• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Zwolnienie lekarskie na dziecko. Czy jest alternatywa?

Aleksandra Wrona
26 września 2018 (artykuł sprzed 5 lat) 
Sezon jesienno-zimowy sprzyja chorobom i przeziębieniom. Nie jest to łatwa sytuacja dla pracujących rodziców. Sezon jesienno-zimowy sprzyja chorobom i przeziębieniom. Nie jest to łatwa sytuacja dla pracujących rodziców.

Sezon jesienny sprzyja chorobom i przeziębieniom, wiedzą o tym szczególnie rodzice, których dzieci niedawno wróciły do szkół i przedszkoli. Niestety, przełom września i października to czas, kiedy zdecydowanie więcej pracujących rodziców wybiera się na zwolnienie lekarskie na dziecko. Jak zapatrują się na to pracodawcy?



Zwolnienie lekarskie na dziecko przysługuje zarówno matkom, jak i ojcom, pod warunkiem, że dzieckiem nie może zająć się nikt z domowników oraz że nie korzystają oni z tego prawa jednocześnie. Wystawia je lekarz, który stwierdził u dziecka chorobę, poświadczając, że wymaga ono osobistej opieki rodzica.

Co robisz, kiedy twoje dziecko zachoruje?

- Zasiłek otrzymany z tytułu opieki nad dzieckiem lub żoną będzie wynosił 80 proc. podstawy wymiaru zasiłku czyli przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia wypłacanego pracownikowi w ciągu 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność lub w przypadku, gdy okres pracy był krótszy niż 12 miesięcy za cały okres pracy liczony w pełnych miesiącach kalendarzowych - mówi Jan Ozolin, Kancelaria Adwokacka Jan Ozolin.
Warto pamiętać, że łączna liczba dni, za które przysługuje zasiłek w ciągu roku kalendarzowego wynosi 60 i jest ona wspólną pulą dla obojga rodziców. A jak na zwolnienia lekarskie na dziecko zapatrują się pracodawcy?

- Podejście pracodawcy do zwolnień lekarskich na dzieci uwarunkowane jest kilkoma czynnikami - wielkością firmy, charakterem wykonywanej pracy, branżą, w której działa czy w końcu częstotliwością i długością zwolnień wykorzystywanych przez pracownika. Łatwiej jest przeorganizować pracę w firmie zatrudniającej więcej osób, w której jedna może zastąpić drugą. Z oczywistych względów trudno będzie o to w mniejszym zespole - mówi Sylwia Tomczyk, menedżer i prokurent w HK Finance.
Choroba dziecka nie musi oznaczać jednak całkowitego zaprzestania przez rodzica aktywności zawodowej. Wielu pracodawców stara się umożliwić swoim pracownikom łączenie opieki nad dzieckiem z pracą i wygospodarować czas np. na wizytę u lekarza.

- Warto też wspomnieć, że czas pracy w naszej firmie jest dosyć elastyczny, więc jeśli w ciągu dnia musimy poświęcić godzinę lub dwie na wizytę u lekarza, możemy ją odrobić tego samego lub innego dnia - mówi Iwo Sadecki, recruitment associate, Kainos.
- Najbardziej cenionym przez naszych pracowników benefitem jest elastyczny czas pracy - to, że możemy przyjść do biura między 7 a 10 wiele ułatwia, choćby rodzicowi, który musi odprowadzić dziecko do szkoły lub pójść z nim do lekarza. W sezonie jesienno-przeziębieniowym pogodzenie harmonogramu pracy z życiem prywatnym poniekąd ułatwia także pakiet medyczny, który oferujemy pracownikom. Podczas choroby dziecka skrócony czas oczekiwania na wizytę lub konsultacje u specjalistów bez skierowania pozwalają zaoszczędzić naprawdę dużo czasu - mówi Małgorzata Włoch, dyrektor pionu HR, Best S.A.
Pakiety medyczne, do których można dołączyć członków swojej rodziny to również popularne rozwiązanie. Niektóre firmy decydują się nawet na jego refundowanie.

- ATC Cargo opłaca przez pierwsze 18 miesięcy życia dziecka koszt pakietu medycznego dla dziecka, co szczególnie w okresie jesiennym jest bardzo pomocne - mówi Joanna Bielińska, kierownik działu projektów specjalnych, ATC Cargo.
Najpopularniejszym rozwiązaniem, jakie pracodawcy oferują rodzicom chorych dzieci jest praca z domu.

- Tam, gdzie trudno o zastępowalność i gdzie pozwala na to charakter obowiązków, pracodawcy i pracownicy coraz chętniej sięgają po rozwiązanie, jakim jest home office. Dzięki zdalnej pracy pracownik ma możliwość jednoczesnej opieki nad dzieckiem i - w uzgodnionym z pracodawcą zakresie - wypełniania swoich obowiązków zawodowych. Dodatkową korzyścią jest też pełne wynagrodzenie za ten okres - w przypadku zwolnienia pracownik otrzymałby jedynie 80 proc. pensji. To rozwiązanie możliwe jest w przypadkach, gdy wykonujemy pracę wykorzystując komputer, internet, mamy dostęp do odpowiednich systemów informatycznych i gdzie nie ma mowy o przenoszeniu do domowego biura danych wrażliwych. Praca zdalna najczęściej wykorzystywana jest w IT, HR, marketingu, częściowo również w księgowości. Nie będzie miała, oczywiście, zastosowania np. w przypadku pracowników zatrudnionych bezpośrednio przy produkcji - mówi Sylwia Tomczyk, HK Finance.
Takie rozwiązanie oferuje wiele firm na rynku, m.in. Best, Kainos czy ATC Cargo.

- Gdy zachodzi konieczność wzięcia wolnego z tytułu choroby dziecka nie ma najmniejszego problemu, aczkolwiek w takich przypadkach z pomocą przybywa jeden z naszych benefitów, jakim jest możliwość pracy z domu - gdy zajdzie taka potrzeba, wystarczy poinformować o tym przełożonego i zostać z brzdącem - zapewnia Iwo Sadecki, Kainos.
- Okres jesienny wiąże się z tym, iż dzieci częściej chorują, a my, rodzice spotykamy się z dylematem związanym z tym, czy pójść na zwolnienie lekarskie. W firmie ATC Cargo mamy możliwość pracy zdalnej, dzięki czemu możemy zostać w domu z chorym dzieckiem. Gdy zachodzi konieczność pójścia na zwolnienie lekarskie, pracodawca zapewnia w pełni zastępstwo na ten okres, tak aby pracownik czuł się komfortowo i aby po powrocie nie czekała go masa zaległej pracy - mówi Joanna Bielińska, ATC Cargo.
A co w przypadku, kiedy nie da się uniknąć zwolnienia?

- W sytuacji, gdy zwolnienie lekarskie na dziecko jest koniecznością, dobrze jest, gdy raz bierze je mama, raz tata. Pracodawca przychylniejszym okiem patrzy na korzystającego ze zwolnienia pracownika, gdy ma świadomość, że nie zawsze to ta osoba będzie obciążona opieką nad dzieckiem - gdy w przypadku kolejnego przeziębienia czy choroby to drugi opiekun skorzysta ze zwolnienia. Z naszego doświadczenia - a prowadzimy sprawy kadrowe i płacowe firm różnych pod względem profilu działalności i wielkości - wynika, że coraz częściej ze zwolnień lekarskich na dziecko korzystają również mężczyźni. Jednak zdecydowana większość to nadal kobiety - mówi Sylwia Tomczyk, HK Finance.

Miejsca

Opinie (58)

  • System jest prosty

    Na L4 idzie rodzic mniej zarabiający, żeby 20% uszczerbku na wynagrodzeniu bolało mniej. Dlatego jest więcej mężczyzn od jakiegoś czasu.

    • 11 0

  • Dlaczego pytania zawsze zadawane są w tych samych firmach?

    Dwie z nich to firmy z których najczęściej próbują uciekać pracownicy, ale niestety np w branży IT są zdecydowanie za słabi aby im się to udało?

    • 3 0

  • Linia produkcyjna (2)

    Do biura...A co z tymi na produkcji? Nie mają możliwości mieć elastycznych godzin pracy. Na niskim szczeblu jesteś robiłem i szef krzywo patrzy jeśli musisz iść na opiekę nad chorym dzieckiem.

    • 7 0

    • Zależy od firmy

      • 1 0

    • O matko.

      Czytanie całego artykułu to za dużo? Przeciez piszą, że nie kazdy może pracować zdalnie. To zależy od charakteru pracy.

      • 0 0

  • (2)

    Czytam te komentarze, żaden lekarz nie da od razu 2 tyg zwolnienia na dziecko :)
    Na 5 dni owszem później kontrola i ewentualnie przedłuży.
    Po 2 skoro mamy prawo brać L4 na dziecko to dlaczego jest to tak krytykowane i ludzie którzy ze swojego prawa korzystają są hejtowani ?
    Są różne sytuacje rodzinne w większości ludzie w trojmiescie są z innych miast nie maja tu nikogo a na nianie nie stać to biorą L4.
    Ja brałam L4 na babcie bo ma tylko mnie a była ciężko chora to tez jestem zła ?
    Myśle ze osoby które hejtuja w takich sytuacjach zazdroszczą innym prawa do tego. Firma nie zbiednieje. Po 2 dużo osób pracuje w biurach itd i mogą pracować w domu gdy dziecko śpi itd..
    bądźcie czasami bardziej wyrozumiali bo choroba dziecka to nie jest nic fajnego..

    • 21 1

    • Tu poryszyłaś również temat seniorów (1)

      A babcia czy dziadek nie mogą wymagać opieki? W Polsce póki co słabo szanujemy starszych ludzi.

      • 4 0

      • W Polsce póki co w ogóle kogokolwiek słabo szanujemy, nawet samych siebie, o innych nie wspominając.

        • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pracodawcy w Trójmieście

Forum

Najczęściej czytane