.
Baner

Wiadomości

stat

Trójmiejscy pracodawcy korzystają na smogu w Krakowie i Warszawie

Czystość powietrza w Trójmieście i rozwijający się rynek pracy zachęcają do powrotu osoby, które kiedyś za pracą wyjechały do Warszawy czy Krakowa (górne zdjęcie).
Czystość powietrza w Trójmieście i rozwijający się rynek pracy zachęcają do powrotu osoby, które kiedyś za pracą wyjechały do Warszawy czy Krakowa (górne zdjęcie). fot. Wojciech T. Bednarski, Łukasz Unterschuetz

Smog, który męczy mieszkańców dużych miast, może być okazją dla pracodawców z Trójmiasta. Zwłaszcza w branży usług wspólnych i IT, gdzie trwa rywalizacja o pracowników. Choć czasem i u nas jakość powietrza bywa różna, to w porównaniu z innymi miastami nie możemy narzekać. Dlatego mieszkańcy Krakowa, Warszawy czy Katowic coraz częściej szukają nowych miejsc do pracy i życia, i coraz częściej trafiają do nas.Choć powietrze w całej Polsce w ostatnim czasie pozostawia wiele do życzenia, to możemy wyodrębnić miasta, w których problem występuje sporadycznie. W tym zestawieniu Trójmiasto zyskuje, dając kolejny argument pracodawcom, dlaczego warto przeprowadzić się za pracą do Gdyni, Sopotu czy Gdańska.

Choć również w Gdańsku zdarza się gorsza jakość powietrza, nie można jej porównywać z tym, co dzieje się w Warszawie czy Krakowie.
Choć również w Gdańsku zdarza się gorsza jakość powietrza, nie można jej porównywać z tym, co dzieje się w Warszawie czy Krakowie.

- Przyjechałem do Polski w 2012 roku z Sycylii we Włoszech, gdzie mieszkałem blisko morza. Przez kilka lat pracowałem w Krakowie, ale duże zanieczyszczenie powietrza sprawiało, że nie czułem się dobrze, więc zacząłem szukać pracy w innym mieście. Tak trafiłem do Gdańska. Lubię aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu, a dodatkowo w Trójmieście bliskość morza przypomina mi trochę moje rodzinne strony - opowiada Filippo Micciche, który ostatecznie związał się z Wipro IT.
Czy jakość powietrza byłaby dla Ciebie powodem odrzucenia atrakcyjnej oferty z Krakowa?

tak, zdrowie jest dla mnie ważniejsze

55%

nie odrzuciłbym oferty, ale z powodu smogu musiałaby być dużo atrakcyjniejsza niż moja obecna praca

26%

patrzyłbym na atrakcyjność oferty i nie przejmował się smogiem

19%
  • zakończona

  • łącznie głosów: 819

Nie jest to jedyny kandydat Wipro, dla którego ważnym powodem do zmiany pracy była jakość powietrza.

- Rosnąca świadomość wpływu zanieczyszczeń na zdrowie, w tym szczególnie na zdrowie dzieci, powoduje, że wiele osób rozgląda się za możliwością relokacji do innych miejsc, gdzie klimat jest zdrowszy, np. do Trójmiasta. Argument smogu pojawia się często właśnie wśród pracowników z małymi dziećmi, którzy normalnie są raczej mniej chętni do zmiany miasta, a zanieczyszczenie powietrza potrafi ich przekonać - mówi Jacek Fijałkowski, dyrektor zarządzający Wipro IT w Polsce.
Na pewno łatwiej podjąć decyzję o przeprowadzce pracownikom dużych korporacji, gdzie w ramach tej samej firmy mogą migrować między przynajmniej kilkoma miastami.

- State Street Bank w Gdańsku urósł od zera do 700 pracowników w przeciągu roku, wśród nich ponad 120 osób zdecydowało się na przeprowadzkę m.in. z innych miast Polski: Warszawy, Wrocławia czy Krakowa. Największą część tej grupy stanowią krakowscy pracownicy, którzy zdecydowali się skorzystać z możliwości i przeprowadzili się do Gdańska, by kontynuować swoją karierę w nowym biurze. Wśród niewątpliwych atutów Trójmiasta podkreślanych przez pracowników jest atrakcyjny styl życia - nastawiony na aktywne spędzanie czasu na świeżym powietrzu, nadmorskie plaże, które dzieli tylko kilka kilometrów od lasów oraz inne piękne miejsca na wybrzeżu - opowiada Tomasz Salamon, dyrektor zarządzający ds. funduszy, ze State Street Bank Polska.
Nic dziwnego, że słowo smog tak emocjonuje mieszkańców wielu polskich miast, gdy w mediach pojawiają się dość obrazowe ostrzeżenia. Na początku stycznia na stronie Warszawski Alarm Smogowy mogliśmy przeczytać: Zaleca się unikanie lub ograniczenie do minimum czasu przebywania na powietrzu, zwłaszcza przez kobiety w ciąży, dzieci i osoby starsze oraz przez osoby z astmą, chorobami alergicznymi skóry, oczu i chorobami krążenia. Należy unikać dużych wysiłków fizycznych na otwartym powietrzu. Dodajmy do tego zdjęcia ludzi w maseczkach i kolejne doniesienia o kilkuset procentowym przekroczeniu norm. Bez wątpienia takie informacje potrafią przekonać do przeprowadzki przynajmniej tak dobrze, jak wyższe wynagrodzenie, którym kusi rekruter. Jeśli dodatkowo spojrzymy na zestawienia czystości powietrza w największych polskich miastach, to wybór miasta do przeprowadzki wydaje się już praktycznie oczywisty.

Według raportu przygotowanego przez firmę Antal pod koniec 2016 r. Trójmiasto było drugim miejscem, zaraz po Wrocławiu, do którego pracownicy najchętniej by się przeprowadzili. Antal przedstawia ciekawe dane również w aspekcie otwartości pracowników dotyczącej zmiany pracy. Według raportu liczba osób, które ignorują wszelkie zaproszenia do rozmów o zmianie pracy spadła przez rok z 23 do 6 proc. Co pokazuje jeszcze jedną ciekawą przestrzeń dla trójmiejskich pracodawców - aktywne szukanie w miejscach najbardziej dotkniętych przez smog.

- Oczywiście nadal najistotniejszym czynnikiem przy zmianie pracy pozostaje wysokość wynagrodzenia. Jednak na przestrzeni lat widzimy wzrost znaczenia benefitów pozapłacowych. Pracodawcy często proponują podobne dodatki, a to, co może ich różnić, to m.in. jakość lokalizacji. Ten element bezsprzecznie faworyzuje Trójmiasto, które ma olbrzymi potencjał, szczególnie patrząc na nastawienie ludzi i fakt, że coraz większą wagę przywiązują do miejsca, w którym żyją - opowiada Joanna Kucza, PR & Marketing Manager Antal
Trójmiasto jest drugą najchętniej wskazywaną lokalizacją, do której przeprowadziliby się respondenci.
Trójmiasto jest drugą najchętniej wskazywaną lokalizacją, do której przeprowadziliby się respondenci. grafika Trojmiasto.pl na podstawie raportu Antal

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (117)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
13.10.2017 wprowadzono zmiany w regulaminie.
zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

- jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.