• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Przywileje różnych grup zawodowych. Gdzie warto pracować?

Aleksandra Wrona
7 października 2017 (artykuł sprzed 6 lat) 
Pracownikom komunikacji oraz ich rodzinom często przysługują darmowe lub zniżkowe bilety. Pracownikom komunikacji oraz ich rodzinom często przysługują darmowe lub zniżkowe bilety.

Każde miejsce pracy ma swoje plusy i minusy, jednak niektóre mają tych plusów trochę więcej - dłuższe urlopy, szybsze emerytury czy darmowe przejazdy komunikacją. Zobacz, które zawody mogą liczyć na specjalne przywileje.



Wolne ferie zimowe oraz cały lipiec i sierpień, osiemnastogodzinny etat, trzynasta pensja... warunki pracy nauczycieli od lat są tematem zażartych dyskusji. Nie każdy wie, że nauczycielom przysługuje też płatny, roczny urlop dla poratowania zdrowia oraz dodatek mieszkaniowy i wiejski. Oprócz tego nauczyciele mają prawo do dodatków: za warunki pracy, motywacyjnego, funkcyjnego i za wysługę lat. Może się to wydawać dużo, jednak nauczyciele często nie podzielają tej opinii:

W jakiej instytucji jesteś zatrudniony?

- Osiemnaście godzin w tygodniu to mit. W rzeczywistości większość z nas pracuje dużo, dużo więcej. Oprócz dodatkowych godzin lekcyjnych, dochodzą godziny poświęcone na przygotowanie się do zajęć, sprawdzenie sprawdzianów, spotkania z rodzicami - tłumaczy Beata, nauczycielka j. angielskiego w jednej z gdańskich podstawówek. - Poza tym podczas 45 minut lekcji w szkole podstawowej, cały czas pracuję na najwyższych obrotach, nawet podczas przerw nie mam chwili, żeby usiąść i napić się kawy.
Trzynasta pensja, wczasy pod gruszą czy nagrody to powody, dla których praca w tzw. "budżetówce" wydaje się być wyjątkowo atrakcyjna. Na tego typu przywileje mogą liczyć też urzędnicy.

- Praca w administracji samorządowej to możliwość bezpiecznego zatrudnienia na umowę o pracę, ciekawe zaplecze socjalne. Niekiedy jednak oferowane wynagrodzenie jest mało atrakcyjne w porównaniu z ofertami na komercyjnym rynku pracy. W gdańskim magistracie pracownik może liczyć na nagrody jubileuszowe, odprawy emerytalne/rentowe i tzw. "trzynastkę" (to wynika z ustawy). Dodatkowo z funduszu socjalnego wypłacane są świadczenia: wczasy pod gruszą lub dofinansowanie do letniego wypoczynku dla dziecka. Pewną nowością są również karty sportowe, które są częściowo dofinansowywane przez urząd - mówi Michał Piotrowski z Referatu Prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.
Licznymi przywilejami mogą cieszyć się też górnicy i chociaż znalezienie takiej pracy na Pomorzu graniczy z niemożliwością to Lotos Petrobaltic, jako jedyna polska górnicza spółka operująca na Morzu Bałtyckim zatrudnia osoby do pracy na platformach wiertniczych i wydobywczych usytuowanych na Bałtyku. Pracują tam m.in. wiertacz, dźwigowy, otworowy, wieżowy, operator agregatu cementacyjnego czy inżynier płuczkowy.

- Praca na platformie odbywa się w systemie zmianowym: dwa tygodnie pracy na platformie na dwa tygodnie wolnego. Obowiązkowo każdy pracownik musi posiadać międzynarodowe świadectwo morskie, którego okres ważności określa lekarz medycyny pracy na podstawie stanu zdrowia pracownika. Do tego dochodzą szkolenia specjalistyczne i obowiązkowe wynikające np. z prawa geologicznego i górniczego oraz ratownicze (członkowie drużyny ratowniczej muszą posiadać badania ratownika górniczego). Bezpieczeństwo na platformach to priorytet - mówi Mikołaj Szlagowski z biura komunikacji Grupy Lotos.
Praca na platformie wiertniczej uprawnia do emerytury pomostowej. Praca na platformie wiertniczej uprawnia do emerytury pomostowej.
Na co mogą liczyć pracownicy, którzy pomyślnie przejdą rekrutację? Oprócz umowy o pracę oraz licznych bonusów zapewnianych przez pracodawcę, takich jak ubezpieczenie grupowe, prywatna opieka medyczna, dofinansowanie odpoczynku, zajęcia sportowe i rabatu na paliwo, pracownicy mogą też liczyć na przywileje wynikające z ustawy.

- Należy również dodać, że praca na morskich platformach wiertniczych, niezależnie od zajmowanego stanowiska, stanowi jeden z warunków wymienionych w załączniku do ustawy o emeryturach pomostowych (Dz.U. 2008 Nr 237 poz. 1656). Pracownicy posiadający odpowiedni staż pracy na platformie mogą ubiegać się o przejście na emeryturę w wieku wcześniejszym niż powszechny wiek emerytalny - mówi Mikołaj Szlagowski.
Na ustawowe przywileje mogą liczyć też pracownicy PKP Szybkiej Kolei Miejskiej w Trójmieście. Jednym z ciekawszych z nich jest dodatkowy dzień wolny od pracy z okazji Święta Kolejarza (25 listopada). Ponadto prawnicy SKM mają prawo do deputatu węglowego w formie ekwiwalentu pieniężnego wypłacanego w ratach miesięcznych w kwocie 164 zł.

Pracownikom kolei przysługuje też prawo do ulgowej usługi transportowej w wysokości do 99 proc., natomiast członkowie ich rodzin, emeryci oraz renciści mogą korzystać z ulgi 80-proc. Pracownicy wykonujący pracę w warunkach uciążliwych mogą liczyć na posiłek regeneracyjno-wzmacniający. Maszyniści mają też dłuższe o 4 dni urlopy, a pracownicy zatrudnieni na posterunkach czynnych nieprzerwanie całą dobę i wszystkie dni tygodnia, mogą liczyć na dodatkowy ośmiodniowy urlop z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.

A jak sytuacja wygląda w komunikacji miejskiej?

- Zarząd Komunikacji Miejskiej w Gdyni jest organizatorem przewozów, czyli jednostką, która kontraktuje firmy wykonujące przewozy - tłumaczy Marcin Gromadzki, rzecznik prasowy Zarząd Komunikacji Miejskiej w Gdyni. - Posiadamy trzy spółki komunalne oraz kontraktujemy operatorów prywatnych. Każdy pracownik spółek komunalnych z chwilą zatrudnienia nabywa prawo do bezpłatnych przejazdów gdyńską komunikacją miejską, jeśli pracuje ponad rok i więcej niż na pół etatu, takie prawo nabywa też jego rodzina. W przypadku podmiotów prywatnych bezpłatne przejazdy nie dotyczą rodzin, mają do nich prawo tylko kierowcy obsługujący linie gdyńskiej komunikacji miejskiej.
Darmowe przejazdy, szybsze emerytury, trzynaste pensje i inne dodatki - praca w tzw. budżetówce ma swoje plusy. Z drugiej strony mamy korporacje, które próbują skusić pracowników darmowymi zajęciami sportowymi, imprezami integracyjnymi, konkursami i projektami nagradzającymi np. za dojazdy rowerem.

Miejsca

Opinie (199)

  • Tylko Energa (1)

    Deputat węglowy, dodatek stażowy po 5 latach, taryfa pracownicza, 13tski, wczasy pod gruszą, 3x w roku po 700zł na święta

    • 9 5

    • Teraz wiem dlaczego place coraz wyzsze rachunki za prad mimo że oszczedzam. Przywileje energetyków plus gornictwo niedługo lampa naftowa bedzie w uzyciu.

      • 9 0

  • w szkole (7)

    W szkole full dzieciaków, przeważnie chamskich. opryskliwych, niewychowanych, rodzice roszczeniowi, zjedzą nauczyciela za to że śmiał napisać uwagę jego dziecku. Podczas minuty dzieci wołają Cię 30 razy i tak cały dzień. Etat nauczyciela w państwówce to 40godz, 18/20godzin z dziećmi, reszta to przygotowanie do lekcji, sprawdzanie sprawdzianów, zeszytów, ćwiczeń, uzupełnianie dziennika elektronicznego, kontakty z rodzicami, rady, zebrania. Samo przygotowanie do 5 lekcji potrafi trwać ok 4 godz, a gdzie czas na resztę obowiązków? Myślicie że tak łatwo, fajnie w szkole? Dam wam 30 dzieci na 5 godzin, zobaczymy co powiecie. A tu tak codziennie trzeba. Po pracy nie mam siły na nic, czacha mi paruje od hałasu i koncentracji. Do toalety nie można pójść kiedy się chce, lekcja, dyżur na korytarzu, lekcja, dyżur, lekcja. Kawę sobie zrobić? Też jak będzie wolna przerwa, po 3 godzinach. I to 1700zł na rękę. Kto się zamieni z nauczycielem na swoją pracę? Chętnie pójdę do biura.

    • 37 9

    • Szkoda że karta nauczyciela nie zagwarantowala, że w szkole wcale nie trzeba pracować, ale oczywiście mieć za to płacone, plus płatne wakacje, ferie itp, a nauczyciele powinni się skupić jedynie na dodatkowo płatnych korepetycjach....

      • 5 9

    • ty nie kochasz dzieci!

      • 1 7

    • przestań wklejać to samo

      opuściłaś część o sobotach -lekcje pewnie też prowadzisz kopiuj-wklej

      • 6 3

    • Literat odpoczywa pracując w ogrodzie, a ogrodnik czytając książkę. Autor: Władysław Tatarkiewicz

      „Obyś cudze dzieci uczył” brzmi w dzisiejszych warunkach rzeczywiście jak przekleństwo. Ale i wyzwanie. To ciężka i odpowiedzialna praca.

      • 8 1

    • :) (2)

      Chętnie pójdziesz do biura jakoś słabo to widzę , w biurze nie będzie wakacji itd. , też pracuje w szkole i nie znam nauczyciela który zarabia 1700zł . Jak komuś się praca nie podoba to ją zmienia a nie narzeka.

      • 4 4

      • Nie będzie wakacji? (1)

        Przecież każdy ma wakacje, mało tego, możecie je wziąć w dowolnym terminie. Nauczyciele mają nieco dłuższe, ale to rekompensata za wakacje w określonym terminie, pensję i pracę w nienormowanym czasie (wycieczki, wyjścia itd, oraz szkodliwość ogólną). Przy okazji, sędziowie też mają 36 dni urlopu. Jakoś nikt im tego nie wytyka. Mają też inne przywileje.

        • 4 3

        • Jak takie idiotki są nauczycielkami to dlatego mamy ere gimbusów

          Głupia zagranicą tez sa nauczyciele i w zadnym kraju nie maja nauczyciele takich przywilejów i rekompensat niz w Polsce!
          Takie jak ty to powinny w szkole woznym byc a nie nauczycielką!

          • 2 1

  • Służba zdrowia to też budżetówka

    A nie mają żadnych przywilejów

    • 2 6

  • pracownik fizyczny komunikacji miejskiej

    Jak chodzi o przejazdy komunikacją miejską to przejazd darmowy jest tak jakby darmowy, trzeba trochę sprostować może to nie są wydatki takie same jak ktoś by kupował bilety cały rok to płacę waty za całą rodzinę. Dzieci dopóki się uczą i może dlatego nie dają nam podwyżki pensji. A teraz pomyślmy o największych cwaniakach jakie mają przywileje za nic nierobienie tylko pierdzenie w stołek tzw.p#osłonie.

    • 11 0

  • Przywileje powinny byc tylko w prywatnych firmach a nie z kasy podatnika! (1)

    Największe nieroby to belfry .Powinni mieć płacone tylko od września do czerwca plus urlop jak wszyscy. A jak chcą pracować w lipcu sierpniu żaden problem .Szkoła powinna organizować kolonie na miejscu .
    Lekarze sa przepracowani dlaczego nie maja 2 miesięcy wakacji płatnych ? A jak pracuja w tymczasie dodatkowo to dostaja 2 razy wypłate!

    • 4 3

    • Zostań nauczycielem i przestań stękać

      • 1 1

  • Jak praca to tylko w enerdze. Przekazywana z pokolenia na pokolenie.

    • 6 0

  • (2)

    Wszystkim co przeszkadzają nauczyciele i to, że dostają wynagrodzenie z budżetu proponuję, żeby skończyć z darmową edukacją dla wszystkich. Niech szkołą zarządza manager, który wie jak zarobić pieniądze dla placówki. Proponuję wprowadzić obowiązkowe czesne, dobór pracowników pozostawmy dyrekcji szkoły. Pracujmy jak wszyscy 40 godzin dydaktycznych, zrezygnujmy z wakacji ale...
    -Wypłatę chcę za 40 godzin dydaktycznych
    -chcę pracować od 7 - 15 bez okienek i spotkań z rodzicami
    -jak będę pracować 8 godz dziennie, to proszę zapomnieć o dodatkowych darmowych zajęciach, wyrównawczych itp.
    -nie potrzebuję wakacji. Zdecydowanie wolę 26 dni urlopu w dowolnym momencie, a nie w sezonie. Dawno nie byłem w Tatrach we wrześniu albo październiku.

    • 13 5

    • I takich bezmózgów roszczeniowych własnie mamy w szkole!

      Nie podoba się to wynocha do łopaty ,dzieciaki skorzystają łaski nie robi.U nas powinien byc system szkolnictwa jak na zachodzie tylko jest tak ze belfry zagranice nie chca emigrować bo nigdzie tak dobrze jak w Polsce nie mają.

      • 0 4

    • Brawo

      I to ma sens !

      • 0 0

  • pracownik techniczny w szkole (1)

    W szkole to tylko nauczyciele mają tak dobrze, my pracujemy tak jak reszta pracowników w innych zakładach. Owszem premia i wysłóga lat jest ale jest to tak obliczanie aby po sumowaniu i podłączeniu do wynagrodzenia pensja nie przekroczyła najniższej krajowej. I tak się traktuje najslabszą grupę zawodową w szkolnictwie im dłużej pracują tym miej zarabiają, taki paradoks.

    • 2 0

    • Widzę na tym forum że o nas nic się nie wypowiada że jesteśmy czarnym ludem, ale to beznas to niektórzy nauciele pili by poranną kawę czy cherbatę z popielniczki bo mają dwie lewe dłonie aby samemu umyć kubek czy szklankę.Zarabiamy Najniższą krajową ale premia i wysłóga lat powinna być płaconaponad pensja podstawowa a nie jak teraz. Oczywiście przychodzą od czasu kontrolerzy ale to nic nie daje nie wiem dlaczego chyba jesteśmy za słabi bo na tych stanowiskach pracują w trzech / czwartych emeryci to mają gdzieś bo mają dwie pensje, a odemie wymagają bóg wie czego chociaż nie jestem na tym stanowisku. Dlatego proszę asyście coś zaczęli
      zaczęli pisać bo widzę że jak się nie napisze na pierwszych stronach to jesteśmy niezauwaźalni albo chodzi o wykształcenie. Jeżeli o to chodzi to mam maturę zdaną może nie na pięć ale mie mie to wkurza że niektóre osoby nie wiem za co mają taki przywileje.!!!!!''!!!'!!!!!!!

      • 0 0

  • Narzekającym proponuję zmienić pracę i zacząć korzystać z dobrodziejstw innych zawodów.

    • 3 2

  • Nauczyciele

    Mają najwięcej przywilejow

    • 7 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pracodawcy w Trójmieście

Forum

Najczęściej czytane