skorzystanie ze szkolenia, które są przedmiotem umowy lojalnościowej).

Czy podnosisz swoje kwalifikacje zawodowe?

Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy o obronie ojczyzny z dnia 11 marca 2022 roku (Dz.U. z 2022 r. poz. 655) "Osoby podlegające obowiązkowi obrony są obowiązane do osobistego stawienia się na wezwanie właściwych organów w sprawach dotyczących tego obowiązku."

Nie ulega wątpliwości, iż czytelnik jako powołany do zawodowej służby wojskowej, na podstawie ww. przepisu zobowiązany jest stawić się na wezwanie właściwego organu, a wezwanie to ma pierwszeństwo przed wykonywaniem umowy o podnoszenie kwalifikacji zawodowych, którą zawarł z dotychczasowym pracodawcą. W zaistniałej sytuacji można byłoby rozważać, czy wezwanie do pełnienia służby wojskowej przez żołnierza zawodowego stanowi nadzwyczajne zdarzenie losowe, które uzasadniałoby niepodjęcie czy przerwanie szkolenia, niemniej jednak w ocenie opiniującego nie jest to potrzebne, ponieważ brak konieczności zwrotu kosztów szkolenia przez pracownika wynika z innej podstawy, a ściślej ze sposobu zakończenia stosunku pracy pomiędzy czytelnikiem a pracodawcą.

Zgodnie z art. 189 ust. 2 cytowanej wcześniej ustawy o obronie ojczyzny "Stosunek pracy z pracownikiem powołanym do zawodowej służby wojskowej wygasa z dniem stawienia się do tej służby."



Kluczowe znaczenie w opisanej przez czytelnika sytuacji ma fakt, iż podstawą zakończenia stosunku pracy jest jego wygaśnięcie wskutek powołania do zawodowej służby wojskowej, a to, jako przyczyna, która nie jest wymieniona w art. 103(5) KP, nie stanowi podstawy uprawniającej pracodawcę do żądania zwrotu kosztów szkolenia. Jednocześnie, jak to już wcześniej wskazano, tylko te przyczyny wprost wskazane w art. 103(5) KP mogą stanowić podstawę do żądania przez pracodawcę zwrotu kosztów szkolenia niezależnie od tego, co jest wpisane w umowie, którą zawarł pracownik z pracodawcą.

Stąd też nie ma znaczenia analiza, czy powołanie na żołnierza zawodowego jest uzasadnioną przyczyną do niepodjęcia lub przerwania szkolenia, gdyż czytelnik i tak nie będzie zobowiązany do zwrotu poniesionych przez pracodawcę kosztów wskazanych w umowie o podnoszenie kwalifikacji zawodowych w sytuacji, gdy stawi się do komisji wojskowej celem odbycia zawodowej służby wojskowej, gdyż taka sytuacja nie została wymieniona wprost w art. 103(5) KP.

O autorze

autor

Wojciech Kawczyński

radca prawny, kancelaria Kawczyński i Kieszkowski

autor

Szymon Szuksztul

radca prawny, kancelaria Kawczyński i Kieszkowski

Miejsca

Opinie (61) 4 zablokowane

Wszystkie opinie

  • Opinia wyróżniona

    Murem za polskim mundurem. (25)

    Szacunek dla wszystkich którzy służą Ojczyźnie.

    • 44 61

    • Po co nam mundor jak mamy w berlinie buahaaaa

      Agent tus.

      • 12 24

    • (16)

      W tym kraju nie ma czego bronić. Pisowców i ich wyborców, którzy prowadzą nasz kraj ja ruinę? Ja w razie wojny nie zamierzam za nich życiem ryzykować.

      • 33 18

      • (9)

        Jak to, nie chcesz poświęcić życia swojego i rodziny za wizję Polski Kaczyńskiego i pałacyki Obajtka?
        Tyle sobie pisowcy wycierają gęby patriotyzmem a Ty dalej nie chcesz za nich umierać? Wstyd xD

        • 24 12

        • Kogo obchodzi zdanie kilku antypolskich lewaczkow. (7)

          Zainteresowanie służbami mundurowymi w Polsce rośnie, tak samo jak armia. Oczywiste jest, że patriotyzm Polaków was przeraża....bo przez to nie mogliście i dalej nie możecie się dobrać do Polski.

          • 16 27

          • (6)

            Po niszczeniu gospodarki nic dziwnego, że ludzie szukają etatu na państwowym, takie to zainteresowanie służbami mundurowymi.
            Się zastanów, czy patriotyzm to jest trzymanie przez umundurowanego żołnierza parasola Misiewiczowi i łamanie ręki przez umundurowanego policjanata nastolatce na proteście czy też może budowanie społeczeństwa obywatelskiego i silnej gospodarki, i jak się w jedno i drugi PiS wpisuje.

            • 18 9

            • (5)

              Za Rzeczypospolitą
              "200 tys. biznesów zamknęło lub zawiesiło działalność w związku z inflacją i wzrostem cen, także energii. A eksperci szacują, że to nie wszystko, bo w całym roku zaprzestać działalności może 250 tys. firm."

              • 12 4

              • I otworzyło sie dwa razy tyle nowych..... (4)

                Gdyby nie tarcze rządowe, dziś byłoby bezrobocie jak na zachodzie. W niemczech zamknelo sie 900 tysiecy biznesów w tym takie ktore maja 150 lat :) Inflacja mniejsza kosztem zwiększonego bezrobocia...wybieraj. Bez pracy nic nie kupisz.

                • 10 15

              • Tarcze, 5k dla firmy ? :)

                • 3 1

              • Tarcze rządowe? (1)

                A skąd rząd wziął pieniądze na tę tarczę? Kaczyński rozbił świnkę skarbonkę? Moradziecki sprzedał działki kupione od zaprzyjaźnionego proboszcza? Sasin makulaturę na skup oddał?
                Druga sprawa, te tarcze byłyby niepotrzebne, gdyby PiS lokali nie zamykał w czasie pandemii.

                • 7 3

              • Dostał od Donalda, jego skarbonka już dawno pękła z przepełnienia.

                • 1 1

              • w wyniku inflacji bezrobocie też wzrośnie, tyle że później i będzie bardziej bolało bo inflacja będzie dużo wyższa a pieniądze na dotacje się skończą, albo przestaną mieć już jakąkolwiek wartość. Tu nie ma wyboru. Inflację trzeba zdławić jak najszybciej. U nas natomiast panuje rodzaj schizofrenii. Podnosimy stopy procentowe ale nadal rozdajemy kasę. Dwie sprzeczne ze sobą rzeczy.

                • 0 0

        • Jak dla ciebie patriotyzm, to walka o rząd - przedstawicieli narodu polskiego, to jesteś zwykłym prostakiem bez wartości. Jedyne co się dla ciebie liczy to kasa. Rodzina, dom, to dla ciebie puste słowa. Taki kapo sprzedajny jesteś.

          • 9 12

      • (2)

        W sumie to się nie dziwie. Do tej pory niczego nie zdobyłeś wartościowego w życiu, to czego masz bronić? Poprzednicy wmówili tobie, ze pieniądze i kariera sie liczy, a nie rodzina czy wiara. Pod nazwa wolności, ekologii i rozwoju gospodarki za twoimi plecami zrobili niezły interes na tobie i twoim kraju. Rzeczywiście jestescie wolni i niezależni ;) jak sie żyje w wiecznym strachu i niepewności, to pokazujecie na każdym kroku. Wyjedźcie wszyscy na zachod ( zobaczysz cywilizacje jak świnia niebo ). Jeden wielki bałagan. Kto to posprząta? Ciężki orzech do zgryzienia. Czas kredek i flamastrów sie kończy, a zaczyna sie prawdziwe życie. Trzeba wziąć odpowiedzialność za własne decyzje w końcu!

        • 6 9

        • Nikt nigdy nas nie okradł tak, jak to zrobił obecny nierząd. (1)

          • 3 4

          • Krótka pamięć czy problemy z głową ?

            • 4 3

      • Nawet się nie zorientujesz kiedy będziesz musiał.

        • 1 0

      • Nie ma czego ??? Serio ?

        Co by nie było i jaka władza by nie było Polska to nasz dom. 70 lat temu wiele osób przelało za nią krew i oddało życie. Wstyd mi za ciebie.

        • 0 0

      • Bronisz

        Ojczyzny tłumoku, jakby rządził twój ukochany, to Ukrainy by już nie było i pewnie nas...

        • 0 0

    • (3)

      Ty sobie służ a Morawiecki akurat sprzeda działkę kupioną od Kościoła za grosze i przypadkiem obkupi się w obligacje w najbardziej korzystnym czasie.

      • 18 6

      • (2)

        Sąsiadowi tez zazdrościsz nowego samochodu Janusz ? Zajmij się swoim biznesem, a nie pokazujesz swoją ułomność biznesową na portalu. Pewnie się nazywasz kapitalistą z krwi i kości ;) komuch !

        • 5 11

        • "Sukcesy" finansowe premiera M. to miara sukcesu biznesowego? (1)

          W takim razie Cosa Nostra zasługuje na Nobla w dziedzinie ekonomii.

          • 1 0

          • Okradł ciebie, bo nie podpowiedział w co inwestuje ? Dzieciaki

            • 1 0

    • Jedenaście minusów...tyle troli na tej stronie woli stać murem za ruskim mundurem i całodobowo troluje. (1)

      • 7 10

      • Twoje kochane Prawo i ZPRawiedliwość jest proRuskie, więc to ty za nimi stoisz murem.

        • 3 5

    • Dla tych

      co paluszek w dół, fora ze dwora - do swoich wyjeżdżać, ale to już !!

      • 0 0

  • (4)

    Jak w tym kraju ma być lepiej.

    Dorośli ludzie umawiają się - ja ci funduję szkolenie, ty później pracujesz u mnie dwa lata. Następnie do akcji wkracza państwo i mówi - chodź do woja, razem wycyckamy twojego pracodawcę.

    • 27 16

    • Po pierwsze, są to jednostkowe przypadki, o ile w ogóle są. (1)

      • 2 0

      • dla ciebie to statystyka ale dla przedsiębiorcy jest to wymierne

        i policzalne bo to on na tym traci, nie ty

        • 0 3

    • Serio? (1)

      Naprawdę tak to widzisz? Współczuję. Może warto leczyć nogi?

      • 2 1

      • niestety to ty powinieneś leczyć nogi

        bo nic nie skumałeś z tego kontekstu. Widzisz tylko czubek swojego nosa więc tego nie rozumiesz.

        • 0 0

  • Dostajesz wezwanie to piszesz ze masz mysli samobojcze. (3)

    Sciemniasz u psychiatry, dostajesz psychotropy, ktorych nie musisz przeciez brac i masz spokoj.

    • 14 3

    • Psychiatra potrafi ocenić czy ściemniasz. (1)

      Nawet możesz powiedzieć na WKU że jesteś gejem. Nic to nie da jak nie pokażesz zdjęć jak robisz koledze dobrze. Jeśli nie masz cukrzycy, dużej wady wzroku, masz 4 kończyny to dostaniesz kat. A. Lepiej idź na studia to cię przeniosą na ten czas do rezerwy, a po ich skończeniu na czas nieokreślony.

      • 0 0

      • Potrafią czy nie - nieistotne, mowa jest o *zawodowym* wojsku sze którego przechodzi się bardzo szczegółową kwalifikację zdrowotną (zdrowie psychiczne i fizyczne) i egzamin. A co ma bycie gejem do tego? Żołnierz nie musi być hetero, może być gejem lub biseksem, jakiekolwiek ograniczenia dotyczące orientacji seksualnej zostały zniesione, bo jesteśmy w NATO i dyskryminacja na tle orientacji seksualnej jest zabroniona. Co do reszty - zgoda, cukrzyca, wada wzroku, znacząca otyłość (np. 40-50 kg, jeśli facet waży 120-130kg czy więcej przy wzroście 180cm, to raczej nie podoła ciężkim treningom na poligonie, bo wysiądą mu kolana przy bieganiu z plecakiem cegieł, co najwyżej nadaje się za biurko np. do wojsk IT, jeśli zna się na komputerach). Jest cała lista chorób, korzystało z nich wielu poborowych, gdy był przymusowy pobór. Ale jak się zdecydowało na wojsko zawodowe, to o ile zdrowie naprawdę się komuś nie pogorszyło (co się oczywiście może zdarzyć), to po co tak kombinować? Służba zawodowa nie jest przymusowa, można złożyć rezygnację bez ściemniania.

        • 0 0

    • Serio? W przypadku służby zawodowej trzeba najpierw przejść szczegółowe testy zdrowotne i egzamin. Jeśli koleś dostaje *powołanie do służby zawodowej*, to znaczy, że ten etap ma już za sobą. Gdyby tak było, to by odpadł na wstępie. Oczywiście komuś mogło się pogorszyć, "zawodowym" często się pogarsza po misjach zagranicznych, wypadku w jednostce itd, ale tutaj? Bez szans. Co innego w przypadku poboru do wojska (zasadniczej służby wojskowej)

      • 0 0

  • Dostaliscie karty mobilizacyjne jakiś czas temu? (13)

    Co one oznaczają? Przecież nie byłem w wojsku nawet, nie glosuje na PiS i ich wizje Polski, nie interesuje mnie wot, a mi takie cos swego czasu przysłali.

    • 24 22

    • Chcesz idziesz, nie chcesz nie idziesz prosta zajawka. (3)

      Zachęcanie do tego kierunku jest całkowicie zrozumiałe. Poprzednie rządy robiły coś odwrotnego, likwidowały Wojsko Polskie.

      • 7 15

      • Jakie nie chcesz czy chcesz? Jak masz karte mobilizacyjną to w przypadku ogłoszenia mobilizacji musisz stawić się w WKU. (2)

        Inaczej grozi ci paragraf i sąd. Ciekawe tylko czemu jedni dostają, inni nie.

        • 11 6

        • "paragraf i sąd"

          to najmniejsze zmartwienie w tej chwili,

          • 4 3

        • jeny, ale on nie mówi aby olać kartę mobilizacyjną, tylko o tym, że służba wojskowa jest obecnie dobrowolna - z zawodowa, WOT ("wojsko weekendowe") lub ochotnicza służba zasadnicza (pełny wymiar służby, ale tylko dla chętnych). Jak się ktoś zdeklarował że chce być żołnierzem i przystąpił do służby - to musi ją wykonywać i nie ma gadania. Bądźmy poważni po prostu, jak się czegoś podejmujemy, to to róbmy. I tak, jak ktoś już jest na służbie i dostanie "kartę", to musi się stawić pod groźbą kary więzienia.

          • 1 0

    • Polska to nie PiS, ano PO... (6)

      .. Jak Ci Polska nie pasuje to śmiało w Europe. Obywatelstwa tez można się zrzec.

      • 12 5

      • nie Polska nie pasuje, tylko PIS nie pasuje. (5)

        A Polska to nie PIS jak zauważyłeś. Tak samo Białoruś to nie Łukaszenka.

        • 16 5

        • Naród wybrał w demokratycznych wyborach. (4)

          I Polaków nie interesuje, że tobie i Niemcom się to nie podoba.

          • 8 17

          • Zdecydowana większość Polaków jednak nie popiera PIS. (2)

            Więc nie pisz za Polaków tylko za siebie.

            • 15 5

            • Skąd wiesz, że większość Polaków nie popiera PiS? XD (1)

              Totalni myślą, że ci co nie chodzą głosować gdyby poszli to głosowaliby na lewactwo xd

              • 5 10

              • z wyników wyborów i frekwencji to można wyliczyć

                Ci co nie poszli natomiast nie popierali nikogo, to jasne i przejrzyste i tak to się powinno traktować. Ale to samo tyczy się każdego innego poprzedniego rządu. Żadnego nie popierała większość Polaków, a ten niestety ma najwieksze poparcie. Większość ich elektoratu to niestety ludzie prości... :) tak samo jak elektorat każdej innej opcji bo w społeczeństwie większość ludzi to ludzie prości. Tak działa demokracja.

                • 0 0

          • Hitlera też wybrali w demokratycznych wyborach, więc to żaden argument.

            • 8 5

    • To oznacza że musisz się stawić w WKU celem oceny czy nadajesz się do służby wojskowej.

      W Polsce nadal jest służba czynna. Nie została ona zniesiona a jedynie wstrzymana na jakiś czas. Też kiedyś musiałem się stawić ale że studiowałem to wzięli to pod uwagę. Przeszedłem badania jako zdolny do służby ale na czas studiów odroczono mi powołanie do woja. A po ukończeniu z automatu dostałem odroczenie już na zawsze. Nadal mogą mnie powołać choć niekoniecznie ze względu na wiek i dzieci. W tej chwili chyba nic nie planują, ale w razie wilka muszą mieć wiedzę kto będzie zdolny do służby a kto nie. Jak jesteś zdrowy to w sytuacji kryzysowej dostaniesz powołanie.

      • 0 0

    • No cóż

      element niedojrzały , brak patriotyzmu, nastawiony wyłącznie na branie - wybitny egoizm, narcyzm.

      • 1 0

  • Rośnie nam kraj z największa ilością skautów i harcerzy na świecie. (3)

    Chciałbym poznać wartość bojową nowo tworzonych jednostek wojskowych i wot-u. Wartość w walce a nie spryt w noszeniu zakupów dla babci. Nie każdy kto założy mundur jest żołnierzem.

    • 14 7

    • WOT to strzał w dziesiątkę, takie same oddziały na Ukrainie pokazują swoją wartość.

      Zapisać można się łatwo, ale dojść aż do przysięgi jest już ciężej. Jak nie wierzysz to idz się sprawdzić a nie powtarzasz kłamstwa totalnej opozycji o nieprzydatności tych jednostek. Co więcej z WOTu można przejść dalej na zawodowstwo. Wy wolicie rozbrajać Wojsko Polskie, jak wtedy gdy rządzili PO- PSL....wiem. PS. Więcej szacunku do skautów i harcerzy bo już kiedyś udowodnili swoją wartość dla Ojczyzny...

      • 11 7

    • Dam ci za to piwo . Mądry jesteś ja na chorobowym bez zwolnienia lekarskiego. Po dwóch rentgenach i badaniach. Za dwa dni dopiero się zastanowię na WOT . Kiepsko śpię biorę psychotropy przeszło 20 lat.

      • 0 1

    • Nic chłopie z tego nie kumasz. Nawet USA mają wojska obrony terytorialnej.

      I wcale nie są to wojska lepiej przeszkolone. A wartość bojowa? No cóż, samo szkolenie nigdy nie da tyle co doświadczenie na polu walki dlatego weterani są dużo lepsi, ale tego chcemy się właśnie ustrzec. WOT jest m.in. po to by operować na tyłach wroga niszcząc zaopatrzenie itp. ale też do zapewniania zaopatrzenia cywilom. Nie potrzebuje takiego wyposażenia jak regularna armia walcząca na froncie.

      • 1 1

  • Ankieta. Odp. 5. Tak. Słoikiem z wazeliną.

    • 3 1

  • Typowy prawniczy bełkot... (2)

    ...a odpowiedzi na proste pytanie brak. Dramat.

    • 8 5

    • Typowy analfabeta. Nic nie skumałeś z tego co przeczytałeś. (1)

      Odpowiedź jest jasna i jest w tekście. Ile ty masz lat?

      • 1 0

      • to znaczy ze pracodawca moze isc do sadu o zwrot poniesionych kosztow - tego nie ma napisane a powinno bo to

        moze byc ta sama osoba jesli jest samozadrudniona.

        • 0 0

  • Pracując w Urzędzie Miasta Gdyni (1)

    można liczyć na szkolenie jednodniowe raz na 10 lat.

    • 3 0

    • A dostałeś podwyżę za podniesienie kwalifikacji?

      • 0 0

  • a teraz zadajmy pytanie - co z kredytem mieszkaniowym i leasingiem ma mercedesa AMG? kto to bedzie placil?

    potkniecie sie o prawnie stworzone wlasne bzdury.

    • 1 0

  • Za WOT-owskie szkolenie niech płaci Skarb Państwa albo MON !!!!

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pracodawcy w Trójmieście

Forum

Najczęściej czytane