Wiadomości

stat

Rynek pracy 2014. Idziemy w dobrym kierunku

Trójmiasto coraz częściej wygrywa walkę o nowych inwestorów, którzy otwierając u nas swoje oddziały dają kolejne miejsca pracy.
Trójmiasto coraz częściej wygrywa walkę o nowych inwestorów, którzy otwierając u nas swoje oddziały dają kolejne miejsca pracy. fot. fotogestoeber/fotolia.pl

Rok 2014 pokazał, że rynek pracy w Trójmieście odbił się i wychodzi z kryzysu. Zmniejszające się bezrobocie i kolejni inwestorzy, którzy tworzą coraz więcej miejsc pracy, nie tylko dla specjalistów, to dobry kierunek. Żeby było jeszcze lepiej, musimy poradzić sobie z nieuczciwymi firmami, które bazują na umowach cywilnoprawnych, a wypłacanie wynagrodzeń to dla nich drugorzędna kwestia.Czy twoja sytuacja zawodowa poprawiła się w 2014 roku?

tak, udało mi się zmienić pracę na lepszą 15%
tak, udało mi się dostać podwyżkę u obecnego pracodawcy 16%
tak, udało mi znaleźć pracę po okresie bezrobocia 7%
jest mniej więcej taka jak była 28%
niestety zamiast się poprawić, pogorszyła się 34%
zakończona Łącznie głosów: 350
Wg statystyk GUS możemy obserwować poprawę sytuacji na trójmiejskim rynku pracy.
Wg statystyk GUS możemy obserwować poprawę sytuacji na trójmiejskim rynku pracy. mat.prasowe
Amerykański koncern EPAM to tylko jedna z firm, która w tym roku znacznie wpłynęła na trójmiejski rynek pracy w IT.
Amerykański koncern EPAM to tylko jedna z firm, która w tym roku znacznie wpłynęła na trójmiejski rynek pracy w IT. mat. prasowe
Zwolnienia w Wirtualnej Polsce po połączeniu z Grupą o2 dotknęły przede wszystkim działy redakcyjne.
Zwolnienia w Wirtualnej Polsce po połączeniu z Grupą o2 dotknęły przede wszystkim działy redakcyjne. fot. Łukasz Unterschuetz/Trojmiasto.pl
W ramach ustawy deregulacyjnej w 2014 roku uwolniono m.in. zawód taksówkarza, ostatnia transza będzie realizowana w roku 2015r.
W ramach ustawy deregulacyjnej w 2014 roku uwolniono m.in. zawód taksówkarza, ostatnia transza będzie realizowana w roku 2015r. fot. M.Kosycarz/KFP
Rynek pracy w ochronie to najlepszy przykład, jak nie powinno być. W większości umowy cywilnoprawne i problemy z wypłacaniem wynagrodzeń nie są niestety żadnym odstępstwem od normy.
Rynek pracy w ochronie to najlepszy przykład, jak nie powinno być. W większości umowy cywilnoprawne i problemy z wypłacaniem wynagrodzeń nie są niestety żadnym odstępstwem od normy. fot. Krzysztof Mystkowski/KFP
Analiza wskaźników przedstawionych przez GUS pokazuje, że w Trójmieście rynek pracy ma się coraz lepiej. Wzrasta przeciętne zatrudnienie, zwiększa się zapotrzebowanie na pracowników zgłaszane do powiatowych urzędów pracy, obniża się poziom bezrobocia. Duża w tym zasługa zagranicznych inwestorów. Ten rok bez wątpienia udowodnił, że Trójmiasto jest dla nich atrakcyjnym miejscem, w którym są w stanie znaleźć wykwalifikowanych pracowników. Tak jak w zeszłym roku przodował sektor BPO/SSC, w tym różnorodność inwestorów jest zdecydowanie większa, choć widać umacniającą się pozycję branży informatycznej.

Swoje oddziały w Olivia Business Centre zobacz na mapie Gdańskaotworzyły w tym roku m.in austriackie Competence Call Center planując 200 nowych miejsc pracy, niemiecka firma ThyssenKrupp, która docelowo chce zatrudnić około tysiąca pracowników, amerykański koncern EPAM, który zamierza zatrudnić 500 pracowników i Schibsted Media Group, czyli największa norweska grupa mediowa, w której na początek miejsce znalazło 20 programistów.

W Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym zobacz na mapie Gdańska w tym roku nowe miejsca pracy powstały dzięki norweskiej firmie Powel, gdzie docelowo ma się pojawić 50 miejsc pracy przy tworzeniu oprogramowania, podobną liczbę pracowników zatrudni polsko-duńska spółka MOVO.

W Centrum biurowym Neptun zobacz na mapie Gdańska pojawiło się Call Center Inter Galactica, firma z Wrocławia, która swoją ofertę skierowała głównie do studentów, dając na początek 200 miejsc pracy, a w Zieleniaku pojawiła się polska firma PGS Software, która stworzyła ok. 100 miejsc przy tworzeniu nowoczesnych aplikacji wykorzystywanych w różnych branżach m.in. finansowej, e-commerce czy social media.

W Gdańsku swój oddział otworzył także Intitek Polska zatrudniając pracowników, którzy świadczą usługi inżynieryjne w zakresie projektowania, obliczeń wytrzymałościowych, automatyki i elektryki przemysłowej, jak również w zakresie outsorcingu IT.

W Gdyni swój oddział otworzyła SMT Software, zatrudniająca testerów i programistów.

Wzrost zatrudnienia nastąpił też u dużych trójmiejskich graczy takich jak Sii, Jeppesen, swój dział IT powiększyło LPP, zaczął się rozrastać IntelLufthansa, KemiraArla Foods.

Nie obyło się bez zwolnień grupowych, choć ich liczba była mniejsza niż w roku ubiegłym. Najgłośniejsze odbyły się w Wirtualnej Polsce Enerdze, gdzie pracę straciło prawie 500 pracowników.

Rok 2014 to też kontynuacja ustawy deregulacyjnej, w maju uwolniono kolejne zawody. II transza zapewniła łatwiejszy dostęp między innymi do zawodu agenta celnego, diagnosty badań technicznych pojazdów i agenta ubezpieczeniowego. 1 stycznia 2015 wejdą też w życie przepisy łatwiejszego dostępu do zawodu biegłego rewidenta.

Widać też systematyczne zmiany w podejściu do kształcenia zawodowego, które powoli wraca do łask. To dobry kierunek, ponieważ z danych Work Service wynika, że w naszym regionie wzrasta zapotrzebowanie na pracowników z wykształceniem zawodowym, szczególnie spawaczy, ślusarzy, mechaników i elektryków.

Niestety, choć rok 2014 przyniósł wiele pozytywnych zmian, nie brak też ciemnych stron. Umowy cywilnoprawne i nieuczciwi pracodawcy, którzy nie stawiają sobie za priorytet wypłacania wynagrodzeń, to ciągle istotny problem szczególnie w takich branżach jak ochrona.

Co może przynieść 2015 rok?
Coraz większe eldorado dla pracowników związanych z branżą IT. Choć mamy duże szczęście, bo kształci ich i Politechnika GdańskaUniwersytet Gdański, to jednak o dobrze wykwalifikowanych pracowników coraz trudniej. Województwo pomorskie jest jednym z najdynamiczniej rozwijających się regionów w sektorze ICT. Obecnie działa tu ponad 4 tys. firm.

W 2015 r. powinny wejść w życie przepisy dotyczące trzeciej, ostatniej transzy deregulacji zawodów, która obecnie jest w Sejmie. W dyskutowanym projekcie znajduje się np. zawód konserwatora zabytków, strażaka, maklera i tłumacza przysięgłego.

W najbliższym czasie możemy spodziewać się otwarcia nowego biura telefonicznej obsługi Vectry, a także nowego centrum logistycznego Żabki w Pruszczu Gdańskim.

Dla niektórych pracowników wejście w nowy rok będzie odczuwalne już od stycznia, bo tradycyjnie zaczniemy go z wyższą minimalną krajową, która wyniesie 1750 zł brutto.

Opinie (85) 1 zablokowana

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.