Wiadomości

stat

W wakacje warto zatrudnić studenta

Zwykle wakacyjna praca studentów ma charakter sezonowy i wykonywana jest w ramach umowy zlecenia.
Zwykle wakacyjna praca studentów ma charakter sezonowy i wykonywana jest w ramach umowy zlecenia. fot. 123rf.com/Wavebreak Media Ltd

Lato to czas, kiedy studenci podejmują się wakacyjnych prac. Dlaczego mogą być bardziej pożądanym kandydatem niż absolwent uczelni czy osoba o większym doświadczeniu? Przede wszystkim ze względu za składki odprowadzane przez pracodawcę do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - studenci zatrudnieni na umowę zlecenie nie podlegają ubezpieczeniom społecznym. Nie trzeba też za nich opłacać składek na ubezpieczenie zdrowotne.Czy jako student(-ka) w wakacje pracujesz?

tak 52%
tak, ale wyjeżdżam do pracy za granicę 13%
nie, korzystam z wolnego 35%
zakończona Łącznie głosów: 186
Studentem jest każdy, kto kształci się na wyższej uczelni. Nie ma tu znaczenia obywatelstwo ani kraj odbywania nauki, a także to, czy studia odbywają się w szkole publicznej czy prywatnej. Studentem stajemy się z chwilą wpisania w poczet studentów i złożenia ślubowania. Status będzie przysługiwał do ukończenia nauki, czyli najczęściej do złożenia egzaminu dyplomowego, ale można go stracić również poprzez skreślenie z listy studentów.

W wakacje zatrudnij studentaZwykle wakacyjna praca studentów ma charakter sezonowy i wykonywana jest w ramach umowy zlecenia. Jeżeli student nie ma ukończonych 26 lat to w przypadku takiej umowy nie podlega w ogóle zgłoszeniu do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. To z kolei pozwala pracodawcy na zaoszczędzenie części środków.

Praca sezonowa. Oferty, zarobki, perspektywyUbezpieczenie student posiada z racji "bycia studentem", (czyli jest ubezpieczony bezpośrednio przez uczelnię) lub jest zgłoszony do ubezpieczeń społecznych przez swoich rodziców. W przypadku tej umowy na konto pracującego studenta nie wpływają żadne składki na ubezpieczenia społeczne i w razie np. wypadku nie może skorzystać ze świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego. Ma jednak prawo do bezpłatnego leczenia w placówkach medycznych.

- Kto ukończył studia I stopnia, czyli licencjackie lub inżynierskie, zachowuje prawa studenta do 31 października danego roku, ale to nie jest równoznaczne z posiadaniem statusu studenta. Dlatego warto pamiętać, że między ukończeniem studiów I stopnia a uzyskaniem statusu studenta studiów II stopnia za studenta pracującego na umowie zleceniu trzeba opłacać składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, wypadkowe i zdrowotne. Ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolne - przypomina Krzysztof Cieszyński, regionalny rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych województwa pomorskiego.
Jak zaznacza, jeżeli student ukończy 26 lat w trakcie wykonywania takiej umowy, to tego dnia ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe stają się dla niego obowiązkowe.

Sprawdź oferty pracy sezonowejKorzyści dla każdej ze stronUmowa zlecenie jest dla zatrudniającego przedsiębiorcy korzystniejsza niż umowa o pracę także z innych powodów. Między innymi pracodawca nie musi na przykład płacić pracownikowi za czas choroby i urlopu. Umowa zlecenie jest też znacznie prostsza w dokumentacji, co oszczędza nie tylko czas, ale i pieniądze.

Część osób uważa, że umowy zlecenie to tzw. "śmieciówki", przynoszące korzyści jedynie pracodawcy. W przypadku pracy wakacyjnej warto jednak pamiętać, że dzięki takiej formie umowy student jest w stanie więcej zarobić - wypłata "na rękę" będzie wyższa niż w przypadku umowy o pracę.

Dodatkowo umowę tego rodzaju znacznie łatwiej rozwiązać, nie trzeba martwić się długim czasem wypowiedzenia w momencie, gdy chce się jak najszybciej zmienić pracę.

Płacimy za doktorantów i studentów podyplomowychUczestnicy studiów doktoranckich i podyplomowych nie są traktowani jako studenci i dlatego od zawartej z nimi umowy zlecenia trzeba opłacać pełne składki.

- Pełne składki trzeba również opłacać, gdy umowa zlecenia została zawarta z własnym pracownikiem, który jest jednocześnie studentem w wieku do 26 lat. Taka umowa jest traktowana na równi z umową o pracę - podkreśla Cieszyński.

Opinie (70) 3 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.