• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wysokie temperatury w pracy

12 lipca 2013 (artykuł sprzed 10 lat) 
Pracodawca ma obowiązek zapewnić napoje pracownikom, kiedy temperatura na zewnątrz przekracza 28 stopni Celsjusza. Pracodawca ma obowiązek zapewnić napoje pracownikom, kiedy temperatura na zewnątrz przekracza 28 stopni Celsjusza.

Wysokie temperatury cieszą urlopowiczów i... są zmorą dla pracowników, zwłaszcza gdy nie przebywają w klimatyzowanych pomieszczeniach. Choć pracodawca powinien dbać o utrzymanie odpowiedniej temperatury w miejscu pracy, w Kodeksie Pracy brak konkretnych zaleceń.


Wojciech Kawczyński, radca prawny Wojciech Kawczyński, radca prawny

Czy Twój pracodawca przestrzega dostarczania wody pracownikom w gorące dni?


- Jestem zatrudniona w sklepie firmowym przy piekarni. Nie mamy klimatyzacji, jest strasznie gorąco, ponad 30 stopni. Szef ubrał nas w koszule ze sztucznego materiału i długie grube fartuchy. Jesteśmy zmęczone, wyczerpane, a szef nic z tym nie robi. Nie dość, że upał na dworze, to za ścianą mamy gorące piece do wypieku pieczywa. Co mamy zrobić? W jakiej temperaturze możemy pracować? - pyta nasza czytelniczka.

Na pytanie naszej czytelniczki odpowiada Wojciech Kawczyński, radca prawny z Kancelarii Kawczyński&Kieszkowski Adwokaci i Radcowie Prawni.

Maksymalna temperatura w miejscu pracy
Przepisy prawa pracy nie określają w sposób jednoznaczny maksymalnej dopuszczalnej temperatury w miejscu pracy. Zgodnie z art. 15, art. 94 pkt. 4 Kodeksu Pracy (KP) oraz §15 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 IX 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (dalej jako Rozporządzenie) pracodawca zobowiązany jest zapewnić pracownikom bezpieczne i higieniczne warunki pracy (bhp). W szczególności w pomieszczeniach pracy należy zapewnić odpowiednią temperaturę, wymianę powietrza oraz zabezpieczenie przed niekorzystnymi warunkami cieplnymi i nasłonecznieniem oraz innymi czynnikami szkodliwymi dla zdrowia i uciążliwościami. W pomieszczeniach pracy, w których występują czynniki szkodliwe dla zdrowia, wśród których wymieniana jest wysoka temperatura, powinny być zastosowane rozwiązania techniczne uniemożliwiające przedostawanie się tych czynników do innych pomieszczeń pracy oraz do pomieszczeń higieniczno-sanitarnych.
Pewne doprecyzowanie ww. obowiązku stanowi §30 Rozporządzenia, z którego wynika, że w pomieszczeniach pracy należy zapewnić temperaturę odpowiednią do rodzaju wykonywanej pracy (metod pracy i wysiłku fizycznego niezbędnego do jej wykonania) nie niższą niż 14 stopni Celsjusza, chyba że względy technologiczne na to nie pozwalają.
Przepisy Rozporządzenia (§ 31-33) nakładają jednak na pracodawcę szereg dodatkowych obowiązków celem zapewnienia, aby temperatura w miejscu pracy nie była zbyt wysoka.
I tak:
a) pomieszczenia i stanowiska pracy powinny być zabezpieczone przed niekontrolowaną emisją ciepła w drodze promieniowania, przewodzenia i konwekcji,
b) w pomieszczeniach pracy powinna być zapewniona odpowiednia wymiana powietrza wynikająca m.in. z potrzeb użytkowych i funkcji tych pomieszczeń oraz bilansu ciepła,
c) w pomieszczeniach pracy, w których następuje wydzielanie się ciepła przez promieniowanie w ilości przekraczającej na stanowiskach pracy 2500 kJ x 1h na 1 m2 należy stosować nawiewną wentylację miejscową przy czym parametry nawiewanego powietrza powinny spełniać wymagania dla mikroklimatu gorącego, które to wymagania w sposób szczegółowy określa Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 29 XI 2002 r. w sprawie najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy.

Dalsze przepisy Rozporządzenia szczegółowo regulują maksymalną temperaturę nawiewanego przez wentylację powietrza i sposób jej mierzenia oraz minimalną ilość świeżego powietrza jaka powinna być zapewniona w pomieszczeniach gdzie stosowana jest wentylacja mechaniczna.
Oczywiście pracownik najczęściej nie ma odpowiednich przyrządów, aby móc sprawdzić czy promieniowanie cieplne przekracza normy z §33 Rozporządzenia, a także czy spełnione są parametry nawiewanego powietrza, stąd też w przypadku podejrzenia, iż normy wskazane w Rozporządzeniu są przekraczane, pracownicy mogą zgłosić ten fakt Państwowej Inspekcji Pracy (PIP). W przypadku potwierdzenia się przypuszczeń pracowników inspektorzy PIP mogą wprowadzić nakaz wstrzymywania pracy na danym stanowisku, a nawet kierować do sądu wnioski o ukaranie osoby odpowiedzialnej w zakładzie pracy za przekroczenie ww. norm, albowiem stanowi to naruszenie zasad bhp, które zgodnie z art. 283 KP jest wykroczeniem zagrożonym grzywną od 1.000 do 30.000 zł.

Dodatkowo podkreślić należy, iż zgodnie z art. 210 KP w sytuacji, gdy warunki pracy nie odpowiadają przepisom bhp i stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia pracownika, pracownik ma prawo powstrzymać się od wykonywania pracy, o czym winien niezwłocznie zawiadomić przełożonego. Pracownikowi za czas powstrzymywania się od wykonywania pracy przysługuje prawo do wynagrodzenia, a przepisy KP wprost wręcz stanowią, że pracownik nie może ponosić jakichkolwiek niekorzystnych dla niego konsekwencji z powodu powstrzymania się od pracy.

Obowiązek zapewnienia przez pracodawcę napojów pracownikom.
Zgodnie z art. 232 KP oraz §112 Rozporządzenia, pracodawca winien zapewnić wszystkim pracownikom wodę zdatną do picia lub inne napoje, a pracownikom zatrudnionym stale lub okresowo w warunkach szczególnie uciążliwych zapewnić oprócz wody, inne napoje. Ilość, rodzaj i temperatura tych napojów powinny być dostosowane do warunków wykonywania pracy i potrzeb fizjologicznych pracowników. Szczegółowy zakres tego obowiązku reguluje Rozporządzenie Rady Ministrów z 28 V 1996 r. w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów, z którego wynika, iż pracodawca ma obowiązek nieodpłatnego zapewnienia napojów zatrudnionym pracownikom m.in.:
a) w warunkach gorącego mikroklimatu, charakteryzującego się wartością wskaźnika obciążenia termicznego (WBGT) powyżej 25 stopni Celsjusza
b) zawsze jeśli temperatura spowodowana warunkami atmosferycznymi przekracza 28 stopni Celsjusza.


Podsumowanie:

Reasumując, Czytelniczce przysługują następujące uprawnienia w zaistniałej sytuacji:
a) powstrzymania się od wykonywania pracy w warunkach niezgodnych z przepisami bhp z zachowaniem prawa do wynagrodzenia; Czytelniczka winna jednak pamiętać o zawiadomieniu przełożonego o powstrzymaniu się od wykonywania pracy;
b) zgłoszenia podejrzenia naruszeń przepisów bhp do PIP.
Niezależnie od powyższego Czytelniczka może domagać się od pracodawcy bezpłatnego udostępnienia napojów chłodzących (wody) w miejscu pracy.
kawczynski i kieszkowski adwokaci i radcowie prawni sp.p.

Opinie (47) 1 zablokowana

  • a mój pracodawca mówi: (7)

    "a w kranie nie ma wody?", takie czasy, że lepiej nie zawracać sobie d*py jakimiś śmiesznymi przepisami, bo człowiek się tylko zdenerwuje, a ci, którzy tego nie mogli znieść to wyemigrowali do cywilizowanych krajów

    • 37 2

    • tez o uslyszalem (2)

      i dodatkowo, ze pensja przeciez przyszla (11 dni opoznienia). Jak poprosiłem o wode w butelece dostałem wypowiedzenie, a pracowałem fizycznie.

      • 12 0

      • Masz za duże wymagania (1)

        jak na nasz kraj. Ja pracowałem kiedyś u takiego bubka, który spóźniał się z wypłatą równo o miesiąc - więc zawsze "pożyczał" u mnie jedną całą wypłatę, jak się zwolniłem to ostatniej mi nie zapłacił (widać "co z oczu to z serca") - więc pożyczone miał już dwie, musiałem sądownie i przez komornika wyciągnąć.

        • 8 0

        • Prywaciarz

          Ja własnie u takiego jednego robie uja jest 14go a mi nie zapłacił jesze, w tamtym miesiacu opoznienie mial 2 tygodnie szmaciarz. I co mam zrobic zwolnic sie?

          • 1 0

    • dokładnie tak (1)

      Przepis mowi o bezpłatnym udostepnieniu (dostepie) do napoju (wody0. Nie prezyzuje, że to ma byc woda gazowana, butelkowana itp. Więc woda w kranie spełnia normy, jesli jest zdatna do picia bez koniecznosci jej gotowania.

      • 5 4

      • przepis precyzuje,

        doczytaj sobie i potem się wymądrzaj

        • 4 1

    • -u nas tez tak powiedzial... i pracowal sam dopuki nie przywioz wody...

      -jak ktos pozwala sobie na takie traktowanie to tak ma...,spozniajace sie wyplaty,brak wody,dodatki za nadgodziny (prywatna firma nie zaden" betonowy " kombinat)

      • 4 0

    • pracodawca i owszem, obowiązek ma...

      dostarczać ci napoje jeśli temperatura przekracza 28*C, jednak jak to w Polsce bywa, prawo jest bardziej dziurawe niż skorodowane sito...
      Przepisy nie precyzują jasno o jakiej porze dnia temperatura musi przekroczyć ową "ustawową" temperaturę aby szef musiał Ci dostarczać wodę pitną, ani o jakiej porze dnia ma ona być mierzona, więc wystarczy, że Twój pracodawca będzie wstawał sobie o 5 rano (czy też wyznaczony kierownik, brygadzista, prowadzący, etc.) i notował sobie temperaturę jaka o tej porze jest danego dnia i wtedy jak mu na d*pę nawet inspektorów z PIPu naślesz to pokazuje im ten kwit a oni wracają do siebie bez konsekwencji dla niego żadnych.

      • 0 0

  • Mam sposób dla tej pani (12)

    niech sie na miesiąc zatrudni do huty, a potem wróci do tej piekarni i będzie panującą tam temperaturę odczuwać jako chłodną - widzę że ludziom to się w d*ach do reszty poprzewracało

    • 12 67

    • (6)

      Czy praca jest dla nas czy my dla pracy?

      • 20 3

      • Jak nie chcesz pracować to droga wolna

        • 4 8

      • PRACA DLA NAS??? (4)

        Nie otwiera się piekarni żeby piekarz miał gdzie pracować, tylko dlatego że ludzie muszą jeść, nie otwiera się sklepu z butami aby szewc miał prace, tylko dlatego że ludzie muszą w czymś chodzić, nie tworzy się zakładu budowlanego aby murarz miał robotę, tylko po to bo ludzie muszą gdzieś mieszkać.... i tak można napisać o każdym zawodzie. Taka jest kolejność, zakłady pracy powstają nie po to żeby była praca sama w sobie, tylko po to żeby zaspokoić ludzkie potrzeby (wyjątek to urzędy). Miejsca pracy to skutek uboczny tego procesu - tak jest prawda. Tak więc panie/pani viki, nie ma co się burzyć. Jak się nie podoba to zmień pracę, bo na pewno nie jest ona tworzona dla ciebie

        • 9 3

        • A jak do Twojej teorii ma się otwieranie McDonaldów, sprzedawanie jednosezonowych ubrań (1)

          czy modnych gadżetów?

          • 1 2

          • Co prawda to nie mój post powyżej ale odpowiem.

            MacDonald zaspokaja potrzebę jedzenia. Ubrania (nie ważne ilu sezonowe) zaspokajają potrzebę ubrania, czy potrzebę faktyczną (z zimna) czy społeczną (wstyd, chęć akceptacji). Modne gadżety zaspokajają również potrzebę odczuwania akceptacji u innych i wyróżniania się.

            Więc nie wiem gdzie Twoje pytanie się odnosi do jego teorii. Prawda jest taka, że my jesteśmy po to aby pracować, dzięki temu możemy zarobić i żyć. Nijak nie jest tak, że praca jest dla ludzi żeby mieli fajnie.

            • 1 0

        • powinieneś jeszcze dodać, że: (1)

          - banki są po to, żeby ludzie mieli gdzie bezpiecznie pieniądze trzymać
          - deweloperzy, żeby ludzie mieli gdzie mieszkać
          - uczelnie wyższe (szczególnie prywatne) żebyśmy mieli wykształcone społeczeństwo
          - galerie handlowe, żeby klienci mieli wybór komu płacą za towar
          - firmy farmaceutyczne, żeby dostarczać środki lecznicze dla ludności

          ********
          buhahahaha... Jest takie słowo, którego znacznie warto sprawdzić w słowniku: NAIWNOŚĆ

          • 3 2

          • Bank powstaje dlatego, żę są dwie grupy interesu:
            - właściciel, dysponujący majątkiem leżącym bezczynnie,
            - osoba która potrzebuje pieniędzy.
            Powstanie banku leży więc w obojga interesie. Jeśli nie chcesz to nei musisz trzymać tam pieniędzy przecież.

            • 1 0

    • ale to sie odezwał jeden z pracodawców!!Takie własnie jest ich podejscie maja wdupie przepisy

      bo kto ich zmusi do przestrzegania

      • 13 3

    • Po co zaraz do huty? (2)

      Wystarczy, że pani pójdzie do tego pomieszczenia obok, w którym stoi piec. Moja matka całe życie spędziła w piekarni/ciastkarni przy obsłudze takiego pieca. A jedyną "klimatyzacją" był tam wiatraczek w okienku pod sufitem. I ludzie tak całe życie przepracowali. Fakt, że pracodawca (PSS Społem) zapewniał dowolne ilości gazowanej wody mineralnej (wtedy jeszcze w szklanych butelkach).

      • 9 2

      • super, słyszałem, że niektórzy całe życie przepracowali w kamieniołomach (1)

        • 6 5

        • Trochę szacunku dla ludzi pracujących!!!!

          Smarkaczu jeden, widać że nigdy nie pracowałeś!!! Zobaczymy jak życie tyłek ci skopie czy bedziesz taki mądry

          • 7 2

    • Za propozycję huty

      To Ty debilu wsadź sobie ten głupi łeb do pieca w hucie a nie proponuj komuś przeniesienie się do huty, bo za pracę w hucie masz dodatkowe profity ( dodatek finansowy ,inny przelicznik za lata pracy w ciężkich warunkach itp) a w piekarni i innych zakładach pracy nie należy się nic pracownikowi

      • 0 0

  • W Gdyńskim oddziale ZUSu na takie pierdoły nie ma czasu. (6)

    Grunt że statystyka jest prawidłowa i kierowniczka rozdysponowała koleżankom swoje papiery z dwóch tygodni do obrobienia.
    Ale dzięki temu, chociaż ona ma czas co pół godziny na przerwę na papieroska, popijanie wody, kawka i opowieści z wczasów w Egipcie.

    • 21 1

    • trzeba było się uczyć, (3)

      a nie teraz na kierowniczkę wypisyswać

      • 1 2

      • śmieszny czestmirze (2)

        doucz się , a będziesz wiedział że tam wszyscy są po ciężkich studiach.

        • 0 2

        • ach, jo ... (1)

          ciężkimi studiami nazywasz jakieś hybrydy ekonomii i marketingu? no chyba, że tam pracują ludzie po medycynie czy politechnice.

          • 3 0

          • tak po medycynie

            • 0 0

    • masz race !!! (1)

      w ZUS O/Gd wydz. OL też ważna jest tylko statystyka i wskaźniki. Nikt nie patrzy na to że pracownik jest przemęczony, ważne ze Ci wyżej mają premie.

      • 1 0

      • Już my wiemy jak wy się w tych ZUSach przemęczacie. Przychodzicie spóźnieni, wychodzicie równo z zegarkiem.

        • 0 0

  • A co w odwrotnym przypadku? (6)

    Gdy jest klima, a wieja tek, że wysiedzieć się nie da. Lato za oknem (no może nie dziś) a w pracy w ciepłym swetrze siedzieć trzeba.

    • 20 8

    • A nie masz możliwości poinformowania , że jest ZBYT chłodno? (3)

      To miejsce pracy, a nie miejsce zesłania. Od tego masz szefów, żeby Ci zapewnili normalne warunki pracy. Jak będziesz siedział cicho, to nikt nawet palcem nie kiwnie, żeby było lepiej.

      • 6 1

      • Kto powiedział, że cicho siedzę? (1)

        Tyle, że jak u mnie się ją przykręci by było w sam raz to w pomieszczeniu obok saunę mają.

        Niestety ale w żadnym z trzech biurowców w których pracowałem, a które miały klimę zamiast otwieranych okien nie działała ona jak należy. Zawsze coś było z nią nie tak. Z reguły problemem było to, że przy najlepszych ustawieniach w 1/3 biura było ok, w 1/3 gorąco a w 1/3 lodówka. Próba zmienienia czegokolwiek skutkuje bądź to rozgotowaniem bądź zamrożeniem sporej części współpracowników.

        Nie wspominając już o wahaniach godzinnych, jak callcentrum piętro wyżej kończy pracę i nie zdążymy przykręcić klimy to momentalnie herbata mi w kubku zamarza.

        I nie mogę ponarzekać na pracodawcę bo jedyna jego wina jest taka, że kijowe biuro wynajął.

        • 11 1

        • u mnie jest to samo.. klima to masakra ://

          • 4 2

      • klima to diabeł :)

        nic dobrego z niej nie wynika, jednym jest za ciepło, innym za zimno, zadowolonych garstka, która klimy używa. Przechodziłam przez to, mając klimę przed czołem i wiało mi tak, że siedziałem w szalu i czapie. Po prostu badziewiacko zrobione.

        • 1 1

    • wyłączyć klimę :P

      • 4 0

    • Trochę techniki

      Jest w klimatyzacji coś takiego jak regulacja temperatury i siły nawiewu, jeżeli z tym nie dajesz sobie rady to zadzwoń do serwisu to Ci ustawią zgodnie z Twoimi oczekiwaniami.hi hi hi hi

      • 1 0

  • te porady są guzik warte a to dlatego ze niemozna ich wyegzekwowac w Rajskiej zielonej wyspie!! (2)

    przepisy są idiotyczne ale jak są juz jakieś dobre to wszyscy mają je gdzieś!!Za PRLu wypłatę zawsze wszyscy mieli na czas albo przed terminem a w lato mi może były bardziej upalne woda mineralna czy nawet oranżada była skrzynkami wystawiana dla wszystkich!!Teraz ludzie sie procesują latami by wypłatę odzyskać a to ze każdy dostaje ją z opóźnieniem to jus norma sie wszyscy przyzwyczaili!!Człowieka traktują jak niewolnika a jak sie pracodawcy nie spodoba twoja mina to tez możesz za to wylecieć!! I nawet wypłaty ostatniej nie dostaniesz .Wystarczy popatrzeć na budowlańców !!Albo przywożeni są autobusami z wiosek oddalonych nawet 200km od Gdańska albo zatrudnieni Ukraińcy lub inni ze wschodu!! nie widziałem by kto kol wiek dostawał z nich wode mimo ze pracuja w upale zawsze sami wszyscy wędrują do sklepów a kasy na pewno na to nie dostają Grunwaldzka tną piłami kostke brukowa i inne kamienne elementy zaden niema maski przeciw pyłowej czy okularów ochronnych praca na budowie ale kasków nie nosza!!
    I niechca by kto kolwiek zaprotestował o lepsze warunki pracy i płacy bo wtedy prace straca!!

    • 18 2

    • podziękuj sobie i innym, którzy debilnie głosują

      • 3 0

    • A co ma do tego Donald? Za kaczyńskiego było tak samo.

      • 0 1

  • (1)

    co ma mówić spawacz w dubaju? spocony za jakieś 9 tys złotych pf ;/

    • 13 5

    • 2 tysiące euro za miesiąc spawania w Dubaju?:D

      • 2 0

  • u nas w hucie klima nie wyrabia:(

    • 4 9

  • ech... (1)

    za 9 tysi to można się pocić, a za 2 już niekoniecznie, zwłaszcza gdy szef ma w gabinecie klimę, a pracownikom żałuje kasy na wiatraczki

    • 4 1

    • Za jakie dwa???? za 1500 się pocimy,

      • 1 0

  • Pracodawcy mają nas w D.

    niegdyś pracowałam w bardzo renomowanym hotelu. byłam kelnerką w maju (akurat tego roku temp. przekraczały 30 stopni) popsuła sie klimatyzacja dyrektor powiedział to pootwierajcie sobie okna . I weź człowieku ganiaj z talerzami w 40 stopniowym upale , na dodatek przeciagi jak ch....... . tak mnie przewiało że wylądowałam w szpitalu. i jaki z tego morał? że za żadną kase nie opłaca się pracować szkodząc zdrowiu bo taki pracodawca nawet opieki zdrowotnej ci nie załatwi!!!!

    • 2 0

  • Hornik (1)

    Zapraszam do pracy na dół na zwykłym chodniku podścianowym ponad 35 stopni brak przepływu powietrza ciało piecze jak na palenisku... Wystać się nie da a co dopiero pracować, żaden nie marudzi i nie zawraca sobie d*py przepisami. Charatać trzeba i tyle

    • 0 1

    • To jest dowod na to, ze zaslugujecie na miano niewolnikow.

      • 0 0

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pracodawcy w Trójmieście

Forum

Najczęściej czytane