• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wcześniejsza emerytura a odprawa

Katarzyna Ludwichowska
23 września 2011 (artykuł sprzed 12 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Szkolenie po nocnej zmianie. Czy to legalne?
Odprawa emerytalna to wysokość miesięcznego wynagrodzenia. Odprawa emerytalna to wysokość miesięcznego wynagrodzenia.

Odprawa emerytalna należy się każdemu pracownikowi, niezależnie od stażu pracy, z chwilą ustania stosunku pracy w związku z przejściem na emeryturę. Na jak wysoką odprawę może liczyć pracownik? W jaki sposób rozwiązać współpracę z pracodawcą, aby przejść na wcześniejszą emeryturę?



- 10 stycznia 2012 nabędę prawa do przejścia na wcześniejszą emeryturę. Pracuję w firmie X prawie 5 lat (umowa na czas nieokreślony). Czy należy mi się odprawa? W jakiej wysokości i kiedy ją otrzymam? Chciałabym jak najszybciej przejść na emeryturę, najlepiej od 10 stycznia. W jaki sposób mam rozwiązać umowę z pracodawcą? - pyta Pani Krystyna.

Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy odprawa emerytalna należy się każdemu pracownikowi, niezależnie od stażu pracy, z chwilą ustania stosunku pracy w związku z przejściem na emeryturę.

Czy planujesz przejść na wcześniejszą emeryturę?

Na pytania i wątpliwości naszego czytelnika odpowiadają eksperci z  Kancelarii Prawniczej Koprowski Gąsior Gierzyńska & Partnerzy sc.

Przez przejście na emeryturę należy rozumieć nabycie prawa do emerytury oraz przyznanie świadczenia emerytalnego z tego tytułu, co zostało szczegółowo uregulowane w ustawie z dnia 13 października 2011 r. o systemie ubezpieczeń społecznych oraz w ustawie z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Z konstrukcji przepisów prawa wynika, że prawo do odprawy emerytalnej nie przysługuje osobom, które co prawda nabyły emeryturę, ale nadal kontynuują stosunek pracy. W doktrynie prawa istnieje również pogląd, że odprawa nie przysługuje także osobom, które jeszcze w trakcie zatrudnienia korzystały że świadczeń emerytalnych, a dopiero później rozwiązały umowę o pracę. W tym zakresie jednak Sąd Najwyższy wyrokiem z dnia 6 maja 2003 r. zliberalizował wskazane stanowisko, stwierdzając, że odprawa emerytalna przysługuje także osobom, które w czasie zatrudnienia korzystały ze świadczeń emerytalnych, ale dopiero od momentu ustania stosunku pracy.

Niezależnie od powyższego, należy zawsze pamiętać, co zresztą zostało potwierdzone wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 4 lutego 2011 r. (II PK 224/10), że warunkiem nabycia prawa do odprawy jest zaistnienie związku czasowego pomiędzy zakończeniem stosunku pracy a nabyciem prawa do emerytury. W związku z tym rozwiązując stosunek pracy - co należy uczynić zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami, tj. z reguły albo poprzez wypowiedzenie umowy o pracę, albo w drodze porozumienia stron - należy uczynić to w bezpośrednim związku czasowym z momentem nabycia prawa do emerytury, tj. z chwilą przyznania decyzją ZUS prawa do emerytury i świadczenia emerytalnego. W celu zsynchronizowania tych dwóch wydarzeń, najwygodniejszym rozwiązaniem stosunku pracy dla pracownika, byłoby porozumienie stron, do którego powinno dojść zanim pracownik rozpocznie korzystanie ze świadczeń emerytalnych.

Prawo do odprawy emerytalnej przewidziane w Kodeksie pracy dotyczy każdego rodzaju emerytur: zwykłej, pomostowej, czy też wcześniejszej. Jednak zawsze należy pamiętać dodatkowo o przepisach branżowych i zakładowych, które mogą w odmienny sposób - od przewidzianego w Kodeksie pracy - uregulować kwestie odpraw emerytalnych dla poszczególnych grup zawodowych.

Zgodnie z Kodeksem pracy odprawa emerytalna przysługuje w wysokości miesięcznego wynagrodzenia i jest ona obliczana na takich samych zasadach jak ekwiwalent za urlop wypoczynkowy. Przepisy Kodeksu pracy nie uzależniają wysokości odprawy od stażu pracy. Jednak odmienna od kodeksowej wysokości odprawy emerytalnej może zostać wprowadza przez pracodawcę w samej umowie o pracę, w regulaminie pracy, czy też w układzie zbiorowym pracy. Wskazane wewnętrzne regulacje pracodawcy nie mogą obniżyć wysokości odprawy przewidzianej ustawowo, mogą jedynie ją podwyższyć.

Masz wątpliwości, czy Twój pracodawca postępuje zgodnie z Kodeksem pracy? Potrzebujesz porady profesjonalistów, zajmujących się budowaniem kariery zawodowej?

Na Twoje pytania, związane z doradztwem personalnym lub prawem pracy, z przyjemnością odpowiedzą nasi eksperci z firmy ArchitekciKariery.pl oraz Radcy Prawni. Skorzystaj z naszego formularza!
Kancelaria Prawnicza Koprowski, Gąsior, Gierzyńska & Partnerzy s.c.Katarzyna Ludwichowska

Miejsca

Opinie (8) 2 zablokowane

  • (5)

    w Polsce jest przekonanie o istnieniu emerytury po 15 latach pracy np w wojsku lub policji, a przecież nigdy czegoś takiego nie było;jest co prawda 2/3 świadczenia emerytalnego. lecz to nie to samo.

    • 5 16

    • (1)

      Przecież można iść na emeryturę po tylu latach, tyle że za mniejszą stawkę. Do tego jakaś praca i można mieć ok 3 tyś.No i tej emerytury nikt ci nie zabierze, to nie to co pensja i bezrobocie.

      • 7 6

      • nie można "można iść na emeryturę po tylu latach" bo jej nie ma, jest 2/3 świadczenia emerytalnego

        • 4 4

    • możecie dawać minusy, ale emerytury po 15 latach nie me

      • 5 5

    • Niestety (1)

      Zeby nabyc prawo do emerytury trzeba przepracowac min 25 lat ( nie dotyczy sluzb mundurowych) oraz spelniac wiele innych warunkow,miedzy innymi wiek.Kobiety 60 lat mezczyzni 65 lat.

      • 3 0

      • no tak, ale w PL jest ciemnogród i nikt nic nie wie, a w późnym wieku jest lament i łzy do tefałenu

        • 1 0

  • merytury dla wojskowych i policji po 15 latach czy lejacych wode strazaków to skandal

    Nigdzie na świecie niemaja takich przywilejów!!Przykładem jest agent Tomek czy Zbyszek Urbański z TVN wczesniej pierdział w stołek przez 15 lat w Policji przy najblizszej okazji przeszedł na emeryture i po znajomosci dostał sie do TVN zajmuje sie tam pokazywaniem zabawek dla dorosłych dzieciaków !!To doskonałem przykłady na wyzysk Podatników przez złe prawo!!W zadnym kraju naswiecie nima takich przywilejów w USA Policjant na emeryture przechodzi wtakim wieku co robotnik jak unas!!A tam dozyć emerytury to prawdziwa sztuka Policjańci giną tam codziennie na ulicach!! To samo wojskowi i to samo polewaczki wody zaden strazak niema wczesniejszej emeytury!! I przypominam ze zarobki Policjantó należą do jednych znajnizszych!! Jak sie komus niepodoba to niech raca do łopaty anie pracowac jako lejowoda czy glina który w Polsce wiecej baków zbija niz pracuje a juz wczesgulnosci za biurkiem!

    • 3 1

  • Tak nabylem prawa do emerytury pomostowej i nie chce dluzej pracowac

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pracodawcy w Trójmieście

Forum

Najczęściej czytane