• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Czy Wigilia powinna być wolna od pracy?

Agnieszka Śladkowska
24 grudnia 2014 (artykuł sprzed 9 lat) 
Mniejsza efektywność i różne godziny pracy w Wigilię sprawiają, że trudno wyliczyć jakie straty przyniosłoby ustanowienie tego dnia wolnym od pracy. Mniejsza efektywność i różne godziny pracy w Wigilię sprawiają, że trudno wyliczyć jakie straty przyniosłoby ustanowienie tego dnia wolnym od pracy.

W myślach pakujemy prezenty, gotujemy pierogi i zastanawiamy się jak wszystko pogodzić i zdążyć na czas z wigilijną kolacją. Bez wątpienia, u większości, praca tego dnia odchodzi na bok, i nawet jeśli spędzamy w niej większość wigilijnego dnia, daleko nam do efektywnego wykonywania zadań. A może Duńczycy czy Słoweńcy mają rację i praca w Wigilię to zły pomysł?


Czy chciałbyś wolne w Święto Trzech Króli zamienić na ustawowo wolny od pracy dzień w Wigilię?


Nie oszukujmy się, mało kto pracuje w Wigilię efektywnie. Stan ogólnego rozprężenia, myśli zajęte przygotowaniami i okres urlopowy sprawiają, że najczęściej niewiele w pracy jesteśmy w stanie zrobić.

- Większość pracowników bierze sobie wolne już od poniedziałku, także będziemy mieć przetrzebiony skład. Pozostali, którzy muszą lub chcą zostać zapewne będą zwolnieni wcześniej. Z uwagi na charakter naszej pracy np. w działach naszego suportu hostingu czy platform e-commerce'owych musimy być dostępni na zgłoszenia awarii nawet podczas dni świątecznych, choć z doświadczenia wiemy, że cała Polska zajęta jest w tym czasie nicnierobieniem - opowiada nam Łukasz Chołyst z firmy dwakroki.com

Z roku na rok coraz więcej firm, które w przeciwieństwie do dwóchkroków mogą sobie pozwolić na "nicnierobienie" decyduje się skończyć z pracą, która jedynie w teorii, tego dnia, wykonywana jest zgodnie z planem.

- Większość naszych klientów, jak i pracowników bierze wolne na ten dzień, stąd nasz zarząd uznał, że zrobimy ten długi weekend oficjalnie - informuje nas Kinga CitkowskaPlaysoft.

Święta Bożego Narodzenia bez względu na naszą wiarę obchodzi zdecydowana większość Polaków. W podawanych przez media statystykach święta angażują ok. 90 proc. z nas. To oznacza, że problem "wolnej" Wigilii, stresu związanego z corocznym pogodzeniem pracy i świątecznych przygotowań lub starań o wolny dzień dotyczy dużo większej liczby pracowników niż inne ustanowione, wolne od pracy dni.

- Wigilia w naszym kraju jest szczególnym dniem. Wielu z nas celebruje święta choć niekoniecznie z przyczyn religijnych, a z potrzeby spędzania czasu razem. Z punktu widzenia religii Wigilia nie jest świętem, choć w naszym społeczeństwie właśnie tak ją traktujemy - mówi Dominika Staniewicz, ekspert rynku pracy z Business Centre Club.

Jednak każdy dodatkowy, ustawowy dzień wolny od pracy to istotne starty dla gospodarki. Analitycy wyliczają, że wolna Wigilia przysporzyłaby gospodarce strat na poziomie 3,2 mld zł. Choć realnie jest to trudne do wyliczenia.

- Niestety nie ma danych na temat obrotów w tym dniu. Bardzo często pracodawcy skracają ten dzień pracy aby pracownicy mogli przygotować kolację wigilijną. Wiele firm również daje wolne pracownikom uznając że i tak niewiele w tym dniu można zdziałać - opowiada Dominika Staniewicz.

W dyskusji o pracy w Wigilię, która toczy się w wątku na naszym forum padają pomysły, by zamienić Wigilię z jednym z już istniejących wolnych dni.
- A ja bym chętnie zamieniła wszystkie te święta typu Zielone świątki i Boże ciało na wigilię wolną. Ile osób w Polsce obchodzi Zielone świątki, a ile wyjeżdża na wigilię lub przygotowuje ją w domu? - pyta Flora

Temat po raz pierwszy był burzliwie podejmowany kiedy cztery lata temu powrócił dzień wolny w Święto Trzech Króli. Wtedy nie udało się przeforsować by to właśnie Wigilia była dniem wolnym od pracy, choć pewnie gdyby ta opcja była poddana pod głosowanie w referendum miałaby duże szanse na społeczną aprobatę.

- Ze względów kulturowych wartością dodaną dla pracowników byłoby uczynienie z tego dnia wolnego. Niestety w naszym kraju jest bardzo dużo dni wolnych od pracy, dlatego gdybym miała podejmować decyzję Wigilię zrobiłabym dniem wolnym od pracy, jednocześnie przywracając jako dni pracujące dzień Bożego Ciała i 15 sierpnia, czyli Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny - przyznaje Dominika Staniewicz.

Wolne w Wigilię oznaczałoby, koniec z przygotowaniami na ostatnią chwilę. Choć wielu z nas w pierwszym odruchu opowiedziałoby się za wolnym tego dnia, to zaraz potem przyszłaby refleksja, że wolny dzień oznacza zamknięte sklepy i punkty usługowe. Ile osób po takiej analizie nadal chciałoby, żeby Wigilia była wolna od pracy?

Miejsca

Opinie (147) ponad 10 zablokowanych

  • Jak najbardziej za zamianą.

    Zwłaszcza, że oprócz rozprężęnia i wcześniejszego zwalniania się dochodzi jeszcze jedno- bój o to, kto idzie na urlop a kto zostaje. I tak zamiast iść spokojnie na święta, ludzie sobie dogryzają i walczą na idiotyczne sposoby ("bo ty nie masz rodziny", "bo wiadomo, co kobiety wtedy robią", "bo jestem satrszy/a") albo zaczyna się wyścig z wnioseczkami urlopowymi który bywa przekomiczny.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pracodawcy w Trójmieście

Forum

Najczęściej czytane