Wiadomości

Przejęcie obowiązków pracownika, który odszedł z pracy

Najnowszy artukuł na ten temat

Przedłużająca się nieobecność, a zastępstwo w pracy

Czym innym jest krótkotrwałe, incydentalne zastępowanie innego pracownika, a czym innym realne i stałe wykonywanie obowiązków na odrębnym stanowisku pracy.
Czym innym jest krótkotrwałe, incydentalne zastępowanie innego pracownika, a czym innym realne i stałe wykonywanie obowiązków na odrębnym stanowisku pracy. fot. 123rf / Katarzyna Białasiewicz

Odejście z pracy jednego z pracowników może stwarzać problemy w organizacji pracy zakładu. W tej sytuacji pracodawca powinien zatrudnić nową osobę lub sprawiedliwie rozdzielić obowiązki pomiędzy pracowników.Porady prawne w serwisie Praca


Jestem mistrzem produkcji w firmie produkcyjno-handlowej. Kieruję pracą 40-osobowego zespołu. Do moich obowiązków należą:
 • planowanie, nadzór i rozliczanie produkcji,
 • prowadzenie szkoleń nowo przyjętych pracowników,
 • analiza stanów surowców i półproduktów,
 • przeprowadzanie inwentaryzacji materiałowej,
 • przejmowanie obowiązków magazyniera podczas jego nieobecności.

Mój problem dotyczy ostatniego punktu. Na początku września ubiegłego roku z pracy odszedł magazynier.

Przejąłem jego obowiązki, tj. przyjmowanie dostaw, wysyłki, praca na wózku widłowym (mam uprawnienia) oraz prowadzenie dokumentacji magazynowej. Miało to trwać do czasu przyjęcia i przeszkolenia nowej osoby, jednak mija już kolejny miesiąc i nadal nikogo nie zatrudniono. Zwiększenie obowiązków ma wpływ na jakość mojej pracy. Czasami powinienem być w dwóch miejscach naraz, ale nie jestem w stanie. Staram się jak najlepiej potrafię, ale uważam, że jest to za dużo obowiązków dla jednej osoby. Odczuwam bardzo dużą presję. Szef na pytania o nowego pracownika odpowiada, że trudno mu kogoś znaleźć. Wydaje mi się, że szefowi nie zależy na szybkim znalezieniu magazyniera, ponieważ radzę sobie na dwóch stanowiskach. Za tę dodatkową pracę nie otrzymuję żadnych pieniędzy (premii czy dodatku). Czy należy mi się jakieś dodatkowe wynagrodzenie za pełnienie obowiązków magazyniera?

Na pytanie odpowiada Tomasz Siemoński, radca prawny z Kancelarii Radcy Prawnego - Tomasz Siemoński.

Tomasz Siemoński, radca prawny
Tomasz Siemoński, radca prawny
W pierwszej kolejności pragnę podkreślić, iż czytelnik ma uzasadnione wątpliwości prawne co do działań podejmowanych przez pracodawcę, gdyż również i w mojej ocenie są one nieprawidłowe. Jeżeli czytelnik przedstawił swój zakres obowiązków w brzmieniu literalnym, to wynika z niego wprost, iż jest on zobowiązany wyłącznie do "przejmowania obowiązków magazyniera podczas jego nieobecności", a nie do wykonywania obowiązków na stanowisku nieobsadzonym. Biorąc pod uwagę powyższe, takie rozszerzenie obowiązków pracowniczych zdecydowanie wykracza poza ich zakres i stanowi zmianę istotną, która nie może być identyfikowana ze zwykłym poleceniem pracodawcy.

Czym innym jest bowiem krótkotrwałe, incydentalne zastępowanie innego pracownika, a czym innym realne i stałe wykonywanie obowiązków na odrębnym stanowisku pracy. Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z 14.10.2004 r. sygn. akt I PK 663/03 "powierzenie pracownikowi dodatkowego rodzaju pracy wymaga albo podwyższenia wynagrodzenia stosownie do rozmiaru dodatkowych obowiązków wykraczających poza te przewidziane w umowie, albo wypowiedzenia zmieniającego warunki zatrudnienia, w przypadku powierzenia dodatkowych obowiązków bez odpowiedniego podwyższenia wynagrodzenia, w sytuacji gdy wykonywanie dodatkowej pracy ma charakter stały - nie nosi cech przejściowego powierzenia pracownikowi innej pracy niż określona w umowie o pracę ze względu na uzasadnione potrzeby pracodawcy".

Czy zdarza ci się wykonywać obowiązki innych pracowników?

tak, od dawna wykonuję nie tylko swoje obowiązki 62%
tylko w trakcie ich czasowej nieobecności 30%
nie, nigdy nie zastępuję innych pracowników 8%
zakończona Łącznie głosów: 382
Wyrok ten jest o tyle istotny, iż wskazuje ewentualne rozwiązania, które mogły, a nie zostały wprowadzone przez pracodawcę. Warto zaznaczyć, iż okoliczność, że dwa rodzaje pracy (umówiona w pisemnej umowie o pracę oraz dodatkowo powierzana pracownikowi na podstawie ustnego polecenia pracodawcy) wykonywane były u tego samego pracodawcy, w tym samym miejscu i czasie pracy, nie stanowi wystarczającego argumentu dla odmowy wypłacenia pracownikowi dodatkowego wynagrodzenia za dodatkowo wykonywaną pracę (wyrok Sądu Najwyższego z 19 czerwca 2012 r., II UK 282/11).

Ponadto Sąd Najwyższy w wyroku z 11 lutego 2010 r., sygn. akt. I PK 185/09 wyraźnie wskazał, że "pracodawca, który nie ma pisemnej zgody pracownika na wykonywanie dodatkowych obowiązków bez podwyżki, może zostać zmuszony przez sąd do wypłaty dodatkowego wynagrodzenia".

Na marginesie warto zaznaczyć, iż przepisy prawa pracy nie zabraniają wprawdzie zatrudniania pracownika na dwóch stanowiskach pracy, niemniej jednak z przedstawionego stanu faktycznego wynika jasno, iż nie było to intencją pracodawcy, a i sam pracownik nie wyraził zgody na taki sposób realizacji stosunku pracy. Należy również pamiętać, że pracownik wykonujący pracę na dwóch stanowiskach (nawet gdy pracodawca podpisał z nim dwie umowy) nadal objęty jest jednym stosunkiem pracy, co zostało potwierdzone w wyroku Sądu Najwyższego z 14 lutego 2002 r., sygn. akt I PKN 876/00. Oznacza to, iż pracodawca powierzając pracownikowi dodatkowe obowiązki, zobowiązany jest m.in. do poszanowania norm czasu pracy.

Pracodawca borykający się z problemem nieobsadzonego stanowiska pracy może zastosować również art. 42 § 4 Kodeksu pracy. Zgodnie z powyższym przepisem "wypowiedzenie dotychczasowych warunków pracy lub płacy nie jest wymagane w razie powierzenia pracownikowi, w przypadkach uzasadnionych potrzebami pracodawcy, innej pracy niż określona w umowie o pracę na okres nieprzekraczający trzech miesięcy w roku kalendarzowym, jeżeli nie powoduje to obniżenia wynagrodzenia i odpowiada kwalifikacjom pracownika. Takie powierzenie nie zostało obwarowane żadnymi wymogami dotyczącymi formy, nie wymaga zatem zachowania formy pisemnej. Należy jednak wspomnieć, iż powierzenie pracy w trybie art. 42 § 4 nie stanowi rozszerzenia obowiązków pracownika, a je zastępuje, co oznacza, iż pracownik zaprzestaje wykonywania dotychczasowej pracy.

Oferty pracy w Trójmieście


Biorąc pod uwagę powyższe, należy uznać, iż w opisywanej sytuacji doszło do faktycznego rozszerzenia zakresu obowiązków pracownika, a tym samym do powstania po jego stronie roszczenia o wypłatę wynagrodzenia za wykonywanie dodatkowych czynności, niemniej jednak samo ustalenie jego wysokości może być problematyczne, gdyż zależy od szeregu czynników, w szczególności od obowiązujących w danym zakładzie pracy zasad wynagradzania i rzeczywistego zakresu wykonywanych czynności.

Opinie (49)

 • (5)

  Niby pracodawca nie ma takiego prawnego obowiązku w rozumieniu dopłacania pracownikom których się bombarduje dodatkowymi obowiązkami... Ale taki pomysłowy pracodawca musi wiedzieć, że idąc takim chciwym tokiem myślenia- za chwilę będzie miał firme złozoną z ukraińców;)

  • 61 3

  • Prędzej z ofiar losu (2)

   Ukraińcy pokują się do Niemiec.
   A artykuł przydatny. Dzięki.

   • 12 0

   • Z podejściem

    Ja ni ponimaju to kariery u Niemców im nie wróżę .

    • 8 3

   • Kto jest tą ofiarą...

    ...losu?

    • 0 0

  • Nie ma ludzi ,nie ma chętnych? (1)

   Zaczynasz pytać o wynagrodzenie -najnizsza krajowa ,reszta w kopercie to się nie ma co dziwić że chętnych nie ma

   • 20 0

   • Wolska to państwo z paździerza

    • 2 0

 • (7)

  Toś się Pan sfrajerował. U nas wielokrotnie takie akcje bywały i zawsze stawaliśmy twardo, daj dodatkową kasę to miesiąc dwa pociągniemy inaczej spadówa. Kurka wodna i tak rypiemy na 1,5 etatu a żałuję chamy za czyjś etat tych marnych groszy. A za pełen etat oszczędzają 6-10 tysięcy miesięcznie! (Mówię tu o prawdziwej pensji brutto z kosztami pracodawcy).

  • 47 2

  • Co może zrobić jak ma to w umowie (1)

   Albo aneks do umowy ,albo szukać pracy

   • 4 2

   • co ma w umowie zapierniczać na dwa etaty? bez przesady

    • 9 0

  • Socjalizm (4)

   Wszystko przez wysokie podatki, pracodawca te chce zarobić, jak pracownik dostaje 3,5tys na rękę to pracodawca musi ponieść ponad 6tyś kosztów, to jest masakra, do tego inne głupie koszty i daniny, a Wy dalej głosujcie na PIS, bo daje 500+.

   • 12 14

   • Naszczescie idą takie czasy ,za większość (1)

    Tych wszystkich januszow pozamyka te wszystkie pseudo firmy z braku chętnych "jeleni" do pracy za 2.5 k .

    • 19 3

    • gdyby rozwój gospodarczy szedł do przodu to bym się zgodził

     ale że nie idzie to efekt zamknięcia pseudofirm będzie taki że wzrośnie bezrobocie

     • 5 1

   • ten socjalizm trwa od 30 lat więc mi tu o Pisie nie płacz, wiem o tym ale pracodawcy muszą dojść do tego, że albo płacisz i wymagasz albo bierz Ukraińców

    • 8 2

   • a jaki to.ma związek?

    wykaż go

    • 1 0

 • Niech ktoś to wyśle do HR w Gdyńskim korpo na R (1)

  To standard, ale blue warriors wszystko pociagna

  • 22 0

  • Wywalili mnie z jednego takiego korpo po tygodniu

   bo wychodziłem z pracy po 8 godzinach a szef cały czas "terminy, odpowiedzialność, mamy za mało ludzi" - widocznie aż tak bardzo im ludzi nie brakowało, skoro co roku praktycznie wszyscy byli zwalniani albo sami odchodzili bo mieli dość :) Nigdy nie ufajcie kierownikowi czy komukolwiek, kto reprezentuje pracodawcę - bo on ma dodatek funkcyjny za ostre cięcie w wuja. Każda ściema dobra, byle tylko ludzi wyzyskiwać.

   • 20 0

 • Z reguły rozdzieli obowiązki tylko że za friko..

  • 16 0

 • To przecież normalne. Dopóki pracownik się że wszystkim wyrabia to pracodawca nie widzi niedoboru i konieczności zwiększenia zatrudnienia a każdy miesiąc bez dodatkowego pracownika to dobra kwota ktora7mu zostaje w kieszeni. Dodatkowa kasa też w tej sytuacji nie jest dobrym rozwiązaniem bo pracownik szuka etatu a nie półtorej. Z mojego doświadczenia wynika ze najlepszym rozwiązaniem w tym wypadku byłoby zapowiedzenie przez pracownika długiej nieobecności w pracy, czy to na miesięcznym urlopie czy na L4. Wtedy szybciutko pojawią się zastępstwo.

  • 30 1

 • Ja nie mam z tym problemu jeśli to w granicach moich kompetencji

  Tyle że siedzę 8h i się nie rozdwoję. Albo zrobię jedno porządnie albo jedno i drugie do połowy. Ale sygnalizuję na początku że nie starczy mi czasu i żeby brali to pod uwagę i ustawiali mi robotę priorytetami. Najważniejsze to obgadać temat, a nie przyjmować na ślepo i obiecywać że się zrobi a potem rozczarowanie.

  • 20 4

 • Chciwość. części pracodawców nie zna granic (5)

  Miałem kiedyś podobną sytuację ale w czasach dużego bezrobocia.Zwolnił się kolega i musiałem gratis przejąć jego obowiązki,jak zaprotestowałem to dostałem poszerzony zakres obowiązków z ,,hipotetyczną"premią,jak okazało się że jej niema zwolniłem się.Trzeba się szanować,nikt za ciebie tego nie zrobi,,.Zginanie karku"przed byle kim żle działa też na psychikę..

  • 45 2

  • (4)

   Najlepsze ogłoszenie o pracę jakie widziałem.

   Wymagania:
   - umiejętność maszyn takich jak piła taśmowa/frezarka/tokarka w stopniu podstawowym, 
   - umiejętność spawania metodami MIG/MAG oraz MMA,
   - mile widziane umiejętności spawania metodą TIG stali i aluminium,
   - umiejętność dokonywania drobnych napraw, malowania, szlifowanie, prace konserwacyjne, umiejętność obsługi podstawowych elektronarzędzi: szlifierka, wiertarka,
   - ogólne zdolności manualne, samodzielne wykonywanie prostych prototypów, czytanie rysunków technicznych.

   I to wszystko za mega stawkę 17zł/h
   Dobrze, że nie ma jeszcze haftowania, cerowania, gotowania itd.

   • 29 0

   • najlepsze jest to: (3)

    -mam juz 2 lata ogloszenie i 60 osob przyszlo i jak sie dowiedzieli o super stawce 17 zlotych/h nikt nie chce pracowac,nie ma ludzi do pracy .

    • 3 1

    • Rotacja jest dobra, jeszcze nigdy mi się nie zdarzyło pracować za mniej

     • 0 2

    • daj jakiś kontakt, bo w mojej poprzedniej robocie kolesie dygają za 13,50 netto (1)

     i boją się zmienić robotę że niby nowej nie znajdą. Spawacze certyfikowani z papierami, frezować też potrafią bo robili to u nas.

     • 4 2

     • dasz ten kontakt? może to nie kokosy ale tym ludziom na prawdę się polepszy

      chyba że ściemniasz

      • 0 0

 • Tak to już jest,

  duża część pracy w pracy polega na obronie przed dodatkowymi obowiązkami, które są zrzucane na pracownika i za które nikt ci nie zapłaci.

  • 23 0

 • Sprawa jest jasna.

  Jeśli odchodzi pracownik i jego obowiązki spadają na innych to jego pensję tego byłego pracownika dzieli się po równo tym, którzy pracują za niego - do czasu zatrudnienia nowego pracownika. Tak jest w pracy w której pracuję - nie w Polsce.

  • 25 4

 • Bo dałeś sobie chłopie wejść na głowę (4)

  Zacznij olewać temat, nie rób wszystkiego, niech magazyn pęka w szwach, przyjęty towar niech zalega na placu, dostawy niech nie wychodzą.
  Jak szefu przyjdzie z pretensjami to powiedz że przecież się nie rozdwoisz. I wręcz mu wypowiedzenie.
  Pracy dla magazyniera teraz w bród a ludzi jak sam widzisz nie ma.
  Powiedz że robisz swoje i chcesz 100% podwyżki inaczej masz to gdzieś. Szanuj się.

  • 32 2

  • No bo to są Polacy buraczki

   Jak było za dużo ludzi na rynku pracy to pracodawcy robili z ludźmi co chcieli , a że Polski naród tępy nie szanuje swoich praw to jest jak jest

   • 12 0

  • za 50% podwyżki to ten pracodawca ma 20 lepszych na bramie (2)

   którzy drapią pazurkami farbę z furtki, jak kolo zawoła 100% podwyżki to wyleci i nigdzie roboty za podwójną stawkę nie znajdzie. Niestety nie te kwalifikacje. 30% podwyżki byłoby realne, ale nie 100.

   • 5 6

   • (1)

    gdzie ma tych chętnych?

    • 2 2

    • na bramie

     • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.