• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Trójmiejski rynek pracy. Czym wygrywamy z innymi miastami?

Aleksandra Wrona
23 stycznia 2018 (artykuł sprzed 6 lat) 
Trójmiasto z roku na rok przyciąga coraz więcej firm i pracowników. Trójmiasto z roku na rok przyciąga coraz więcej firm i pracowników.

Trójmiejski rynek pracy wciąż się rozwija, wystarczy spojrzeć na tempo, w jakim pojawiają się nowe biurowce. Czy jesteśmy jednak w stanie konkurować z takimi miastami jak Warszawa czy Kraków? A jeśli tak, to w jakich kategoriach zyskujemy przewagę?



- Trójmiasto jest coraz atrakcyjniejszym rynkiem pracy, od lat dynamicznie rozwija się u nas m.in. sektor nowoczesnych usług biznesowych. Aglomeracja jest tu w ścisłej czołówce polskich miast, za Warszawą, Krakowem i Wrocławiem, z liczbą ponad 120 centrów takich usług zatrudniających już blisko 20 tysięcy osób. Liczba ta z pewnością będzie rosła. Trójmiasto plasuje się na podium miast regionalnych pod względem wielkości rynku biurowego. Inwestorzy ściągają tu coraz liczniej i chętniej, doceniając nie tylko jakość życia w metropolii, ale też jej systematyczny rozwój, infrastrukturę biznesową i okołobiznesową, sieć transportową czy dostępność wykwalifikowanych kadr - na naszych uczelniach kształci się 90 tysięcy studentów - mówi Małgorzata Gwozdz, dyrektor HR w Olivia Business Centre.

Kogo przyciąga Trójmiasto?



Co najbardziej cenisz w Trójmieście, jako miejscu pracy?

- Mówiąc o pracownikach, którzy częściej decydują się na ten kierunek, z pewnością dominują kandydaci z branży IT, produkcji i obsługi klienta. Decyzja o przeprowadzce dotyczy jednak większości zawodów - mówi Martyna Ładkowska, kierownik oddziału Jobhouse w Gdańsku.
Monika Urbanowicz z Allcon Investment, będącego właścicielem gdyńskiego kompleksu Łużycka Office Park i biurowca Łużycka Plus przyznaje, że potencjał do rozwoju w Trójmieście jest duży, ale też wymagania tutejszego rynku pracy są dość precyzyjnie określone i sukces zawodowy zależy od umiejętności dopasowania się do oczekiwań potencjalnych pracodawców. Jako kluczową umiejętność wymienia znajomość języków obcych, która wymagana jest przez praktycznie każdą firmę znajdującą się na terenie kompleksu.

- Obserwowany w ostatnich latach dynamiczny rozwój takich gałęzi biznesu jak IT, BPO/SSC czy R&D nie pozostaje bez wpływu na pomorski rynek pracy. Wraz z inwestorami pojawiają się w Trójmieście nowe miejsca pracy, a to sprawia, że jesteśmy regionem bardzo atrakcyjnym zarówno dla osób dopiero zaczynających karierę zawodową, jak i tych, którzy mając doświadczenie poszukują nowych wyzwań i gotowi są zmienić miejsce zamieszkania - mówi Monika Urbanowicz.
- Tylko w Olivii działa dziś kilkaset firm, m.in. tak topowe marki, jak Amazon, Arrow, Bayer, Energa, PwC, Ricoh, Sii, czy ThyssenKrupp. Arrow, który wszedł pod koniec roku do Gdańska i Olivii zapowiedział, iż poszukuje nowych pracowników o różnych kwalifikacjach i poziomie wykształcenia do pracy w zakresie m.in. obsługi klienta, inżynierii, finansów, zasobów ludzkich, logistyki-łańcuchów dostaw. Poza tym... Trójmiasto jest już teraz, obok Krakowa i Warszawy, interesującym kierunkiem zawodowym dla pracowników z Ukrainy. Z kolei dla sektorów takich jak IT i finanse magnesem zdają się być u nas zarobki, zbliżone do stołecznych. Duży popyt jest wciąż na pracowników branży budowlanej i HoReCa [sektor hotelarsko-gastronomiczny - red.]. Analizując, nawet pobieżnie, rynek ogłoszeń o pracę widać, że Trójmiasto i pomorskie to jeden z najprężniejszych rynków pracownika. Spodziewam się też w kolejnych latach, że na nasz lokalny rynek wchodzić będą, w związku z rozwojem inwestycji, coraz to nowe firmy z regionu nadbałtyckiego - dodaje Małgorzata Gwozdz.
Dynamiczny rozwój biznesowej strefy Trójmiasta zauważają nie tylko pracownicy, ale też firmy, które coraz chętniej otwierają tu swoje siedziby.

- Trójmiasto jest atrakcyjną lokalizacją dla nowo powstałych oddziałów firm i centrów usług wspólnych - przez ostatnie lata, od 2016 r., mogliśmy obserwować kolejne duże otwarcia firm, gdzie pracy mogli szukać m.in. księgowi, ekonomiści, HR-owcy czy specjaliści z branży IT. Natomiast firmy już prowadzące swoją działalność w Trójmieście stale komunikują zapotrzebowanie na pracowników - dzieje się tak szczególnie w branżach przetwórstwa przemysłowego - dodaje Ewelina Mazurek, specjalista ds. rekrutacji Jobhouse.
  • U zbiegu ulic Szymanowskiego i Chrzanowskiego trwa budowa biurowca Hiro. Hossa zapowiada, że biurowców na terenie Garnizonu będzie więcej
  • Kompleks biurowy Tryton
  • Kompleks Alchemia
  • Niemal stumetrowy biurowiec stanie na skrzyżowaniu ul. Jana z Kolna i Narzędziowców na Młodym Mieście w Gdańsku. Budowa ma ruszyć wiosną 2018 r.
  • Biurowiec Officer powstanie na działce należącej do firmy Panorama Development u zbiegu ulic Świętojańskiej, Piłsudskiego i al. Zwycięstwa.
- Trójmiasto to jeden z największych i dynamicznie rozwijających się polskich ośrodków branży BPO/SSC. Każdego roku pojawiają się tutaj zagraniczni inwestorzy, światowi giganci. Co za tym idzie, za pracą ściągają tutaj potencjalni kandydaci, którzy wiedzą, że w Trójmieście jest praca. Jesteśmy tego najlepszym przykładem, bo wraz z rozwojem biznesu stale prowadzimy rekrutację na różnego typu stanowiska i projekty. Pracuje u nas wiele osób, które relokowały się z innych miast, także pochodzących z regionów odległych od Trójmiasta - mówi Karolina Kucharska, recruitment manager w Transcom WorldWide Poland.
Na rekrutację pracowników z innych miast decydują się m.in. Lufthansa Systems Poland i BEST.

- Lufthansa Systems Poland z siedzibą w kompleksie Alchemia zatrudnia wielu specjalistów z różnych stron Polski, zarówno w obszarze IT, jak i aeronautycznym, którzy decydują się na relokację do Gdańska. Aktywnie poszukujemy pracowników poza Trójmiastem, w miastach takich jak na przykład Rzeszów czy Kraków - mówi Agnieszka Orłowska, director human resources, Finance & Commercial z Lufthansa Systems Poland. - Bierzemy udział w targach pracy oraz konferencjach. Organizujemy Dni Rekrutacji również w innych regionach Polski, podczas których zachęcamy kandydatów, aby to właśnie stolica Pomorza stała się miejscem, w którym będą chcieli się rozwijać.
- Nic dziwnego, że ten rynek przyciąga kandydatów nie tylko z mniejszych miejscowości z regionu, ale także z dużych miast w innych częściach Polski. W gdyńskim zespole BEST mamy wiele takich osób m.in. z Elbląga, gdzie mieści się nasza druga siedziba, ale i z Torunia, Bydgoszczy, a nawet Łodzi - mówi Małgorzata Włoch, kierownik w pionie HR w BEST S.A.

Trójmiasto dobrze skomunikowane



- Coraz częściej obserwujemy również pracowników, którzy w tygodniu pracują w Trójmieście, a w weekend wracają do swoich rodzinnych miast. W związku z coraz lepszym połączeniem podróż np. do stolicy trwa zaledwie kilka godzin - mówi Martyna Ładkowska, Jobhouse.
Decyzja o przyjęciu oferty pracy w innym mieście nie musi oznaczać przeprowadzki, dlatego dla pracowników z innych miast ważna jest też dobra komunikacja.

- W pewnym sensie w wakacje znad morza nie trzeba wyjeżdżać na urlop, a zimą powietrze jest tu znacznie czystsze niż w Warszawie czy Krakowie. Te walory nadmorskiej aglomeracji, rosnąca liczba połączeń lotniczych i ekspresowych linii kolejowych Pendolino, a także autostrada A1, przyczyniają się do wzrostu liczby odwiedzin Pomorza nie tylko w celach turystycznych, ale i w dużej mierze zawodowych - mówi Monika Urbanowicz, Allcon Investment.

Widoki z wieżowca Olivia Star - najwyższego budynku w Trójmieście.

- Wielu kandydatów poszukujących pracy pochodzi z województwa warmińsko-mazurskiego. Wydaje się, że trójmiejski rynek jest dla nich szczególnie atrakcyjny - Trójmiasto jest relatywnie blisko położone i oferuje z pewnością więcej opcji niż stolica sąsiedniego województwa, czyli Olsztyn. Nie bez znaczenia są też kwestie finansowe - podobne stanowiska są u nas lepiej opłacane. Wielu absolwentów uczelni postanawia rozwijać swoją karierę w Trójmieście, z racji braku perspektyw na pracę w zawodzie w swoich mniejszych, rodzinnych miastach. Szczególnie jeżeli mówimy o absolwentach kierunków technicznych. Również w przypadku pracowników niewykwalifikowanych, zainteresowanych pracą w handlu czy gastronomii, Trójmiasto okazuje się atrakcyjnym kierunkiem migracji - mówi Karolina Stankiewicz, specjalista ds. rekrutacji, No Problem.

Czyste powietrze



- Nowym zjawiskiem jest przeprowadzenie się "za pracą" z południa Polski z powodu... smogu - mówi Karolina Stankiewicz, No Problem.
Argumentem, który często pojawia się w dyskusjach o zaletach pracy w Trójmieście jest stosunkowo czyste w powietrze w porównaniu do takich miast jak Warszawa czy Kraków. Problem smogu staje się coraz bardziej dokuczliwy, a pracownicy coraz bardziej świadomi jego negatywnego wpływu na zdrowie.

- Niezależnie od pochodzenia, wszystkich przyciąga atrakcyjność miasta, dostęp do morza, bliskość lotniska i dobra komunikacja miejska, znacznie lepsza w porównaniu do innych aglomeracji miejskich, która wpływa na komfort przemieszczania się z i do pracy. Duże znaczenie ma także bogata oferta rozrywkowo-kulturalna, a nawet mikroklimat: warunki pogodowe i czyste powietrze. Trzeba podkreślić, że problem smogu oraz zanieczyszczenia występuje w Trójmieście niezwykle rzadko w porównaniu do innych miast, kluczowych pod względem zatrudnienia w naszym sektorze. Obecnie pracownicy i kandydaci zwracają na to coraz większą uwagę - mówi Karolina Kucharska, recruitment manager w Transcom WorldWide Poland.
- Trójmiejskie aglomeracje przodują w rankingu miast, w których żyje się najlepiej w Polsce. Poziom satysfakcji z życia mieszkańców rośnie, a to dzięki m.in.: rozwojowi infrastruktury miejskiej, zwiększeniu się liczby miejsc do wypoczywania na świeżym powietrzu czy bogatej ofercie kulturalnej. Polacy coraz częściej myślą o zdrowiu. Ludzie nie chcą żyć w zanieczyszczonych miastach, co jest jednym z bodźców do rozważenia przeprowadzki - mówi Katarzyna Konkel, konsultant ds. rekrutacji, Gi Group oddział w Gdańsku.

Najlepsze miejsce do życia



- W 2017 roku firma rekrutacyjna Antal opublikowała wyniki badań, z których wynikało, że coraz większa liczba specjalistów i menedżerów jest otwarta na przeprowadzkę. Trójmiasto znów znalazło się w czołówce. Aż 36 proc. badanych chętnie przeprowadziłoby się właśnie tutaj - mówi Małgorzata Gwozdz, Olivia Business Centre.
Swoje badania przeprowadziła też firma Jobhause. Wynika z nich, że osoby już pracujące w Trójmieście deklarują, że nie chciałyby zmieniać miejsca zamieszkania ze względu na pracę - aż 46 proc. osób badanych chce pracować w obecnej miejscowości.

- Oprócz różnorodnego rynku pracy Trójmiasto i okolice uważane są za jedno z najlepszych miejsc do życia w Polsce. Gdynia od lat zdobywa pierwsze miejsca w rankingach pod względem zadowolenia jej mieszkańców z życia w tym mieście. To zachęca do pozostania na dłużej i jest istotnym argumentem w wyborze danej firmy przez pracownika, który relokuje się z innej lokalizacji - podsumowuje Monika Urbanowicz z Allcon Investment.

Miejsca

Opinie (203) 2 zablokowane

  • (2)

    Przebijamy inne miasta ilością słoików gotowych pracować za miskę ryżu i mieszkających po 10 osób w wynajętej kawalerce.

    • 35 4

    • Jak bym był skokiem też bym wolał widziec przez okno w pracy morze zamiast smogu

      • 0 2

    • Słoiki z pomorskiego?? Ciekawe

      Statystyki se poczytaj, nikt z zewnątrz poza pomorskim i sąsiadami z Elbląg tu nie zjeżdża dziecko słoików co do stoczni przybyli

      • 1 0

  • "Trójmiasto to jeden z największych i dynamicznie rozwijających się polskich ośrodków branży BPO/SSC"

    Business Process Outsourcing i Shared Services Center czyli wszystko i nic. Przeciętny Kowalski nie zna nawet tych skrótów powiem więcej nie wie nawet co tam się robi. Niby wielkie firmy, możliwość pracy w korporacjach zagranicznych a jednocześnie żadnych konkretów. Księgowe liczą dla Niemiaszków a ja się pytam gdzie jest konkretna produkcja czegoś materialnego. Branża automotive nie istnieje. Jeśli nie zostanie się korposzczurem albo handlowcem to nie ma tutaj czego szukać.

    • 22 6

  • Wszystko pięknie tylko czemu firmy przenoszą się do Gdańska? (1)

    Każdy doskonale wie jaka jest przyczyna. Po prostu takie korporacje w Polsce mogą płacić dużo mniej niż na zachodzie. Oferuja karty multisport czy owoce , w zamian za tragicznie niskie pensje . Niewiele osób zarabia tam więcej niż 2500 netto.

    • 32 1

    • W większości tych firm 95% ludzi zarabia więcej niż 2699 na rękę. Tyle płacą na start bez doświadczenia w wielu korpo przy najprostszych procesach. Po 1-2 latach zarobki już zdecydowanie wyższe

      • 1 4

  • Jaka praca (2)

    pracy nie ma, chyba po znajomości, od lat te same ogłoszenia na te same stanowiska pracy w internecie , wyjechałam na miesiąc a tu znowu te same ogłoszenia na te same stanowiska pracy i tak w kółko. Kogo oni szukaja i za ile ? 1800 brutto za specjalistę? Za tyle nauki , doświadczenia i znajomość j. obcych? Niewolników chcą!

    • 21 5

    • (1)

      A możesz wyjawić w jakiego rodzaju jesteś specjalistką?

      • 3 1

      • tak

        specjalistą od forów internetowych

        • 5 0

  • Amazon, Arrow, Bayer, Energa, PwC, Ricoh, Sii, czy ThyssenKrupp ... no tak... (2)

    • 12 0

    • (1)

      Ubierzcie sie jutro ladnie niemcy przyjezdzaja na kontrole ,bedziemy szli na meeting !

      • 11 1

      • "Ludność polską należy wykorzystać w charakterze taniej siły roboczej dla niemieckiego przemysłu i rolnictwa"

        • 8 2

  • kij z praca

    dostaje zasilek + 1000 z 500+, a teraz czekam na mieszkanie z programu. Po co bede sie wysilal, jak to samo daje mi panstwo. Ci co pracuja za taka kase to zwykli frajerzy i tyle w temacie.

    • 8 13

  • Przed nami szeroka autostrada do Wolności

    Metropolia wyrasta jak z cudu nad Wisłą. Przed wojną wyrosła nam piękna Gdynia z naszych marzeń. Potrzeba nam więcej gwarancji rozwoju gospodarczego, więcej wolnej przestrzeni, codziennego spokoju, poprawy klimatu społecznego, odsuwajmy się od polityki w kierunku tolerancji i demokracji.Potrzeba więcej ładnej zieleni, usuwajmy stare przydomowe chlewiki, szałerki na opał, na węgiel, ruinę starych budyneczków i gniazda szczurów w zamkniętych całymi latami garaży i piwnic, więcej kwiatów, mniej starych konarów drzew, wycinajmy chaszcze i krzaczyska. Usuwajmy lokalne meliny i dziadostwo przez opiekę i inwestycje w likwidacje biedy społecznej, wykluczenia ze społeczeństwa...

    • 3 4

  • Gdynia fajniejsza do życia i ludzie milsi (2)

    itscanadatime.com

    • 4 15

    • Tylko brakuje dróg i komunikacja miejska zatrzymała się w latach 90.

      • 5 0

    • Od 10 lat Gdynia to jeden wielki marazm. Ludzie stad uciekają bo ceny sa z kosmosu a inwestycje i nowe miejsca pracy sa głównie w Gdańsku

      • 4 1

  • Jaka jest praca ?

    W połowie to zagraniczne korporacje z oferta w języku angielskim z pensją na poziomie 2000-4000 brutto. Jedynie w IT można liczyć na 2x więcej. Ale to nie WAWA, więc cudów nie ma z pensją.

    Kolejna połowa to proste prace fizyczne od sprzątaczki do sprzedawcy w sklepie. Umowa o dzieło lub zlecenie standardem. UoP rzadkość, chyba, że zagraniczna firma.

    Coraz więcej ogłoszeń po ukraińsku.

    Tak to wygląda, czyli żałośnie.

    • 33 4

  • (2)

    W zasadzie to niczym. Jeśli chodzi o inne duże miasta, wyprzedzamy póki co tylko Łódź.

    • 12 4

    • (1)

      Wyprzedzamy tez Poznan, Szczecin ,Katowice, Białystok, Lublin i wiele innych

      • 1 3

      • same dziury

        • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pracodawcy w Trójmieście

Forum

Najczęściej czytane