• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Obowiązek zachowania tajemnicy służbowej

29 stycznia 2016 (artykuł sprzed 7 lat) 
Klauzula o zachowaniu poufności, w przeciwieństwie do zakazu konkurencji, nie musi być przewidziana w odrębnej umowie. Klauzula o zachowaniu poufności, w przeciwieństwie do zakazu konkurencji, nie musi być przewidziana w odrębnej umowie.

Zachowanie w tajemnicy informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę jest jednym z elementarnych obowiązków pracowniczych. Z tytułu zachowania w poufności tajemnic pracodawcy nie należy się pracownikowi jakiekolwiek odszkodowanie bądź wynagrodzenie.Właśnie rozwiązałam z firmą umowę. W umowie jest zapis takiej treści: "Pracownik zobowiązuje się w czasie trwania stosunku pracy oraz w okresie trzech lat od ustania stosunku pracy, do zachowania tajemnicy wszystkich informacji powziętych w związku z wykonywanymi obowiązkami służbowymi dotyczącymi pracodawcy i jego przedsiębiorstwa pod rygorem odpowiedzialności odszkodowawczej." Czy po ustaniu stosunku pracy, mogę dochodzić od pracodawcy 25% płacy za dochowanie tajemnicy przez okres 3 lat - zastanawia się nasza czytelniczka.

Odpowiedzi na to pytanie udzielił mecenas Wojciech Kawczyński z Kancelarii prawnej Kawczyński i Kieszkowski Adwokaci i Radcowie Prawni Sp.p. w Gdańsku.

Wojciech Kawczyński, radca prawny Wojciech Kawczyński, radca prawny

Pytanie czytelniczki dotyczy dwóch zagadnień: obowiązku zachowania w poufności informacji stanowiących tajemnicę pracodawcy oraz zakazu konkurencji po ustaniu stosunku pracy i związanego z tym odszkodowania dla pracownika. Cytowane przez czytelniczkę postanowienie zawartej przez nią umowy o pracę dotyczy tego pierwszego zagadnienia natomiast pytanie dotyczy tego drugiego. Przy czym, o ile zakaz konkurencji po zakończeniu stosunku pracy jest ściśle związany z dostępem do informacji poufnych u dotychczasowego pracodawcy, o tyle nie zawsze klauzuli o zachowaniu poufności w umowie o pracę towarzyszy zakaz konkurencji po ustaniu stosunku pracy.

Czy masz podpisaną umowę o zakazie konkurencji w swoim obecnym miejscu pracy?


Zgodnie z art. 1012 w związku z art.1011 Kodeksu pracy pracodawca może umówić się z pracownikiem że ten nie będzie prowadził działalności konkurencyjnej w stosunku do niego ani nie będzie świadczył pracy w ramach stosunku pracy lub na innej podstawie na rzecz podmiotu prowadzącego taką działalność konkurencyjną. Taki zakaz konkurencji winien być jednak przewidziany nie w samej umowie o pracę, ale w odrębnej umowie.

Nałożenie na pracownika zakazu konkurencji po zakończeniu stosunku pracy wiąże się z pogorszeniem jego pozycji na rynku pracy, gdyż pracownik taki nie mogąc podjąć pracy u konkurencji, ani nie mogąc rozpocząć prowadzenia działalności gospodarczej w branży swojego dotychczasowego pracodawcy ma niewątpliwie ograniczone możliwości zarobkowania. Stąd też ustawodawca przewidział trzy istotne wymogi, które muszą być spełnione aby taki zakaz konkurencji po zakończeniu stosunku pracy u danego pracodawcy był skuteczny.

Pierwszym jest konieczność wprowadzenia ograniczenia czasowego obowiązywania takiego zakazu konkurencji. Innymi słowy nieważny będzie zakaz konkurencji zawarty na czas nieoznaczony. Drugim jest obowiązek wypłaty przez pracodawcę takiemu pracownikowi odszkodowania rekompensującego mu wspomniane powyżej pogorszenie pozycji na rynku pracy. Odszkodowanie takie nie może być niższe niż 25 proc. wynagrodzenia wypłacanego pracownikowi u tego pracodawcy przed zakończeniem u niego stosunku pracy, przy czym niedotrzymanie przez pracodawcę obowiązku zapłaty takiego odszkodowania zwalnia pracownika z zakazu konkurencji. Trzecim wreszcie wymogiem jest możliwość wprowadzenia takiego zakazu tylko w stosunku do pracowników, którzy mieli dostęp do informacji poufnych u danego pracodawcy. I to jest element wspólny z klauzulą dotyczącą zachowania poufności, która została zastrzeżona w umowie o pracę czytelniczki. Sam natomiast fakt wprowadzenia do umowy o pracę klauzuli poufności w żadnym wypadku nie jest jednoznaczny z zastrzeżeniem zakazu konkurencji. W przeciwieństwie do zakazu konkurencji, klauzula o zachowaniu poufności dla swojej ważności nie musi być przewidziana w odrębnej od umowy o pracę, umowie. Co więcej, taka klauzula w ogóle nie musi być wpisana do jakiejkolwiek umowy albowiem wynika ona z Kodeksu pracy. Zachowanie w tajemnicy informacji, których ujawnienie mogłoby pracodawcę narazić na szkodę jest bowiem jednym z elementarnych obowiązków pracowniczych. Postanowienie jak w umowie o pracę czytelniczki doprecyzowuje więc jedynie ogólny obowiązek wynikający z Kodeksu pracy.

Co do zasady, z tytułu zachowania w poufności tajemnic pracodawcy nie należy się pracownikowi jakiekolwiek odszkodowanie bądź wynagrodzenie. Strony, czyli pracodawca i pracownik, oczywiście mogą w umowie o pracę lub innej umowie w której taka klauzula o zachowaniu poufności została wprowadzona przewidzieć, że z tytułu zachowania pewnych informacji w tajemnicy pracownikowi będzie przysługiwało dodatkowe wynagrodzenie bądź odszkodowanie, jest to jednak rzadkością.

Wynagrodzenia ani odszkodowania takiego nie przewidziano w umowie o pracę czytelniczki, stąd też odpowiadając wprost na zadane pytanie: na podstawie zacytowanego postanowienia umowy o pracę czytelniczce nie należy się jakiekolwiek odszkodowanie bądź dodatkowe wynagrodzenie.
Porady prawnika Porady prawnika

Masz wątpliwości dotyczące działań firmy, która cię zatrudnia? Nie wiesz jak postąpić w sporze z pracodawcą, jakie możliwości pozostawia ci prawo pracy? A może po prostu jest temat, który cię nurtuje i chcesz poznać zastosowanie bieżących przepisów? Prześlij swoje pytania mailem: serwispraca@trojmiasto.pl. Na pytania czytelników odpowiadać będą radcy z trójmiejskich kancelarii. Odpowiedzi na wybrane pytania publikowane będą w Serwisie Praca portalu Trojmiasto.pl

kawczynski i kieszkowski adwokaci i radcowie prawni sp.p.

Miejsca

Opinie (24) 1 zablokowana

 • Miałem taką umowę (4)

  ale kompletnie się tą tajemnicą nie przejmowałem . Popatrzmy jakie tajne strategie mają te firmy? Wewnętrzne brudy, zaleganie z płatnościami, propaganda sukcesu na stronie czy w ogłoszeniu - jesteśmy liderami ... ble, ble, ble, sami liderzy.

  • 57 8

  • (2)

   A potem płacz jak będziesz musiał karę zapłacić...

   • 6 22

   • No jasne, dwa razy...

    • 17 0

   • Re: Błąd..

    Zgodnie z art. 11 ust. 4 ustawy z dnia 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (Dz.U. 2003, nr 153, poz. 1503) nieujawnione do wiadomości publicznej informacje techniczne, technologiczne, organizacyjne przedsiębiorstwa lub inne informacje posiadające wartość gospodarczą, co do których przedsiębiorca podjął niezbędne działania w celu zachowania ich poufności.

    • 0 4

  • Przykład z życia

   Kolegę właśnie tak zwolnili, ale on jasno powiedział, że idzie do konkurencji. Wtedy polecieli z gadka o zakazie konkurencji. Odpowiedział im, że jak zapewnią mu pracę, albo dotychczasową pensję to owszem. Oczywiście nie zapewnili, więc powiedział, żeby się bujali. I taka jest prawda, dopóki nie pracujesz wysoko na szczycie, na kontrakcie managerskim, to mogą sobie kazać podpisywać lojalki, które tak naprawdę nie mają skutku.

   • 1 0

 • Witaj Janku ! dzien dobry prezesie najwyzszy ! .. nizej musisz janku glowe schylac ) jeszcze ! no (5)

  Janku drogi ! tak prezesie najwyszy ? ..Janku ! zaprosilem cie aby z toba podpisac umowe o obowiazku zachowania tajemnicy najwiekszej mojej firmy !!!.......ale juz podpisalem prezesie taka umowe ze nie ujawnie iz pana firma maluje nasze ogorki farba zeby byly zielone ! ......No Janku ale zmieniamy profil ! Teraz beda ogorki nie tylko malowane ale i sprowadzane z azji takie sztuczne robione z ryżu a wygladaja jak prawdziwe ale sa za 2 grosze w hurcie ! ... to ludzie prezesie sie nie kapna ? ..och Janku ! ludzie zjedza wszystko a moze i dla ich zdrowia to bedzie bo ogorek z ryzu jest zdrowszy bo to ryż !.......no ale nie prosciej napisac prezesie ze to z ryzu ? .........och Janku ! Janku ! te ogorki beda kupowane po 2 grosze ale sprzedawane po 20 zl za sztuke jako ekologiczne ! ..rozumiesz ? ........no ale ?.ale fale srole ! ..podpisuj i juz )......no ale tu na koncu pisze ze to ja Jan poniose odpowiedzialnosc jak sie dowiedza ludzie !......no bo Janku przeciez nie ma wiezien dla prezesow nigdzie !!!......acha to juz rozumiem )).

  • 50 7

  • Pracodawca (2)

   Współczuję, twój wywód świadczy o beznadziejności twojego przypadku.
   Stwórz coś, następnie daj pracę takiemu jak ty, który poda na tacy konkurencji twoje wypociny ( na to jest paragraf ). Ale co tam, ważne że dowalisz sprawniejszemu od ciebie.
   Boli ?
   Nie ? to jesteś dnem.
   Koniec.

   • 3 14

   • Do 'Pracodawca'

    Sam jesteś dnem, a post główny jest bardzo trafny.

    • 11 0

   • biedni pracodawcy, Polska byłaby krajem mlekiem i miodem płynącym gdyby nie ci podli pracownicy

    • 3 1

  • Nie "tu, na końcu, pisze" (1)

   Tylko JEST NAPISANE.

   • 1 1

   • A właśnie, że tak.

    Już można mówić "pisze". Zmieniły się zasady.

    • 0 0

 • Tłumacząc z polskiego na nasze

  Zachowanie poufności obowiązuje wyłącznie w okresie zatrudnienia.
  Z tą Panią nie została zawarta umowa o zakazie konkurencji a tylko taka dawała by jej prawo do otrzymania dodatkowego wynagrodzenia.
  Przedstawiona klauzula nie zawiera cech zakazu konkurencji więc nią nie jest.
  Nie ma kasy to nie ma obowiązku zachowania poufności.
  Pracodawca może Panią co najwyżej w duży palec pocałować.

  • 35 8

 • Największe tajemnice rodzą się po imprezach firmowych (2)

  I to jest prawdziwy sekret firmy :)

  • 55 0

  • na integracjach to dopiero się dzieje - zdrady zdrady zdrady !!!! (1)

   • 15 3

   • Mail do wszystkich po imprezie sluzbowej...

    Ze w jednym pokoju znaleziono obraczke.
    Nie mam pytan!

    • 10 0

 • ..powiedzialbym co robimy u nas w firmie

  ..ale to tajemnica. szczegolnie szefostwo nie moze sie dowiedziec..!

  ps. przypomnial mi sie dowcip..:
  - co to jest tajemnica wojskowa..?
  - to cos, o czym wiedza wszyscy procz wojska..

  • 39 0

 • Czy tajemnica poufności jest ? (1)

  Ze pracodawca zatrudnia n a1/4 etatu i nie płaci zusu? Że część pensji dostaje się pod stołem ? Że kombinuje jak zapłacić mniej podatku ? Że spotyka się z kochanką w pracy ? że kupuje tańsze produkty potem robi z tego potrawy którymi moga się zatruć ludzie? że kupuje samochody sprowadzane na księdza? itp czy to też poufnośc heheheheh

  • 37 0

  • Tak, to właśnie tajne/poufne życie Twojego pracodawcy.

   • 9 1

 • Przekręty też trzeba utrzymywać w tejemnicy?

  • 13 1

 • Nie mam umowy, nie płaci zusu, ale mam ubezbieczenie i konto emerytalne (1)

  pracuję od pon do pt w różnych godzinach
  nie kradnę
  nie puszczam się
  tyle wiedzą wszyscy
  bo tyle moge powiedzieć
  nic więcej nie dodam, bo mi szef płaci m.in. za milczenie

  • 13 0

  • Ja mam podobnie. Jestem kierowcą osobistym, ale nie mogę napisać czyim, mam umowę "śmieciówkę" ale to tylko dla urzędu skarbowego, w razie gdyby. Normalna umowa jest ustna. Jestem rozwodnikiem, bo nie zdradziłem byłej żonie kto mi aż tyle płaci za zrywanie kapci. Poza tym jeżdżę jak zadzwoni, czasami w nocy, moja ex twierdziła, że to kobieta. Nikomu nie powiem, kto to jest, ile zarabiam nawet jak mam wolny cały lipiec, gdzie mieszka, dokąd zawożę i dla czego to samochody klasy średniej a nie jakieś limuzyny, bo milczenie, to ponad połowa mojej pensji.

   • 9 1

 • Niektore firmy bardzo dobrze placa za szczegolowe informacje o konkurencji. Nie jeden "magister pozyskiwania informacji niejawnych" zostawal w pracy po godzinach i kopiowal wartosciowe dane, by je potem sprzedac konkurencji za wielokrotnosc pensji.

  • 3 0

 • umowa o poufnosci

  Witam
  Posiadam umowe Polska ale jestem oddelegowany do Holandii i tam pracuje.
  Szef w holenderskiej firmie dal mi do podpisania umowy o poufnosci. Ze za zdradzenie jakichkolwiek tajemnic nalozy grzywne w wysokosci 100 000 euro i zakaz pracy w firmie o podobnej dzialalnosci. czy jest mozliwe to wszystko . ps. nie mam umowy holenderskiej
  Dziekuje za informacje

  • 0 0

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pracodawcy w Trójmieście

Forum

Najczęściej czytane