• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Kiedy przysługuje umowa o pracę na czas nieokreślony?

1 czerwca 2017 (artykuł sprzed 6 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Szkolenie po nocnej zmianie. Czy to legalne?
Agencje pracy tymczasowej zatrudniają pracowników tymczasowych na podstawie umowy o pracę na czas określony, a zatem wyłączona jest możliwość zatrudniania takich pracowników na czas nieokreślony. Agencje pracy tymczasowej zatrudniają pracowników tymczasowych na podstawie umowy o pracę na czas określony, a zatem wyłączona jest możliwość zatrudniania takich pracowników na czas nieokreślony.

Umowa o pracę na czas nieokreślony to rodzaj umowy, na której szczególnie zależy pracownikom. Kodeks pracy jasno określa, kiedy umowa o pracę na czas określony powinna ulec przekształceniu w umowę zawartą na czas nieokreślony.



Mam pytanie odnośnie umowy o pracę na czas określony z agencją pracy. Dowiedziałam się, że trzecia z rzędu podpisana umowa o pracę na czas określony, automatycznie przekształca się w umowę o pracę na czas nieokreślony. Jeżeli to prawda, to czy firmy agencyjne mają jakieś inne prawo odnośnie takich sytuacji? Zostałam zatrudniona przez wyżej podaną agencję, najpierw podpisałam umowę o pracę na czas trzech miesięcy, następnie na sześć miesięcy i teraz mam mieć podpisaną kolejną umowę na czas określony (prawdopodobnie na rok). Chcę wiedzieć, czy mam prawo ubiegać się o umowę na czas nieokreślony, czy jednak wszystko jest zgodnie z prawem?

Odpowiedzi na to pytanie udzielił mecenas Wojciech Kawczyński z Kancelarii prawnej Kawczyński i Kieszkowski Adwokaci i Radcowie Prawni Sp.p. w Gdańsku.

Wojciech Kawczyński, radca prawny Wojciech Kawczyński, radca prawny
Na wstępie zauważyć należy, że czytelniczka nie wskazała, w jakim charakterze została zatrudniona w agencji pracy (przy czym zakładam, że czytelniczka miała na myśli agencję pracy tymczasowej) tj. :

1) czy w charakterze zwykłego pracownika (np. wykonującego pracę biurową, rachunkowo-księgową), gdzie agencja pracy tymczasowej występuje jako zwykły pracodawca,

2) czy też w charakterze pracownika tymczasowego (co jest charakterystyczne tylko dla agencji pracy tymczasowej) gdzie faktycznie wykonuje pracę nie dla agencji pracy tymczasowej, lecz dla jej kontrahenta, tzw. pracodawcy-użytkownika;

Jest to o tyle istotne, że w tym drugim przypadku poza przepisami Kodeksu pracy zastosowanie będą miały przepisy ustawy z dnia 09.VII.2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych (tj. Dz.U. z 2016 r. poz. 360; dalej jako "Ustawa o zatrudnianiu pracowników tymczasowych").

Pierwsza sytuacja
      
Zakładając pierwszy scenariusz, to podkreślić należy, że zgodnie z art. 25 1 § 1 Kodeksu pracy, okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony, a także łączny okres zatrudnienia na podstawie umów o pracę na czas określony zawieranych między tymi samymi stronami, nie może przekraczać 33 miesięcy, a łączna liczba tych umów nie może przekraczać trzech. Przepis ten to podstawowa regulacja prawna dotycząca automatycznego przekształcania umów zawartych na czas określony w umowy zawarte na czas nieokreślony.

Jaką umowę posiadasz ze swoim pracodawcą?

Odnosząc to do sytuacji czytelniczki należy wskazać, że co do zasady, podpisanie przez nią trzeciej umowy o pracę na czas określony z dotychczasowym pracodawcą nie będzie powodowało jej automatycznego przekształcenia w umowę o pracę na czas nieokreślony. Wyjątkiem byłaby sytuacja, gdyby trzecia umowa o pracę została zawarta na stosunkowo długi czas określony, z terminem końcowym przypadającym po upływie 33 miesięcy od dnia wejścia w życie pierwszej umowy o pracę zawartej na czas określony. W takiej sytuacji rzeczywiście z chwilą przekroczenia 33. miesiąca okresu łącznego zatrudnienia na podstawie umów zawartych na czas określony, ta ostatnia umowa o pracę zawarta na czas określony uległaby przekształceniu w umowę zawartą na czas nieokreślony. Jeśli jednak umowa będzie zawarta na okres krótszy (np. na okres 1 roku, jak to ma miejsce w przypadku czytelniczki), to w takiej sytuacji dopiero kolejna - czwarta - umowa o pracę przekształci się automatycznie w umowę o pracę zawartą na czas nieokreślony.

Warto dodać w tym miejscu, że limity przewidziane w art. 251 § 1 Kodeksu pracy nie dotyczą umowy o pracę zawartej na okres próbny, która nie jest tożsama z umową zawartą na czas określony. W przypadku czytelniczki może być to o tyle istotne, że - choć nie wynika to wprost z przedstawionego stanu faktycznego - zawarcie przez nią pierwszej umowy o pracę na okres 3 miesięcy, tj. maksymalnego dopuszczalnego i często w praktyce stosowanego okresu próbnego, może sugerować, iż pierwsza umowa o pracę czytelniczki była właśnie umową zawartą na okres próbny. W takiej sytuacji, aktualnie zawierana umowa o pracę (trzecia z obecnym pracodawcą), byłaby w rzeczywistości dopiero drugą umową zawartą na czas określony z tym samym pracodawcą, a przypomnieć należy, że dopiero czwarta umowa zawarta na czas określony z tym samym pracodawcą jest uznawana za zawartą na czas nieokreślony.

W przypadku zawarcia przez czytelniczkę pierwszej umowy jako umowy o pracę na okres próbny, czasu jej trwania nie wlicza się też do wspomnianego powyżej 33-miesięcznego okresu łącznego zatrudnienia na podstawie umów o pracę zawartych na czas określony. Oznacza to, że okres ten - po upływie którego umowa zawarta na czas określony staje się umową na czas nieokreślony - zaczyna swój bieg dopiero od dnia wejścia w życie pierwszej umowy zawartej na czas określony, a nie pierwszej (w ogóle) umowy o pracę zawartej z tym pracodawcą, którą to umową będzie w tym wypadku umowa na okres próbny.

W przypadku upływu ww. 33-miesięcznego okresu zatrudnienia na podstawie umowy zawartej na czas określony lub w przypadku zawarcia czwartej umowy na czas określony pracownik nie musi się "ubiegać" o zawarcie czy zmianę dotychczasowej umowy o pracę na umowę na czas nieokreślony (wnosić o zmianę w jej treści etc.). Takie przekształcenie następuje automatycznie z mocy prawa i bez znaczenia jest w tym przypadku nazwa czy treść przekształconej umowy o pracę, w szczególności, nie jest konieczne jej sprostowanie.

Druga sytuacja
     
Inaczej będzie wyglądała sytuacja czytelniczki w przypadku, jeśli została ona zatrudniona przez agencję pracy tymczasowej w charakterze pracownika tymczasowego, tj. w celu wykonywania pracy tymczasowej na rzecz i pod kierownictwem pracodawcy-użytkownika.

Wtedy zastosowanie będzie miał art. 21 Ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych, zgodnie z którym do umów o pracę zawartych między agencją pracy tymczasowej a pracownikiem tymczasowym nie stosuje się art. 251 Kodeksu pracy. Co więcej, w takim przypadku zastosowanie znajdzie art. 7 Ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych, zgodnie z którym agencja pracy tymczasowej zatrudnia pracowników tymczasowych na podstawie umowy o pracę na czas określony, a zatem wyłączona jest możliwość zatrudniania takich pracowników na czas nieokreślony. W takim przypadku żadna umowa o pracę czytelniczki nigdy nie przekształci się w umowę o pracę zawartą na czas nieokreślony.
kawczynski i kieszkowski adwokaci i radcowie prawni sp.p.

Opinie (29) 1 zablokowana

  • Mam wywalaną umowę!

    • 0 0

  • w wiekszosci pracodawcow maja prywatne firmy z kradzierzy i oszustw na wysokich stanowiskach przepisywane sa na tak zwane slupy . umowy sa na 40 godz tygodniowo ale pracownicy sa w polsce zmuszani do katorzniczej pracy dozo dluzej , okradani z przerw sniadaniowych odzierzy, srodkow czystosci itp. dlaczego takich sie nie kara wiezieniami komfiskata firmy . bo w polsce prywaciarze to oszusci i zlodzieje .rzad polski przymyka oko bo maja korzysc.

    • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pracodawcy w Trójmieście

Forum

Najczęściej czytane