• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Rynek pracy 2014. Idziemy w dobrym kierunku

Agnieszka Śladkowska
1 stycznia 2015 (artykuł sprzed 9 lat) 
Trójmiasto coraz częściej wygrywa walkę o nowych inwestorów, którzy otwierając u nas swoje oddziały dają kolejne miejsca pracy. Trójmiasto coraz częściej wygrywa walkę o nowych inwestorów, którzy otwierając u nas swoje oddziały dają kolejne miejsca pracy.

Rok 2014 pokazał, że rynek pracy w Trójmieście odbił się i wychodzi z kryzysu. Zmniejszające się bezrobocie i kolejni inwestorzy, którzy tworzą coraz więcej miejsc pracy, nie tylko dla specjalistów, to dobry kierunek. Żeby było jeszcze lepiej, musimy poradzić sobie z nieuczciwymi firmami, które bazują na umowach cywilnoprawnych, a wypłacanie wynagrodzeń to dla nich drugorzędna kwestia.



Czy twoja sytuacja zawodowa poprawiła się w 2014 roku?

Wg statystyk GUS możemy obserwować poprawę sytuacji na trójmiejskim rynku pracy. Wg statystyk GUS możemy obserwować poprawę sytuacji na trójmiejskim rynku pracy.
Amerykański koncern EPAM to tylko jedna z firm, która w tym roku znacznie wpłynęła na trójmiejski rynek pracy w IT. Amerykański koncern EPAM to tylko jedna z firm, która w tym roku znacznie wpłynęła na trójmiejski rynek pracy w IT.
Zwolnienia w Wirtualnej Polsce po połączeniu z Grupą o2 dotknęły przede wszystkim działy redakcyjne. Zwolnienia w Wirtualnej Polsce po połączeniu z Grupą o2 dotknęły przede wszystkim działy redakcyjne.
W ramach ustawy deregulacyjnej w 2014 roku uwolniono m.in. zawód taksówkarza, ostatnia transza będzie realizowana w roku 2015r. W ramach ustawy deregulacyjnej w 2014 roku uwolniono m.in. zawód taksówkarza, ostatnia transza będzie realizowana w roku 2015r.
Rynek pracy w ochronie to najlepszy przykład, jak nie powinno być. W większości umowy cywilnoprawne i problemy z wypłacaniem wynagrodzeń nie są niestety żadnym odstępstwem od normy. Rynek pracy w ochronie to najlepszy przykład, jak nie powinno być. W większości umowy cywilnoprawne i problemy z wypłacaniem wynagrodzeń nie są niestety żadnym odstępstwem od normy.
Analiza wskaźników przedstawionych przez GUS pokazuje, że w Trójmieście rynek pracy ma się coraz lepiej. Wzrasta przeciętne zatrudnienie, zwiększa się zapotrzebowanie na pracowników zgłaszane do powiatowych urzędów pracy, obniża się poziom bezrobocia. Duża w tym zasługa zagranicznych inwestorów. Ten rok bez wątpienia udowodnił, że Trójmiasto jest dla nich atrakcyjnym miejscem, w którym są w stanie znaleźć wykwalifikowanych pracowników. Tak jak w zeszłym roku przodował sektor BPO/SSC, w tym różnorodność inwestorów jest zdecydowanie większa, choć widać umacniającą się pozycję branży informatycznej.

Swoje oddziały w Olivia Business Centre zobacz na mapie Gdańskaotworzyły w tym roku m.in austriackie Competence Call Center planując 200 nowych miejsc pracy, niemiecka firma ThyssenKrupp, która docelowo chce zatrudnić około tysiąca pracowników, amerykański koncern EPAM, który zamierza zatrudnić 500 pracowników i Schibsted Media Group, czyli największa norweska grupa mediowa, w której na początek miejsce znalazło 20 programistów.

W Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym zobacz na mapie Gdańska w tym roku nowe miejsca pracy powstały dzięki norweskiej firmie Powel, gdzie docelowo ma się pojawić 50 miejsc pracy przy tworzeniu oprogramowania, podobną liczbę pracowników zatrudni polsko-duńska spółka MOVO.

W Centrum biurowym Neptun zobacz na mapie Gdańska pojawiło się Call Center Inter Galactica, firma z Wrocławia, która swoją ofertę skierowała głównie do studentów, dając na początek 200 miejsc pracy, a w Zieleniaku pojawiła się polska firma PGS Software, która stworzyła ok. 100 miejsc przy tworzeniu nowoczesnych aplikacji wykorzystywanych w różnych branżach m.in. finansowej, e-commerce czy social media.

W Gdańsku swój oddział otworzył także Intitek Polska zatrudniając pracowników, którzy świadczą usługi inżynieryjne w zakresie projektowania, obliczeń wytrzymałościowych, automatyki i elektryki przemysłowej, jak również w zakresie outsorcingu IT.

W Gdyni swój oddział otworzyła SMT Software, zatrudniająca testerów i programistów.

Wzrost zatrudnienia nastąpił też u dużych trójmiejskich graczy takich jak Sii, Jeppesen, swój dział IT powiększyło LPP, zaczął się rozrastać IntelLufthansa, KemiraArla Foods.

Nie obyło się bez zwolnień grupowych, choć ich liczba była mniejsza niż w roku ubiegłym. Najgłośniejsze odbyły się w Wirtualnej Polsce Enerdze, gdzie pracę straciło prawie 500 pracowników.

Rok 2014 to też kontynuacja ustawy deregulacyjnej, w maju uwolniono kolejne zawody. II transza zapewniła łatwiejszy dostęp między innymi do zawodu agenta celnego, diagnosty badań technicznych pojazdów i agenta ubezpieczeniowego. 1 stycznia 2015 wejdą też w życie przepisy łatwiejszego dostępu do zawodu biegłego rewidenta.

Widać też systematyczne zmiany w podejściu do kształcenia zawodowego, które powoli wraca do łask. To dobry kierunek, ponieważ z danych Work Service wynika, że w naszym regionie wzrasta zapotrzebowanie na pracowników z wykształceniem zawodowym, szczególnie spawaczy, ślusarzy, mechaników i elektryków.

Niestety, choć rok 2014 przyniósł wiele pozytywnych zmian, nie brak też ciemnych stron. Umowy cywilnoprawne i nieuczciwi pracodawcy, którzy nie stawiają sobie za priorytet wypłacania wynagrodzeń, to ciągle istotny problem szczególnie w takich branżach jak ochrona.

Co może przynieść 2015 rok?
Coraz większe eldorado dla pracowników związanych z branżą IT. Choć mamy duże szczęście, bo kształci ich i Politechnika GdańskaUniwersytet Gdański, to jednak o dobrze wykwalifikowanych pracowników coraz trudniej. Województwo pomorskie jest jednym z najdynamiczniej rozwijających się regionów w sektorze ICT. Obecnie działa tu ponad 4 tys. firm.

W 2015 r. powinny wejść w życie przepisy dotyczące trzeciej, ostatniej transzy deregulacji zawodów, która obecnie jest w Sejmie. W dyskutowanym projekcie znajduje się np. zawód konserwatora zabytków, strażaka, maklera i tłumacza przysięgłego.

W najbliższym czasie możemy spodziewać się otwarcia nowego biura telefonicznej obsługi Vectry, a także nowego centrum logistycznego Żabki w Pruszczu Gdańskim.

Dla niektórych pracowników wejście w nowy rok będzie odczuwalne już od stycznia, bo tradycyjnie zaczniemy go z wyższą minimalną krajową, która wyniesie 1750 zł brutto.

Miejsca

Opinie (85) 1 zablokowana

  • Nie uczciwie pracodawcy złodzieje !!!

    Hitlera potrzeba do nich

    • 2 3

  • Umowy cywilnoprawne dla najbiedniejszych

    Umowy cywilnoprawne to prawdziwa plaga w Polsce a.d. 2015. Wykorzystywanie najbiedniejszych jak taniej siły roboczej sięgnęło zenitu. Przodują oczywiście tysiące wyrosłych ostatnimi laty jak spod ziemi agencji ochroniarsko - sprzątających i innych dziwnych pośrednictw pracy tymczasowej. Płaca na poziomie 5-6 pln / godzinę ( a w ochronie bywa , że mniej ) jest tam "normą" a do tego bardzo częste są przypadki obcinania wypłat pod różnymi pretekstami , opóźnianie płatności lub nie wypłacanie w ogóle należnych pieniędzy. To jest skandal !!! Skandal , którym jednak struktury państwa nie za bardzo się przejmują !!! Do tego - nie muszę chyba dodawać - dochodzi unikanie płacenia składek ( dwie fikcyjne umowy - jedna z nich na kwotę 50 lub 100 pln ) , brak urlopu pomimo , że ludzie pracują nierzadko po 300 godzin miesięcznie itp. itp....... Po prostu gorzej niż dziewiętnastowieczny wyzysk !!!

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pracodawcy w Trójmieście

Forum

Najczęściej czytane