• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

PPK. Do końca lutego musisz zdecydować

Paulina Przydatek
7 lutego 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (137)

Pracownicy, którzy w przeszłości złożyli deklarację o rezygnacji z udziału w programie Pracowniczych Planów Kapitałowych i podtrzymują tę decyzję, powinni złożył deklarację ponownie. Muszą najpóźniej do końca lutego zawiadomić o tym swojego pracodawcę. Jeśli tego nie zrobią, trafią do programu automatycznie.



Czy uczestniczysz w PPK?

Pracownicze Plany Kapitałowe (w skrócie PPK) funkcjonują w Polsce już od 1 stycznia 2019 r. Program był wdrażany fazami. Najpierw obowiązywał w przedsiębiorstwach zatrudniających co najmniej 250 osób, potem dochodziły kolejne zakłady pracy ze względu na liczbę zatrudnionych. Od 1 stycznia 2021 r., kiedy przystąpiły firmy zatrudniające mniej niż 20 osób oraz jednostki należące do sektora finansów publicznych niezależnie od tego, ile osób zatrudniają, można powiedzieć, że PPK dotyczy wszystkich zatrudnionych.


Z założenia jest to powszechny system oszczędzania (system emerytalny) dla pracowników. Co więcej, do naszych oszczędności dokłada się zarówno pracodawca, jak i państwo. Oszczędzone pieniądze można wypłacać w dowolnych momentach. Nie zawsze jest to tak samo opłacalne, jednak państwo podaje wskazówki, jak uniknąć podatku od dochodu i zmaksymalizować swoje zyski. PPK był jednym ze sztandarowych programów emerytalnych rządzącej partii PiS. Projekt ustawy trafił do Sejmu w 2018 r. Wówczas zakładano, że w programie udział weźmie około 75 proc. pracowników. Rządzący powołują się na dane statystyczne, świadczące o tym, że bliźniaczo podobne systemy do PPK na całym świecie cieszą się niesamowicie dużym zainteresowaniem. Jak jest w Polsce i czy prognozy PiS dotyczące partycypacji sprawdzają się w rzeczywistości?


Co 4 lata autozapis



Każdy pracownik między 18. a 55. rokiem życia zostaje zapisany do programu automatycznie - to znaczy, aby nie potrącano mu z wynagrodzenia wpłaty na fundusz PPK, musi złożyć u pracodawcy odpowiednią, oficjalną deklarację o nieprzystępowaniu do programu. Osoby, które mają między 55 a 70 lat również mogą przystąpić do PPK. Jednakże muszą one złożyć odpowiedni wniosek u swojego pracodawcy.

Autozapis, istniejący już w zasadach programu PPK, od 2023 r. zaczął działać cyklicznie co 4 lata. Od tego roku wszyscy (bez względu na czas przystąpienia) muszą co 4 lata ponownie rezygnować z udziału, jeśli dalej nie chcą oszczędzać w PPK. Jeżeli tego nie zrobią, trafią do programu automatycznie.

Ma to na celu zwiększenie odsetka pracowników, którzy zdecydują się przeznaczyć część swojej pensji na fundusz PPK. Będzie on dotyczył wszystkich pracujących - niezależnie, czy wypełnili oni kiedyś deklarację o rezygnacji, czy nie. Każdy, kto nie złoży ponownej deklaracji o rezygnacji do końca lutego u pracodawcy, zostanie objęty PPK, a jego kolejne wynagrodzenia pomniejszone zostaną o wpłatę na uczestnictwo w programie (od kwietnia 2023). To pracodawca zawiadamia PPK.

Sezon na IKE i IKZE. Ile można oszczędzić na emeryturę? Sezon na IKE i IKZE. Ile można oszczędzić na emeryturę?

Cykliczny autozapis do Pracowniczych Planów Kapitałowych jest usilną próbą odniesienia spóźnionego sukcesu rządowego programu. Czy taki zapis przyciągnie pracowników, czy zadziała odstraszająco? W oficjalnych informacjach dotyczących PPK znaleźć można informację o benefitach płynących z programu rzędu kilkunastu tysięcy złoty. Pracownicze Plany Kapitałowe wydają się idealnym sposobem na oszczędzanie w niepewnych czasach i zapewnienie sobie godnej emerytury.


Największy minus? Brak gwarancji utrzymania programu



Pracownicy jednak na masową skalę rezygnują z programu, gdyż nie uważają tej formy za bezpieczną inwestycję - a może chodzi o coś więcej. Zbadała to spółka Mentor SA przy współpracy z Politechniką CzęstochowskąBusiness Centre Club w 2022 r. Badanie zostało oparte na niezależnej próbie 955 pracodawców oraz pracowników. Okazuje się, że około 80 proc. ankietowanych pracodawców i pracowników uważa za największą wadę programu brak gwarancji utrzymania się tego systemu w dłuższej perspektywie - jest on elementem programu politycznego partii rządzącej. Brak odpowiedzi na pytanie, co będzie z PPK, gdy PiS odejdzie od władzy. Dla około połowy ankietowanych pracowników i pracodawców ważnym aspektem działającym na niekorzyść programu jest fakt pomniejszenia wypłacanego wynagrodzenia. Aż 38 proc. badanych pracodawców nie było w stanie podać żadnej zalety funduszu. Dla pracowników aspektami przemawiającymi za dołączeniem do PPK jest dziedziczność środków oraz wkład pracodawcy do oszczędności. Sama obiektywna ocena programu i chęć poznania bliżej dokładnych zasad funkcjonowania PPK nie przekłada się na partycypację.

PPK - czy warto? Czym są i jak działają Pracownicze Plany Kapitałowe? PPK - czy warto? Czym są i jak działają Pracownicze Plany Kapitałowe?

Według ankietowanych w badaniu Mentor SA dużym problemem programu PPK, w szczególności w początkowej fazie wdrażania, jest brak przejrzystości. Wiele pytań zarówno od pracodawców, jak i od pracowników pozostaje bez odpowiedzi. Niepewność w sprawie PPK to przede wszystkim skutek poprzednich reform systemów, takich jak OFE. Aż 48 proc. badanych pracowników uważa, że są to pieniądze zabierane przez państwo. Warto nadmienić, że w Ustawie z 2018 r. o PPK widnieje zapis o karach nakładanych na pracodawców w przypadku zniechęcania do pozostania w programie PPK. Zasady cyklicznego autozapisu to próba sukcesu na siłę programu emerytalnego partii rządzącej w roku wyborczym. Możliwy efekt? Szybsze podpisywanie deklaracji o odstąpieniu z programu.
Paulina Przydatek

Opinie (137) 9 zablokowanych

  • Nigdzie tak nie wykorzystywauje sie pracowników jak w POlsce

    • 7 1

  • xxx

    Do końca lutego pracodawca musi wysłać informację, że autozapis do ppk nastąpi 01.04. A rezygnację pracownicy mogę składać od 01.03. Deklaracje złożone przed 01.03. nie będą brane pod uwagę.

    • 16 0

  • Opinia wyróżniona

    Ważna informacja (22)

    ogolnie wam powiem że jakiś czas temu z tego zrezygnowałem bo potrzebowałem pieniędzy. Uzbierało się jakoś z 3500zl i Uwzgledniajac mój wkład to i tak było sporo na plusie. Swoją kasę odzyskujesz w 100% a to co pracodawca dopłaca to jest zmniejszone o podatek (nie pamiętam jaki) czyli jak pracodawca dopłaca 1,5% wynagrodzenia miesięcznie to i tak jesteśmy ponad 1% miesięcznie do przodu pomijając podatek. To działa lepiej jak lokata w banku na ten moment. Wg mnie opłaca się w tym być i co jakiś czas rezygnować. Czy to przetrwa do końca to nie wiem ale na pewno na tym nie będziemy stratni bo mam to przerobione

    • 36 90

    • (5)

      podatek nie dopłaca pracodawca tylko pobiera z twojego netto wypłaty!

      • 50 3

      • (4)

        Jest tak....
        Powiedzmy że zarabiam 4000 netto

        Wplacam miesięcznie 2% czyli 80zł
        Państwo coś tam też dopłaca Ale mnie to nie interesuje. Do tego pracodawca dopłaca 1,5% czyli 60zł. Do tego dodatkowo fundusz ppk wypracowuje zysk (może to być nawet ok. 18% twoich wpłat). Po roku Mam wiec wplacone 960zł swojego kapitału do tego od pracodawcy 720zl i jakiś tam wypracowany dodatkowy zysk na funduszu (18% z 960zl czyli 173zł). Wpłata od państwa przepada. Gdybym chciał zrezygnować to swoje wplaty odzyskuje w 100%, do pracodawcy 70% a 30% idzie na nasz ZUS czyli 70% z 720 = 504zł a z wypracowanego kapitału odprowadzam podatek belki czyli zostaje 81% z 173zl = 140zł. Reasumując jestem do przodu w ciągu roku 504+140 = 644zł wplacajac 960zł. Czemu więc z tego rezygnować? To jest czysty zysk

        • 25 24

        • (1)

          30% wpłaty od pracodawcy idzie na twoje konto w zus, reszta jest opodatkowana podatkiem dochodowym. Fundusz najlepiej wybrać najbezpieczniejszy, można to zmienić zamiast domyślnego akcyjnego. Pieniądze można wypłacać nawet co miesiąc, to nie zamyka konta, będą się zbierać nadal. De facto to jest podwyżka o około 1%, tylko trzeba podejść do tego pragmatycznie bez emocji i umieć liczyć.

          • 20 0

          • 30% wpłaty od pracodawcy idzie na twoje konto w zus, reszta jest opodatkowana podatkiem dochodowym.

            Nieprawda. Całość jest opodatkowana podatkiem dochodowym, który płacony jest na etapie wpłaty do ppk, czyli odliczany co meisiac od pensji. Dla zarobkow 7500 brutto uczestnictwo w PPK obniża ci pensję o 150 złotych składki na ppk i podatek od 100 złotych, które pracodawca wpłacił ci na PPK, bo traktowane jest jako twoj dodatkowy dochód. W tej sytuacji mowa o 13 złotych podatku.
            Czyli twój całkowity koszt PPK to 163 PLN miesiecznie, a kwota ktora mozesz wyplacic to 150+70 = 220
            220/163 = 1,35
            Czyli stopa zwrotu 35%, gdzie istnieje ryzyko, ze rzad polozy na tej kasie lapki, a w czasie 30 lat do emerytury istnieje wlasciwie pewnosc ze to zrobi. Niemniej, w perspektywie krotko do srednio terminowej mozna korzystac.
            Kolejnym mankamentem jest to, ze im wiecej osob korzysta tym mniej sie to oplaca. Jesli korzysta 25% zalogi to pracodawcy nie chce sie tym zarzadzac. Jesli 100% to niekorzystajac po prostu tracisz. No ale. Na uzywaniu kart kredytowych tez ogol straci w dlugim okresie, ale jednak dzieki temu mam cashbacka a moglbym nie miec.

            • 0 2

        • A skąd dane o 18% zysku wypracowanym przez fundusz? Takie wyniki osiągają najlepsze z nich i to uśredniając w nich wyniki dla poszczególnych subfunduszy (te dla subfunduszy 2025, 2030, czy 2035 w ostatnim roku były wręcz ujemne). Trzeba jeszcze w wyliczeniach uwzględnić fakt, iż od wpłaty pracodawcy potrącany jest z naszego wynagrodzenia miesięcznego podatek dochodowy, i zdaje się, że kwota wpłaty doliczana jest do dochodu (nie było mi to potrzebne, wiec szczegółowo nie sprawdzałam), ale jeżeli tak to będzie to miało wpływ na wszystkie wypłaty, których wysokość zależy od kryterium dochodowego.

          • 1 0

        • po pierwsze - możesz zrezygnować ale tracisz wówczas i odzyskujesz 60% no chyba że wypłacasz w wieku określonym przez zasady , czyli na koniec swojej pracy , jeżeli to zrobisz szybciej to tracisz, wypłaty będą ratalne rozpisane na 15 -20 lat , w przypadku jednorazowej wypłaty dostaniesz tylko 80 % , fundusz działa na zasadzie inwestora gdzie połowa lokowanych w inwestycje pieniędzy idzie na "pewny zysk" a po0łowa na zabawę w giełdę lub inne tego typu metody, w tym przypadku tylko połowa wpłacanej kwoty jest "bezpieczna" połowę można stracić ... wszystko było na szkoleniu z PPK

          • 1 1

    • Dla minusujących (12)

      wstąpcie do tego na miesiąc i wypiszcie się i zobaczycie ile jesteście do przodu. Bycie w tym 30 lat jest rzeczywiście niepewne ale na prawdę nie kumam ludzi którzy tak bez podstaw z automatu wypisali się z tego. Żeby mieć o czymś pojęcie trzeba tego doswiadczyc. Radzę posłuchać

      • 21 37

      • Doświadczyliśmy OFE (8)

        Także za to również podziękujemy.

        • 46 12

        • No i co OFE (4)

          Masz te środki na subkoncie w ZUS przecież

          • 6 22

          • na koncie w zus masz tylko to wypracowałeś i co wpływało do zus od razu, nic z ofe nie ma

            .wychodzi jak próbujesz to odzyskac np po zmarłym przedwcześnie

            • 20 4

          • Mieć coś na subkoncie ZUS brzmi prawie jak "mam weksel Morawieckiego" - jedno i drugie nie do wyegzekwowania

            • 27 1

          • po raz zmieniało konto i pobrało 30% prowizji , teraz zrobił to samo PiS krytykując poprzedników ale też przytulił 30% kwoty ... w sumie więcej zajumali niż mi zostawili , jedni i drudzy siebie warci w tej kwestii

            • 2 0

          • Ty masz gościu chyba 20 parę lat. Na koncie ZUS jest jakiś ochłap z tych pieniędzy OFE. W naszym przypadku ( mówię o małzeństwie ) zagarnęli z naszych pieniędzy, co miesiąc odciąganych z wypłat, przeszło 50 tysięcy złotych.

            • 0 0

        • Z ofe nie możesz wypłacić pieniędzy na żądanie, z ppk możesz - widzisz różnicę?

          Zbiera ci się na ppk 2% z twoich pieniędzy i dodatkowe 1,5% od pracodawcy. Możesz to sobie wypłacać co miesiąc i jesteś do przodu o kwotę pracodawcy (minus jakieś opłaty i podatki, wychodzi około 1% wypłaty do przodu).

          • 4 5

        • Tylko, ze z ofe nie mogłeś sobie sam wypłacacić kasy, a z ppk, mozesz sobie wypłacac kiedy chcesz. (1)

          • 1 3

          • Dobra dobra przyjdzie inna partia zmieni ustawę

            I kasa zniknie.

            • 7 1

      • (2)

        jak brałem kredyt hipoteczny to też zapewniali że nie ma takiej opcji by rata podskoczyła o 100%

        • 6 3

        • (1)

          nie braleś za Pisu frajerze

          • 2 1

          • skąd wiesz byczy synu ?

            • 1 1

    • Będzie to samo co z OFE

      Zlikwidują, zrobią transfer i kilka miliardów przy okazji zniknie

      • 12 1

    • Znawca2

      Eee słabo się znasz na też to mam i nie musisz rezygnować wchodzisz na stronę ppk i tam wypłacasz normalnie na konto ja od początku wypłaciłem 4k i już znowu zebrało mi się 2k.

      • 0 2

    • Lokata

      Lokatę w banku po odjęciu podatku od zysku podatku Marka Belki możesz wyjąć w potrzebie. Jaki nasz dostęp do tych 3.500 czy za 10 lat magicznych xxx ?

      • 1 0

  • Czyli musze zrezygnowac z czegos, z czego juz raz zrezygnowalem? Ten fakt definitywnie pokazuje ile wart jest PPK (2)

    • 37 2

    • To będzie kolejna mocna rezygnacja

      • 0 0

    • A zrezygnowałeś bo nie umiesz liczyć. Jakbyś co miesiąc wypłacał to byłbyś zarobiony jakieś 30% najmniej

      • 0 8

  • PO ukradło pieniądze z OFE, a PiS i ich Dojna Zmiana (4)

    polega na tym, że "teraz kradniemy my, tylko jeszcze więcej, jeszcze bardziej, ale gębę wycieramy sobie ideologią i dajemy trochę grosza patologii". Dlatego odkładam i inwestuję sam, nigdy nie zawierzę jakimkolwiek programom rządowym.

    • 20 10

    • Nikt Ci nic nie ukradł przestań powtarzać pisowską propagandę.

      • 6 7

    • (1)

      Jesteś niemądry że nie chcesz przez jakis czas tam odłożyć i zobaczyć jak to wychodzi na plus

      • 0 7

      • Sam odłożę, albo zainwestuję moje pieniądze lepiej

        poza tym nie lubię być przymuszany przez państwo do czegokolwiek, zwłaszcza do oddawania swoich pieniędzy pod ich zarząd. Już nie raz pokazano, że w kwestii zarządzania moimi pieniędzmi państwo jest niewiarygodne.

        • 2 0

    • Kto ci coś ukradł? Masz te środki na subkoncie w ZUS

      • 2 5

  • Obiektywnie to się opłaca, robotę robi dopłata pracodawcy. (4)

    Przez 4 lata trochę się uzbierało, kto nie przystąpił ten jest zwyczajnie stratny.

    • 26 24

    • Dokłądnie tak (2)

      Z punktu widzenia, że znów przepiszą to jak OFE nawet na to samo konto, to przeleci tam suma dwa razy większa niż jakbym sam odkładał. Nawet doliczając odkładanie tego plus oprocentowanie lokaty to i tak zyskuję.
      Oczywiście można by rzec, ale miesięcznie mam mniej w portfelu, ale pracodawca też i wszystko ląduje to jako zapis na mym koncie. Podkreślam słowo zapis, bo ciężko wyrokować co będzie za 20 i więcej lat.

      • 3 9

      • (1)

        Jak będę wypłacał z ppk co kilka miesięcy, bez jego zamknięcia, to nic na zus nie przeleją

        • 1 0

        • Przeleją, przeleją poczytaj jaki procent wpłaty idzie do ZUS przy zwrocie z ppk.

          • 0 1

    • To

      Sprawdź a nie chwal sie

      • 0 0

  • UWAGA!!! dezinformacja!!!

    każda reyzgnacja jest ważna do końca lutego. Wówczas jest kasowana.
    Aby zrezygnować trzeba złożyć wniosek po 1 marca!!!

    • 34 0

  • Skok na nasze pieniądze (3)

    Zrezygnowałem raz to chyba logiczne ze nie chce być w PPK bo inaczej bym się zapisał PIS to najgorsze zło co mogło spotkać Polaków

    • 21 6

    • (2)

      Myślenie jest Twoją słabą stroną. Na tym programie można tylko zyskać.

      • 0 3

      • (1)

        W Amber gold też mówili że się zyska

        • 4 0

        • Żeby jeszcze jedno z drugim miało coś wspólnego.

          • 0 1

  • Do końca lutego NIE musisz zdecydować (1)

    Do końca lutego to pracodawca musi cię poinformować, że może cię objąć "autozapis". A zdecydować musisz w marcu, bo pierwszą składkę (od wypłaty marcowej) pracodawca odprowadzi już w kwietniu.

    • 16 0

    • ech

      no właśnie. halo @trojmiasto nie siejcie dezinformacji.

      • 2 0

  • ppk, ike, ikze - nikt Wam tych pieniędzy nie zabierze, możecie spać spokojnie, zostaną Wam wypłacone...

    ...aha, z jednym "drobnym" szczegółem - zostaną wypłacone ale po potrąceniu "sprawiedliwego" 95% podatku - tak coby starczyło dla każdego, zwłaszcza dla tych którzy na emeryturę nie oszczędzają - doskonale wiedzą że za 10-20 lat wystarczy zagłosować na komunistów typu PiS i kaska głupiego sąsiada który mozolnie oszczędza na starość popłynie do nich na konto.
    Tak że głupi pracują, harują, oszczędzają a mądrzy hulają, imprezują a potem odpowiednio głosują.

    • 7 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pracodawcy w Trójmieście

Forum

Najczęściej czytane