Wiadomości

stat

Gdy miska pełna jest słomy

Wykład dla dzieci ze szkół podstawowych „W jaki sposób należy reagować, kiedy jesteśmy świadkiem niehumanitarnego podejścia do zwierząt”.
Wykład dla dzieci ze szkół podstawowych „W jaki sposób należy reagować, kiedy jesteśmy świadkiem niehumanitarnego podejścia do zwierząt”. mat. prasowe

Kontroluje warunki, w jakich mieszkają i czuwa nad humanitarnym traktowaniem zwierząt gospodarskich. Często spotyka się z obrazami jak z horrorów. Mimo to kocha swoją pracę, bo widzi jej sens.Suczka Iza została odebrana właścicielowi przez inspektorów, a następnie po okresie leczenia wydana do nowego domu.
Suczka Iza została odebrana właścicielowi przez inspektorów, a następnie po okresie leczenia wydana do nowego domu. mat. prasowe
Suka znajdująca się na łańcuchu w przybudówce została także odebrana w asyście policji i również znalazła nowy dom.
Suka znajdująca się na łańcuchu w przybudówce została także odebrana w asyście policji i również znalazła nowy dom. mat. prasowe
Źle ogłuszone świnie wrzucają do oparzalnika, żywe kurczęta do śmietnika, głodzone i bite są psy oraz zwierzęta gospodarskie. Ludzie bywają okrutni.

- Pamiętam, że z zewnątrz było to normalne gospodarstwo, zwyczajny dom, płot - wspomina Paweł Gebert, inspektor ds. ochrony zwierząt gdyńskiego oddziału "Animals". - A kiedy tam weszliśmy, trafiliśmy na jakieś 50 wygłodzonych psów, w tym kilka martwych i rozszarpanych przez swoich współtowarzyszy niedoli. Te zwierzęta były tak głodne, że zjadały się nawzajem. W jednym ze schronisk zwierzaki były tak niedożywione, że załatwiały się... słomą. Bo to słoma była ich najczęstszym pożywieniem.

Inspektor ds. ochrony zwierząt rzadko spodziewa się tego, co zostanie na miejscu, które ma skontrolować. Najczęściej dostaje zgłoszenia od anonimowych informatorów, wrażliwych na cierpienie zwierząt.

- Takie zgłoszenie przeważnie dotyczy braku dostępu do wody, czy porządnej, ocieplonej budy - wylicza Gebert. - Nierzadko zamiast niej pies ma przewróconą beczkę. Pouczamy, aby nie zostawiać psa na mrozie czy w upale 24 h/dobę. Zwracamy uwagę na brak aktualnych szczepień przeciwko wściekliźnie.

Paweł Gebert skończył dziennikarstwo i politologię, w domu ma psa i kota, choć jak sam twierdzi zna inspektorów, którzy w domach mają kilkanaście zwierzaków.

- Moja rodzina jest podatna na krzywdę zwierząt - mówi Gebert. - Jej część od dawna działa w organizacjach chroniących zwierzęta. Bo tak to jest, że rodzina kształtuje świadomość i podejście człowieka do naszych mniejszych braci.

Zgłoszenia zazwyczaj dotyczą zwierząt mieszkających w mieście. Ludzie potrafią np. zamknąć psa czy kota na cały dzień na balkonie. Albo w szczelnie zamkniętym samochodzie.

- Rzadziej zdarzają nam się interwencje w sprawie zwierząt gospodarskich - mówi Gebert. - Dzieje się tak dlatego, że ludzie nie widzą tego, co dzieje się na czyimś terenie. Niestety nadal niska jest świadomość dotycząca złego traktowania zwierząt służących do produkcji mleka, jajek czy mięsa. A jest ono często niehumanitarne. Ludzie, w stosunku do zwierząt zdolni są do tego samego, do czego zdolni są w stosunku do drugiego człowieka. Mordują, biją, pastwią się z premedytacją.

Paweł Gebert przeprowadza interwencje od sześciu lat. Przez ten czas był świadkiem różnych ludzkich zachowań. - Jeśli widzę dramat zwierzęcia to przeważnie łączy się on z ludzką patologią. Wychodzi więc prosty wniosek, że to przeważnie nienormalni ludzie nienormalnie traktują zwierzęta - twierdzi inspektor.

Pracownicy i wolontariusze "Animals" pieniądze pozyskują głównie od darczyńców. Przez różnego rodzaju akcje pokazują, jak źle traktowane są konie i owce podczas transportu, apelują o nie kupowanie jajek z chowu klatkowego, gdzie kury całe życie spędzają w zamknięciu. Pomagają w adopcji kotów i psów.

- W Gdyni mamy największy odsetek adopcji w skali kraju, bo aż 80 proc. - mówi Gebert. - Pozostaje jednak te 20 proc., które zostaje w schroniskach. Nimi też trzeba się zająć.

Opinie (29)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.