• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Firmowe upuszczanie krwi

Agnieszka Śladkowska
3 maja 2015 (artykuł sprzed 9 lat) 
Na akcję z gdańską stacją krwiodawstwa trzeba umawiać się z mniej więcej dwu miesięcznym wyprzedzeniem. Choć jeśli zależy nam na wcześniejszym terminie, stacja idzie na rękę. Na akcję z gdańską stacją krwiodawstwa trzeba umawiać się z mniej więcej dwu miesięcznym wyprzedzeniem. Choć jeśli zależy nam na wcześniejszym terminie, stacja idzie na rękę.

Trzy autokary z krwią mają do objechania osiem powiatów. Od dobrych kilku lat poza standardowymi przystankami, odwiedzają też trójmiejskie firmy, które akcje organizują wśród swoich pracowników. Jedna taka akcja to najczęściej kilkadziesiąt litrów krwi.


Gdyby Twoja firma zdecydowała się na organizowanie takich akcji, oddał(a)byś krew?


Najczęściej zaczyna się od oddolnej inicjatywy pracowników. Prywatnie zaangażowani w oddawanie krwi, chcą zarazić swoim sposobem na pomaganie innych i składają propozycję do zarządu. Są firmy dla których to jednorazowy strzał, podyktowany konkretną osobą w potrzebie, i takie, dla których pojawianie się krwiobusa to stały punkt w kalendarzu.

W Reuters wszystko zaczęło się w sierpniu 2007 roku, kiedy po raz pierwszy przyjechał czerwony autokar. Wtedy w akcji wzięło udział kilkanaście osób.

- Od tamtego czasu pracownicy mają możliwość oddania krwi co kwartał. I tak, przez ostatnie prawie osiem lat oddaliśmy jej przeszło 300 litrów - opowiada Agata Witczak, dyrektor biura Thomson Reuters w Gdyni.

Podobną ilość krwi "upuszczono" z pracowników GPEC. Od ponad 10 lat działa tam Klub Honorowych Dawców Krwi.
- Co roku organizuje on akcję z krwiobusem na terenie GPEC. Aktualnie na swoim koncie klub ma 325 litrów krwi. Co roku spotykamy się na kolacji i wręczamy medale kolejnym zaangażowanym. Wszyscy krwiodawcy otrzymują też prezenty. Z reguły nawiązują do sportu i aktywności lub bezpieczeństwa - mówi Grzegorz Blachowski, kierownik działu PR. W Klub Honorowych Dawców Krwi przy GPEC są zaangażowani nie tylko pracownicy, ale także ich rodziny.

W CCIG w ubiegłym roku zorganizowano jedną, testową akcję w kieleckim oddziale, po jej sukcesie pomysł przeniesiono do wszystkich lokalizacji, w tym gdańskiej. A sama akcja "Pomaganie masz we krwi" odbywać się będzie kwartalnie. -Podczas pierwszej odsłony akcji padł absolutny rekord - w całej firmie 168 osób oddało ponad 75 litrów krwi. W samym Gdańsku do punktu pobrań trafiło ponad 15 litrów. Już w maju druga edycja akcji - informuje Alicja Sosnowska-Karaban, HR Business Partner CCIG

Dwukrotną realizację akcji "Oddając krew - ratujesz życie" ma za sobą także PKS Gdańsk-Oliwa W tym roku powiąże ją prawdopodobnie z festynem "Bezpieczna Trasa", który jest organizowany w czerwcu.
- Nie liczymy ile osób to zrobiło i ile krwi oddaliśmy, bo liczy się każdy gest, ale chętnych nie brakowało i nie brakuje nadal, bo pracownicy dopytują się o kolejne zbiórki krwi. W poprzedniej edycji akcji pracownicy, którym nie udało się skorzystać z krwiobusu, zdecydowalo się pojechać do pobliskiego szpitala, żeby zgodnie z planem oddać krew - opowiada Sylwia Molewska, kierownik działu marketingu PKS Gdańsk-Oliwa.

Samo oddawanie krwi pełnej trwa kilka minut. Czas jaki firma powinna sobie zarezerwować zależy od liczby osób, które zgłoszą się do akcji. - Jeżeli to ok. 40 osób, to potrzebujemy czterech, pięciu godzin. Po stronie firmy leży wyznaczenie miejsca i jego zabezpieczenie, a także zorganizowanie swobodnego dostępu do toalet. Zwykle zaczynamy od 9:00. Każda osoba, która chce oddać krew musi być po lekkim śniadaniu, dzień wcześniej powinna wypić dużo płynów. Zanim pracownicy zgłoszą swoją chęć udziału w akcji powinni na naszej stronie sprawdzić, czy na pewno nie ma żadnych przeciwskazań, żeby oddali krew. Osobom, które się zgłoszą robimy wstępne badanie kwalifikacyjne: sprawdzanie poziomu hemoglobiny, potem dajemy do wypełnienia kwestionariusz, i jeżeli zostanie przez lekarza zakwalifikowana do oddania, pobieramy 450 ml krwi. Następnie z krwi pobiera się próbki, jeśli wszystkie wyniki są zgodne ze standardami, krew idzie do lecznictwa - opisuje Agnieszka Gumienna.

Choć widać coraz większe zainteresowanie ze strony firm, stacji krwiodawstwa zależy na jak największym aktywowaniu firm z Trójmiasta. Zbliża się okres wakacji, który w każdym roku jest wyzwaniem dla działających w "krwawym biznesie". - Nie da się też zrobić zapasów krwi, jej maksymalny termin przydatności to 42 dni, dlatego bardzo ważny jest też ciągły monitoring i kierowanie osób zgodnie z naszymi zasobami, jeżeli danej grupy jest dużo, zawsze możemy pobrać jeden ze składników, np. osocze - tłumaczy Agnieszka Gumienna

Żeby zorganizować akcję zbiórki krwi wystarczy skontaktować się z Oddziałem Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku. Choć najbliższe, dostępne terminy są na lipiec, jeśli bardzo nam zależy oddział jest otwarty na propozycje firm.

Zalety takiej akcji dla firmy? Niewymierne, ale bardzo wartościowe. Jeżeli można zrobić razem coś dobrego, a razem i przy poparciu Zarządu firmy zawsze łatwiej, to po prostu warto - stwierdza Sylwia Molewska.

Przywileje Honorowych Dawców Krwi wg strony Oddziału Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku.

- Każdy krwiodawca może uzyskać bezpłatnie wyniki swoich badań laboratoryjnych
(grupa krwi, morfologia, badania wirusologiczne). Są one do odebrania po ok. 3 dniach od oddania krwi.
- Po oddaniu krwi lub jej składników dawca otrzymuje posiłek regeneracyjny o wartości kalorycznej 4.500 kcal, czyli 8 czekolad
- Dzień oddawania krwi jest wolny od nauki, pracy.(należy tylko pamiętać o zabraniu odpowiedniego zaświadczenia)
- Zwrot kosztów przejazdu do najbliższego punktu poboru krwi.
- Dawca czynnie oddający krew (co najmniej dwukrotnie) może otrzymać w RCKiK kartę identyfikacyjną grupy krwi.
- Honorowi krwiodawcy mają możliwość odliczenia wartości oddanej krwi od dochodu, w granicach limitu. Jeden litr krwi to 130 zł darowizny.

Dawca po oddaniu honorowo co najmniej 5 litrów krwi (kobiety), 6 litrów krwi (mężczyźni) lub odpowiadającej tej objętości ilości innych składników krwi otrzymuje w placówce Polskiego Czerwonego Krzyża legitymacje "Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi". Tytuł ten na podstawie legitymacji ZHDK wystawionej przez PCK upoważnia:
- osoby ubezpieczone do otrzymania bezpłatnych leków umieszczonych w wykazie leków podstawowych i uzupełniających do wysokości limitu oraz leków, które zasłużony dawca może stosować w związku z  oddawaniem krwi
- do korzystania ze świadczeń zakładów opieki zdrowotnej i aptek poza kolejnością

Po oddaniu 18 litrów krwi(mężczyźni) i 15 litrów krwi (kobiety) dawca zyskuje możliwość bezpłatnego korzystania z transportu miejskiego w większości dużych miast.

Miejsca

Opinie (64) 1 zablokowana

  • wynagrodzenie za krew (4)

    Powinno wprowadzić wynagrodzenie za oddanie krwi jak jest w innych krajach czy bankach krwi jak zaproponują 100 euro za doze to nigdy nie będzie problemów z brakiem krwi i wszyscy będą zadowoleni

    • 12 5

    • za 100euro

      to moge dac krew i cos jeszcze :)

      • 0 0

    • bez przesady ,ale w miastach przygranicznych były ogłoszenia dla Polaków

      Niemcy dawali 20 Euro za oddawanie krwi.Za krew sie nie placi te 20 euro było poto bys mugł sobie kupic porządny posiłek regeneracyjny!!I oto własnie chodzi POlska jesk krajem pijawką gdzie pijawkami są urzedasy i politycy rzadu.Szukajacy frajerów co bedą na nich płacic.Przywileje krwiodawców zostały obnizone o połowę!!Czekolada to jeszcze relikt PRLu gdzie wczynie społecznym czekolada na kartki była wiec miała przyciagac ludzi do oddawania krwi!Niestety Urzedasy i politycy to złodzieje i niezamierzaja zmienic nic czego ludzie sobie nie wywalcza!Jak Politycy rzady niezostaną postawienie pod scianią to nic dla rodaków nie zrobią!

      • 5 1

    • to wtedy już nie honorowo

      • 0 0

    • W Niemczech w zależności od landu dają 18-20 euro za oddanie krwi i nie jest to wynagrodzenie bo wg prawa niemieckiego krwiodawstwo jest wyłącznie honorowe, a zwrot kosztów przejazdu - w Niemczech bilet autobusowy potrafi kosztować 6 euro.

      Nie wiem skąd ludzie biorą te 100 euro, to jakas miejska legenda - poproszę link do strony internetowej jakiejkolwiek niemieckiej stacji krwiodawstwa gdzie jest podany taki cennik :D.

      • 0 0

  • Ordynarny tytul (2)

    Pani Agnieszko, naprawdę Pani uważa, że to jest na poziomie?

    • 5 6

    • Przynajmniej po imieniu i bez zakłamania, panie ww

      • 0 2

    • dokladnie! racja

      Powinno byc: Firmowe oddawanie krwi.

      Az z ciekawosci musialem znalesc opis upuszczania krwi:

      Puszczanie krwi (upuszczanie krwi, flebotomia) zabieg pseudoleczniczy często wykonywany w dawnej praktyce medycznej. Znany już od starożytności i popularny aż do końca XIX w. Flebotomia polega na wycofaniu z układu krwionośnego znaczącej ilości krwi. Dawniej wierzono iż zapobiega powstawaniu wielu chorób i przypadłości. Obecnie praktyka ta ze względu na brak potwierdzonej skuteczności została zarzucona z wyjątkiem kilku nielicznych przypadków. W przeszłości użycie tej metody może wydawać się uzasadnione jedynie w przypadkach nadciśnienia ze względu na brak znajomości innych środków leczniczych.

      WIKIPEDIA

      • 4 0

  • szczyt bezczelnosci

    Czy ktoś daje ludziom też darmo dobra o porównywalnej wartości, aby wymagać od nich tego?

    A gornolotne frazesy odluz do czasu, gdy poznasz sie na ludziach.

    • 2 6

  • To fikcja - jak cała służba zdrowia ! (1)

    "...otrzymuje w placówce Polskiego Czerwonego Krzyża legitymacje "Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi". Tytuł ten na podstawie legitymacji ZHDK wystawionej przez PCK upoważnia:

    - do korzystania ze świadczeń zakładów opieki zdrowotnej i aptek poza kolejnością"

    Pani Agnieszko - proszę wytłumaczyć wszystkim co oznacza to uprawnienie !

    ponieważ ktoś mógłby opacznie zrozumieć - (a, może tylko ja byłem taki naiwny),
    że w tej sytuacji może zostać - na przykład - zarejestrowany do dowolnego specjalisty "od ręki" na najbliższy możliwy termin czyli POZA KOLEJNOŚCIĄ !!!

    Muszę wszystkich rozczarować - TO NIE DZIAŁA ! - patrzą na Ciebie - gdy powiesz, ze jesteś dawcą - jak na ostatniego frajera i...won na koniec kolejki.

    Oddałem do dziś 25 litrów. pozdrawiam wszystkich i życzę DUŻO ZDROWIA :-)

    • 12 0

    • Powinieneś dostać za to po prostu pieniądze, a nie pseudo-przywileje, których nikt nie spełnie. Tak byłoby uczciwiej. Pozdrawiam.

      • 0 0

  • Chonorowo nie oodawać (3)

    Nie dawajcie się nabijać w butelkę i nie oddawajcie krwi rckik na tym zarabiają szpitale im za to płacą a jeszcze osocze sprzedają do niemiec niech sobie sami z siebie ściągają i znów od ludzi i to zadarmo niech ci złodzieje z selmu czy rządu oddają a jak chcecie mieć problemy ze zdrowiem za darmo to niech z was spuszczają nawet litr w miesiącu

    • 7 9

    • dokładnie tak!!! (1)

      większość krwi jedzie do NIemiec i tam jest sprzedawana...
      Zresztą większość firm z niemieckim właścicielem robi takie akcje "krwiodastwa" nagminnie czy to GPEC czy ERGO Hestia...spuszczają z lemingów za darmo krew, a później sprzedają...

      Cytując klasyka Kurskiego który tutaj również ma zastosowanie przy akcji pseudocharytatywnej: "Ciemna masa wszystko kupi..."

      Dawajcie się tak dalej okradać z energii...

      • 0 1

      • Z Niemiec dostajemy za darmo czynniki krzepnięcia których w Polsce się nie produkuje bo nie mamy stacji frakcjonowania osocza. te czynniki są potrzebne dzieciom chorym na hemofilię aby mogły żyć.

        Poza tym nie "większość krwi" tylko "nadwyżki osocza", krwinek stacje frakcjonowania nie biorą bo i po co.

        Kazdy medal ma dwie strony, słabo patrzeć tylko na jedną bo wychodzi się na ignoranta.

        • 1 0

    • Honorowe piszemy troszkę inaczej......proponuje popracować nad gramatyką, zgłębić wiedzę o honorowym krwiodawstwie (pisanym przez h nie ch) i dopiero wtedy zamieszczać wpisy......

      • 0 0

  • Niech zajadą pod US (1)

    ...krwiopijcy do krwiopijców...

    • 4 0

    • to chyba bardziej pod Sejm, tam uchwalaja ustawy

      • 2 0

  • (2)

    "- do korzystania ze świadczeń zakładów opieki zdrowotnej i aptek poza kolejnością "
    Czyżby? Do endokrynologa u mnie jest kolejka na 2 lata. Jakoś nie chcieli mnie wpisać poza kolejnością.

    • 2 1

    • pytanie, czy z chorymi hormonami ( np.tarczyca)

      możesz oddawać krew innym chorym ?

      • 0 0

    • jest ustawa chyba z maja 2014

      muszą znaleźć termin max w ciągu tygodnia
      postraszyć poinformowaniem NFZu, powinno wystarczyć
      mój Ojciec oddał ponad 40 litrów krwi i jak rzeczywiście potrzebuje lekarza (raczej rzadko) to korzysta z tego przywileju...

      • 3 0

  • to co oddaja z wlasnej i nie przymuszonej woli jest takze marnotrawione...

    wiele krwi się marnuje. W Polsce nie ma fabryki przetwarzającej krew.

    • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pracodawcy w Trójmieście

Forum

Najczęściej czytane