• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wysokość odpraw przy długoterminowych umowach na czas określony

17 listopada 2012 (artykuł sprzed 11 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Szkolenie po nocnej zmianie. Czy to legalne?
Jeśli pracodawca nie chce wypłacić odprawy, to sam musi udowodnić, że umowa została rozwiązana z przyczyn leżących po stronie pracownika. Jeśli pracodawca nie chce wypłacić odprawy, to sam musi udowodnić, że umowa została rozwiązana z przyczyn leżących po stronie pracownika.

Jeśli przyczyny rozwiązania stosunku pracy leżą wyłącznie po stronie pracodawcy, który zatrudnia co najmniej 20 osób, zwalnianemu pracownikowi należy się odprawa, a jej wysokość nie ma nic wspólnego z długością okresu wypowiedzenia.


Wojciech Kawczyński, radca prawny Wojciech Kawczyński, radca prawny

Pracowałem w zakładzie osiem miesięcy po okresie próbnym i dostałem umowę na 10 lat, ale pracodawca zwolnił mnie bez podania przyczyny. Obecnie jestem na wypowiedzeniu dwutygodniowym. Pytanie: czy należy mi się miesięczna odprawa? - pisze nasz czytelnik.

Na pytanie odpowiada Wojciech Kawczyński, radca prawny z Kancelarii Kawczyński-Kieszkowski Adwokaci i Radcowie Prawni.

Kwestie odprawy regulowane są przez ustawę z dnia 13.III.2003 r o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (dalej jako Ustawa). Zgodnie z art.8 w zw. z art.10 tej Ustawy, w przypadku rozwiązania przez pracodawcę zatrudniającego co najmniej 20 pracowników stosunku pracy z przyczyny niedotyczącej pracownika, jeżeli przyczyna ta stanowi wyłączny powód uzasadniający wypowiedzenie stosunku pracy lub jego rozwiązanie na mocy porozumienia stron, to pracownikowi należy się odprawa, która w przypadku przepracowania u tego pracodawcy poniżej 2 lat wynosi równowartość jednomiesięcznego wynagrodzenia.

Ciężar udowodnienia przed sądem tego, że powodem rozwiązania przez pracodawcę stosunku pracy z pracownikiem była wyłącznie przyczyna dotycząca pracownika, leży co do zasady po stronie pracodawcy, co jednak nie pozbawia pracownika prawa do przejęcia inicjatywy i wykazywania przed sądem, że prawdziwym powodem rozwiązania z nim stosunku pracy była przyczyna niedotycząca pracownika.

Jedną z najczęściej stosowanych w praktyce faktycznych przyczyn rozwiązania stosunku pracy z pracownikiem jest redukcja etatu wywołana np. likwidacją stanowiska. Wskazać należy, iż jest to ewidentny przykład rozwiązania stosunku pracy z przyczyn niezależnych od pracownika, który upoważnia pracownika do uzyskania odprawy pieniężnej, w przypadku, jeśli tylko pracodawca zatrudnia co najmniej 20 osób w przeliczeniu na pełne etaty.

Reasumując, jeśli pracodawca czytelnika zatrudnia minimum 20 osób, a rozwiązanie stosunku pracy nastąpiło z przyczyny niezależnej od czytelnika (np. likwidacja stanowiska), to pracodawca winien wypłacić mu odprawę pieniężną w wysokości jednego miesięcznego wynagrodzenia.

Odrębną kwestią jest natomiast kwestia dopuszczalności zawarcia umowy na czas oznaczony 10 lat, czyli takiej jaką zawarł czytelnik. Sąd Najwyższy wielokrotnie wskazywał w swoich orzeczeniach, że zawarcie umowy o pracę na czas oznaczony na tak długi okres, z klauzulą dopuszczającą jej rozwiązanie za dwutygodniowym okresem wypowiedzenia, stanowi obejście przepisów prawa (tak choćby wyr. SN z 25.X.2007 sygn. II PK 49/07). W takim przypadku stosunek pracy podlega przepisom prawa pracy odpowiednim dla umów o pracę na czas nieokreślony, co w sytuacji czytelnika oznacza, że okres wypowiedzenia w jego przypadku winien zgodnie z art. 36 §1 Kodeksu pracy (KP) wynosić 1 miesiąc, a nie dwa tygodnie, a wypowiedzenie takiej umowy powinno zawierać uzasadnienie (art.30 §4 KP). Powyższe ma istotne znaczenie praktyczne również w kwestii odprawy, albowiem pracodawca w wypowiedzeniu umowy zawartej na czas nieoznaczony zobowiązany jest do wskazania rzeczywistej przyczyny wypowiedzenia tej umowy (pod rygorem uznania wypowiedzenia za bezskuteczne), co jest kluczowe dla ustalenia, czy pracownikowi należy się odprawa czy nie.
kawczynski i kieszkowski adwokaci i radcowie prawni sp.p.

Miejsca

Opinie (13) 1 zablokowana

  • Umowy śmieciowe - lewactwo i popapraństwo

    Co to znaczy "wyłącznie po stronie pracodawcy"?

    Mawiali kiedyś, że jak milicjant pyta, czy samochód jest sprawny to odpowiedź powinna brzmieć "zawsze pan coś znajdzie". Teraz auta są inne, a ludzie? Jak pracodawca chce kogoś zwolnić to najpierw szuka dziury w całym u pracownika i "zawsze coś znajdzie".

    • 44 2

  • Odprawa - buahhahahahhahahhaha

    • 20 0

  • To chyba...

    Słowo jakieś takie... Zagraniczne?

    Odprawa? Od prawa...

    Hmm...

    • 21 0

  • Sąd pracy w Gdański (2)

    Proponuje sprawę skierować do sądu czas oczekiwania na wyrok srednio od 2 do 3 lat . Adwokaci pracodawców zaznajomieni z sędzioskim środowiskiem.
    patologia i kpina niczym na Białorusi

    • 40 3

    • Sąd pracy w Gdańsku

      Popieram troll w całej rozciągłości!

      • 1 1

    • tez popieram.

      mialem sprawe o zalegle wynagrodzenie. adwokat pracodawcy tuz przed rozprawa zamienil sobie kilka slow z sedzina, na sali nie powiedziel nic doslownie gdy ja sie produkowalem z milionem papierkow (umowy przelewy wydruki z banku itp) sprawa trwala z 10 min po czym ogloszono na moja niekorzysc. smiech

      • 4 0

  • u nas niestety

    odrodził się (a może zawsze był?) syndrom chłopa pańszczyźnianego. Nas można dymać w d... ile wlezie i co najwyżej troszkę się pożalimy na jakiś forach czy przy piwie. Najbardziej dynamiczne jednostki emigrowały i nie ma komu walnąć pięścią w stół, a "związki zawodowe" mamy żenująco śmieszne.

    • 19 2

  • zero kultury i etyki

    Niestety kultura pracy w Polsce i etyka pracodawców leżą na łopatkach. Pracodawca to pan a pracownik to sługa- nie podoba się to won i tyle. Zarabiam dość dobrze jak na warunki w Polsce ale cena za to jest na prawdę duża, w umowie 5 dni w tygodniu po 8 godz-rzeczywistość ...7 dni w tygodniu po 10 godzin, problem z urlopem-zmiany terminów ze strony pracodawcy co roku, atmosfera ciężka. Nie mam już niestety złudzeń pracując u kilku pracodawców-wszędzie jest tak samo, odpraw nie ma i nawet już nie szukam innej pracy bo nie warto, tak po prostu jest w tym kraju.

    • 15 2

  • Właśnie czekam na odprawę

    Zwolnienie było z winy pracodawcy - redukcja etatów. Otrzymałem referencje, ale zastanawiają się cały czas czy wypłacić, a jeśli tak to ile wypłacić. Już jest ponad miesiąc po terminie. Przykre, że tak nie szanują byłego pracownika. Ale cóż jak nie zapłacą, to wezwanie do zapłaty, potem sąd pracy.. Ważne to się nie poddać i nie bać się przysługujących praw.
    Pozdrawiam

    • 10 1

  • Umowy na czas określony to jedyne sensowne umowy pracy.

    Śmieciowy to jest Kodeks Pracy z umowami na czas nieokreślony. Każda praca ma swój początek i koniec. Przypisanie pracownika do pracodawcy umową o na czas nieokreślony to jest pańszczyzna. Mamy setki tysięcy nic nie robiących bezkarnych urzędników. Ale etaty mają do emerytury, bo mają umowy z państwem czyli naszymi podatkami na czas nieokreślony.

    • 10 11

  • UMOWA O PRACĘ NA CZAS OKREŚLONY

    Nie stanowi obejścia przepisów K.P.. W K.P. nie ma określonego czasu trwania "umowy o pracę na czas określony" . Więc to pracodawca decyduje czy ona będzie trwała 2 lata czy 10 lat. Jak sędzia może sobie stwierdzić że umowa na czas określony jest umową na czas nieokreślony. Przecież to jakieś chore i świadczy o tym tylko jak dowolnie można sobie w Polsce interpretować prawo.

    • 6 3

  • Panie radco ! albo Panie redaktorze ! ,albo nie umiem zrozumieć co pan pisze albo pisze Pan niedorzeczności .Te warunki zwolnienia dotyczą wyłącznie zwolnień grupowych! TEN ARTYUKUŁ WPROWADZA LUDZI W BŁĄD.SPRAWDZIŁAM W KODEKSIE PRACY.Jedynie mam wątpliwości, jeśli chodzi o okres wypowiedzenia przy zatrudnieniu .na czas 10 lat. pozdrawiam.Jeśli nie mam racji to proszę o sprostowanie.

    • 6 4

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pracodawcy w Trójmieście

Forum

Najczęściej czytane