• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Zakaz konkurencji w zatrudnieniu

Katarzyna Ludwichowska
16 lutego 2012 (artykuł sprzed 12 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Szkolenie po nocnej zmianie. Czy to legalne?
Zakaz podejmowania działalności konkurencyjnej może zostać ujęty w umowie bardzo szeroko i może dotyczyć praktycznie każdej prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia aktywności zawodowej. Zakaz podejmowania działalności konkurencyjnej może zostać ujęty w umowie bardzo szeroko i może dotyczyć praktycznie każdej prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia aktywności zawodowej.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, pracodawca w drodze odrębnej umowy sporządzonej w formie pisemnej pod rygorem jej nieważności może nałożyć na pracownika obowiązek powstrzymywania się od podejmowania działalności konkurencyjnej. Nałożenie takiego obowiązku może jednak dotyczyć tylko pracowników, mających dostęp do szczególnie ważnych informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę.



Czy z obecnym pracodawcą masz podpisaną umowę o zakazie konkurencji?

Zakaz podejmowania działalności konkurencyjnej może zostać ujęty w umowie bardzo szeroko i może dotyczyć praktycznie każdej prawnie, dopuszczalnej formy prowadzenia aktywności zawodowej. Jednak, aby w ogóle móc mówić o działalności konkurencyjnej musi ona być zbieżna z działalnością gospodarczą rzeczywiście prowadzoną przez pracodawcę. Punktem odniesienia przede wszystkim jest oczywiście Polska Klasyfikacja Działalności. Jednak należy pamiętać, że przy ocenie czy mamy do czynienia z działalnością konkurencyjną zawsze należy dokonać porównania rzeczywiście prowadzonej aktywności zawodowej pracodawcy i pracownika, w tym uwzględnić zakres terytorialny działalności, zakres usług i charakter odbiorców tych usług. Prowadzenie działalności konkurencyjnej może przybrać wszystkie prawnie dopuszczalne formy prowadzenia aktywności zawodowej.

Z reguły zastrzega się zakaz prowadzenia działalności konkurencyjnej w formie umowy o pracę, umowy zlecenia, umowy o dzieło czy też jakiejkolwiek innej umowy cywilnoprawnej. Działalność konkurencyjna może również być wykonywa w formie indywidualnej działalności gospodarczej, w formie spółki cywilnej oraz spółek prawa handlowego.

Przez prowadzenie działalności konkurencyjnej należy również rozumieć posiadanie akcji lub udziałów w spółkach kapitałowych oraz zasiadania w organach zarządzających lub nadzorujących takich spółek.

Obowiązek powstrzymywania się od prowadzenia działalności konkurencyjnej może zostać nałożony zarówno na czas obowiązywania umowy o pracę, jak również na określony czas po jej ustaniu. Istnieje szereg odrębności prawnych w przedmiocie zasad obowiązywania umowy o zakazie konkurencji w trakcie trwania zatrudnienia oraz umowy o zakazie konkurencji po ustaniu zatrudnienia.

Po pierwsze należy wskazać, że przestrzeganie przez pracownika umowy zakazu konkurencji w trakcie trwania stosunku pracy, stanowi jeden z wielu podstawowych obowiązków pracowniczych. W wyniku naruszenia tego obowiązku pracownik może zostać pociągnięty do odpowiedzialności odszkodowawczej na podstawie przepisów Kodeksu Pracy o odpowiedzialności materialnej pracownika. W praktyce oznacza to, że w przypadku nieumyślnego naruszenia zakazu konkurencji przez pracownika, jego odpowiedzialność z tego tytułu jest ograniczona do wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia przysługującego pracownikowi w dniu wyrządzenia szkody.

Z kolei w przypadku naruszenia przez pracownika zakazu konkurencji po ustaniu stosunku pracy, ponosi on pełną odpowiedzialność z tego tytułu na podstawie przepisów ogólnych Kodeksu cywilnego. Oznacza to, że pracownik będzie zobowiązany do naprawy szkody wyrządzonej pracodawcy w związku z naruszeniem zakazu konkurencji, zwrotu otrzymanego od pracodawcy odszkodowania, które wypłaca się w przypadku zastrzeżenia zakazu konkurencji po ustaniu stosunku pracy, oraz jeżeli zostało to przewidziane w umowie, pracownik może również zostać wezwany do zapłaty kar umownych.

Po drugie, w przypadku nałożenia na pracownika obowiązku przestrzegania zakazu konkurencji również po ustaniu stosunku pracy, pracodawca jest zobowiązany do zapłaty pracownikowi odszkodowania w wysokości co najmniej 25 proc. wynagrodzenia otrzymywanego przez pracownika przed ustaniem stosunku pracy przez okres odpowiadający okresowi obowiązywania zakazu konkurencji. Natomiast odszkodowania nie wypłaca się z tytułu ustanowienia zakazu konkurencji w trakcie trwania umowy o pracę, bowiem wówczas - tak jak zostało to już wyżej wskazane - zakaz ten stanowi jeden z wielu obowiązków pracowniczych. Z przedstawionych regulacji wynika również, że umowa o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy musi zawsze zawierać czas, na jaki zakaz został ustalony. Zaleca się również terytorialne zdefiniowanie zakresu obowiązywania zakazu konkurencji.

Po trzecie, należy w końcu zwrócić uwagę na sposoby rozwiązania umów o zakazie konkurencji. W przypadku umowy o zakazie konkurencji w trakcie trwania stosunku pracy, co do zasady obowiązuje ona tak długo jak sam stosunek pracy. Strony mogą jednak przewidzieć bezpośrednio w umowie możliwość jej wypowiedzenia. Natomiast w przypadku umowy o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy bardzo często zdarza się, że strony przewidują dwa sposoby rozwiązania tej umowy. Przede wszystkim jest to odstąpienie od umowy, ale oświadczenie o odstąpieniu powinno zostać złożone jeszcze w czasie obowiązywania umowy o pracę. Można przewidzieć również w umowie jej wypowiedzenie w przypadku zaistnienia określonych przyczyn. Oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o zakazie konkurencji, może zostać złożone jeszcze w czasie obowiązywania umowy o pracę, ale pod warunkiem, że okres wypowiedzenia zakazu konkurencji upłynie już po rozwiązaniu umowy o pracę.

Masz wątpliwości, czy Twój pracodawca postępuje zgodnie z Kodeksem Pracy? Na Twoje pytania związane z prawem pracy, z przyjemnością odpowiedzą nasi eksperci z kancelarii prawnych. Skorzystaj z naszego formularza!
Kancelaria Prawnicza Koprowski, Gąsior, Gierzyńska & Partnerzy s.c.Katarzyna Ludwichowska

Opinie (23) 1 zablokowana

  • nie ma znaczenia (5)

    Pracuje w dziale R&D duzej korporacji i nie mam takich zakazow, a gdyby chcial dodac to by ryzykowal ze najlepsi inzynierowie by odeszli, a zastapic ich nielatwo. Pozatym zarowno w USA jak i w Europie juz byly precedensy, gdzie pracownicy objeci zakazem konkurencji (pracy przez rok po odejsciu w tej samej dzedzinie) po odejsciu albo dostawali normalna pensje przez ten rok albo byly zwalniani z zakazu. Nie mozna poprostu zakazac, bo to odbiera mozliwosc utrzymania sie ze swojego zawodu. Juz od lat korporacje sie wycofaly z pomyslu takich ograniczen, bo nic nie daja a tylko zniechecaja do podjecia pracy.
    Mam nadzieje ze paranoiczni polscy przedsiebiorcy tez niedlugo pojda po rozum do glowy. Jesli sie dobrze traktuje pracownikow i ich docenia finansowo, to nie maja powodu odchodzic, i sztuczne zakazy wogle nie sa potrzebne.

    • 29 3

    • W dziale ER und DI powiadasz :-)

      a polskiego zapomniałeś w gębie gąsiorze nie lepiej napisać badania i rozwój?

      I akurat w tym dziale najlepsi zazwyczaj mają zastrzeżenia rozmaite w umowach a skoro ty nie masz to wiesz rozumiesz innowacyjny jesteś jak worek na śmieci z biurek kolegów

      • 9 10

    • Gościu tak dokładnie po polsku nie wie gdzie pracuje.

      Nigdy więcej nie dam się nabrać frendom z korporacji - wszystko na maila.

      • 6 2

    • Być może Twoja firma jest tak mało warta w kwestii innowacyjności, że takowego zakazu nie trzeba umieszczać.
      Szanujące się firmy to robią bo wyciek danych i wiedzy jest bolesny.

      • 3 2

    • wcale korporacje się z tego nie wycofały; pracuję w jednej z największych korporacji na świecie i traka umowę o zakazie konkurencji dostalem do podpisania razem z umową o pracę

      • 1 1

    • łatwo powiedzieć, a co jeśli pracownik pracując dla innego pracodawcy (chcąc nie chcąc) wykorzystuje prace, badania itp.

      stworzone na wewnętrzny użytek firmy?

      • 0 0

  • TAKI ZAKAZ TO WRĘCZ ZALETA (4)

    Bo gdy się zmienia pracę a ma się zapis o zakazie konkurencji to były pracodawca musi wypłacać część utraconych zarobków przez okrez zakazu :-)
    Nie muszę dodawać ze udowodnienie ze stanowimy konkurencje będzie trudne bo jeśli jesteśmy na etacie zamiast stanowiska przykładowo krawca możemy być zatrudnieni jako asystent do spraw doboru koloru zasłonek i dziekujemy a były pracodawca musi płacić i płakac :-)

    • 9 3

    • nie, może zwolnić z zakazu i nie płacić (1)

      • 3 0

      • czasem takie zwolnienie z zakazu może się pracodawcy nie opłacić ;]

        • 1 0

    • nieprawda (1)

      jesli pracodawca udowodni, ze mimo iz masz inne stanowisko na umowie a wykonujesz działalnośc konkurencyjna to taki manewr nie wypali. Wystarczy np świadek, który zezna iz widział ze wykonujesz prace na szkode poprzedniego pracodawce. A to nie jest trudne...

      • 0 1

      • wiesz gdzie są tacy świadkowie?

        zbierają grzyby w lesie razem z tymi paniami co jagody zbierają

        • 0 0

  • W pierwszej kolejności muszą mnie złapać na tym występku. (1)

    • 11 1

    • to nie jest trudne, bo jeśli pracodawca się o tym dowie to pozew do sadu, a tam już sąd każe sprawdzić gdzie byłeś zatrudniony

      A wielu jest ludzi chętnych do pomocy - ot sąsiad, współpracownik, zdradzona żona, oszukana kochanka - każdy z nich chętnie pomoże Twojemu pracodawcy.

      • 0 0

  • Ja dostałem taki świstek

    W poprzedniej firmie. Wszystko byłoby ok, gdyby poprzedni pracodawca nie wysłał do mnie straszaka od prawnika, w którym nawołuje mnie do zaprzestania wykonywania działań mogących spowodować straty materialne. Straszak na 60 tyś a powody wyssane z palca.

    • 1 1

  • Najpierw niech moze dopilnuja, by pracodawcy wywiazywali sie ze swoich obowiazkow (np. zatrudniali na umowe o prace po okresie probnym, tak jak sie umawiali, a nie ciagneli zlecenie, na rozmowe wiecznie nie majac czasu, a umowa i tak na pol etatu mialaby byc!), a pozniej mozna im dac jakiekolwiek prawa!

    • 7 1

  • debilny artykół za przeproszeniem (3)

    kto to pisał????? tak jednostronnie napisanego artykułu jeszcze nie widziałem, brawooo a gdzie choćby 1 słówko o obowiązkach pracodawcy związanych z wpisaniem zakazu konkurencji w umowę- oczywiście mówię o ekwiwalencie z tego tytułu redaktorze do szkoły!!!!

    • 8 1

    • sorry artykuł my mistake

      sorry artykuł my mistake

      • 0 0

    • artykuł-sorry

      artykuł-sorry

      • 0 0

    • Dokladnie, bo w kraju katolickim trzeba wpisać do umowy, że nie wolnoi kraść.

      Nawet Urząd ochrony konsumenta i KONKURENCJI, zadba aby pracownik miał prawo okraść pracodawcę. Juz wiele razu słyszałem, jak pracownicy w zmowie zakładali firmy na boku, kradli dokumentację i klientów, co doprowadzało firmy do bankructwa, a właściciele się wieszali, bo nie mieli za co utrzymać firm. Mam nadzieję, że krew na rękach tych ludzi woła o pomstę i pomszczona zostanie w tym życiu lub przyszłym, bo w żadną sprawiedliwość nie uwierzę. Właśnie dzisiaj się dowiedziałem, że przegrałem w sądzie, mimo że wszyscy świadkowie i dokumenty świadczyły, ze kradł i podrabiał dokumenty. Jednak sąd, jak zwykle nie da skrzywdzić emeryta, bo firma nie zbankrutuje, jak mu wypłaci wszystkie świadczenia.

      • 1 2

  • olo

    Ja mialem ustny zakaz ale i tak go olałem a teraz mam pisemny ale w ograniczonym stopniu i tylko w stosunku do konkretnych podmiotów ( 2 ) konkurencyjnych...i w sumie nie zamierzałem nigdy z nimi pracowac a z reszta której zakaz nie obejmuje tak !

    • 1 0

  • nałożenie zakazu pracy w konkurencyjnej firmie - czasowe - po ustaniu pracy (czyli nawet jak cie zwolnią) w wysokości 25% uposażenia nie jest umową partnerską. Ponieważ zabrania mi się wykonywania wyuczonego (doświadczenie) zawodu.
    Taka umowa zamyka mi drogę wolnego wyboru pracodawcy (nie mogę szukać pracy w swoim zawodzie), a pracodawca może mi wypowiedzieć umowę i nadal mam ograniczony wybór poszukiwania pracy.

    W takich przypadkach umowy zawierane przez pracodawcę, który stosuje mniejszą stawkę niż 100% wynagrodzenia (odszkodowania za czas pozostawania bez pracy) są możliwe w zachwianym rynku pracy (bezrobocie)

    Powyższe powoduje, że pracownik próbuje oszukać byłego pracodawcę (inne stanowisko) ale wynika to z tego że sam został oszukany (przymuszony do zawarcia nie partnerskej umowy).

    Oczywiście dodatkowo trzeba wziąc pod uwage że różne firmy podkupuja pracowników (dla ich wiedzy, doświadczenia). Więc pracodawco który podpisujesz taka umowę, czyżbys sam podkupił kiedys pracowników i wykorzystał ich wiedzę?

    Kółko oszustw się wyrównuje. Dużo trudniej związać pracownika lojalnością.

    • 9 1

  • To się nazywa wolny rynek według korporacji .

    • 6 1

  • Ale bełkot! kto dopuszcza takie teksty

    Jestem z tematem na "ty" i można go napisać bardziej zrozumiałym językiem, i pokazac tez obie strony medalu.
    Wysłac tych prawników na lekcje języka polskiego. Na początek prosze wypracowanie co robiłes w wakacje...

    • 3 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pracodawcy w Trójmieście

Forum

Najczęściej czytane